mackova
25.07.05,21:51
:) Chcela by som sa spytat na takyto pripad:

Jozko si zobral Hanku za manzelku, ktora mala dieta za slobodna.
Spolu maju druhe dieta, ktore ma aj jeho priezvisko, to prve nema.
Jozko ma trvale bydlisko v BA a Hanka s detmi v TT.
Spolu ziju v domacnosti.
Mohol by si Jozko uplatnit danovy bonus na obidve deti?
Dakujem.
zuhl
25.07.05,19:57
Podľa mňa áno, lebo spolu žijú a stará sa o to dieťa.
kvet
26.07.05,04:21
V zmysle ustanovenia § 33 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. zákona o dani z príjmov, za vyživované dieťa na účely daňového bonusu sa okrem iného považuje aj dieťa druhého z manželov.
Z uvedeného vyplýva, že daňový bonus si môže uplatniť daňovník aj na dieťa manželky, samozrejme za splnenia podmienky, že toto dieťa žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti. Nárok na daňovný bonus zamestnanec preukazuje rodným listom dieťaťa manželky a sobášnym listom. Ak ak dieťa ukončilo povinnú školskú dochádzku a sústavne sa pripravuje na povolanie, tak aj potvrdením o návšteve školy, resp. potvrdením z UPSVaR o poberení prídavku na dieťa.
Daskale
26.07.05,05:25
Len by ma zaujímalo,ako dokladuje spoločnú domácnosť, keď trvalý pobyt ma on v BA a ona v TT.:rolleyes:
Pavla P
26.07.05,05:28
Len by ma zaujímalo,ako dokladuje spoločnú domácnosť, keď trvalý pobyt ma on v BA a ona v TT.:rolleyes:
Mám takýto prípad a obaja mi dali čestné prehlásenie, že užívajú spoločnú domácnosť na adrese: ............
kvet
26.07.05,05:58
Spoločná domácnosť nemusí byť totožná s trvalým pobytom. Spoločnú domácnosť definuje ustanovenie § 115 Občianskeho zákonníka. Nevyžadujem od zamestnancov ani čestné prehlásenie. Predsa, daňovník si uplatňuje nárok na daňový donus vo vyhlásení k zdaneniu príjmov ..., a tam je uvedené, že si "uplatňujem - neuplatňujem daňový donus na vyživované dieťa .... ktoré žije somňou v spoločnej domácnosti" (necitujem presné znenie z vyhlásenia).