rikabbb
12.06.09,19:16
chcem vas poprosit o informaciu ohladom nasledovneho ...mam zalozeny ucet ako fyzicka osoba cize normalne na moje meno nik nema podp.vzor.
bola som v evidencii na nup poziadala som o nenavr prispevok , otvorila som si zivnost a od aprila som zivnostnik. neotvorila som si vsak iny ucet mam len teno jeden firma je totozna s mojim menom . pohybov mam cca 15 mesacne . dnes som sa dozvedela ze podla zakona o uctovnictve musim mat vedeny zvlast ucet ze nesmiem mat na jednom ucte pohyby sukromne platba za byt a pohyby firemne ako uhr fakrur a podobne .
jedna baba mi zas povedala ze to mozem mat .chcem vas poprosit o skusenost s uradmi co v takychto pripadoch robit mam musim si ten druhy podnikatelsky ucet otvorit? je to dane zakonom? mozem dostat pokutu za to ze som 2 mesiace tento druhy ucet nemala otvoreny viem to nejako obhajit? za vase rady vopred dakujem .
vrocka
12.06.09,19:39
Ja mám tak isto súkromný účet otvorený na môjho manžela, a v banke mi povedali, že už nemusí byť vedený podnikateľský účet, len vo výpisoch si mám stále zaškrtávať položky, ktoré sa týkajú môjho podnikania Mirka - alebo sa mýlim? (poprosím tiež názor niekoho iného )
Blankake
12.06.09,19:43
Už sa to riešilo aj tu:
http://www.porada.sk/t113715-musim-mat-podnik-ucet-ako-zivnostnik.html
Zadávateľka zadala tú istú otázku v dvoch témach
roman100
12.06.09,22:40
Žvnostník môže mať súkromný účet vtedy,ak robí daň z pridanej hodnoty paušálne,ak nie, to znamená odpisovaním výdavkov, musí mať podnikateľský účet.
Melnick
13.06.09,00:51
Žvnostník môže mať súkromný účet vtedy,ak robí daň z pridanej hodnoty paušálne,ak nie, to znamená odpisovaním výdavkov, musí mať podnikateľský účet.

Zrejme si mal na mysli daň z príjmu a paušálne výdavky.:)
Dav
13.06.09,06:10
SZČO nemusí mať zriadený podnikateľský účet. Samozrejme, súkromný účet nahlási DÚ, a všetky súkromné platby budú účtované PNZD, VNZD, v PÚ 491.
SZČO nemusí mať dokonca žiaden účet,ani keď je platiteľ DPH, iba pre prijatie platby - dotácie z úradu práce si účet musí zriadiť, alebo doniesť písomný súhlas majiteľa účtu (manžela, manželky) s používaním účtu.
V praxi sa skôr stretávam s tým, že podnikateľ má dva účty, disponuje aj účtom manžela/-lky a uhrádza platby z toho účtu, na ktorom sú peniaze. A nie a nie si dať vysvetliť, že svokrin dôchodok mal dať poukazovať na rodinný účet, synove vreckové nemá byť platené z podnikateľského účtu, nedoplatok za elektriku vo firme nemal platiť zo ženinho účtu...
Bejka74
13.06.09,13:41
Pekný deň prajem....

Aj ja beriem dotáciu s úradu práce a tam nám bolo povedané, že musíme mať zriadený podnikateľský účet, ak nechceme mať stiahnutú daň z príjmu na osobnom účte v prípade, že si nezriadíme podnikateľský účet...
Lianka
13.06.09,14:34
Ak ta k tomu viaze zmluva (napr. zmluva s Uradom prace ohladom dotacie), je tvojou povinnostou plnit zmluvne dohodnute podmienky, v tomto pripade mat aj bankovy ucet.

Tej druhej casti vety som nerozumela. Dan z prijmu sa nestahuje, dan z prijmu sa plati/uhradza...
Bejka74
15.06.09,13:15
Myslela som to, že je aj tak najlepšie si viesť osobný účet a podnikateľský zvlášť, už len pre vlastnú kontrolu.
A tá druhá časť vety znela asi tak, že ak máš jeden účet na ktorý dávaš položky aj súkromné, ale aj podnikateľské, tak aj zo súkromného vkladu sa bude sťahovať daň, takmi to bolo povedané na úrade....
Jarka 1
15.06.09,13:39
Zo súkromného vkladu sa žiadna daň nesťahuje. Ak budeš požívať len jeden účet, tak musíš vedieť preukázať každý príjem. To znamená či je to príjem z podnikania, alebo nie. Ak príde na účet napr. manželova výplata, nebude sa znovu zdaňovať. Prečítaj si ešte raz odpoveď od Dav.
rikabbb
15.06.09,17:45
ja som praveze tiez brala z NUP prispevok a poukazali mi ho na sukromny ucet a nebol s tým problem ich som sa pytala a ci musim mat podnikatelsky kvoli prispevku ze vraj nie r.
rikabbb
15.06.09,17:48
Zo súkromného vkladu sa žiadna daň nesťahuje. Ak budeš požívať len jeden účet, tak musíš vedieť preukázať každý príjem. To znamená či je to príjem z podnikania, alebo nie. Ak príde na účet napr. manželova výplata, nebude sa znovu zdaňovať. Prečítaj si ešte raz odpoveď od Dav.
dakujem vam vsetkym za prispevky a vase postrehy mam v tom jasnejsie dobre takze aj ked som brala prispevok z nup poukazali mi ho na sukr.ucet podnikam od aprila a zatial pouzivam sukromny ucet vsetky polozky na ucte oznacim sukromne a firemne a od jula si zriadim zvlast konto v mbank tí su vraj zdarma tak skusim ich dakujem vam vsetkym est raz za prispevky
rikabbb
15.06.09,17:50
Zo súkromného vkladu sa žiadna daň nesťahuje. Ak budeš požívať len jeden účet, tak musíš vedieť preukázať každý príjem. To znamená či je to príjem z podnikania, alebo nie. Ak príde na účet napr. manželova výplata, nebude sa znovu zdaňovať. Prečítaj si ešte raz odpoveď od Dav.
od jula si zriadim zvlast konto v mbank tí su vraj zdarma tak skusim ich dakujem vam vsetkym est raz za prispevky
rikabbb
15.06.09,17:51
Pekný deň prajem....

Aj ja beriem dotáciu s úradu práce a tam nám bolo povedané, že musíme mať zriadený podnikateľský účet, ak nechceme mať stiahnutú daň z príjmu na osobnom účte v prípade, že si nezriadíme podnikateľský účet...
bolo povedane alebo presne definovane musite mat zriadeny podnikatelsky ucet ja som tiez brala prispevok a poukazali mi ho na moj sukromny ucet a nebol s tým problem
Bejka74
16.06.09,09:48
To mi je jasné, ale aj tak si myslím, že je lepšie mať dva účty pre vlastný poriadok, ak ho samozrejme dodržiavame....ale je to na každom ako sa rozhodne a hlavne natom čo mu prinesie realita...