magdus653
11.06.09,20:24
Som invalid čiastočný a chcem založiť živnosť - mám na to možnosť? Momentálne robím, ale môj vedúci skončí podnikanie a tak zruší pracovný pomer. Robím ako predavačka a chcela by som ten obchod ako nadalej pre seba. Aké podmienky mám splňať?
veronikasad
11.06.09,20:05
Som invalid čiastočný a chcem založiť živnosť - mám na to možnosť? Momentálne robím, ale môj vedúci skončí podnikanie a tak zruší pracovný pomer. Robím ako predavačka a chcela by som ten obchod ako nadalej pre seba. Aké podmienky mám splňať?
Po ukončení prac.pomeru sa zaeviduj na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Po 3 mesiacoch môžeš požiadať o príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.

Informuje sa na úrade prác, či tento príspevok je možné použiť aj na nákup zásob, pretože príspevok úradu práce na samostatne zárobkovú činnosť pre ostatných uchádzačov sa na nákup zásob použiť nedá.

Podrobnosti sa dočítaš v § 57 na str. 41 priloženého zákona.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208356&FileName=zz2008-00330-0208356&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=361&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+službách+zamestnanosti
magdus653
12.06.09,17:23
Dakujem Vám velmi pekne za Vaše rady
magdus653
28.08.09,08:05
Dobrý deň
chcem sa opýtať, či mám nárok na odstupne ak mi vedúci podá výpoved' z dôvodu zrušenia obchodu? Robím ako predavačka na polovičný uväzok na dobu neurčitu.
veronikasad
28.08.09,09:09
Dobrý deň
chcem sa opýtať, či mám nárok na odstupne ak mi vedúci podá výpoved' z dôvodu zrušenia obchodu? Robím ako predavačka na polovičný uväzok na dobu neurčitu.
Pokial dostaneš výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. A/ máš nárok na odstupné min. vo výške 2-mesačného priemerného zárobku. Ak tvoj pracovný pomer trval aspoň 5 rokov - vo výške 3-mesačného priemerného zárobku.

Výpoveď musíš dostať od zamestnávatela, nedávaj si sama žiadosť o skončenie prac. pomeru dohodou.
magdus653
12.09.09,15:43
Dostala som výpoved:
z dôvodu zvýšenia efektívnosti práce a zníženia nákladov firmy sa Vaše pracovné miesto stane nadbytočným.
Z horeuvedeného dôvodu som nútený s Vami rozviazať pracovný pomer v mysle §63 kod 1.ods. b/Zákonník práce. Výpovedná lehota je v zmysle z.zdvojmesačná a Váš pracovný pomer skončí 31.10.2009

Chcem sa opýtať, že v tom prípade na čo mám nárok. 5 rokov nemám odrobené, ale 3 roky mám odrobené na pacovnú zmluvu.