Kristyna1605
12.06.09,13:11
Zdravim vsetkych :) Potrebovala by som od vas radu ohladom zahranicnej cesty. Moj sef isiel tento mesiac na tri dni do Madarska, kde je narok na stravne 39,- eur a beriem najvysu sadzbu za vreckove, teda 40% - 15,60 eur + naklady na benzin atd. Toto vsetko zauctujem ale neviem akym kurzom. Ked som menila peniaze, mala som kurz 257. Na druhy den isiel na pracovnu cestu, to uz bol iny kurz. A ked to chcem napriklad dnes vyuctovat, neviem ako, lebo dnes uz je samozrejme iny kurz. Poradite mi prosim?
Chobot
12.06.09,11:33
Zdravim vsetkych :) Potrebovala by som od vas radu ohladom zahranicnej cesty. Moj sef isiel tento mesiac na tri dni do Madarska, kde je narok na stravne 39,- eur a beriem najvysu sadzbu za vreckove, teda 40% - 15,60 eur + naklady na benzin atd. Toto vsetko zauctujem ale neviem akym kurzom. Ked som menila peniaze, mala som kurz 257. Na druhy den isiel na pracovnu cestu, to uz bol iny kurz. A ked to chcem napriklad dnes vyuctovat, neviem ako, lebo dnes uz je samozrejme iny kurz. Poradite mi prosim?

Aký kurz máš na mysli? EUR/HUF? Ten ťa nemusí vôbec zaujímať. Šéf nech si z pokladne zoberie toľko EUR, koľko mu patrí a kde a za aký kurz si uch bude meniť je jeho vec. V účtovníctve HUF nemusíš vôbec nikde uvádzať. Zákonný nárok je v mene EUR a tak to aj zaúčtuješ.

Alebo sa pýtaš na niečo iné?

A ešte - aké peniaze si menila?
Kristyna1605
12.06.09,12:18
Dakujem velmi pekne. Menila som nase eura na forinty - 778,21 eur a dostala som 200.000,- forintov, teda kurz bol tych 257. Ja musim delit eura, forinty, libry a ceske peniaze, kedze to uctujeme vsetko zvlast. Kvoli tomu, ze boli slovenske peniaze a firma to nechce "komplikovat". Tak akym kurzom? :)
Chobot
12.06.09,12:27
Dakujem velmi pekne. Menila som nase eura na forinty - 778,21 eur a dostala som 200.000,- forintov, teda kurz bol tych 257. Ja musim delit eura, forinty, libry a ceske peniaze, kedze to uctujeme vsetko zvlast. Kvoli tomu, ze boli slovenske peniaze a firma to nechce "komplikovat". Tak akym kurzom? :)

To potom robíš zle. Keď je raz vyhláškou dané, že pre HU je náhrada v EUR, tak treba vyplácať EUR. Urob tak, že celý nárok, ktorý mal dostať, zameníš na HUF a tie peniaze mu daj. A ak prinesie späť HUF, tak ich zameň späť na EUR a vyúčtuj cesťák v EUR.

TO, ako to robíš, si to len zbytočne komplikuješ.
Kristyna1605
12.06.09,13:03
Dobre, keby som to tak spravila, je mozne, aby som mala takuto pokladnu zvlast v eurach (pritom by to bola madarska pokladna)? A vratim sa k mojmu povodnemu dotazu - ktorym kurzom sa vyuctuje zahranicny cestak? Ci mam pouzit kurz zo dna menenia, zo dna nastupu na pracovnu cestu ci zo dna vyuctovania? Pocula som o kurzovych stratach a ziskoch a tak chcem vediet ako sa to nakoniec vyuctuje.
j.u.l.i.a
12.06.09,13:16
Taktiež by som sa chcela spýtať na stravné a vreckové, keď bola služobná cesta do ČR. Nárok na jeden deň je 600 CZK + 40 % vreckové. Preddavok bol šéfovi vydaný 5.6.2009 (piatok) s tým, že v nedeľu cestoval. Kurz som použila zo štvrtku. Je to dobre? Musím urobiť ešte nejaké vyúčtovanie iným kurzom?
Chobot
12.06.09,13:54
Taktiež by som sa chcela spýtať na stravné a vreckové, keď bola služobná cesta do ČR. Nárok na jeden deň je 600 CZK + 40 % vreckové. Preddavok bol šéfovi vydaný 5.6.2009 (piatok) s tým, že v nedeľu cestoval. Kurz som použila zo štvrtku. Je to dobre? Musím urobiť ešte nejaké vyúčtovanie iným kurzom?

Aký kurz? V účtovníctve? V účtovníctve používaš kurzy zo dňa účtovného prípadu.

Ak prepočítavaš náhradu na inú menu, tak používaš zase iný kurz - v zmysle zákona o cest. náhradách.

Aby si v tom získala trochu prehľad, prečítaj si tieto témy a moje príspevky v nich:

http://www.porada.sk/t109476-zahranicny-cestovny-prikaz.html

http://www.porada.sk/953741-post34.html

http://www.porada.sk/306333-post15.html
Chobot
12.06.09,14:03
Dobre, keby som to tak spravila, je mozne, aby som mala takuto pokladnu zvlast v eurach (pritom by to bola madarska pokladna)? A vratim sa k mojmu povodnemu dotazu - ktorym kurzom sa vyuctuje zahranicny cestak? Ci mam pouzit kurz zo dna menenia, zo dna nastupu na pracovnu cestu ci zo dna vyuctovania? Pocula som o kurzovych stratach a ziskoch a tak chcem vediet ako sa to nakoniec vyuctuje.



Ty si si to skomplikovala dobre. Teraz budeš musieť účtovať aj zahranično menovú pokladňu v HUF, kde budeš čeliť kurzovým rozdielom pri dotácii pokladne a výplate z nej a zároveň budeš musieť prepočítať osobitným krokom nárok toho zamestnanca (konateľa) z riadnej meny EUR na HUF kurzom prvého dňa mesiaca, v ktorom sa pracovná cesta uskutočnila. Túto sumu budeš vyplácať z tej HUF pokladne.

Nabudúce to už urob inak, tak ako treba: vypočítať nárok v EUR a buď tento vyplatiť zamestnancovi, alebo ak chce, tak tento mu súkromne zameniť v zmenárni na HUF, o čom už ale nebudeš účtovať, lebo to by si mal ten zamestnanec zameniť sám, ako súkromná osoba.

Tiež si prečítaj tie odkazy, ktoré som dal do predchádzajúceho príspevku.
Kristyna1605
15.06.09,11:44
A co keby mi doniesol potvrdenky z Madarska? To predsa nemozem zauctovat v eurach, a keby ano, tak ako zistim akym kurzom???
Chobot
15.06.09,11:59
A co keby mi doniesol potvrdenky z Madarska? To predsa nemozem zauctovat v eurach, a keby ano, tak ako zistim akym kurzom???

Aké potvrdenky?
Kristyna1605
15.06.09,12:47
no napriklad za benzin alebo kanc. potreby... to co je treba preplatit
Chobot
15.06.09,13:29
no napriklad za benzin alebo kanc. potreby... to co je treba preplatit

On išiel služobným autom a v zahraničí tankoval?

A aké kancelárske potreby nakupoval? Má to súvis s pracovnou cestou?
Kristyna1605
15.06.09,13:34
Ano, ma to suvis s pracovnou cestou, inak by som to nemohla preplatit. Takze predsa len musim uctovat zvlast HUF pokladnu, vsak??? A keby nie, tak ako potom zauctujem vsetko kupene v Madarsku??? Ako zistim kurz?