hviezdicka9
12.06.09,19:53
Mozem mat popri prebiehajucej rodicovskej dovolenke (RD) druhy hlavny pracovny pomer? Prvy pracovny pomer je na dobu neurcitu, druhy by bol predbezne na dobu urcitu. Nejde o rovnaku cinnost ani o podobne cinnosti, druhy pracovny pomer je z uplne inej oblasti ako prvy pracovny pomer. A hlaven, ak nastupim do druheho PP, moze ma preto prvy zamestnavatel prepustit zo zamestnania (pracovna zmluva prveho zamestnavatela tento problem neriesi)? Sposobi nastup do ineho zamestnania to, ze stratim ochranu vyplyvajucu z RD u prveho zamestnavatela alebo je aj tak povinny prvy zamestnavatel drzat ma v stave zamestnancov? Bude to, ze mam druhy PP ohlasovat napr. Socialna poistovna, UPSVaR a pod. prvemu zamestnavatelovi? Su tu este ine uskalia, na ktore sa mam pripravit, s cim sa mozem stretnut?
Tweety
13.06.09,16:06
Mozem mat popri prebiehajucej rodicovskej dovolenke (RD) druhy hlavny pracovny pomer? Áno. Prvy pracovny pomer je na dobu neurcitu, druhy by bol predbezne na dobu urcitu. Nejde o rovnaku cinnost ani o podobne cinnosti, druhy pracovny pomer je z uplne inej oblasti ako prvy pracovny pomer. A hlaven, ak nastupim do druheho PP, moze ma preto prvy zamestnavatel prepustit zo zamestnania (pracovna zmluva prveho zamestnavatela tento problem neriesi)? Nie. Sposobi nastup do ineho zamestnania to, ze stratim ochranu vyplyvajucu z RD u prveho zamestnavatela alebo je aj tak povinny prvy zamestnavatel drzat ma v stave zamestnancov? Áno, budeš v tzv. mimoevid. stave- zamestnanec na RD. Bude to, ze mam druhy PP ohlasovat napr. Socialna poistovna, UPSVaR a pod. prvemu zamestnavatelovi? NIe, ale ten druhý zamestnáv. ťa prihlási do SP aj do ZP ako zamestnanca. Su tu este ine uskalia, na ktore sa mam pripravit, s cim sa mozem stretnut?
Pozri odpovede v texte tučným písmom.
DominikaDominika
13.06.09,20:03
Pozri odpovede v texte tučným písmom.
Ahoj Tweety, mňa tiež zaujíma tento problém. Takže otázočka: teoreticky ;): ak prvý zamestnávateľ zistí, že zamestnankyňa má už aj iný hlavný pracovný pomer, môže jej dať výpoveď - t. z., že "zákaz výpovede", ktorý platí pre ženy na RD už v tomto prípade neplatí, alebo stále nemôže dať výpoveď?? Veď, keď má matka hlavný prac. pomer, tak už nie je na RD.... alebo áno? :confused:...... ako sa to "berie" potom u prvého zamestnávateľa?
A otázka 2 - asi veľa rozmýšľam :rolleyes:: RD sa skončí a ako sa to potom rieši? veď logicky sa 2 hl. pracovné pomery nedajú stíhať a čo ak bude zamestnávateľ 1 vyžadovať, aby zamestnankyňa odpracovala 2 mesiaca - ako výpovedná lehota.... :eek:
brčko
13.06.09,20:14
Ahoj Tweety, mňa tiež zaujíma tento problém. Takže otázočka: teoreticky ;): ak prvý zamestnávateľ zistí, že zamestnankyňa má už aj iný hlavný pracovný pomer, môže jej dať výpoveď - t. z., že "zákaz výpovede", ktorý platí pre ženy na RD už v tomto prípade neplatí, alebo stále nemôže dať výpoveď?? Veď, keď má matka hlavný prac. pomer, tak už nie je na RD.... alebo áno? :confused:...... ako sa to "berie" potom u prvého zamestnávateľa? ber každý prac.pomer zvlášť. V prvom PP stále budeš čerpať RD, takže stále si v ochrannej dobe. V druhom zamestnaní môžeš dostať aj výpoved, ak pracuješ, ale v prvom nie (teda napr. z dôvodu zrušenia firmy, jej časti alebo sťahovania môžeš aj v prvom zamestnaní)
A otázka 2 - asi veľa rozmýšľam :rolleyes:: RD sa skončí a ako sa to potom rieši? veď logicky sa 2 hl. pracovné pomery nedajú stíhať a čo ak bude zamestnávateľ 1 vyžadovať, aby zamestnankyňa odpracovala 2 mesiaca - ako výpovedná lehota.... :eek:

To už si musíš sama rozmyslieť v dostatočnom predstihu v ktorej práci chceš pokračovať. Potom sa treba dohodnúť na ukončení PP ku konkrétnemu dnu (t.j. dohodou podla § 60 ZP) alebo ak nebude zamestnávatel súhlasiť, tak budeš musieť podať výpoved podla § 67 ZP s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Ak nechceš už nastúpiť do práce musíš dať výpoved cca 3mesiace pred požadovaným ukončením PP (príp. podla zostatku dovolenky, ak by ste sa už popredu dohodli na čerpaní dovolenky možno o niečo menej).
Preto treba skúsiť uzatvoriť dohodu už cca tie 3mesiace popredu.