alena
26.07.05,08:54
môže mi prosím niekto objasniť čo sa mení novelou pre s.r.o. pri rozdeľovaní zisku? Bude sa naďalej vyplácať zo zisku po zdanení alebo zo zisku pred zdanením? Akurát som pochopila, že ak sa bude vyplácať zamestnancom, tým sa to bude zdaňovať. To by znamenalo, že by to malo byť zo zisku pred zdanením? Ako to teda bude ak je s.r.o. jeden spoločník? Mám v tom nejaký chaos. Ďakujem
bea
26.07.05,07:26
Podľa mňa pre spoločníkov s.r.o. sa nič nemení, budú si rozdeľovať zisk po zdanení a nebude im už zdaňovaný. Zmena sa týka zamestnancov, ktorí, ak dostanú odmenu zo zisku po zdanení, tak to bude pre nich taký istý príjem ak každá iná odmena a bude zdanená 19 %. Platí to aj dozadu od 1.1.2005.
Velettka
26.07.05,07:28
Dňom vyhlásenia novely zákona, t.j. 20.7.2005 nadobúdajú účinnosť nasledovné zmeny:

1. povinnosť používania ceny obvyklej medzi závislými osobami

Novelou zákona sa v § 17 ods. 5 ukladá povinnosť zisťovať rozdiely pri použití cien, ktoré nezodpovedajú princípu nezávislého vzťahu (rozdiely oproti cene obvyklej) nielen medzi „zahraničnými“ závislými osobami, ale aj medzi „domácimi – slovenskými“ závislými osobami a povinnosť úpravy základu dane o tieto rozdiely za poskytnuté služby, tovary, úvery a pôžičky, ktoré sa líšia od cien použitých medzi nezávislými osobami.

2. zdaňovanie podielov na zisku bez majetkovej účasti

Novela zákona zavádza zdaňovanie podielov na zisku vyplatených bez majetkovej účasti zamestnancom spoločností.
Pred novelou zákona boli všetky podiely na zisku a obdobné plnenia podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 12 ods. 7 písm. c) vylúčené z predmetu dane.
Novelou došlo k zásadnej zmene v tom, že podiely na zisku vyplácané po zdanení obchodnou spoločnosťou alebo družstvom nie sú predmetom dane z príjmov len za predpokladu, že sú vyplácané „zásadne“ na základe majetkovej účasti v spoločnosti. To znamená, že pokiaľ spoločnosti a družstvá vyplatia podiely na zisku po skončení zdaňovacieho obdobia na základe rozhodnutia valného zhromaždenia alebo členskej schôdze družstva aj zamestnancom, ktorí nie sú akcionármi, spoločníkmi alebo členmi družstva, potom takéto podiely na zisku sa zdania.
Zdaňovanie podielov na zisku bez majetkovej účasti sa vzťahuje dodatočne na všetky podiely na zisku vyplatené zamestnancom v kalendárnom roku od 1. 1. 2005. Zdanenie podielov na zisku vyplatených do nadobudnutia účinnosti tohto zákona sa vykoná najneskôr pri ročnom zúčtovaní vykonanom podľa § 38 alebo pri podaní daňového priznania podľa § 32 (ak fyzická osoba – zamestnanec sám podáva daňové priznanie). Podiely na zisku zamestnancom bez majetkovej účasti na spoločnosti vyplatené po nadobudnutí účinnosti novely zákona sa zdaňujú preddavkovo ako príjmy zo závislej činnosti podľa § 5.
Už dnes sa však objavujú názory a požiadavky, aby táto úprava zdaňovania podielov na zisku bez majetkovej účasti bola zo zákona najbližšou novelou zákona vypustená a vrátená do pôvodného stavu.

S účinnosťou od 1.9.2005 sa novelou zvyšuje suma daňového bonusu na 450 Sk mesačne