macik76
10.06.09,19:55
Dobrý deň.Chcem sa súrne poradiť.
Mám zamestnávateľa,ktorý podľa mojich informácií má finančné problémy,nakoľko mu už dlhodobo nevychádzajú žiadne obchody.Nemá teda pre mňa prácu,takže viacmenej chodím do práce len sedieť.Keďže samozrejme mešká s mojou výplatou,čo mu vytýkam a potrebuje sa zbaviť zbytočných nákladov,rozhodol sa ma vyhodiť cez okamžitú výpoveď.Zatiaľ mi ju nedal,no mal som možnosť vidieť ju, pričom tam ako dôvod uvádza hrubé porušenie pracovnej zmluvy v určitých článkoch zmluvy, a to konkrétne:
- byť na pracovisku včas a odchádzať až po skončení prac.času
- chrániť obchodné tajomstvo
- zachovať mlčanlivosť o pracovných postupoch zamestnávateľa
- zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu a zamestnanec k tomu dáva svoj súhlas.
Moja otázka je,či mi musí zamestnávateľ tieto veci vedieť aj dokázať a či by nemali byť vo výpovedi presne vyšpecifikované, t.j. čo presne a kedy bolo porušené a či vôbec niečo také od neho mám prevziať alebo to mám odmietnuť?
Ide totiž o to,že si nie som vedomý,že by som čokoľvek z toho porušil,nakoľko napríklad u nás v práci neexistuje evidencia príchodov a odchodov z práce,nikdy som od šéfa nedostal písomný príkaz na pracovnú cestu,skôr som mu len robil osobného šoféra pre vybavovanie jeho osbných vecí keďže on nemá vodičák,pričom občas som ho aj viezol na obchodné rokovanie atď. Ďakujem za pomoc.
willma
10.06.09,18:20
dochádzka u zamestnávateľa musí byť evidovaná, pri kontrole to vyžaduje aj IP a samozrejme musí byť zaznačená aj obedná pauza. Ďalej pokiaľ si dobre pamätám tak vyslať zamestnanca na SC treba aj jeho súhlas. A tie ďalšie dve porušenia ti bude musieť dokázať. A okrem iného, na chyby ťa musel minimálne dva krát písomne upozorniť. Takže výpoveď za takýchto podmienok nepodpisuj.
terezamaria
10.06.09,18:47
Dobrý deň.Chcem sa súrne poradiť.
Mám zamestnávateľa,ktorý podľa mojich informácií má finančné problémy,nakoľko mu už dlhodobo nevychádzajú žiadne obchody.Nemá teda pre mňa prácu,takže viacmenej chodím do práce len sedieť.Keďže samozrejme mešká s mojou výplatou,čo mu vytýkam a potrebuje sa zbaviť zbytočných nákladov,rozhodol sa ma vyhodiť cez okamžitú výpoveď.Zatiaľ mi ju nedal,no mal som možnosť vidieť ju, pričom tam ako dôvod uvádza hrubé porušenie pracovnej zmluvy v určitých článkoch zmluvy, a to konkrétne:
- byť na pracovisku včas a odchádzať až po skončení prac.času
- chrániť obchodné tajomstvo
- zachovať mlčanlivosť o pracovných postupoch zamestnávateľa
- zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu a zamestnanec k tomu dáva svoj súhlas.
Moja otázka je,či mi musí zamestnávateľ tieto veci vedieť aj dokázať a či by nemali byť vo výpovedi presne vyšpecifikované, t.j. čo presne a kedy bolo porušené a či vôbec niečo také od neho mám prevziať alebo to mám odmietnuť?
Ide totiž o to,že si nie som vedomý,že by som čokoľvek z toho porušil,nakoľko napríklad u nás v práci neexistuje evidencia príchodov a odchodov z práce,nikdy som od šéfa nedostal písomný príkaz na pracovnú cestu,skôr som mu len robil osobného šoféra pre vybavovanie jeho osbných vecí keďže on nemá vodičák,pričom občas som ho aj viezol na obchodné rokovanie atď. Ďakujem za pomoc.

Na každé porušenie pracovnej disciplíny musí byť písomný doklad s konkrétnym dátumom, kedy k porušeniu došlo a podrobne opísané konkrétne porušenie.

Pokiaľ takéto písomné zápisnice, podpísané zamestnávateľom a zamestnancom neexistujú, nemôže Ti dať okamžité skončenie pracovného pomeru.

§68, ods.1, písm.b/ ZP - zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu.

