Zitulda
12.06.09,23:11
Môže niekto poradiť? V našom bloku máme staršiu pani, ktorá má užívacie právo na byť, nakoíko svoj väčší ponechala vnučke od syna, ten má vo vlastníctve jej syn, ale je mimo republiky, starenka platí pravideľne májom. Teraz má preplatok na nájomnom, ale správca bude doručovať preplatky poštovou poukážkou na synové meno.Syn dôjde na Slovensko o pol roka a až potom starenka dostane svoje peniažky.Už pred tým som jej radila, nech sa dohodne so synom, aby jej dal notárom overenú právomoc ho zastupovať vo všetkých prípadoch,či hlasovaní alebo preberaní nielen pošty, ale vo finančných záležitostiach, no s tým nesúhlasí nevesta a syn to akceptuje. Je nejaká možnosť, aby starenke boli v podstate ňou zaplatené peniaze za nájomné teraz ako preplatok jej vrátené ?? Ako jej pomôcť?
sito
12.06.09,21:31
Byt v ktorom teraz býva nie je v osobnom vlastníctve a patrí družstvu? Pani mala byt, ktorý obýva vnučka, vlastníkom je syn? Alebo jej zostalo užívacie právo na byt v ktorom býva vnučka, alebo je v jej osobnom vlastníctve? Kto je teraz vlastníkom bytu, ktorý pred tým obývala?

Úradne v tom byte, kde teraz býva, býva syn? On má užívacie právo? Keď mu chce správca poslať preplatok na ktorý neplatil zálohové platby?
Zitulda
12.06.09,21:54
Byt v ktorom teraz býva nie je v osobnom vlastníctve a patrí družstvu? Pani mala byt, ktorý obýva vnučka, vlastníkom je syn? Alebo jej zostalo užívacie právo na byt v ktorom býva vnučka, alebo je v jej osobnom vlastníctve? Kto je teraz vlastníkom bytu, ktorý pred tým obývala?

Úradne v tom byte, kde teraz býva, býva syn? On má užívacie právo? Keď mu chce správca poslať preplatok na ktorý neplatil zálohové platby?

Oba byty, aj keď druhý je v inom bloku sú vo vlastníctve. Svoj byt darovala vnučke,ktorá je teraz majiteľom a syn má vo vlastníctve ten menší,kde teraz starká býva a má v synovom byte len užívacie právo až do smrti. Starenka platí nájom šekmi od správcu, na synové meno má právo poštu prebrať ale nič iné. Poštu, ktorú ona preberie, občas si príde prevziať nevesta alebo syn, keď príde domov. Neviem pochopiť prečo nevesta neberie v úvahu to, že ich dcéra vlastní starkej byt tak keď už nechce aby bola starká vlastníkom garzónky aspoň mohla (neviem, či sa dá to právne ošetriť) aj prevziať preplazok a poprípade v synovom mene rozhodnúť (napr. súhlasiť so zateplením a i).
sito
12.06.09,22:03
A kde býva ta vydarená nevesta?
Zitulda
12.06.09,22:53
A kde býva ta vydarená nevesta?
Tiež tu v Ke len na inom sídlisku. Ale najviac ma udivuje jej vlastný syn, že to si nevyrieši doma. Sú všelijakí ľudia ale chamtivci, čo majú veľa a ešte viac chcú ma priam vytáčajú. :mad: :mad: :mad:
sito
13.06.09,03:36
Tento preplatok priamo, už asi ťažko. Ale všetko je možné riešiť. Platiť menšiu úhradu, tak aby na konci roka bol nedoplatok a ten bude správca požadovať od syna. Ak syn nie je pod papučou, zaplatí, ak je, spravia jej zo života peklo. V tom prípade by mala požiadať o vrátenie daru, bytu od vnučky. Byt predať a kúpiť si garzonku. Čo by jej mali pomôcť, tak ju cicajú, ako pijavice. Nakoniec im zaplatí aj tu rekonštrukciu domu. Špinavosť od syna, možno vnučka by mohla dohovoriť tatkovi.

