Dáša_
11.06.09,10:36
Mám otázku na majiteľov internetových obchodov. Viaceri sa už stretli so zákazníkmi, ktorí si napríklad objednajú tovar a potom nepreberú a nekomunikujú. Prípadne sa vyskytnú aj neplatiči.

Neskúsime si urobiť takú vlastnú, neverejnú databázu?
Lianka
11.06.09,08:41
Nieco ako blacklist telekomunikacnych spolocnosti?
dragan.michal
11.06.09,08:47
Normalne by som umiestnil na stránku sekciu "neplatici" a uverejnil ich tam meno. Bez hamby
Dáša_
11.06.09,08:54
Normalne by som umiestnil na stránku sekciu "neplatici" a uverejnil ich tam meno. Bez hamby

ja ich nemam vela, u mna to je skor vynimka. Dnes sa mi vrátila jedna zásielka a to je po 3 rokoch fungovania tretia v poradi, tam nemám nejak strach.

Mna len napadlo, ze je tu viac obchodov s rovnakym sortimentom a či to ti istí jedinci neskúšajú postupne vo viacerých.



Nieco ako blacklist telekomunikacnych spolocnosti?

No možno niečo také, je to len počiatočný nápad, možno keby sa vyjadrili viacerí, prišli by sme na nejaké vyhovujúce riešenie.
silviamb
11.06.09,11:19
Mne minuly tyzden prislo do mailu, ze niekto pracuje na "ciernom zozname" neplaticov a ze sa do toho mozem zapojit - dat si logo na svoju stranku. Ze to ma byt pre predajcov a ale aj pre zakaznikov, aby videli, kto ako vybavuje objednavky. Hacik je ten, ze som sa nic nedozvedela o tom, kto je za tym, pripadne nejake hlbsie informacie. Na druhej strane ani som po tom nepatrala, kedze v obchodnych podmienkach mam uvedene, ze udaje o zakaznikovi nebudem nikomu poskytovat s vynimkou posty. Takze ma napadlo, ci je to "koser" v sulade s ochranou osobnosti, keby niekto urobil taky zoznam a zverejnil ho niekde na webe. Aj ked myslienka je to dobra...
Dáša_
11.06.09,12:06
Mne minuly tyzden prislo do mailu, ze niekto pracuje na "ciernom zozname" neplaticov a ze sa do toho mozem zapojit - dat si logo na svoju stranku. Ze to ma byt pre predajcov a ale aj pre zakaznikov, aby videli, kto ako vybavuje objednavky. Hacik je ten, ze som sa nic nedozvedela o tom, kto je za tym, pripadne nejake hlbsie informacie. Na druhej strane ani som po tom nepatrala, kedze v obchodnych podmienkach mam uvedene, ze udaje o zakaznikovi nebudem nikomu poskytovat s vynimkou posty. Takze ma napadlo, ci je to "koser" v sulade s ochranou osobnosti, keby niekto urobil taky zoznam a zverejnil ho niekde na webe. Aj ked myslienka je to dobra...

rozhodne by ten zoznam nebol na web, to by bola len taka interna vec
spilo
14.06.09,20:00
toto nieje zlý nápad, popíšte mi aké moduly a funkcie by ste tam chceli ja sa na dovolenke pokúsim niečo zbúchať (nie priatelku :D )
čo by sa malo zobrazovať pri neplatitelovy
dragan.michal
14.06.09,20:05
podla mna by sa malo vytvorit obcianske zdruzenie, kde by boli zdruzený podnikatelia ktorí by si navzajom prepajali informácie o neplaticoch. Jednalo by sa vlastne o interne informácie v rámci obcianskeho zdruzenia. Verim, že by to malo uspech. Pravdaze, obcianske zdruzenie nemoze fungovat bez financnej podpory clenov. ked som to tak predbezne zratal, vyslo mi to na 100€ na rok. Co nie je na zahodenie.
Dáša_
14.06.09,20:41
podla mna by sa malo vytvorit obcianske zdruzenie, kde by boli zdruzený podnikatelia ktorí by si navzajom prepajali informácie o neplaticoch. Jednalo by sa vlastne o interne informácie v rámci obcianskeho zdruzenia. Verim, že by to malo uspech. Pravdaze, obcianske zdruzenie nemoze fungovat bez financnej podpory clenov. ked som to tak predbezne zratal, vyslo mi to na 100€ na rok. Co nie je na zahodenie.

http://www.saec.sk/
dragan.michal
15.06.09,04:31
To je sice fajn, ale to je asociacia pre elektronicky obchod. Neviem ci sa tam mozem dat napr. ked nemam e-shop. A neviem ci tam eviduju navzajom neplaticov.

