wolodia
12.06.09,16:29
Ahojte,

som začínajúci živnostník a vediem si JU sám. Som platca DPH.

Chcel by som sa opýtať na tri banálne veci:

1. zaúčtovanie nákupu pečiatky
2. odbornej literatúry
3. kancelárske potreby - nákup náplne do tlačiarne (PC a tlačiaren nie je vedený v evidencii)

a k nim vzťah DPH.

Za skorú pomoc dakujem.

wolodia
danushka
12.06.09,14:39
Ahojte,

som začínajúci živnostník a vediem si JU sám. Som platca DPH.

Chcel by som sa opýtať na tri banálne veci:

1. zaúčtovanie nákupu pečiatky
2. odbornej literatúry
3. kancelárske potreby - nákup náplne do tlačiarne (PC a tlačiaren nie je vedený v evidencii)

a k nim vzťah DPH.

Za skorú pomoc dakujem.

wolodia

1. Výdaj ovplyvňujúci ZD v členení prevádzková réžia
2. Výdaj ovplyvňujúci ZD v členení prevádzková réžia
3. Buď výdaj ovplyvňujúci ZD v členení prevádzková réžia nákup materiálu, ale interným dokladom si zaraď do podnikania PC a tlačiareň do majetku bezodplatne
alebo to zaúčtuj ako výdavok neovplyvňujúci základ dane v plnej výške aj s daňou, inak nemáš nárok na odpočet DPH

Čo sa týka DPH - je to daň na vstupe.
AK si platca DPH, všetky nákupy a predaj vždy členíš na základ dane a DPH. O DPH vedieš samostatnú evidenciu okrem peňažného denníka.

a prelúskaj si túto tému na začiatok:
http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html?highlight=za%E8iato%E8n%EDk+jedno duchom+%FA%E8tovn%EDctve
Lianka
12.06.09,14:48
Zdanlivo jednoducha otazka... ale radsej som nechala skusenejsich, nech sa vyjadria... ja by som to dala na material... :confused: (kancelarske potreby urcite...)

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

Tema aj:
http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html
danushka
12.06.09,14:54
Máš pravdu Lianka, nevenovala som odpovedi dostatočnú pozornosť.
Totiž v rýchlosti som sa snažila zadávateľovi odpovedať, hoci potom som si povedala, panebože, veď je platca DPH...to sa nedá takto v krátkosti odpovedať...veď pri jednej odpovedi by som sa rozpísala na celé strany.
wolodia
12.06.09,15:02
Takže babenky,

ako to správne bude zaúčtované ???

Za odpovede velmi velmi pekne ďakujem.
bv_alexandra
12.06.09,17:00
Takže babenky,

ako to správne bude zaúčtované ???

Za odpovede velmi velmi pekne ďakujem.
však odpoveď je v príspevku od danushky:rolleyes::)