samo22
13.06.09,15:34
Zdravim Vas. Pozeram, ze ste tu dobre nadupani a preto sa obraciam na Vas s otazockou. Potrebujem, aby sa bunky dali len kopirovat, nie premiestnovat. Idu v tom robit ludia, ktori moc excel nepoznaju(asi prvy krat v zivote ho vidia) a namiesto kopirovania mi bunky premiestnuju a tym padom rusia vzorce...Potom by som mal aj dalsie otazky ohladom tlace- ako tlacit viac veci z jedneho listu, ale v roznych formatoch stran- jeden na sirku, jeden na vysku, no a potom sa vynoria dalsie otazky:)Dakujem velmi pekne za odpovede.
marjankaj
13.06.09,13:51
Odomkni v hárku bunky, ktoré sa môžu meniť.
Format/bunky/ochrana - zruš zamknúť bunky
Potom daj Nástroje/Ochrana zabezpečiť hárok a zvoľ si heslo

Alebo odomkni všetky bunky v hárku a potom zamkni iba tie, ktoré sa nemajú meniť. A zase zabezpeč hárok.
samo22
13.06.09,20:10
No toto mam urobene, ale neriesi mi to nic, lebo ked ich zamknem, neda sa tam pisat a teda neda sa kopirovat a presuvat. Ale ja potrebujem, aby som tam mohol pisat a zaroven aj kopirovat, ale nepremiestnovat. teda aby sa nedalo pouzit CTRL+X, alebo pouzit ikonu noznice, alebo presun mysou, po oznaceni texto.
Poradte ako na to?
marjankaj
13.06.09,21:28
No toto mam urobene, ale neriesi mi to nic, lebo ked ich zamknem, neda sa tam pisat a teda neda sa kopirovat a presuvat. Ale ja potrebujem, aby som tam mohol pisat a zaroven aj kopirovat, ale nepremiestnovat. teda aby sa nedalo pouzit CTRL+X, alebo pouzit ikonu noznice, alebo presun mysou, po oznaceni texto.
Poradte ako na to?

Keď tam budeš chcieť písať tak si odomkneš hárok a potom znovu zamkneš, aby ti tam iní nepísali. Alebo potom neviem čo chceš.
samo22
14.06.09,07:42
no nie je to presne to co potrebujem. Ja praveze potrebujem, aby mi do toho pisali ludia a prave taki, ktori nerozumeju pojmom, nepremiestnuj ale kopiruj. Chytia bunku a tahaju a je jedno ci ju maju uchytenu ako kopirovanie alebo premiestvnovanie. No a preto potrebujem, aby nemohli premiestnovat, lebo v bunkach mam vzorce a podmienene formatovanie a podobne....
dakujem
marjankaj
14.06.09,11:01
no nie je to presne to co potrebujem. Ja praveze potrebujem, aby mi do toho pisali ludia a prave taki, ktori nerozumeju pojmom, nepremiestnuj ale kopiruj. Chytia bunku a tahaju a je jedno ci ju maju uchytenu ako kopirovanie alebo premiestvnovanie. No a preto potrebujem, aby nemohli premiestnovat, lebo v bunkach mam vzorce a podmienene formatovanie a podobne....
dakujem

Ja zase nerozumiem. Ak mám niekde vzorce, tak potom asi nechcem aby mi ich niekto prepísal, ani ja sám nejakou náhodou. Je jedno či priamo alebo kopírovaním alebo premiestňovanm. Ja by som si takéto bunky so vzorcami zamkol. Ak ti to nevyhovuje, potom nepúšťaj k tomu takých ľudí, ktorí nevedia, aký je rozdiel medzi premiestnením a kopírovaním.

