uno81
12.06.09,09:10
Ahojte poradáci!
Mám tu ešte jednu pikošku z našeho domu/okrem zabijáckych koef. na vodu a "riadne" merajúcich vodomerov:-(
Min.rok sme sa dohodli na zateplení a montáži PRVN,ale rozdelovače nákladov nám namontovali už v oktobri,no zateplení stále nie sme a väčšina nemá ani okná menené:(Dohodli sme sa,že sa podla meračov bude rozrátavať až po zateplení,ale niekto múdry rozhodol za nás a posledné 3 mes.roka už boli vyúčtované podla týchto meračov v pomere 30%:70%,čo sa ukázalo ako riadna somarina a ani nebudem písať,ako sme väčšina dopadli.-((
Budeme zateplovať až koncom leta a otázka znie:ako vyúčtovať začiatok tohto roka,aby nás to zase nezrujnovalo-podla plochy bytov/kedže doposial neboli nijak eliminované tepelné straty/alebo stačí zmeniť len pomer zákl.a spotr. zložky na možno 50:50??Poradte prosím,lebo kúrenie ma vyšlo v 3-izb. byte podla meračov na, 3800sk mesačne!V bytoch bola po vyregulovaní sústavy zima,teplo uniká cez tenké panely a okná a ani v byte podo mnou sa nekúri dostatočne,nakolko je prázdny:mee: Dakujem
Lotarka
12.06.09,07:56
Akože niekto rozhodol za Vás - veď ste si to museli odsúhlasiť sami. A ak ste si to neodsúhlasili, tak Vám vyúčtovanie tepla nemohli spracovať ináč ako bolo Vaše rozhodnutie.
uno81
13.06.09,08:29
ahoj Lotarka,Slavica a sito:-)
nuž problém je asi takýto..nemáme spoločenstvo,ale vlastníkmi sme všetci.Máme len domovú dôverníčku,ktorá má pri sebe asi 4 ludí z domu,ktorí jej pomáhajú rozhodovať,aby sa vždy nemusela zvolávať schôdza...a títo rozhodli za všetkých:-(
pri montáži PRVN som sa osobne ešte pre istotu pýtala,kedy sa podla nich vyúčtovávať-dostala som jasnú odpoved,že až tento rok 2009!takže pri tej zime v byte nemala väčšina z nás dovod ani šetriť-keby bol na reg. ventile stupen 10,kludne ho tam šupnem-ved načo je mi hrubý sveter a 2 ponožky,ked môžem mať Vianočnú tepelnú pohodu?!
Takže som ja osobne nešetrila,ale aj tak mrzla v domienke,že podla dohody sa nebude na základe PRVN účtovať-a hups,oni sa dohodli,že ANO,samozrejme až na konci roka a NEDALI mne a ostatným možnosť sa rozhodnúť,či šetriť a mrznúť ešte viac,alebo len mrznúť-propomínam,že dom je stále nezateplený,okná 30-ročné,vyregulovaná sústava a byt podo mnou prázdny a pod ním práčovna...
ale toto si už zjavne nevyhádame nik..Skor by som poprosila radu,ako rozúčtovať začiatok tohto roka,kedže tep.straty eliminované neboli vôbec-rátať podla plochy bytu,kým sa aspon nezateplí,alebo podla PRVN,ale s iným pomerom,lebo 30:70 je pre nás obrovské mínus!
A k tomu rozhodovaniu za nás..všímam si,že stále sa niekto snaží za nás rozhodovať-prijala by som to,keby to bolo prospešné!Ale u nás v Kocúrkove,rozhodnú,koho vodú mám zaplatiť/propomínam,že celú cisternu/že mi spravia škrt cez rozpočet aj s kúrením-keby som vedela,ako dopadneme s meračmi,tak ich ani namontované ešte nemáme!A o čom sa rozhodne za nás zajtra?a za pár rokov?No nerada by som dopadla ako Americké "dvojičky"-že niekto rozhodne za mna v záujme prachov,či žiť,alebo nie:-( a vznikne riadená demolácia..nikomu sa nepáči,že rozhodujú iní o našom živote,ale kto preto niečo aj robí???
sito
13.06.09,10:08
Že by som sa k Vám nasťahoval, aby sa to pohlo? Nehrozí.
uno81
13.06.09,10:24
Haha Sito,toto je ako čúrať proti vetru-chcieť spravodlivosť v našom dome.-((za nájomníkov dať serioznych ľudí a u správcu nech robia len osoby,čo ich to aj baví a myslia na človeka--tak rýchlo zhadzujem ružové okuliare a babo raď-tak ako to máme účtovať,aby to bolo výhodné pre väčšinu?????
sito
13.06.09,10:36
Najlepšie by bolo neodoberať žiadne teplo. Žiadne teplo, žiadne náklady, žiadne zvady. Potreba tepla by Vás donútila k dohode. Rovníková teplota na Slovensku, nie.
Orim
13.06.09,20:23
Ak si to nerozhodnete a neurobíte sami, nikto to za vás nespraví. Nespoliehaj sa na iný rozpočet po zateplení alebo pred zateplením. Počítaj, že sa to rozpočíta za celý rok podľa RPVN a aspoň nebudeš tak prekvapená. A nechápem ani dôvod prečo to chcete rozpočítavať podľa RPVN až po zateplení
uno81
14.06.09,08:23
Orim--ved som si pýtala radu,ako postupovať,aby to bolo aspon pre väčšinu spravodlivé:cool:Niekde tu na nete som sa dočítala,že celkovo používať pomer 30:70 v našich podmienkach je blbosť..vraj takýto pomer používajú v tých krajinách,kde sú aj jednotlivé byty od seba izolované,aby neprechádzalo teplo a nedochádzalo tak k únikom!nemáme ani stanovené nejaké minimum tepla,ktoré by mal každý odobrať za rok a potom sa stava to,že ked byt pod Tebou je prázdny a nekúri,ušetrí skoro všetko a Ty mrzneš a je Ti málo aj stupnica na reg.ventiloch:mee:
Preto som sa pýtala,či aspon nezmeniť pomer na 40:60,alebo dokonca 50:50??
Lotarka
14.06.09,09:22
To, že máte dôverníčku a s ňou 4 ľudí, ktorí rozhodujú za vás všetkých, tak to by som nebrala. Veď existuje aj iná možnosť ako stále schôdzovať a u nás to pomáha - písomné hlasovanie. Vlany sme mali schôdze od leta, skoro každý mesiac - niektorí ľudia šomrali, no niektorí prišli skoro stále. A aj teraz aj keď máme písomné hlasovanie o čomkoľvek, tak najskôr zvoláme schôdzu, na ktorej dostanú info aj od správcu a kto nepríde, tak k nim ideme nech sa vyjadria. Najdôležitejšie pritom je to, aby chodil človek, ktorý to objektívne vysvetlí a nenatláča svoj názor iným a hlavne nech ľudia nepodpisujú, čo nechápu, nech sa dožadujú informácií. No u vás ako poväčšinou všade je to o pohodlnosti.

