palybic
10.06.09,14:27
Čítal som, že voda v plastových fľašiach je obyčajná voda z nejakého prameňa okysličená CO2. V prepočte oproti obyčajnej vode z vodovodu je 500x drahšia. Ľudkovia nevie niekto či ešte vyrábajú a predávajú prístroj na výrobu sifónu - niekedy bol na bombičky???
Martin Mocko
10.06.09,12:32
Čítal som, že voda v plastových fľašiach je obyčajná voda z nejakého prameňa okysličená CO2. V prepočte oproti obyčajnej vode z vodovodu je 500x drahšia. Ľudkovia nevie niekto či ešte vyrábajú a predávajú prístroj na výrobu sifónu - niekedy bol na bombičky???

Prístroj som ešte v nejakom starom obchode s dom. potrebami videl - ale tie bombičky...to bude fakt rarita ešte niekde kúpiť.

Môj otec používa na podobné veci také doma-vyrobené zariadenie. Je to guľový ventil a na každej strane je závit, na ktorý sa dá naskrutkovať plastová fľaša. K tomu je pripojená nádoba na CO2 - používa sa v pohostinstvách na vytláčanie piva a kofoly zo sudov - je to naplnené potravinárskym CO2. Plnia to firmy, ktoré sa zaoberajú kontrolou hasiacich prístrojov. Treba však k tomu i redukčný ventil, lebo v ten nádobe je 50ATM - a do plastovej môžeš pustiť max. 4-5 ATM.
Chobot
10.06.09,12:59
Čítal som, že voda v plastových fľašiach je obyčajná voda z nejakého prameňa okysličená CO2. V prepočte oproti obyčajnej vode z vodovodu je 500x drahšia. Ľudkovia nevie niekto či ešte vyrábajú a predávajú prístroj na výrobu sifónu - niekedy bol na bombičky???

Sódové bombičky sú bežno dostať v domácich potrebách. Sú balené po 10 ks a stoja okolo 25 SK (0,8 €).

Sú dostať aj také modernejšie súpravy, kde máš väčšiu CO2 fľašu, s ktorou vyrobíš viac litrov sódy (prípadne aj dochutenej sirupom).

Napr. táto:
http://shop.mimishop.sk/detail.php?zbozi=945612

Aj môj otec má taký ventil, na ktorom sú pripevnené 2 plastové fľaše a tým sa vyrába sóda. K tomu používa tiež nástavec - ventil, aby netrebalo vždy fľašu otvárať. CO2 fľašu má tuším 10 kg. Vyzerá to takto (http://pristroje.i-bazar.sk/ostatne/pristroj-na-vyrobu-sody/).
kveti
10.06.09,17:29
v plastových flasiach v obchodakoch nemusi byt iba voda citaj nelepku zo zdravotneho hladiska je pre teba potrebne precitat hodnotu TDS-celkové mnozstvo rozpustných latok ak je pod 200
tak voda splna normu ak je nad 200 je silne mineralizovana a s pouivanim takejto vody pomaly. momentálne najlepsie na trhu voda pouzitelna na komplet pitný rezim
deep-lidl
co sa týka co2 da sa zohnat najlepsie poradim vo firme ktora opravuje hasiace pristroje treba odchytit takeho servisaka da ti vycistenu flasu z hasiaceho pristroja s ventilom manostatom.
stoji to cca 1000sk komplet pociatocná investicia a vydrzi to 4 clennej rodine rok. potom uz len das naplnit za 300 sk na kazdy rok
a pozor bublinky drazdia hrdlo cez horučavy studený sifon
a mas hrdlo cervene a bolave ako cervené námestie
bombicky male sifonove do flase sa daju ale iba ak mas v meste stare dobre domace potreby
palybic
11.06.09,04:25
Jéééj ďakujem za rady. Neodvažujem sa pustiť do toho hasiaceho, ale obehnem si domáce potreby a uvidím ... možno bude bublinkové leto.
Chobot
11.06.09,06:54
Jéééj ďakujem za rady. Neodvažujem sa pustiť do toho hasiaceho, ale obehnem si domáce potreby a uvidím ... možno bude bublinkové leto.