Ja som mal skor na mysli zdrzuenie kde by sa mohli registrovat firmy, bol by vytvorený web a po prihlaseni by si mohla zadat kto nezaplatil a podobne. Nasledne keby sa prihlasil niekto iny tak by si mohol overit ci jeho ´partner niekomu inemu uz nezaplatil.
Filip Glasa
15.06.09,09:25
pri 1% neprevzatých zásielok je to zbytočné. Jednoduchšie je každému napr. zavolať a tak preveriť, či má naozaj záujem. Trebars u drahších tovarov, ktoré nemáte skladom a potom by vám vyseli zbytočne na sklade.
ami2
15.06.09,18:23
To je sice fajn, ale to je asociacia pre elektronicky obchod. Neviem ci sa tam mozem dat napr. ked nemam e-shop. A neviem ci tam eviduju navzajom neplaticov.

Ja som mal skor na mysli zdrzuenie kde by sa mohli registrovat firmy, bol by vytvorený web a po prihlaseni by si mohla zadat kto nezaplatil a podobne. Nasledne keby sa prihlasil niekto iny tak by si mohol overit ci jeho ´partner niekomu inemu uz nezaplatil.

Obávam sa ,že by sa našli aj taký,čo by chceli zámerne ublížiť./Konkurencia? /
Vlado75
02.07.09,11:21
Ahoj, mne sa ten nápad páči, v princípe sa jedná o blacklist viazaný asi na telef.číslo, keďže si skoro každý objednávky pred expedovaním preveruje ešte telefonicky. Myslím že by som na to vedel zohnať aj peniaze...
MatoB
22.07.09,19:58
hmm nechcem sa vam do rozhovoru montovat ale clovek co ma nieco v hlave pouvazuje nad tym ze ked ma na stranke v objednavkovom formulari kolonku "Tel. č." tak na to tel. č. ked si niekto objedna tovar zavola a overi si udaje a nie odosle tovar bez overenia :D a mam pocit ze blacklist je max. zbytočny nakolko takyto kreteni co si robia srandy s e-shopov pozmenia meno, priezvisko, tel.č. a vytvoria fiktivny mail.
padro
22.07.09,20:33
tel. overenie ti velmi nepomoze, mne sa nie jeden krat stalo, ze som cez telefon urobil objednavku, v ten den som to odoslal, ale ten clovek si to neprevzal, neviem kolko mas skusenosti, ale jednoducho existuju "zakaznici" ja ich nazyvam "spekulanti"
DanielaSL
22.07.09,20:44
Trošku budem mimo témy mimotemy, ale práve preberám účtovníctvo internetového obchodu... poraďte mi, že ako riešite faktúry, ktoré ste vystavili k odoslanému tovaru a tento nebol zákazníkom prebraný?
Dáša_
23.07.09,02:38
Trošku budem mimo témy mimotemy, ale práve preberám účtovníctvo internetového obchodu... poraďte mi, že ako riešite faktúry, ktoré ste vystavili k odoslanému tovaru a tento nebol zákazníkom prebraný?

dobropisom. A najlepšie extra číselný rad.
DanielaSL
23.07.09,19:01
Dáši ďakujem za radu....:)
jozefm30
24.07.09,06:54
http://www.saec.sk/

Moj nazor k tejto "asociacii" je asi taky ze 1-2 spolocnosti videli ze to su ciste peniaze bez prace. Cital som mnoho clankov ze to nema ziadny zmysel platit tie poplatky. Mozno 1 z 500 zakaznikov da na to ze mate ten baner na stranke.
Dáša_
24.07.09,07:06
Moj nazor k tejto "asociacii" je asi taky ze 1-2 spolocnosti videli ze to su ciste peniaze bez prace. Cital som mnoho clankov ze to nema ziadny zmysel platit tie poplatky. Mozno 1 z 500 zakaznikov da na to ze mate ten baner na stranke.

