pravda
11.06.09,17:15
Zdravim vsetkych....hladam ludi, ktori zazili nieco podobne ako ja alebo su kompetentni mi poradit. Dnes som prisiel zo sudu a pravdu povediac, nerozumiem, ako moze nas stat takto fungovat.
Minuleho roku, pravdepodobne na udanie, mi pri domovej prehliadke nasli alkohol. Kupil som ho od znameho, mam svedka, pre vlastnu potrebu. Nepodnikam s alkoholom, mam vsak 3 deti, coskoro budem robit svadby, dokoncujem dom, hodilo sa mi za dobru cenu kupit zopar flias. Alkohol mi zobrali, s tym, ze maju podozrenie, ze su na nom falosne kolky. Co sa vraj aj potvrdilo. Teraz odo mna ziadaju zaplatit za vsetky flase spotrebnu dan+pokutu za nezaplatenie spotrebnej dane+ penale za omeskanie. Vychadza to na dost vysoku sumu, neviem, kde mam na to vziat....preco radsej nepatraju kto ten alkohol vyrobil? Ako som mohol tusit, ze kolky su falosne. Volnym okom to nemali sancu zistit ani oni. Co mam robit? Pravnik tvrdi, ze nemam na vyber. Ze mi len rastu penale? Je toto vobec mozne?
Ak mal niekto podobny problem ale mi vie poradit, budem rad. Kazda rada pomoze. Skutocne neviem co mam robit.
Lianka
11.06.09,19:00
Hmm, zaujimave. Asi ta nejaky "dobry" sused udal, alebo policia sla cielene po tom dealerovi a dostala sa az k tebe.

Zrejme sa opreli o toto:

§ 12 Vznik daňovej povinnosti
(2) Daňová povinnosť vzniká aj dňom

a) zistenia liehu, ktorý sa nachádza alebo ktorý sa nachádzal u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak táto právnická osoba alebo fyzická osoba nevie preukázať pôvod alebo spôsob nadobudnutia liehu v súlade s týmto zákonom, a to bez ohľadu na to, či nakladá alebo nakladala s liehom ako s vlastným,

§ 13 Daňový dlžník
(2) Daňovým dlžníkom pri vzniku daňovej povinnosti podľa § 12 ods. 2 je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá

a) nevie preukázať v súlade s týmto zákonom pôvod alebo spôsob nadobudnutia liehu u nej zisteného, ktorý sa u nej nachádza alebo ktorý sa u nej nachádzal, a to bez ohľadu na to, či nakladá alebo nakladala s liehom ako s vlastným,

§ 14 Zdaňovacie obdobie, daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie, splatnosť dane
(1) Zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak je daňovým dlžníkom prevádzkovateľ daňového skladu, prevádzkovateľ tranzitného daňového skladu, prevádzkovateľ daňového skladu pre zahraničných zástupcov alebo ak je daňovým dlžníkom oprávnený príjemca, ktorý v rámci podnikania opakovane prijíma lieh v pozastavení dane z iného členského štátu, je povinný najneskôr do 25. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť, podať colnému úradu daňové priznanie vyhotovené podľa vzoru ustanoveného všeobecne záväzným právnym predpisom, vydaným podľa § 49 ods. 3 a v rovnakej lehote zaplatiť daň. Daňové priznanie je povinný podať aj za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu daňová povinnosť nevznikla.

(3) Daňový dlžník neuvedený v odseku 2 je povinný podať colnému úradu daňové priznanie najneskôr do troch pracovných dní nasledujúcich po dni vzniku daňovej povinnosti a v rovnakej lehote zaplatiť daň, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 47 Správne delikty
popozeraj

Ano, penale ti budu rast kazdym dnom omeskania s platbou. :-((

Cely zakon najdes tu: http://www.porada.sk/t29661-zakon-o-spotrebnej-dani-z-liehu.html
pravda
11.06.09,20:59
Dakujem za radu ale ja mam svedkov, cize mozem preukazat sposob nadobudnutia, riadne vyplatil a uskladnil, nepredaval dalej...dostal som dodaci list ibaze som ho neodlozil. Je to povazovane za dokazanie sposobu nadobudnutia? Ked expertiza dokazala ze kolky su falosne, ovplyvni to dokazovanie sposobu nadobudnutia? Pretoze jedine toho sa mozem chytit.
Lianka
12.06.09,11:01
Ak mas dodaci list, podla mna je to dokaz o tom, od koho si tovar prevzal. Co na to tvoj pravnik?

Nie som pravnicka, ale viem si predstavit, ze tu skoda, ktora ti tymto vznikla, mas pravo si vymahat od toho predavajuceho.
Orim
12.06.09,14:02
Podľa mňa by si mal zaplatiť a potom riešiť ostatné veci, ak vyhráš vrátia ti to späť, ak nevyhráš nenaskočia ti penále ktoré budeš musieť aj tak zaplatiť ak s platbou meškáš. Skús sa s nimi dohodnúť na splátkovom kalendári ak nemáš peniaze.
Lianka
12.06.09,14:18
Ano, tak som to myslela, Orim. Zaplatit urcite.
pravda
14.06.09,20:46
Dakujem za rady :)