Lorka
11.06.09,17:18
Prosím o pomoc. Dostala som otázky na diskuziu k obhajobe Bakalárskej práce:

1) Porovnajte právnu úpravu upravujúcu pracovné úrazy v SR a v Európskej únii.
2) Je podľa Vášho názoru právna úprava v oblasti upravujúcej pracovné úrazy dostatočná? Čo by ste navrhovali zmeniť?


Pomôže niekto? Ďakujem na sto krát
chytros
15.06.09,16:56
Priestor je určite, nedávno som bol na seminári BOZP kde mám prednášali inšpektori, ktorí vidia problém v legislatíve čo sa týka úrázov, kde závažný pracovný úraz je taký kde doba PN je dlkšia ako 42 dní. To je problém pretože veľa zlomenín sa lieči dlkšie a je obrovské množstvo závasžních prac. úrazov. K záv. PÚ je nutné volať inšpektora a tí potom nerobia skoro nič iné ako vyšetrovanie záv. PÚ.

Ďaľšia vec ako zmeniť úrazovosť na slovensku je zvýšiť pravne povedomie ľudí v oblasti BOZP. V západných krajinách je napríklad proces založenia živnosti viazaný na absolvovanie kurzu so zameraním na daňovú legislatívu, bozp leg. atď. Ak človek abslovuje potom mu štát povolí živnosť. U nás dajú živnosť hocikomu ak zaplatí kolok a potom chudák človek, možno donútený odísť z prac. pomeru na živnosť má problém, lebo netuší čo všetko musí spĺňať. Typickým príkladom je veľký nárast chorôb z povolania pri práci s ručnou motorovou pílov, ľudia nevedia ako táto praca môže ohroziť ich zdravie a už za rok majú chorobu z povolania - trasú sa im ruky poškodené nervy v zápästiach
karol.za
15.06.09,19:36
Prosím o pomoc. Dostala som otázky na diskuziu k obhajobe Bakalárskej práce:

1) Porovnajte právnu úpravu upravujúcu pracovné úrazy v SR a v Európskej únii.
2) Je podľa Vášho názoru právna úprava v oblasti upravujúcej pracovné úrazy dostatočná? Čo by ste navrhovali zmeniť?


Pomôže niekto? Ďakujem na sto krát
ahoj lorka
k prvej otázke:
kedže obhajuješ bakalárku prácu v oblasti bozp,pracovné úrazy v sr rieši zákonč.124/2006 z.z. a to § 17 a dúfam že počas štúdia vám bolo povedané aké sú právne úpravy týkajúce sa pracovného úrazu v eú.
takže je len na tebe ako ich porovnáš.
k druhej otázke:
toto je môj názor,nakoľko trošku toho viem z praxe
1./ právna úprava v oblasti upravujúcej pracovné úrazy je nedostatočná
2./zmien by tam bolo podstatne viacej: napr. §10 ošetrujúci lekár povinnosť na požiadanie bezokladne oznámiť ,zmeniť na povinnosť bezokladne oznámiť...
dôvod:zamestnávateľ sa vždy snaží o to aby sa nejednalo o ťažký pracovný úraz,lebo vtedy má trošku väčšie ,,fofry,, ako pri registrovanom pracovnom úraze

ostatné zmeny by sa týkali povinnosti zamestnávateľa,,lebo zamestnávateľ vždy predpokladá že sa nejedná o ťažký pracovný úraz a vlastne má čas riešiť pracovný úraz dosti dlho a nakoľko ich poväčšine vyšetruje sám zamestnávateľ ktorý nemá ani pojatie že existuje nejaká bopz a potom výsledky nie sú nejaké vábne ,

nakoľko len pri ťažkom pracovnom úraze mu zákon prikazuje prizvať autorizované bezpečnostného technika ,pri registrovanom pracovnom úraze mu prikázať tiež prizvať znalého danej tematiky napr.o´bezpečnostneho technika,a čo pracovná zdravotná služba ??? a prečo ...,prečo toto tak...,
tých zmien by bolo viacej ,ale o niečom rozprávať na bakalárskej práce a prax priamo v oblasti bozp je trošku o niečom inom
s pozdravom karol
:):):):):)