A ešte stále je dostať ak klasickú sifónovú fľašu, v poslednej dobe som videl ale len litrové (sklenené s takou sieťkou). Doma sme kedysi mali dvojlitrovú, do nej ale trebalo natlačiť 2 tie malé bombičky. Tá listrová je pre väčšiu rodinu málo, to sa vypije ani nie za deň. Pre jedného - dvoch ľudí postačí. Ja som doma nestíhal v tej litrovke robiť sódu, tak sme ju zrušili. Vážne som uvažoval nad kúpou stojanového post mixu, ktorý rovno zamiešava aj sirup, ale to je dosť drahé.
Martin Mocko
15.06.09,10:45
Chobot...pozeral som na ten SodaStream (http://shop.mimishop.sk/katalog.php?typ=5986&vyrobce=SodaStream) v tvojom linku a to tiež nevyzerá zle. Avšak nedopátral som sa, koľko stojí tá náĺň na CO2 do toho. Či sa to viac oplatí ako staré-zlaté bombičky. Kedysi tie bombičky stáli 1SKK/ks..teraz som našiel na webe cca 54SKK/10ks v prepočte.
Ozaj..nevieš, či sa dá ešte niekde nájsť sirup s príchuťou cola? "Záhadne" to vymizlo z predaja...otec sa snaží už dlho dopátrať po nejakom výrobcovi.
Lutor
07.07.09,00:34
Tento obchod je celkom solidny xxx.kvk.sk a v pravo hore je odkaz na slahackove a sodove flase - samozrejme www namiesto xxx
Maju tu sodove flase aj bombicky a taktiez aj vyrobniky sody. Mozno niekomu pomoze. U nas to je jednoduche este stale maju v obchode bombicky, na vymenu 10ks/0,50eura
scrs
07.07.09,07:19
na w w w . k v k . sk maju len nerezove, ja by som chcel sklenenu a opletanu 2l. ak to niekto v blizkej minulosti kupoval alebo niekde videl nech hodi info nech nemusim vsetko obiehat.
a to kde za taku lacnu sumu menia bombicky??? na kvk.sk to menia za 2,4 Sk/Ks
JuliaGr
21.07.10,12:51
Priatelia, zháňajúci sifón na úpravu vody:

Už je v distribúcii ) od 1.7.2010)niečo lepšie a hlavne zdravšie, kde 1 l okysličenej vody vyjde 0,63 € !! A HLAVNE : Nejde o sýtenie bombičkami CO2, nepriaznivým pre organizmus, ale o bombičky so 100% O2 (kyslíkom).
Kyslíkom obohatená voda nespôsobuje poranenia hrdla, ako je tomu o CO2, zlepšujem trávenia, energizuje a má úroveň kyslíkovej terapie na doma, o ktorej účinkoch už dnes nikto nepolemizuje.

Koniec nosenia plastových vôd.
Chobot
21.07.10,13:25
Priatelia, zháňajúci sifón na úpravu vody:

Už je v distribúcii ) od 1.7.2010)niečo lepšie a hlavne zdravšie, kde 1 l okysličenej vody vyjde 0,63 € !! A HLAVNE : Nejde o sýtenie bombičkami CO2, nepriaznivým pre organizmus, ale o bombičky so 100% O2 (kyslíkom).
Kyslíkom obohatená voda nespôsobuje poranenia hrdla, ako je tomu o CO2, zlepšujem trávenia, energizuje a má úroveň kyslíkovej terapie na doma, o ktorej účinkoch už dnes nikto nepolemizuje.

Koniec nosenia plastových vôd.

Arizona, dovolil som si oživiť tento príspevok, a vymazal som z neho prvky reklamy.

Chcel som, aby tu odznela aj informácia o tejto novinke a zároveň chcem ľudí, ktorí by chceli naletieť tejto novinke, upozorniť, že ide len o marketingový ťah, žiadny revolučný výrobok alebo vynález.