Tvoj prípad to nie je, to si bude musieť uvedomiť aj Tvoj zamestnávateľ.
Yuya
22.06.09,07:57
Mozme za zavazne porusenie pracovnej discipliny povazovat vyhrazanie fyzickym utokom nedriadenemu? Zapis je spraveny, ale zamestnanec to samozrejme nechce podpisat. Ako dalej postupovat?
Stanislav 1975
22.06.09,08:00
Mozme za zavazne porusenie pracovnej discipliny povazovat vyhrazanie fyzickym utokom nedriadenemu? Zapis je spraveny, ale zamestnanec to samozrejme nechce podpisat. Ako dalej postupovat?
Ak sú svedkovia, tak je to velmi vážny dovod na okamžité rozviazanie prac.pomeru- a dokonca je to aj na trestné oznámenie...:mad:
Stanislav 1975
22.06.09,08:02
Dobrý deň.Chcem sa súrne poradiť.ffice:office" />
Mám zamestnávateľa,ktorý podľa mojich informácií má finančné problémy,nakoľko mu už dlhodobo nevychádzajú žiadne obchody.Nemá teda pre mňa prácu,takže viacmenej chodím do práce len sedieť.Keďže samozrejme mešká s mojou výplatou,čo mu vytýkam a potrebuje sa zbaviť zbytočných nákladov,rozhodol sa ma vyhodiť cez okamžitú výpoveď.Zatiaľ mi ju nedal,no mal som možnosť vidieť ju, pričom tam ako dôvod uvádza hrubé porušenie pracovnej zmluvy v určitých článkoch zmluvy, a to konkrétne:
- byť na pracovisku včas a odchádzať až po skončení prac.času
- chrániť obchodné tajomstvo
- zachovať mlčanlivosť o pracovných postupoch zamestnávateľa
- zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu a zamestnanec k tomu dáva svoj súhlas.
Moja otázka je,či mi musí zamestnávateľ tieto veci vedieť aj dokázať a či by nemali byť vo výpovedi presne vyšpecifikované, t.j. čo presne a kedy bolo porušené a či vôbec niečo také od neho mám prevziať alebo to mám odmietnuť?
Ide totiž o to,že si nie som vedomý,že by som čokoľvek z toho porušil,nakoľko napríklad u nás v práci neexistuje evidencia príchodov a odchodov z práce,nikdy som od šéfa nedostal písomný príkaz na pracovnú cestu,skôr som mu len robil osobného šoféra pre vybavovanie jeho osbných vecí keďže on nemá vodičák,pričom občas som ho aj viezol na obchodné rokovanie atď. Ďakujem za pomoc.
Budem skeptik.- ak si zamestnávateľ na teba bude chcieť najsť dovod na tvoje vyhodenie, tak si ho aj nájde skor či neskor...:mad::mee:
Je to hrozné smutné, no je to tak...
terezamaria
22.06.09,08:57
Mozme za zavazne porusenie pracovnej discipliny povazovat vyhrazanie fyzickym utokom nedriadenemu? Zapis je spraveny, ale zamestnanec to samozrejme nechce podpisat. Ako dalej postupovat?

Zápisnica o závažnom a hrubom porušení pracovnej disciplíny musí byť podpísaná zamestnávateľom a v prípade, že pracovník odmieta podpísať, musia tam byť podpísaní dvaja / 2 / svedkovia.

Je potrebné znova zvolať sedenie, kde bude zamestnanec, dvaja svedkovia a zástupca zamestnávateľa - štatutár, napísať do zápisnice, že zamestnanec odmietol podpísať zápisnicu a dvaja svedkovia to musia podpisom potvrdiť.

Následne môžu pokračovať kroky podľa ZP - okamžité skončenie pracovného pomeru § 68, ods.1, písm b/ ZP.
Yuya
22.06.09,09:29
Yuya[/B] http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t113567-okamzita-vypoved.html#post1079580)
Mozme za zavazne porusenie pracovnej discipliny povazovat vyhrazanie fyzickym utokom nedriadenemu? Zapis je spraveny, ale zamestnanec to samozrejme nechce podpisat. Ako dalej postupovat?