Ale asi jej neostane nič iné, ako byť neplatič, teda čiastočný.

Ahoj Zitka.
Zitulda
16.06.09,06:41
Tento preplatok priamo, už asi ťažko. Ale všetko je možné riešiť. Platiť menšiu úhradu, tak aby na konci roka bol nedoplatok a ten bude správca požadovať od syna. Ak syn nie je pod papučou, zaplatí, ak je, spravia jej zo života peklo. V tom prípade by mala požiadať o vrátenie daru, bytu od vnučky. Byt predať a kúpiť si garzonku. Čo by jej mali pomôcť, tak ju cicajú, ako pijavice. Nakoniec im zaplatí aj tu rekonštrukciu domu. Špinavosť od syna, možno vnučka by mohla dohovoriť tatkovi.

Ale asi jej neostane nič iné, ako byť neplatič, teda čiastočný.

Ahoj Zitka.

Zdravím a som veľmi rada že si mi (nám!)poradil, len si neviem predstaviť tú menšiu platbu, keď platí cez Sipo. Už teraz ledvá čaká ako to dopadne-vieš, úprimní a čestní ľudia čo nič neberú na ľahkú váhu to nemajú najľahšie...no a o to je horšie pre ňu, že sú to jej najmilší.
M@jka
16.06.09,07:17
Tie menšie platby by som neriskovala, pretože nám sa stalo, že nám zmenili platby v priebehu roka a nejako sme pozabudli zmeniť trvalý príkaz v banke, kedže platíme cez účet. Pri ročn.vyúčtovaní sme mali takmer 1/3 preplatok, ale tým , že sme platili zálohy asi 4 mesiace menšie, nám vypočítali úroky z omeškania za tie 4 mesiace. No tak ma to rozčúlilo, ale nepomohla som si, musela som písať žiadosť o odpustenie týchto úrokov a momen. čakám na odpoveď/ dúfam teda, že kladnú!!!/.Takže chuderku starenku si neviem predstaviť, aby musela riešiť ešte toto. A aby jej správca dal menší predpis, to po mojích skúsenostiach ani neverím, ak nemá veľký preplatok, v tom prípade to musia znížiť, ale ja som pre istotu o to hneď písomne požiadala/ nenechám im tam moje peniaze zbytočne hromadiť navyše.../ Jedinou možnosťou myslím si pohovoriť si seriózne s nevestou/ tiež bude raz starká...!!!!/
Elena Navrátilová
16.06.09,07:47
Ak Ti pri "smiešnom" znížení zálohovej platby už penalizovali ... a ste SVB alebo máte zmluvu o výkone správy? Pýtaj sa správcu na základe čoho Vám naúčtovali penále? Či už toto považovali za omeškanie platby? Musia to mať podložené buď stanovami. Prípadne v zmluve.
sito
16.06.09,13:52
Zdravím a som veľmi rada že si mi (nám!)poradil, len si neviem predstaviť tú menšiu platbu, keď platí cez Sipo. Už teraz ledvá čaká ako to dopadne-vieš, úprimní a čestní ľudia čo nič neberú na ľahkú váhu to nemajú najľahšie...no a o to je horšie pre ňu, že sú to jej najmilší.

Myslím, že aj oni ju majú veľmi radi, kým má. Skúste sa so správcom dohodnúť, že by jej spravil predpis, teda synovi na služby tak, aby mala vždy nedoplatok.

Podľa nákladov z minulého roka , 75 - 80 % deleno 12 mesiacov. Starká je isto lepší charakter ako syn a nevesta a nedoplatok si pre ných v priebehu roka nachystá. Je to dosť zamotané, pretože syn, ako vlastník požiadať vyššie zálohy a tak s nej ťahať peniaze.

Skúste sa dohodnúť so správcom na tom čiastočnom neplatičovi bez penálov. Čo povedia, vedia koľko jej zoberú.