Čo sa týka toho vašeho vyúčtovania -aj my sme nezateplený a väčšina bytov nevymenemé okná a dali sme si pomer 40:60 - lebo sme 1,3,4-izbové byty. Správca nám radil dať pomer podľa toho, koľko bytov je prázdnych, no je aj rozdiel, či v 4-izb. byte býva 1 osoba alebo 4. Ak si dáte pomer aj 50:50 neprejaví sa to na tom, že nevykurovaní byt bude aspoň trochu vykurovaní (v závislosti na susedských vzťahoch), ale spoločne sa poskladáte na kúrenie viacej.
uno81
16.06.09,07:29
ja by som kludne aj schôdovala,ale v našom dome to zjavne nepôjde:mee:ludia majú ísť problém na schôdzu 3x do roka!!o dôležitých otázkach rozhodujeme na schôdzi,ale mne sa zdá dosť dôležité aj to,podla čoho sa rozpočíta teplo v dome-ved ide o naše peniaze,nie len peniaze 4-5 ludí!im sa to zdalo spravodlivé,rozrátať všetkých podla meračov a okašlali celú dohodu,že tak pôjdeme až od tohto roka:D-preto si mnohí neregulovali teplo-nebol na to ani dôvod,ked tu aj tak bola po tom vyregulovaní zima...
najag
16.06.09,10:42
Po vyregulovani nemoze byt zima, zima byva prave po nevyregulovani.....aj ked sa na regulovanie podoba.
Lotarka
16.06.09,11:01
Možno sa budem opakovať, no k vyúčtovaniu podľa meračov potrebovali rozhodnutie nadpolovičnej väčšiny vlastníkov, ktorí s tým súhlasili, ak to nie je, nemohli len 4-5 ľudia, tak rozhodnúť.

