chytros
12.06.09,18:14
Ahoj,
Prosím poraďte mi koľko môžem prevážať napr. nafty v bandaskách v aute z poľska. Aká je sankcia za prekročenie? Ktorá legislatíva o tom hovorí?
Ďakujem
Excise Duty
12.06.09,18:23
Pozri § 33 zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov.
chytros
15.06.09,17:42
§ 33
Preprava minerálneho oleja mimo pozastavenia
dane na daňové územie na súkromné účely

(1) Ak fyzická osoba na svoju vlastnú spotrebu (ďalej len súkromné účely ) sama prepraví na daňové územie minerálny olej uvedený do daňového voľného obehu v inom členskom štáte, z takto nadobudnutého minerálneho oleja nevzniká daňová povinnosť na daňovom území.

(2) Odsek 1 neplatí, ak fyzická osoba na súkromné účely prepraví na daňové územie

a) palivá,
b) pohonné látky v iných než bežných nádržiach dopravných prostriedkov [§ 10 ods. 2 písm. i)] alebo v iných než prenosných nádržiach určených na tento účel.
(3) V prípadoch uvedených v odseku 2 vzniká daňová povinnosť dňom prepravenia minerálneho oleja na daňové územie. Daňovým dlžníkom je fyzická osoba, ktorá prepravila minerálny olej na daňové územie, pričom je povinná bezodkladne podať daňové priznanie a zaplatiť daň; na daňové priznanie sa použije § 14 primerane.

Ak tomu správne rozumiem, ak ma chytia policajti a ja budem mať povedzme 100l nafty v bandaskách, tak stačí povedať, že podám daňové priznamie podľa §14 tohoto zákona?
Excise Duty
15.06.09,18:22
§ 33
Preprava minerálneho oleja mimo pozastavenia
dane na daňové územie na súkromné účely

(1) Ak fyzická osoba na svoju vlastnú spotrebu (ďalej len súkromné účely ) sama prepraví na daňové územie minerálny olej uvedený do daňového voľného obehu v inom členskom štáte, z takto nadobudnutého minerálneho oleja nevzniká daňová povinnosť na daňovom území.

(2) Odsek 1 neplatí, ak fyzická osoba na súkromné účely prepraví na daňové územie

a) palivá,
b) pohonné látky v iných než bežných nádržiach dopravných prostriedkov [§ 10 ods. 2 písm. i)] alebo v iných než prenosných nádržiach určených na tento účel.
(3) V prípadoch uvedených v odseku 2 vzniká daňová povinnosť dňom prepravenia minerálneho oleja na daňové územie. Daňovým dlžníkom je fyzická osoba, ktorá prepravila minerálny olej na daňové územie, pričom je povinná bezodkladne podať daňové priznanie a zaplatiť daň; na daňové priznanie sa použije § 14 primerane.

Ak tomu správne rozumiem, ak ma chytia policajti a ja budem mať povedzme 100l nafty v bandaskách, tak stačí povedať, že podám daňové priznamie podľa §14 tohoto zákona?
Policajtom je to úplne jedno a pochybujem, že im je známa legislatíva spotrebných daní. Ak ťa ale zastaví Mobilná kontrolná skupina Colnej správy, tá sa určite bude zaujímať o pôvod prepravovanej nafty a bude vyžadovať doklady o jej nadobudnutí. Ak nebudú žiadne, uplatnia colníci ustanovenie § 12 ods. 2 písm. a) a súčasne aj pokutu podľa § 42 ods. 5 písm. a). Ak budeš mať doklady, je všetko v poriadku ale treba mať na pamäti, že si colníci ustriehnu dodržanie lehoty podľa § 14 ods. 3. Najhoršie sa ti ale môže stať, že ak sa domáknu, že takto pravidelne budeš prepravovať naftu, budú ťa sledovať a ak zistia, že tú naftu ďalej predávaš, budeš mať veľké problémy.
Excise Duty
16.06.09,07:55
Ešte by som doplnil svoj príspevok, principiálne pri nadobúdaní tovaru súkromnými osobami v iných členských štátoch pre ich vlastnú spotrebu neexistujú žiadne množstvové obmedzenia! Ani ustanovenie § 33 nesleduje tento cieľ, účelom tohto ustanovenia zákona je zabrániť riziku spojenému s neprofesionálnou prepravou horľavých látok.