dolfort
12.06.09,21:43
Poraďáci,
obvodové múry + niekoľko priečok, ktoré budeme omietať sa dosť krušia, je to celé postavené zo škvarového kvádra (každý to nazýva nejako inak ale nadávajú rovnako).
Bolo by dobré dať sieťku hneď rovno na kváder keď sa bude robiť hrubá omietka? A prichytiť ju tanierovými hmoždinkami? Aby omietka neopadala...

Vďaka za názor
220870
13.06.09,03:38
Nerozumiem slovu krušia.
Manual
13.06.09,04:07
Môžno má na mysli že sa drobí, trúsi ... ?
Stefan2005
13.06.09,06:29
Nerozumiem slovu krušia.

Pekné slovo.
slovník.dovrecka.sk: krušiť - krušiť (archaiz.), mordovať, moriť, mučiť, ničiť, sužovať, trápiť, trýzniť, týrať, umárať, zožierať ,

Ale v tomto prípade tu bude vo význame
krš - drobné skálie, rozdrvená hornina, od kršiť drviť, krušiť

Vraj aj Krškany majú odvodený názov od tohoto slova...
vratnik
13.06.09,18:14
Kruši sa znamená, že sa drobí. Napríklad keď sa rozsypáva chlieb tak sa povie, že sa kruši.
vratnik
13.06.09,18:19
A este k Vasej otazke. Kvader by som najskor spevnil penetracnym naterom. Asi budete davat vapenocementovu omiektu, vtedy by som najskor povyplnoval diery maltou + kuskami tehly / kvadry. Na zvetralejsie miesta by som klincami pribil pletivo - zajacie / orig. pletivo s okami 1 cm. A potom nahodil cementovy spric a nan uz klasicky hrubu vapenocementovu omietku.
220870
14.06.09,05:46
To slovo som fakt ešte nepočul,aj keď som viacmenej vedel čo asi chcel napísať.Je mi ťažko od počítača a z priloženej fotografie určiť nakoľko sa to kruší.
K tým škvárovým kvádrom.Je to pomerne nestabilný materiál .Nasávaním vodných pár a zmenou vonkajších a vnútorných teplôt mení svoj tvar tj. zmenšuje sa alebo zväčšuje sa( ako dôsledok boli popraskané múry ,najčastejšie v stykoch nosných múrov ,bežne aj 2-3 cm hrubé praskliny).Táto vlastnosť škvárobetónu je pomerne známa a aj preto sa časom začalo od používania týchto kvádrov upúšťať,alebo sa nosné mury murovali tak ,že sa striedal rad kvádrov a tri rady pálenej tehly.Takže ak by som doporučil skladbu omietky min 3 cm vápeno cementovej na to sieť s klebrom ako vrchnú úpravu štukovú omietku.Aj máte tie múry dobre podizolované tak zateplite fasádu.
dolfort
15.06.09,08:11
Môžno má na mysli že sa drobí, trúsi ... ?

hej, presne to som mal na mysli (http://www.stofanak.sk/slovnik/search.asp?searchstring=kru%9Aic&chbox_sar=1&search_metoda=Kdekolvek&x=0&y=0) :)
dolfort
15.06.09,08:13
Ďakujem všetkým za rady!