ami2
11.06.09,19:01
Dobrý deň. Objednala som od dodávateľa tovar.Prišla mi faktura na ktorej je naúčtovaná cena bez DPH+poštovné+dobierka a z výslednej sumy vypočítane a prirátané dph.Teda aj na poštovné napočítané DPH.Balík išiel Sl.poštou. Je to tak v poriadku? Veď na poštu sa DPH nevsťahuje.Alebo som to zle pochopila? Veď ked pojdem na poštu s balíkom zaplatím len toľko koľko je v cenníku a neúčtujú mi aj DPH.
Tweety
11.06.09,17:06
Dobrý deň. Objednala som od dodávateľa tovar.Prišla mi faktura na ktorej je naúčtovaná cena bez DPH+poštovné+dobierka a z výslednej sumy vypočítane a prirátané dph.Teda aj na poštovné napočítané DPH.Balík išiel Sl.poštou. Je to tak v poriadku? Áno, je, nefakturovala pošta ale dodávateľ, takže je to OK. Veď na poštu sa DPH nevsťahuje.Alebo som to zle pochopila? Veď ked pojdem na poštu s balíkom zaplatím len toľko koľko je v cenníku a neúčtujú mi aj DPH.
Odpoveď v texte.
GaborM
19.06.09,14:55
Naozaj je v poriadku, že je tam DPH naúčtované na poštovné? Prečo?
Len preto lebo je poštovné na faktúre? Alebo je možné oddeliť, človek si síce narobí viac roboty, poštovné od balného a na poštovné nedať DPH?
Tam predsa nepridávam žiadnu pridanú hodnotu.

Nové poštovné je naozaj DES, tam kde stačila obálka na dobierku za 1,5 €, bude tá istá obálka (zmiernili požiadavky na balík) zrazu balíkom na dobierku (na list nebude možná dobierka) za 2,9 EUR a to je už citelný rozdiel pre zákazníka a aj pre mňa ako vlastníka e-shop-u. A keď na to ešte mám dať aj DPH ... :mad:
liba2
19.06.09,15:09
poštovné ako oslobodené plnenie sa vzťahuje len pre poštu ;)
GaborM
22.06.09,09:04
poštovné ako oslobodené plnenie sa vzťahuje len pre poštu ;)

OK poďme dalej. Ak spoluvlastníka e-shop-u ma táto problematika naozaj zaujima, keďže pošta ide výrazne zmeniť niektoré podmienky a s tým súvisiace platby.

Zákon o DPH §22, odstavec 2., pís. b)

súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

Aplikujúc toto je všetko v poriadku a na poštovné uplatním DPH, ale ...

Zákon o DPH §22, odstavec 3

Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.

Podľa môjho názoru je poštovné výdavok platený v mene a na účet zákazníka. Kde je potom prosím pravda?
babi2
22.06.09,09:16
§ 22 ods.3 hovorí o prechodných položkách, prechodnými položkami sú zálohy na vratné obaly alebo istiny, poštové služby oslobodené od DPH sa naozaj vzťahujú iba na poštu, ktorá ma licenciu na tieto služby
evina
22.06.09,09:45
OK poďme dalej. Ak spoluvlastníka e-shop-u ma táto problematika naozaj zaujima, keďže pošta ide výrazne zmeniť niektoré podmienky a s tým súvisiace platby.

Zákon o DPH §22, odstavec 2., pís. b)

súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

Aplikujúc toto je všetko v poriadku a na poštovné uplatním DPH, ale ...

Zákon o DPH §22, odstavec 3

Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.

Podľa môjho názoru je poštovné výdavok platený v mene a na účet zákazníka. Kde je potom prosím pravda?

Poštovné určite nie je výdavok platený v mene a na účet zákazníka. Ty platíš poštovné pošte vo svojom mene a na svoje náklady a zákazníkovi ho pripočítavaš k cene /nechcem použiť slovo prefakturovávaš, aby sme neposunuli inam doskusiu.../.č