ja si stále nemôžem pomôcť, ale u nás sa hovorilo: spolky - čertove volky :D:D

Ja by som do toho nevstúpila. A nepáči sa mi, že niektoré povolania musia takéto spolky podporovať. Ale to je môj osobný názor.
MatoB
24.07.09,20:43
tel. overenie ti velmi nepomoze, mne sa nie jeden krat stalo, ze som cez telefon urobil objednavku, v ten den som to odoslal, ale ten clovek si to neprevzal, neviem kolko mas skusenosti, ale jednoducho existuju "zakaznici" ja ich nazyvam "spekulanti"
A aky bol dovod neprebratia tovaru?
padro
25.07.09,04:03
a kto ti povie dovod? jednoducho si to neprebral, neviem o co takym ludom ide ale existuju
MatoB
27.07.09,17:37
A keby napises do obchodnych podmienok ze v pripade platby na dobierku za bezdovodne neprebratie tovaru po zavaznom objednani a vyexpedovani je kupujuci povinny zaplatit predavajucemu skody s tym suvisiace + (neaka suma napr. 35% z ceny) ako pokuta. Alebo v pripade platby vopred vratenie len casti platby :confused::confused::confused: To myslim ze mozes ci nie???
padro
27.07.09,18:47
nie je to mozne...
MatoB
27.07.09,20:04
nie je to mozne...

Dôvod??? Najvacsi e-shop na slovensku to tak ma tak to mozne asi je.
padro
27.07.09,20:51
niekde som cital nazor ze je to protizakonne, a chcem ta vidiet ako to od niekoho vymahas...
MatoB
27.07.09,21:13
niekde som cital nazor ze je to protizakonne, a chcem ta vidiet ako to od niekoho vymahas...

Sarac ano mas pravdu prave som si studoval zakon je to protizakonne Pardon ospravedlnujem sa za blby napad.

Zo zakona >

(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní
odo dňa prevzatia písomnej informácie podľa § 7 ods. 1 písm. d). Odstúpením spotrebiteľa od zmluvy
sa zmluva od začiatku zrušuje.
(2) Spotrebiteľ v lehote siedmich pracovných dní odo dňa odstúpenia od zmluvy vráti tovar
predávajúcemu bez ohľadu na to, či tovar bol použitý alebo má vady, ktoré spotrebiteľ nespôsobil;
primeraná starostlivosť o tovar musí byť zachovaná.
(3) Predávajúci je povinný prevziať tovar späť a vrátiť spotrebiteľovi cenu zaplatenú za tovar alebo za
službu alebo vrátiť spotrebiteľovi preddavok najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy
pri zohľadnení nákladov, ktoré vynaložil na poskytnutie služby.

...tak ale to je co uz za system si predstav ze zacina niekto podnikat a urobi si niekto prcu z obchodu takto ved skrachuje hned prvy tyzden.:mad:
ami2
28.07.09,10:42
Však preto by bol dobrý taký zoznam
MatoB
28.07.09,10:53
OK tak ho spravme, kde je problem? Ja som za.
ami2
28.07.09,10:57
Problem je v ochrane osobných údajov. Údaje, ktoré ti dal zákazník sa zaväzuješ nezverejniť.
Vlado75
30.07.09,14:42
Podľa mňa by mal byť rovnaký nárok ako na obchodníka kladený aj na zákazníka a je len otázka času, kedy všetci obchodníci nezprístnia kritéria na zaoberanie sa objednávkou. Ináč zatiaľ sa mi najviac páčilo ako to robila Pixmnania - po objednaní vyžadovali kópiu/scan OP. Viem že to veľa zákazníkov odplaší, ale asi ich majú aj tak dosť...
Vivi
31.07.09,18:39
Kazdy kupujuci, ktory potvrdi objednavku cez eshop vstupuje do kupnopredajneho vztahu. Podla zakona sa jedna o kupnopredajnu zmluvu uzatvorenu na dialku. Ako predavajuci tak aj kupujuci sa zavazuju dodrziavat zakonom stanovene pravidla a dopresnene obchodnymi podmienkami predavajuceho.

Podla zakona o ochrane spotrebitela ma kupujuci pravo na vratenie tovaru, ale az potom co ho prevezme, cize ak ho neprevezme nema toto pravo. Ak kupujuci tovar neprevezme dopusta sa porusenia kupnopredajnej zmluvy uzatvorenej na dialku. Otazka je do akej miery si predavajuci moze uplatnit nahradu sposobenej skody na sude. Naklady na postovne urcite, ale normohodiny za balenie, obal a pod. to neviem. Chcelo by to odpoved nejakeho fundovaneho pravnika, ale podla mojho nazoru ak si obchodnik stanovy v podmienkach zmluvnu pokutu pri poruseni obchodnych podmienok tak by to malo pred sudom obstat.

Z praxe, 99.99% zasielok sa vracaju dobierky. Cize ak Vam zakaznik tvrdi za neobdrzal oznamenie o doruceni zasielky tak sa vo vacsine pripadov vyhovara. My sme toto osetrili tak, ze ak nam do urciteho terminu nepride vypis pohybov z posty k danemu zakaznikovi okamzite sa spajame so zakaznikom a ziadame ho aby si isiel na postu prevziat balik. A ak sa nam potom balik vrati ma zakaznik vymalovano.... vystraha na uhradu .... ak neuhradi ..... sud...

Nastastie vystraha zatial pomohla, ale ak by nepomohla ide to na sud...


Inak aj v ramci vystrahy doporucujem so zakaznikom jednat ako so zakaznikom a nie ako s obvinenym. Nalady radsej bokom... :)
padro
31.07.09,18:57
uz som to zacal robit aj ja tak, ak vidim ze neprisli peniaze, tak sa snazim spojit so zakaznikom, nieked fakt postarka neda oznamenie, a niekedy ide o "spekulanta"
Filip Glasa
31.07.09,19:37
nieked fakt postarka neda oznamenie

píš do potvrdenia odoslania objednávky podacie číslo zásielky s tým, že ak im nepríde oznámenie, tak nech si to na pošte vypýtajú podľa toho čísla.
Heni
01.08.09,06:07
Mám otázku na majiteľov internetových obchodov. Viaceri sa už stretli so zákazníkmi, ktorí si napríklad objednajú tovar a potom nepreberú a nekomunikujú. Prípadne sa vyskytnú aj neplatiči.

Neskúsime si urobiť takú vlastnú, neverejnú databázu?

myslíš takéto čosi?
http://www.mimibazar.sk/page.php?id=10
Dáša_
01.08.09,06:23
myslíš takéto čosi?
http://www.mimibazar.sk/page.php?id=10


nk
Zistila som, že to majú aj iné podobné stráky.

Ja osobne by som nešla s takym zoznamom von.

Ale je mi jasné, že mmb je o inom.
j.sch
04.08.09,15:31
Určite záleží aj na tom aký sortiment predávate . Ja s kvetmy to mám zaistené odoslaním až po prijatí platby ...

Viem že to tak pri všetkom nejde skôr ja som výnimka . Platba je podmienkou ale zopár chytrákov čo sa pokúšajú sa nájde.

BLACK LIST by som bral ako možné ohováranie .......... čo keď objednávku narafičí nejaký "chytrák" .

PS:stalo sa mi že sme doručili kyticu na jednu štátnu inštitúciu /kontrolórka na DU/.... Objednávka bola inkognito a platba vkladom na účet. Pani s plačom volala kto jej to poslal , lebo v práci mala "problémy".

Ale držím palce
misomiso
04.08.09,15:41
stalo sa mi že sme doručili kyticu na jednu štátnu inštitúciu /kontrolórka na DU/.... Objednávka bola inkognito a platba vkladom na účet. Pani s plačom volala kto jej to poslal , lebo v práci mala "problémy".


Tak to niekto nasiel inteligentny sposob, ako sa jej pomstit. :)
j.sch
04.08.09,15:51
To asi Áno a asi ju mal moc "rád" bolo to 50 žltých ruží ..........
ajale
04.08.09,16:04
Ja som mala tiez zopar spekulantov, objednali si dizajn, ja som im ho poslala mailom a mysleli si, ze ked ho maju, maju vyhrate a nemusia platit. To ale nevedia, ze pokial nedrzim v ruke ich kontaktne informacie neposielam kvalitnu pracu ale len zmensenu, ktoru takmer nemozno pouzit.:--- Ked to zistia velmi radi si na mna spomenu...:D
ajale
05.08.09,19:10
To mi trochu pripomina ako ked si rataju firmy nejake percento za kazdy omeskany den platby z celkovej sumy. No novy zakon im trochu "pristrihol kridelka" pretoze predpisuje najvysiu moznu ciastku. Niektore firmy teda zrusili tento poplatok a namiesto neho pripisuju k uctovaniu poplatok za vystavenie pisomnej upomienky.
Elyze
07.08.09,11:47
Kazdy kupujuci, ktory potvrdi objednavku cez eshop vstupuje do kupnopredajneho vztahu. Podla zakona sa jedna o kupnopredajnu zmluvu uzatvorenu na dialku. Ako predavajuci tak aj kupujuci sa zavazuju dodrziavat zakonom stanovene pravidla a dopresnene obchodnymi podmienkami predavajuceho.

Podla zakona o ochrane spotrebitela ma kupujuci pravo na vratenie tovaru, ale az potom co ho prevezme, cize ak ho neprevezme nema toto pravo. Ak kupujuci tovar neprevezme dopusta sa porusenia kupnopredajnej zmluvy uzatvorenej na dialku. Otazka je do akej miery si predavajuci moze uplatnit nahradu sposobenej skody na sude. Naklady na postovne urcite, ale normohodiny za balenie, obal a pod. to neviem. Chcelo by to odpoved nejakeho fundovaneho pravnika, ale podla mojho nazoru ak si obchodnik stanovy v podmienkach zmluvnu pokutu pri poruseni obchodnych podmienok tak by to malo pred sudom obstat.

Z praxe, 99.99% zasielok sa vracaju dobierky. Cize ak Vam zakaznik tvrdi za neobdrzal oznamenie o doruceni zasielky tak sa vo vacsine pripadov vyhovara. My sme toto osetrili tak, ze ak nam do urciteho terminu nepride vypis pohybov z posty k danemu zakaznikovi okamzite sa spajame so zakaznikom a ziadame ho aby si isiel na postu prevziat balik. A ak sa nam potom balik vrati ma zakaznik vymalovano.... vystraha na uhradu .... ak neuhradi ..... sud...

Nastastie vystraha zatial pomohla, ale ak by nepomohla ide to na sud...


Inak aj v ramci vystrahy doporucujem so zakaznikom jednat ako so zakaznikom a nie ako s obvinenym. Nalady radsej bokom... :)
Ahoj, mám rovnaký problém a chcem sa spýtať: vo výstrahe na úhradu dáte zákazníkovy uhradiť čo???
Máte v zmluvných podmienkach stanovenú zmluvnú pokutu v určitej výške, alebo mu len narátate poštovné hore-dolu ?
Ja mám v podmienkach zmluvnú pokutu vo výške 33,00 Eur alebo môže zákazník požiadať o znovudoručenie tovaru navýšené o 10,00 Eur.
(myslela som že 33E ich odradí od nezodpovednosti, ale teraz mi to príde kruté to skutočne žiadať) .. neprevzata objednavka bola na 52E .
camozzi
15.08.09,15:13
Tak som nad tym vsetkym rozmyslal a napadlo mi, ze IP adresa predsa nespada pod osobne udaje. Mohla by byt databaza IP adries, z ktorych boli nespolahlivi zakaznici pripojeni v case nakupu. Neviem ci aj ostatnym, ale mne pri objednavke okrem ineho zobrazuje aj IP adresu zakaznika. IP adresa je zvycajne nemenny udaj pri pripojeni na internet. Jedine, ze by nakupoval z net kaviarne alebo z ineho PC...
Je to len napad :)
Dáša_
15.08.09,17:05
Tak som nad tym vsetkym rozmyslal a napadlo mi, ze IP adresa predsa nespada pod osobne udaje. Mohla by byt databaza IP adries, z ktorych boli nespolahlivi zakaznici pripojeni v case nakupu. Neviem ci aj ostatnym, ale mne pri objednavke okrem ineho zobrazuje aj IP adresu zakaznika. IP adresa je zvycajne nemenny udaj pri pripojeni na internet. Jedine, ze by nakupoval z net kaviarne alebo z ineho PC...
Je to len napad :)

no, ja mam inu IP adresu pokaždé, ked sa vypne modem.
camozzi
15.08.09,18:43
no a prave to moze byt problemom, pretoze vacsina ludi nema pevnu IP adresu. navyse by to mohli zneuzit aj spekulanti s programom, ktory dokaze zamaskovat skutocnu IP adresu.
rolko666
24.08.09,16:38
aHOJ KAMARAT SI OBJEDNAL OD JEDNEHO PANA TELEFON. NASIEL IZERAT NA BAZARE KED MU PRISIEL V PODSTATE TO BOL ON ALE PO ODSKUSANI SERVISOM ZISTIL ZE TO JE NAPODOBENINA MOZE HO ESTE VRATIT. MA LEN DOKLAD ODKIAL HO ZASIELAL PLATI NA TO NEJAKY ZAKON....
mOZE SA TEN PREDAVAJUCI OBRATIT NA TO ZE MU ZASLAL ORIGINAL A ZE ON MU CHCE TERAZ ZASLAT NAPODOBENINU....
ALEBO CO MOZE CAKAT
SURNE POTREBUJEME PORADIT