Brittle
10.06.09,16:11
Jedna stará pani z vedľajšej bytovky má dosť vážny problém. Je imobilná a už vyše roka nevyšla z bytu, lebo ich vchod je ako vchod do jaskyne: prudký naklonený chodník vedie do suterénu a k výťahu 6 schodov, ktoré sú tou hlavnou bariérou. Požiadala najprv o vybudovanie špeciálneho vchodu prestavbou nebytových priestorov, ale 2/3 vlastníkov domu s tým nesúhlasilo. Tak si požiadala o montáž plošiny pre imobilných, ktorá by jej pomohla zvládnuť tých 6 schodov. Myslela si, že na túto montáž potrebuje len súhlas vlastníkov zo svojho vchodu, keďže to nie je prestavba a do žiadnych múrov sa nezasahuje. Ale na jej prekvapenie po lobbingu istej osoby z druhého vchodu jej bolo na bytovom podniku povedané, že musí mať súhlas od všetkých!!! Nie je to hlúposť? Ak býva v bytovom dome so šiestimi vchodmi a potrebuje namontovať čosi do toho jedného, to má behať a zvolávať kvôli tomu schôdze, či ako (odhliadnuc od toho, že to musí urobiť niekto iný, ona sa tam totiž nedostane...)? Opakujem, nejedná sa o PRESTAVBU, ale o MONTÁŽ zariadenia.
Mária27
10.06.09,14:22
Veru, veru, rozhodujú vždy vlastníci domu, nie vchodu.
Brittle
10.06.09,14:52
Ešte raz opakujem: Nejedná sa o PRESTAVBU, o ktorej hovorí zákon, ale len o MONTÁŽ zariadenia!( To by znamenalo, že ak sa vlastníci vo vchode rozhodnú, že chcú namontovať na steny nové držadlá, musia im to ostatné vchody schvaľovať? Alebo keď treba namontovať novú kabínu výťahu? -Tam sa môžu tak akurát vyjadriť k financiám z FO.) Jednak to nie je položka (z finančného hľadiska - zaplatí to sociálna poisťovňa) o ktorej by museli rozhodovať, jednak sa ich to vôbec nedotýka - nie je to zásah do múrov, ani zmena vzhľadu bytovky.
sthruska
11.06.09,05:59
Tiež riešim taký istý prípad. V tomto prípade sa síce nejedná o SVB, ale problematika ostáva. Mám názor ako Brittle. Správca chce podpisy "celého domu".

Čakám na daľšie reakcie.
peton
11.06.09,06:57
Tak takýchto debilov čo sú proti montáži nechápem a nepochopím.

A osobne si myslím, že ak tak veľmi bytový podnik chce, stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov.
Inak, podľa mňa stačí aby súhlasili vo vchode. Preboha, veď tá plošina tam nebude večnosť.
andreaS
11.06.09,07:01
fakt to je dost na hlavu...

to ti co nesuhlasia su co? bohovia? nedotknutelni, ci ako? To nevedia pochopit ze z ich vrecka nejde ani cent a ze ta pani je stale zavreta a nemoze ist skutocne nikam?

Neprajem nikomu nikdy nic zleho, ale zda sa, ze takymto sebeckym ludom treba, aby sa nieco podobne stalo im alebo v ich rodine a az vtedy pochopia tu pani, kt. ma chut zit a tuzi vyjst von z betonoveho vazenia...
Chobot
11.06.09,07:17
Tiež riešim taký istý prípad. V tomto prípade sa síce nejedná o SVB, ale problematika ostáva. Mám názor ako Brittle. Správca chce podpisy "celého domu".

Čakám na daľšie reakcie.

Pokiaľ je to bytovka, kde sú spoluvlastníkmi majitelia všetkých vchodov, nie každý vchod samostatne, tak o celej bytovke bohužiaľ rozhodujú všetci spoločne. Jedine keby sa na niektorej schôdzi dohodli, že o záležitostiach, týkajúcich sa individuálneho vchodu môžu rozhodovať len ľudia bývajúci v tom vchode, vtedy by jej stačil súhlas 1/2 vlastníkov z toho vchodu.

Ale na druhej strane, keďže nejde o prestavbu, bude jej stačiť súhlas 1/2 vlastníkov a hlasovať o takomto rozhodnutí zákon o vlastníctve bytov umožňuje aj písomne. Takže ak jej niekto pomôže zorganizovať písomné hlasovanie (napísať list, kde opíše problém, napíše, čo by sa montovalo, kto by to financoval a na konci poďakuje za solidárnosť + pripojí návratku o hlasovaní), tak by jej to mohlo prejsť. Kto by z lenivosti alebo z nezáujmu nehlasoval, toho by bolo možné aj osobne navštíviť, či by bol taký láskyplný, že by jej udelil súhlas a ak nesúhlasí, že prečo nie. Myslím, že 1/2 súhlasov by určite nazbierala, len jej niekto musí pomôcť.
Chobot
11.06.09,07:22
fakt to je dost na hlavu...

to ti co nesuhlasia su co? bohovia? nedotknutelni, ci ako? To nevedia pochopit ze z ich vrecka nejde ani cent a ze ta pani je stale zavreta a nemoze ist skutocne nikam?

Neprajem nikomu nikdy nic zleho, ale zda sa, ze takymto sebeckym ludom treba, aby sa nieco podobne stalo im alebo v ich rodine a az vtedy pochopia tu pani, kt. ma chut zit a tuzi vyjst von z betonoveho vazenia...

Z reakcií vidím, že si asi nie presne pochopila, o čo išlo. Ten súhlas nedali na prestavbu, resp. výstavbu osobitného vchodu. Predpokladám, že by to bolo išlo z fondu, pretože ona sama by to asi nezvládla zafinancovať. A tam nemožno odsúdiť ľudí, ak nesúhlasia s takou nákladnou investíciou kvôli jednému spolumajiteľovi, ak existujú aj iné, lacnejšie riešenia. Práve také, ako navrhla následne - montáž toho presúvacieho zariadenia. Tam mala súhlas len vlastného vchodu, nikde nebolo písané, že ostatné vchody s tým nesúhlasia. Ona sa tých ostatných vchodov ešte na to ani nepýtala. Myslím, že s touto variantou by nemali mať problém to odsúhlasiť, keďže to už sa ich finančne vôbec nedotkne. Treba sa ich len spýtať, ako som písal vyššie.
andreaS
11.06.09,07:26
no dnes mam akusi brzdu... radsej nebudem reagovat, lebo vsetko dopletiem...

pochopila som to presne tak, ze tu montaz zariadenia nechcu odsuhlasit... tak beriem spat...