55klara
12.06.09,07:30
Zdravím všetkých. Chcela by som Vás požiadať o pár rád, nakoľko začínam.
1.Manžel poskytuje poradenstvo v oblasti sporenia. Maju kancelariu,ktoru ale neuvadza ako prevadzku, pretože su tam 4 a všetky náklady na prevádzku idú cez ustredie. On ma živnost na miesto trvaleho pobytu. Ale posiela na ustredie doporučene nejake dokumenty. Môže si toto poštovne davať do nakladov, ked ma vystavenu pečiatku na meno ale na kancelariu, teda mimo miesta podnikania? :confused:
2.Robi dalej služby v oblasti videa. Uzatvara zmluvu o vytvorení diela, kde sa dohodne na celkovej cene diela. Zakaznik zaplati zalohu a po vytvoreni diela doplati do celkovej ceny, kedy mu vystavim fakturu, kde sa odvolam na zmluvu a odratam zaplatenu zalohu... Je pre mna zmluva doklad k zálohe?Postupujem správne?
3.Nepoužívame registračnu pokladnu, ale prijímame platby cez účet a poštový poukaz typu U, teda, platby su pripisovane na účet, alebo dobierkou. Robíme to správne tak,aby sme nemuseli používať registračnu pokladnu?

Ďakujem Vám všetkým za rady. Prajem veľa úspechov všetkým
jajko50
12.06.09,06:00
Zdravím všetkých. Chcela by som Vás požiadať o pár rád, nakoľko začínam.
1.Manžel poskytuje poradenstvo v oblasti sporenia. Maju kancelariu,ktoru ale neuvadza ako prevadzku, pretože su tam 4 a všetky náklady na prevádzku idú cez ustredie. On ma živnost na miesto trvaleho pobytu. Ale posiela na ustredie doporučene nejake dokumenty. Môže si toto poštovne davať do nakladov, ked ma vystavenu pečiatku na meno ale na kancelariu, teda mimo miesta podnikania? :confused:
2.Robi dalej služby v oblasti videa. Uzatvara zmluvu o vytvorení diela, kde sa dohodne na celkovej cene diela. Zakaznik zaplati zalohu a po vytvoreni diela doplati do celkovej ceny, kedy mu vystavim fakturu, kde sa odvolam na zmluvu a odratam zaplatenu zalohu... Je pre mna zmluva doklad k zálohe?Postupujem správne?
3.Nepoužívame registračnu pokladnu, ale prijímame platby cez účet a poštový poukaz typu U, teda, platby su pripisovane na účet, alebo dobierkou. Robíme to správne tak,aby sme nemuseli používať registračnu pokladnu?

Ďakujem Vám všetkým za rady. Prajem veľa úspechov všetkým


k 1.nevidím priamu súvislosť pečiatka a poštovné. Ak má výdaj za poštovné , ktoré priamo patrí do jeho činnosti podnikania, tak si výdavok daňovo uplatní.
k.2. Zmluva je doklad k zálohe , len ide o to ako to potom - prijatú platbu a vyúčtovaciu faktúru zaúčtuješ.
k3. RP. nemusíš používať.
55klara
12.06.09,06:03
Ďakujem.
No zálohu - zmluvu dam do prijmov ovplyvnujucich a potom fakturu vlastne poniženu o zálohu tiež...
jajko50
12.06.09,06:09
Pohľadaj si ešte v témach porád o "účtovaní" záloh v jednoduchom účtovníctve - v podstate máš pravdu suma sa musí dostať do príjmov ovplyvňujúcich základ dane
akina
12.06.09,09:54
Ja len dodávam, že poradenstvo v oblasti sporenia, nie je živnosťou, teda nemôžte v tejto činnosti podnikať na základe ŽL. Ide o podnikanie podľa osobitných predpsiov.