Pátraj po tom, či vôbec májú takého rozhodnutie nadpolovičnej väčšiny. A dokonca, ak ste si to neodsúhlasovali doteraz vôbec, tak aj tento rok musí ísť doterajším spôsobom. Takže, ak budete schôdzovať, rozhodovať sa o pomere, môžte stále trvať na vyúčtovaní r. 2008 doterajším spôsobom a rozúčtovanie spôsobom podľa meračov si odsúhlasiť od vtedy ako chce väčšina.

My napríklad ešte stále nemáme vyúčtovanie, lebo väčšina neodsúhlasila spôsob podľa prílohy vyhlášky, tak nám museli vykonať medziodpočty - je to síce trochu o inom, ale jednoducho nám správca nemohol dať iné vyúčtovanie, ako sme mali odsúhlasené väčšinou.
Orim
16.06.09,16:31
...Správca nám radil dať pomer podľa toho, koľko bytov je prázdnych, no je aj rozdiel, či v 4-izb. byte býva 1 osoba alebo 4. Ak si dáte pomer aj 50:50 neprejaví sa to na tom, že nevykurovaní byt bude aspoň trochu vykurovaní (v závislosti na susedských vzťahoch), ale spoločne sa poskladáte na kúrenie viacej.
Pomer 50:50 sa neprejaví v tom, že nevykurovaný byt bude vykurovaný ale v tom, že za nevykurovaný byt sa bude platiť viac za teplo ako pri pomere 30:70 (plocha :RPVN). Tí čo kúria budú platiť o niečo menej ako tí čo nekúria. Rozdiel je tých 20% čo sa dá na plochu, vzhľadom k ploche bytu.
sito
16.06.09,16:40
Orim--ved som si pýtala radu,ako postupovať,aby to bolo aspon pre väčšinu spravodlivé:cool:Niekde tu na nete som sa dočítala,že celkovo používať pomer 30:70 v našich podmienkach je blbosť..vraj takýto pomer používajú v tých krajinách,kde sú aj jednotlivé byty od seba izolované,aby neprechádzalo teplo a nedochádzalo tak k únikom!nemáme ani stanovené nejaké minimum tepla,ktoré by mal každý odobrať za rok a potom sa stava to,že ked byt pod Tebou je prázdny a nekúri,ušetrí skoro všetko a Ty mrzneš a je Ti málo aj stupnica na reg.ventiloch:mee:
Preto som sa pýtala,či aspon nezmeniť pomer na 40:60,alebo dokonca 50:50??