Teraz k tej kyslíkovej vode. Na rozdiel od CO2 sa O2 nedokáže chemicky zlúčiť s vodou. Je to proste chémia, H2O sa zlúči s CO2 a vznikne H2CO3 = kyselina uhličitá (sóda) , ktorá má typicky kyslastú osviežujúcu chuť. Naproti tomu, ak sa kyslík natlakuje do vody, tak sa len určité množstvo kyslíka naviaže na molekuly vody. Aj obyčajná voda z vodovodu obsahuje kyslík, tie kyslíkové vody majú zhruba rovnaký (tie odfláknuté a podvodné) alebo dvoj až desať násobne viac kyslíka, ako voda z vodovodu.

Ďalším klamstvom je, že zvyšuje výkonnosť - nezvyšuje. Jedným nádychom sa dostane do tela niekoľko násobne viac kyslíka, ako je v 500 ml fľaši takejto vody. Potom - aj školáci to vedia, že kyslík sa dostáva do tela cez pľúca. Vdychovaný vzduch obohatený kyslíkom (viac, ako 21%, čo je v ovzduší) pomáha viac okysličiť krv (na viac červených krviniek sa naviaže kyslík), ale ak sa dostane kyslík do tráviacej sústavy, tam sa vstrebá maximálne do sliznice tenkého čreva, v žiadnom prípade nie do krvi.

Kyslík z takejto vody vyprchá rýchlejšie, ako CO2 zo sódy, takže kým pohár sódy je bublinkový aj po pol hodine, z kyslíkovej vody máte po pol hodine len obyčajnú vodu.

A nakoniec - cena 0,63 hovorí za všetko! Veď to je liter polotučného mlieka. Liter sódy urobím už za 2,5 - 8,5 eurocenta plus voda (cena jednej bombičky CO2 v rôznych predajniach).

Takže kto chcete mať pocit, že ste výkonnejší po pití kyslíkovej vody, tak si ju kľudne kupujte, ale je to čisté placebo. Ostatní sa nedajte oklamať. Kyslíkový bar, kde sa kyslík dýcha je niečo iné - tým sa reálne okysličí organizmus.

Zdroj:

http://www.thefactsaboutfitness.com/news/bottled-water.htm
palybic
22.07.10,04:28
Ďakujem za odbornú radu, skoro som naletel ... asi aj veľa ďalších, takže pite bublinkovú vodu priatelia :-)
lubko6394
22.07.10,06:29
Ja som sa tiež pozeral po tých výrobníkoch sódy, lenže ma nepustí ekonomika. Ak zoberiem tú štandard vodu z Lidlu, Tesca... zaplatím max. 20 centov za 2 litre. Ked použijem výrobník, sifón... tak len za CO2 zaplatím aj 2x viac. Len ten problém s prázdnymi plastovými flašami ostáva.
zk24
21.08.10,12:46
Ja som sa tiež pozeral po tých výrobníkoch sódy, lenže ma nepustí ekonomika. Ak zoberiem tú štandard vodu z Lidlu, Tesca... zaplatím max. 20 centov za 2 litre. Ked použijem výrobník, sifón... tak len za CO2 zaplatím aj 2x viac. Len ten problém s prázdnymi plastovými flašami ostáva.

Vcera som konecne kupila flasu na vyrobu sody - sifonova flasa, ziaden sodastream, klasicka sifonova flasa. Niet nad to. Ziadna voda z Lidla, co pol roka niekde stoji a mam pocit ze pijem aj tak destilovanu vodu z plastovej flase....

Cerstva soda... mnam.

Ked nebudem brat naklady na sifonovu flasu tak bombicky stoja 0,80 € / 10ks, co je 0,08 € na liter, co je cca 2,50 skk.

Na zdravie :)
lubko6394
23.08.10,04:35
Vcera som konecne kupila flasu na vyrobu sody - sifonova flasa, ziaden sodastream, klasicka sifonova flasa. Niet nad to. Ziadna voda z Lidla, co pol roka niekde stoji a mam pocit ze pijem aj tak destilovanu vodu z plastovej flase....

Cerstva soda... mnam.

Ked nebudem brat naklady na sifonovu flasu tak bombicky stoja 0,80 € / 10ks, co je 0,08 € na liter, co je cca 2,50 skk.

Na zdravie :)

Ja rozdiel necítim. A tie sýtené stoja stále max. 0,16 Eura za 2 litre, či už z Lidlu,Kauflandu či Tesca, takže nul nul.
tibor.
21.02.11,18:43
Pridavam sa este k tejto starsej teme.

