suschi
12.06.09,15:42
ahojte poraďaci,
mala by som jednu otázočku pre vás skúsenejších, nakoľko mne sa to zdá dosť nelogicke a nejde mi to usporiadať v mojej gebuľke. Aký je rozdiel medzi predmetmi živnosti a to konkrétne 19.1-maloobchod/veľkoobchod a predmetom 19.2-sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu a predmetom 19.3-sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb...poprosila by som vás o vysvetlenie na príklade, či zo života, nejako mi to jednoducho a logicky vysvetliť?! ďakujeeeem!! a prajem super vikendik! a ešte sa ospravedlňujem tým ktorým sa to bude zdať banalita, ale mne sa to zda bez rozdielu...:))
Lianka
12.06.09,15:05
Pouzijem definicie z Postupov uctovania JU (ô 11):

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Velkoobchod - medziclanok v distribucnej siete, zakaznikmi velkoobchodu su obchodnici, maloobchodne predajne, podnikatelia - tovar predavany vo VO nie je urceny konecnemu spotrebitelovi - obcanovi.

Maloobchod - predajne, urcene pre konecneho spotrebitela - obcana.

Spotredkovanie obchodu - dodanie tovaru - napr. oslovi ta predavajuci, ktory hlada odberatela na odbyt svojich vyrobkov. Najdes mu zakaznika/kupujuceho, na zaklade vzajomnych poziadaviek (mnozstvo, druh, cena) sa obchod zrealizuje. Za sprostredkovanie obchodu obdrzis proviziu, zvacsa vyjadrene urcitym % z predaja.

Sprostredkovanie sluzby - typickym prikladov su poistovaci. Poskytovatel sluzieb hlada klienta pre svoje sluzby. Sprostredkovatel (agent, makler) ziska pre neho klienta. Po uzatvoreni kontraktu podla vopred dohodnutych podmienok poistovna vyplati sprostredkovatelovi proviziu za sprostredkovanie.