Do bytov treba dostať teplo, energiu, Gj. nie peniaze, tie nehrejú. Možno niekoho áno?
uno81
17.06.09,10:58
ked u nás to je ako u debilov-včera bola schôdza a neboli sme schopní ani odhlasovať úver!!!tak si to viete predstaviť..a nik sa ani k meračom nevracal,aj ked šomrali,že ich už ani nechcú:cool:
a správca tvrdí,že už sú Povinné????a pritom som tu kdesi čítala,že nie sú a ani nebudú :eek::eek:Tak ako to je ?už som z toho jeleň vážení:mee:
a predniesť na našej schôdzi niečo z Vašich názorov je ako hrach na stenu našľahať-v momente ma odpálkovali--sranda/skoro/
a k tomu úveru-vraj na dotáciu čakať nebudeme,lebo ani žiadna nebude,takže len peniaze z úveru použijeme na zateplenie-a je vymalované:D
sito
17.06.09,12:52
ked u nás to je ako u debilov-včera bola schôdza a neboli sme schopní ani odhlasovať úver!!!tak si to viete predstaviť..a nik sa ani k meračom nevracal,aj ked šomrali,že ich už ani nechcú:cool:
a správca tvrdí,že už sú Povinné????a pritom som tu kdesi čítala,že nie sú a ani nebudú :eek::eek:Tak ako to je ?už som z toho jeleň vážení:mee:
a predniesť na našej schôdzi niečo z Vašich názorov je ako hrach na stenu našľahať-v momente ma odpálkovali--sranda/skoro/
a k tomu úveru-vraj na dotáciu čakať nebudeme,lebo ani žiadna nebude,takže len peniaze z úveru použijeme na zateplenie-a je vymalované:D

Komu nie je rady, tomu nie je pomoci.
Orim
19.06.09,07:45
ked u nás to je ako u debilov-včera bola schôdza a neboli sme schopní ani odhlasovať úver!!!tak si to viete predstaviť..a nik sa ani k meračom nevracal,aj ked šomrali,že ich už ani nechcú:cool:
a správca tvrdí,že už sú Povinné????a pritom som tu kdesi čítala,že nie sú a ani nebudú :eek::eek:Tak ako to je ?už som z toho jeleň vážení:mee:
a predniesť na našej schôdzi niečo z Vašich názorov je ako hrach na stenu našľahať-v momente ma odpálkovali--sranda/skoro/
a k tomu úveru-vraj na dotáciu čakať nebudeme,lebo ani žiadna nebude,takže len peniaze z úveru použijeme na zateplenie-a je vymalované:D
Mali ste si odhlasovať aspoň sumu ktorú si budete dávať do FO miesto splátok úveru. U nás sme to tak spravili, nedohodli sme sa na úvere, ale dohodli sme sa na "splátkach" ktoré boli vo výške splátok úveru. Tieto sme preventívne začali dávať do FO aby sme to potom mali ľahšie až sa dohodneme na úvere. Rok a niečo sme takto šporili a bolo to poznať na našom účte. Potom sme zobrali nižší úrok o našporenú čiastku.
uno81
21.06.09,05:32
ved sme si dvihli do fondu..už platím cez 1600sk..úf!ja osobne by som počkala na dotácie..myslíte,že budú???a ked nie a náhodou nebudeme zateplovať tento rok,zmeníme pomer 50:50,nech aj prázdne byty čosi zaplatia-ved tvoríme celok a kto chce kopať sám za seba,nech ide do rod.domu:D
sito
21.06.09,07:55
No to je pekné, 1 600 Sk. Ja mám predpis na všetko, čo sa týka správy a služieb v dome 2 075 Sk. Netreba čakať, treba konať. Ak ste mali žiadosť u ŠFRB je ju treba podať znova, čím skôr. Aby sa Vám niečo ušlo z tej akcie.

Budú, len aby sa Vám ušlo?

Ak nezateplíte tento rok, tak len na tom stratíte. O čo je záujem, to zdražie! Príklad: Prvá vlna šrotovného a druhá vlna šrotovného. V druhej si úž tí, čo moli možnosť si na tom prilepšiť si prilepšili, neboli to majitelia aut, ktoré sa šrotovali!

Napísal Ti Orim.

Pomer 50:50 sa neprejaví v tom, že nevykurovaný byt bude vykurovaný ale v tom, že za nevykurovaný byt sa bude platiť viac za teplo ako pri pomere 30:70 (plocha :RPVN). Tí čo kúria budú platiť o niečo menej ako tí čo nekúria. Rozdiel je tých 20% čo sa dá na plochu, vzhľadom k ploche bytu.

Sto percent má pravdu, Ale dom, nehnuteľnosť nepotrebuje, aby byty platili za teplo, dom potrebuje to teplo odobrať v takej miere na každý radiátor, aby v miestnostiach bola teplota minimálne 17 °C, aby sa v byte neobjavili plesne.