Ak sú svedkovia, tak je to velmi vážny dovod na okamžité rozviazanie prac.pomeru- a dokonca je to aj na trestné oznámenie...:mad:

Svedkovia su, ale samozrejme nikto z nich to nechce podpisat. Skratka, nikto z nich s tym nechce nic mat. Ako dalej postupovat? Ma potom ten zapis vobec nejaku vahu?
Stanislav 1975
22.06.09,09:31
[/I]



Svedkovia su, ale samozrejme nikto z nich to nechce podpisat. Skratka, nikto z nich s tym nechce nic mat. Ako dalej postupovat? Ma potom ten zapis vobec nejaku vahu?
Mali by byť nejaký svedkovia, lebo potom to bude len tvrdenie proti tvrdeniu!!! Nepresvedčíš aspoň 2 svedkov?
andreav37
22.06.09,09:50
§ 69 Zákonníka práce

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Keďže asi nemá pre Teba význam zostávať v takejto spoločnosti a byť ustavične v strehu,čo dotyčný vymyslí, pozri sa, kedy máš určený termín výplaty mzdy v pracovnej zmluve.V prípade,že termín nie je určený,mzda je splatná posledný deň nasledujúceho mesiaca.Napr. mzda za 5/2009 je splatná najneskôr 30.06.2009.Pokiaľ Ti zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 15.7.2009, nasledujúci deň rozviaž pracovný pomer podľa § 69 ods.1 písm. b/ Zákonníka práce.Máš nárok aj na + 2 mesačnú mzdu.
terezamaria
22.06.09,10:05
[/I]



Svedkovia su, ale samozrejme nikto z nich to nechce podpisat. Skratka, nikto z nich s tym nechce nic mat. Ako dalej postupovat? Ma potom ten zapis vobec nejaku vahu?

Nie, bez svedkov to nemá význam. Čím dokážeš potom Tvoje tvrdenie?
Yuya
22.06.09,10:42
Cize hrube porusenie PZ nemame sancu zamestnancovi dokazat, pokial nam to on sam, pripadne svedkovia nepodpisu. Takze si nepomozeme, musime asi cakat kym fyzicky niekoho napadne a aj to mu asi len tazko dokazeme, ze to urobil.
marcelaStanakova
14.07.09,16:32
Zamestnanec je zamestnaný na HPP na skrátenú pracovnú dobu,chce dať výpoveď, je možné žiadať o odrobenie dvojmesačnej pracovnej lehoty nakoľko nemáme zaň náhradu?
veronikasad
14.07.09,16:33
Zamestnanec je zamestnaný na HPP na skrátenú pracovnú dobu,chce dať výpoveď, je možné žiadať o odrobenie dvojmesačnej pracovnej lehoty nakoľko nemáme zaň náhradu?
Koľko hodinový týždenný úväzok má v prac. zmluve ?
marcelaStanakova
14.07.09,16:37
má týždenne 12,5 hodiny V pracovnej zmluve
veronikasad
14.07.09,16:44
má týždenne 12,5 hodiny V pracovnej zmluve
Pozri § 49 odst. 6 Zákonníka práce

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

...
(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.


Ak zamestnanec trvá na výpovedí, jeho pracovný pomer v organizácii končí 30. dňom po doručení výpovede.

Iný termín je možný len so súhlasom zamestnanca - tu už potom nepôjde o výpoveď zamestnanca ale o skončenie prac. pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce.
marcelaStanakova
14.07.09,16:47
Takže keď prevezme zamestnávateľ výpoveď teraz 15.7.2009 musí zamestnanec odpracovať ešte 30 dní?
veronikasad
14.07.09,16:54
Takže keď prevezme zamestnávateľ výpoveď teraz 15.7.2009 musí zamestnanec odpracovať ešte 30 dní?
ano, pokial dôvodom skončenia prac. pomeru nie je napr. nevyplatenie mzdy alebo nepreradenie na vhodnú prácu zo zdravotných dôvodov. Vtedy nepôjde o výpoveď, ale o okamžité skončenie prac.pomeru
marcelaStanakova
14.07.09,16:57
Nie nič takéto, všetko si zamestnávateľ plní na 100%, on len apeluje proste tým , že má skrátenú pracovnú dobu týždenne 12,5 hodiny ide o hodinársku prácu tak mu nieje možné zvýšiť pracovný čas zamestnávateľ dodoržiava Prac.zmluvu
veronikasad
14.07.09,16:59
Nie nič takéto, všetko si zamestnávateľ plní na 100%, on len apeluje proste tým , že má skrátenú pracovnú dobu týždenne 12,5 hodiny ide o hodinársku prácu tak mu nieje možné zvýšiť pracovný čas zamestnávateľ dodoržiava Prac.zmluvu
Tak potom platí 30-dňová výpovedná doba, ktorá začína nasl. dňom po doručení výpovede
marcelaStanakova
14.07.09,17:01
Ďakujem pekne za ochotu a čas