Chcel by som si urobit "sifon" zo stareho hasiaceho pristoja. nadobu mam (asi 10l) naplnenu cistym co2.
na nadobe samozrejme ihlovy ventil, a namometer. zozemniem si k tomu este redukcny ventil.

hladal som nejake popisy ako sa to konkretne robi, ale vela som toho nenasiel..

je lepsi system s dvomi nadobami alebo jednou?

je treba vodu s co2 premiesavat? (sodastream funguje s tryskou, a aj stare flase pouzivane na sodu fungovali bez miesania)

nasiel som nejake navody s tlakom asi 3,5-5atm a jednou pet flasou - s tym ze sa co2 par minut premiesa a doplna este aspon raz.
v zahranici sa ale bezne pouzivaju zalohovane pet flase ktore su ovela silenjsie (udajne vydrzia bezne 10atm) ako nase bezne jednorazove. vydzri aj bezna slovenska pet flasa taky tlak?
zk24
22.02.11,06:49
Sifon z hasiaceho pristroja? :eek: Dufam ze byvas daleko od mojho domu :D :D :D

No kazdopadne, ak to spravis, daj fotky, som zvedava :D
tom_NR
22.02.11,07:15
Stačia na to aj klasické PET fľaše, tlak 3atm bohato postačuje. Pozor však na niektoré typy fliaš určené na neperlivé vody - zvyknú praskať, najčastejšie na dne. Premiešať to stačí raz, ale lepšie je 2x; viac je už strata času.
Sódu z veľkého hasičáku robím už roky rokúce, počas horúceho leta aj každý týždeň.Jedna fľaša je tam stabilne asi od začiatku výroby, je to tá niekdajšia 2-literka zálohovaná od Pepsi. :)
Flinstone
22.02.11,08:32
aj ja som robieval doma sódu, Najlepšie sa robilo, ak bola voda zachladená, a ventil nastavený na 3,5 atm. Bola dostatočne ostrá a 6 kg fľaša mi vydržala na výrobu cca 600 litrov sódy.
tibor.
22.02.11,15:02
Takze staci mi redukcny ventil nastavit asi na 3-4 atm a pet flasa?

Preco sa na domacich sodomatoch pouzivali potom dve flase v ktorych sa voda premiestavala s co2?
Ma to nejaku vyhodu? (nemyslim si ze by to ludia komplikovali keby je to zbytocne..)

a este nieco. ako sa da poriesit prechodka hadicky do pet flase?
tom_NR
23.02.11,05:50
Takto to vyzerá (mimo činnosti) :)
Flinstone
23.02.11,06:29
Takze staci mi redukcny ventil nastavit asi na 3-4 atm a pet flasa?

Preco sa na domacich sodomatoch pouzivali potom dve flase v ktorych sa voda premiestavala s co2?
Ma to nejaku vyhodu? (nemyslim si ze by to ludia komplikovali keby je to zbytocne..)

a este nieco. ako sa da poriesit prechodka hadicky do pet flase?
pet fľaša na druhej strane je len ako expanzný priestor. Niektorí to používajú, že nechajú párkrát pretekať z jednej strany na druhú a späť aby sa voda obohatila... Ja som mal len litrovku ako exp. nádobu. Nechal som pretiecť časť vody na druhú stranu a chvíľu som to triasol ako šejker... pretriasaním sa voda rýchlejšie obohatí.
prechodka sa nemusí riešiť... dostať ventily, kde sú aj závity zboku na prívod CO2 z fľaše.
Je to domáca výroba, tak treba podomácky zmajstrovať aj zariadenie...
tibor.
27.02.11,10:19
uz som to zrealizoval...
mam len problem v tom ze mi dobre netesni ventil ktory je medzi flasami.
podla mne je skoda aby co2 len tak vyfucal.
bude stacit ked pouzijem 2l (na vodu) a 0,25l (pripadne 0,5l) flasu?
nebolo by lepsie pouzivat len jednu flasu s tym ze co2 by sa vhanal co flase cez hadicku ktora by bola pri dne, a na konci by mala kamen co sa pouziva na "rozptylovanie" vzduchu v akvariu (difuzor) ?