inuska88
11.06.09,07:19
Príjemný deň prajem!

Mám taký maličký dotaz.Chcela by som otvoriť malú kaviarničku.Chcela by som vedieť čo k tomu potrebujem,jak najlepšie začať a či sa to vôbec dá,keď nemám ukončenú strednú školu...(Vyrazili ma kvôli tehotenstvu...) Učila som sa ako čašníčka a rodičov mám podnikateľov práve vo sfére kuchyne a jedálenských zariadení-školská kuchyňa.Mama má živnosť...

Vopred ďakujem za odpoveď.
Ingrid

PS: Mohla by som poprosiť na mail? inuska88@seznam.cz :cool:
akina
11.06.09,05:31
Pokiaľ budeš prevádzkovať len kaviareň, nie reštauráciu, pôjde o voľnú živnosť, nepotrebuješ pri vybavovaní ŽL doklady o odbornej spôsobilosti. Musíš mať ale zdravorný preukaz a doklad o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidem.závažných činností.
inuska88
11.06.09,06:24
Tak teda vzdelanie nerozhoduje? To ma veľmi potešilo.ešte by som sa chcela opýtať.najradšej by som odkúpila nejakú tu zabehnutú kaviarničku,čo má aj svoju klientelu stálu a tak.Len ide o financie.Existuje nejaká pôžička na rozbehnutie podnikania a odkupenie priestorov či to musím normál Hypotéku vziať?


:o
silviamb
11.06.09,11:32
Na pozicky od bank sa v zaciatkoch podnikania velmi nespoliehaj - hypoteka je len na byvanie. Existuje este tzv. americka hypoteka, ked sa zalozi dom/byt a peniaze sa pouziju na nieco uplne ine, aj v takom pripade ale je potrebne zdokladovat prijem z ktoreho sa to bude splacat. Okrem toho este existuje forma uveru, ked sa do banky vlozia peniaze (napr. rodicia), ktore sa normalne urocia, a oproti nim banka poskytne uver. S peniazmi, ktore sa vlozili na zaciatku sa ale neda hybat az do splatenia uveru. V pripade tohto uveru sa uroky z uveru daju normalne zauctovat v uctovnictve firmy na ktoru uver vezmes.
neostar
23.06.09,09:22
Pokiaľ budeš prevádzkovať len kaviareň, nie reštauráciu, pôjde o voľnú živnosť, nepotrebuješ pri vybavovaní ŽL doklady o odbornej spôsobilosti. Musíš mať ale zdravorný preukaz a doklad o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidem.závažných činností.

Ahojte, aj ja sa chystám otvoriť malú kaviareň. Hľadal som tu na Porade info ohľadom toho, čo všetko budem potrebovať na začiatok:
Prevádzkový poriadok, Nápojový lístok,Nájomná zmluva.
Čo ešte chýba? Ďakujem.
ivanka p.
23.06.09,14:42
neostar, všetko je v pohode, ale čo je dôležité sú priestory. to znamená, že v prvom rade musíš mať obhliadnuté a schválenia schopné priestory kaviarne regionálnym úradom verej.zdravotníctva. Ak nebudú spĺnať požiadavky a nedostaneš súhlas, sú ti ostatné veci zbytočné. Ak už más priestory a nadšenie, pekne si Ty zájdi na prísluš.regionálny úrad verej.zdravotníctva a požiadj ich o obhliadku a vydanie rozhodnutia. K žiadosti budeš potrebovať tie veci, ktoré si vymenoval a samozrejme ŽL alebo výpis z OR, kolok, nájomnú zmluvu, PP. Po tomto sa od teba bude vyžadovať preukázanie zdravotnej a odbornej spôsobilosti zamestnancov a Teba (už bolo vyššie spomínané) a je viac ako pravdepodobné, že ak budeš mať zamestnancov a budeš ako zamestnávateľ, tak aj zmluvu s PZS (pracovnou zdravotnú službu). Nezabudni na ohlásenie mestskému al. obecnému úradu kvôli otváracím hodinám, príp.terase, pokladňa a pod. To myslím na začiatok stačí. Veľa zdaru...;)