Ako to zabezpečiť?

Nariadenie, zákon to nevyrieši, ak sa budeme pozerať na to , že to je nemožné, tak nespravíme nič! Ak sa na to pozrieme od lesa, určite sa nájde riešenie!

Kto nám predal pomerové meranie? Jeho dodávateľ.

Dodávateľ tepla? Centrálny dodávateľ je monopol, URSO mu kontroluje a schvaľuje cenu za jeden Gj.

Dodávateľ pomerového merania nie je monopolný dodávateľ! Toho si môžu vlastníci vybrať podľa ponuky prístrojov pomerového merania. Zároveň by mali vedieť o možnostiach rozdelenia nákladov podľa výsledku pomerového merania v dome. Povie im výrobca všetky možnosti rozdelenia, alebo si nechá možnosť, o tomto si rozhodnite Vy, vlastníci, ak niečo posevete, bude to na Vás.

Jasné, ak za dobu, povedzme troch rokoch, príde dom na to, že spôsob rozdelenia nákladov za teplo nemotivuje vlastníkov bytov k efektívnemu odberu tepla od dodávateľa tepla cez fakturačný merač na päte domu, tak je treba spraviť opatrenia. Buď tlačiť na súčastného správcu, aby robil rozdelenie podľa požiadaviek domu, alebo vymeniť pomerové meranie v dome, čo nie je lacná záležitosť! A tým aj rozúčtovateľa nákladov za teplo.

Rovnomerné vykurovanie domu je jednoduchá záležitosť. Zložité je chápanie ľudí, ktorí v tom dome bývajú. Každý kope za svoj byt. Ale výsledok ligy nesmie nikto vedieť? Takže, Vy sa bavte, ja sa budem mať.

Kolega, priateľ Svojar mi vytýkal, že sa zastávam "eskimákov" skôr by som povedal, že sa ich zastáva on.

Môj postoj je, že "eskimáci" v dome nemajú čo robiť v ktoromkoľvek obytnom dome.

V dome sa odvíja všetko od priemeru s toho vychádzajú odborníci a mali by aj lajkovia. Všetci v dome vytvárame priemer, ktorý sa dá vypočítať. pri priemere je výpočtová teplota 20 °C.

V záujme vlastníkov by mal byť spôsob rozdelenia taký, aby sa jednotlivé byty odchýlili, čo najmenej od priemeru. Teda počet zaznamenaných jednotiek by sa mal, čo najmenej vzdialiť od priemeru.

Ako tomu zabrániť, aby niektoré byty zneužívali pomerové meranie vo svoj prospech a nekúrili, teoreticky by nemali nič uhrádzať, ale bývajú v obytnom dome?

Prikladám prílohu v ktorej si môžete pri štyroch bytoch modelovať situáciu rozdelenia nákladov, tak aby to pocítili "eskimáci" čím viac sa vzdialia od priemeru, tým vyšší podiel nákladov uhrádzajú.

Z uvedenej prílohy vyplýva, že čím viac zaťažujeme "eskimákov", tým viac zvýhodňujeme "masajov, ktorí chodia skoro s holou riťou".

Ak chceme efektívne odoberať teplo, všetci ako dom, nezávisle na jednotlivých bytoch je treba si určiť minimálny a maximálny limit zaznamenaných, pomerovo nameraných jednotiek na jednotlivé radiátory.

Preto je vo vyhláške 630/2005, § 7, odsek 10.

Ak tento odsek 10 niekto zruší, spraví z vlastníkov bytov, domov hlupákov v konečnom dôsledok sa hlupákmi spravia vlastníci bytov, preto ze sa nevedia dohodnúť na objektívnom spôsobe rozdelenia nákladov za teplo.
uno81
21.06.09,16:38
Takže..1600sk je len FOND opráv..komplet platím 6000sk bez elektriny a plynu atd:D:D nuž,to sa niekomu žije..xi,ked plaťíš len 2075sk!!to by bola páradička:rolleyes: