nikulik
26.07.05,07:58
Chcela by som vytvorit temu ktora by sa tykala uprave pisomnosti, myslim si ze to aky list pojde z firmy von, ako bude vyzerat, tak to je hlavne vizitka nasej firmy. Su na to normy, ale ja by som uvitala podrobnejsie. Ale hacik je v tom ze neviem kam to zaradit, Richard pomozes?

Alebo aky mate na to nazor,........ci je to zbytocna tema? Ja si myslim ze by sa zisla kazdemu.
Alebo to tu uz niekde na porade je, ale som to prehliadla?? :o
pyton
26.07.05,06:37
Kedysi existovala "normalizovaná úprava písomností", tá sa sčasu načas menila, neviem, či teraz niečo také platí. Vie niekto?
nikulik
26.07.05,06:55
No existuje aj stranka www.sutn.sk (http://www.sutn.sk) ale nic som tam nenasla take konkretne.
Richard
26.07.05,08:56
môžem zriadiť pod Podnikaním poradu "obchodná korešpodencia". Čo vy na to? Bol by záujem?
luebchenko
26.07.05,09:16
môžem zriadiť pod Podnikaním poradu "obchodná korešpodencia". Čo vy na to? Bol by záujem?
Určite by sa zišlo, nám v rokoch meru80-tich natlačili do hlavy akési "štandardy" a teraz po 20-tich rokoch sa synátor na OA učil čosi úplne inšie :D
ALDA
26.07.05,10:14
Určite by sa zišlo, nám v rokoch meru80-tich natlačili do hlavy akési "štandardy" a teraz po 20-tich rokoch sa synátor na OA učil čosi úplne inšie :D
A ešte ma môj upozorní, že takto nie, kde to žijem..:D Ale mi to aspom opraví.
Firemné listy nastavil, takže som múdrejšia:)
Vidíš Lubka musíme sa učiť aj od svojich potomkov:)

Hela
alušik
26.07.05,11:18
No fajn, ale kto nema tych studujucich potomkov - ako napr. ja, tak sa to marne snazim kdesi zohnat. Bolo by to fajn, keby som si tu nieco take mohla "nastudovat", lebo u nas na firme si kazda jedna piseme listy po svojom, a potom to aj tak vyzera...
dianad
26.07.05,11:22
Máte pravdu. Nie je to tak dávno čo som vyšla z OA a tam sme sa napr. učili písať hlavičku adresáta v podnikovom liste na pravú stranu. Moja mladšia kolegyňa mi však oznámila že vraj oni /mladší ročník/ sa učili písať adresáta vľavo. A to nehovorím o ďalších novinkách.Myslím si, že to bude fajn keď sa niečomu priučíme. :)
bea
26.07.05,11:39
Tak to čumím ... Ja som si až doteraz myslela, že všetci, čo píšu hlavičky adresáta vľavo, len "machrujú", opičia sa po "Západe" . A myslela som si, že ja píšem listy úplne perfektne, vždy si dám na nich záležať a pod. Teraz vidím, že to ja som úplne zaostalá! Takže ozaj by sa tu niečo zišlo, kde by nám tí mladší poradili, ako to teraz vlastne má byť.:) :) :)
dari1
26.07.05,12:55
Kedysi existovala "normalizovaná úprava písomností", tá sa sčasu načas menila, neviem, či teraz niečo také platí. Vie niekto? Plati aj teraz, je vydaná technická norma, tam je uvedené, aký má byt kde okraj, aké riadkovanie.... je to pisane vyslovene technickym stylom,
teraz som nasla u nas na serveri subor s nazvom firemna korespodencia, kupili sme to asi od por.podnikatela???
su tam menovane normy: STN 88 6101, STN 01 6910, je to z roku 1999. Skopirovat to neviem.
Johanka
26.07.05,13:48
Máte pravdu. Nie je to tak dávno čo som vyšla z OA a tam sme sa napr. učili písať hlavičku adresáta v podnikovom liste na pravú stranu. Moja mladšia kolegyňa mi však oznámila že vraj oni /mladší ročník/ sa učili písať adresáta vľavo. A to nehovorím o ďalších novinkách.Myslím si, že to bude fajn keď sa niečomu priučíme. :)
Adresát na pravej strane sa začal písať kvôli okienkovým obálkam. Tie normy by ma tiež zaujímali.
juko
26.07.05,14:14
Mne sa podarilo vďaka dari1 tú STN nájsť a stiahnuť si ju. Kto má záujem, prikladám ju.

Na margo adresy je tam písané asi toľko, že pri nehlavičkových listoch sa píša v ľavo a pri hlavičkových vpravo v okienku na tom určenom.
nikulik
27.07.05,03:55
super juko, toto som hladala:)

...ale tema by aj tak bodla, aby sme si to rozobrali. Prekvapili ste ma, necakala som tolko zaujemcov.
Ja som vysla skolu (SOA)len nedavno, takze musim povedat, ze v tomto nemam az taky velky problem, ale su tu na porade aj clenovia ktorym by to pomohlo, a pritom zistime co nevieme zase my.
Viki
27.07.05,04:50
Z referátov z roku 2005.

Hospodárska korešpondencia:
http://referaty.atlas.sk/odborne_humanitne/ekonomia/18208/
...pokračovanie:
http://referaty.atlas.sk/odborne_humanitne/ekonomia/18211/

pekný deň
Viera
juko
27.07.05,05:06
Je to len náhoda, že tá norma, alebo jej časť bola uverejnená. Hnevá ma, že všetko je už skomerciované a každý chce zarábať na všetkom. Dokonca aj normy, ktoré by podľa mňa mali byť prístupné na voľné stiahnutie sú k nahliadnutiu iba za poplatok. A potom že voľný prístup k informáciám.
juko
27.07.05,05:16
Pátral som, prečo je to tak, a hľa, našiel som vysvetlenie:

http://www.sutn.gov.sk/websutn/www/index.php?menu=33&top=3

Takže pozor na rozmnožovanie! To povoľuje určeným právnickým osobám iba Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky uverejnením oprávnenia na ich rozmnožovanie vo Vestníku.
Richard
27.07.05,07:17
Takže som priadal novú Poradu pod názvom "Obchodná korešpodencia".

Keďže máme takto vytvorenú novú kategóriu, prosím Vás ak budete mať samostatné otázky a témy na obchodnú korešpodenciu, vytvorte zakaždým novú tému aby sme nemali v jednej téme celý guláš o obchodnej koršpodencii.
Nak napr. normy by mali mať samostatnú tému, aby sme vedeli aké normy sa na to vzťahujú, kde ich hľadať atď. V takejto téme by však nemali byť rozoberaný obsah noriem a ich výklad. Každá samostatná časť normy by mala mať svoju tému:
Napr. "Umiestnenie adresy", "Okraje", "Oslovenie" atď

Tak ako má každá knižka štruktúru svojho obsahu, tak by to malo byť aj tu.

Ďakujem
Paula
27.07.05,07:27
Ďakujeme Richard :)
nikulik
27.07.05,09:48
Mám pre Vás podložku na list v prilohe, ale nevedela som kde to mam hodit, alebo aj na novej teme som rozmyslala, ale neviem ako by som ju nazvala, takze radsej zbytocne nezakladam novu temu, ak by ste mali napad kam, tak sem s nim....
Alebo, teraz ma tak napadlo, dat to do dokumentov na stahovanie, co vy na to? len kam konkretne zase tam?
mastie
01.09.05,06:48
Pravidlá písania a úpravy písomností STN 01 6910 sa dajú stiahnuť z Internetu, existuje aj kniha Hospodárska korešpodencia
comex
09.11.05,09:43
Rišo, myslím, že by bol o to záujem. Ešte si pamätám, keď som riešila "registratúru", prehľadala som všetkých čertov, aby som našla niečo o normách. Bez úspechu. Navyše akákoľvek korešpodencia vytvára mienku o firme. By si sa čudoval, aké dopisy chodia k nám do firmy!
evikap
14.11.05,08:31
Sú tu spomenuté dve STN. Každá hovorí o niečom inaom, alebo jedna z nich je staršia?
zuzika251
13.02.06,12:01
Prosim ta, odkial si ju vlastne vyhrabal tu normu? Potrebovala by som STN 88 6101. Ja som ju nikde nenasla. Dakujem vopred!
Ziarowka
15.02.06,09:27
Tak to čumím ... Ja som si až doteraz myslela, že všetci, čo píšu hlavičky adresáta vľavo, len "machrujú", opičia sa po "Západe" . A myslela som si, že ja píšem listy úplne perfektne, vždy si dám na nich záležať a pod. Teraz vidím, že to ja som úplne zaostalá! Takže ozaj by sa tu niečo zišlo, kde by nám tí mladší poradili, ako to teraz vlastne má byť.:) :) :)

Nie si zaostalá... ja som vyšla minulý rok z OA a bolo to na profesorovi,či písali hlavičku adresáta vľavo, alebo vpravo. Naša prof. nám vysvetlila, že v súčasnosti norma povoľuje písať hlavičku adresáta aj aj... a ešte jedna pripomienka: podľa toho ako to učili nás, sa v záhlaví listu nesmie podľa platnej normy objaviť logo odosielateľa, pričom si myslím, že mnohé úspešné firmy /spomeniem slovaktelecom, t-mobile, a iné/ práve toto využívajú na svoju reklamnú kampaň.

Takže, ak by sa mali listy písať podľa noriem, určite by stratili na atraktívnosti, lebo zatiaľ som sa nestretla v norme s grafickou úpravou listu.
nikulik
15.02.06,09:41
Dovolím si podotknúť, že aj ja som vyšla z OA kde nás mordovali s písaním listov, upravami, tak aby to bolo všetko suprove, všetko OK. A tak som si aj ja myslela, že keď prídem do praxe, tak to tak bude, ale opak bol pravdou. Zo začiatku som písala listy presne okraje všetko ako ma byť, ale potom som si uvedomila, že je to síce norma ale žiaden nariadení zákon, že to tak musí byť. Opravila som teda všetky hlavičky listov našej firmy, kde som dala logo a teraz to vyzera celkom fajn. Samozrejme, že ostatné úpravy dodržiavam.

Prajem pekný zvyšok dňa všetkým.
Beba
15.02.06,11:21
vierush
09.03.07,12:56
[quote=juko;105427]Mne sa podarilo vďaka dari1 tú STN nájsť a stiahnuť si ju. Kto má záujem, prikladám ju.

Chcem sa opýtať, máš k tej norme aj príklady? Zaujíma ma či sa za odrážkami v jadre listu píšu bodky, teda ak vypisujem nejaké požiadavky cez odrážky.
ucitelka70
15.03.07,12:11
ahoj, na úpravu písomností platí norma STN 01 69 10, ja učím korešpondenciu, ak máš niečo konkrétne, rada ti vysvetlím.
Monika
JANíčOK
04.04.07,07:41
Videl som normu STN 01 6910 "Pravidlá písania a úpravy písomností" je z roku 1999 a vyzerá úplne ináč ako tá ktorú sem dal juko. Neviete mi prosím vás poradiť či sa v tej norme od roku 1999 niečo zmenilo? Dá sa to vyhľadať niekde na internete?
FRLI
22.05.08,13:03
veľmi si mi pomohol,super nápad
Gabhus
22.05.08,13:52
Určite existuje norma, mám ju v práci, zajtra alebo v pondelok napíšem jej číslo. Prilepiť sa to asi nedá, je toho veľa /alebo to neviem/. Ale existuje.
anklar
30.05.08,09:33
Rišo, myslím, že by bol o to záujem. Ešte si pamätám, keď som riešila "registratúru", prehľadala som všetkých čertov, aby som našla niečo o normách. Bez úspechu. Navyše akákoľvek korešpodencia vytvára mienku o firme. By si sa čudoval, aké dopisy chodia k nám do firmy!

Tento príspevok som ocenila pre jeho pozitívne kritický obsah. Je pravdou, že existujú firmy, ktoré akoby nevedeli, aký dosah má negatívny dojem z ich nedbalo tvorenej korešpondencie.