Ešte raz. Zamknem iba tie bunky, ktoré nechcem, aby niekto menil. To naozaj ide.
samo22
14.06.09,15:30
No ale ten vtip je ten, ze potrebujem aby pisali do toho ludia co aj nevedia nejak extra robit s PC a nieto uz s excelom. Pre mna to nie je nejak problem, viem co a ako, ale chcem si to zabezpecit tak, aby mi to niekto neprepisal. A musia do toho pisat aj takyto ludia. Je to cele poprepajane, a nahodit dve cisla vie asi kazdy, len aby mi to nepremiestnil, ak sa dane cislo viac krat opakuje.
Proste pytam sa iba na to ci sa da riesit vec tak, ze zakazem premiestnovat a povolim iba kopirovat. To komu a preco to dam, neries, viem preco to musia robit a chcem predist problemom.
marjankaj
14.06.09,18:02
No ale ten vtip je ten, ze potrebujem aby pisali do toho ludia co aj nevedia nejak extra robit s PC a nieto uz s excelom. Pre mna to nie je nejak problem, viem co a ako, ale chcem si to zabezpecit tak, aby mi to niekto neprepisal. A musia do toho pisat aj takyto ludia. Je to cele poprepajane, a nahodit dve cisla vie asi kazdy, len aby mi to nepremiestnil, ak sa dane cislo viac krat opakuje.
Proste pytam sa iba na to ci sa da riesit vec tak, ze zakazem premiestnovat a povolim iba kopirovat. To komu a preco to dam, neries, viem preco to musia robit a chcem predist problemom.


Veď som ti to napísal veľkými písmenami, že to ide. A návod máš v predchádzajúcich príspevkoch.
samo22
14.06.09,20:04
Tak asi ja potom nerozumiem. No dobre, pripajam ukazku z toho celeho. potrrebujem aby sa zlte bunky nepremiestnovali,ale dali sa kopirovat. No a heslo je tam nastavene male "a". budem rad, ak mi to ukazes ako na to. dikes
marjankaj
14.06.09,21:07
Tak asi ja potom nerozumiem. No dobre, pripajam ukazku z toho celeho. potrrebujem aby sa zlte bunky nepremiestnovali,ale dali sa kopirovat. No a heslo je tam nastavene male "a". budem rad, ak mi to ukazes ako na to. dikes

Tessék


Veď som ti to urobil presne podľa zadania. Ak vyberieš bunky B4:C7 a dáš kopírovať napr. na H7, tak ti to skopíruje. Ak to isté dáš premiestniť(nožnice), tak ti to odmietne. O písaní do tých buniek si nehovoril nič.
samo22
15.06.09,17:59
No to je presne to, co viem a nechcem. Teraz si to zamkol, ale pisat do toho nevies.musis to odomknut, aby si mohol pisat., a ja nechcem aby to odomkli, ale chcem aby to toho pisali. proste toto viem urobit co si urobil. neviem to uz lepsie vysvetlit.
marjankaj
15.06.09,18:12
No to je presne to, co viem a nechcem. Teraz si to zamkol, ale pisat do toho nevies.musis to odomknut, aby si mohol pisat., a ja nechcem aby to odomkli, ale chcem aby to toho pisali. proste toto viem urobit co si urobil. neviem to uz lepsie vysvetlit.

Naozaj neviem, čo vlastne chceš. Ak tam máš vzorec a nechceš aby ti ho prepísali, tak tomu musíš nejako zabrániť aby tam písali, alebo to odtiaľ vystrihli. :confused:

Ešte raz. Ty chceš tie žlté bunky
1. prepísať
2. vymazať (delete)
3. kopírovať na iné miesto a aby zostali aj na pôvodnom
ale necheš
4. premiestniť na iné miesto a pôvodné vymazať.
Zabudol som na niečo?
Chobot
16.06.09,08:14
Naozaj neviem, čo vlastne chceš. Ak tam máš vzorec a nechceš aby ti ho prepísali, tak tomu musíš nejako zabrániť aby tam písali, alebo to odtiaľ vystrihli. :confused:

Ešte raz. Ty chceš tie žlté bunky
1. prepísať
2. vymazať (delete)
3. kopírovať na iné miesto a aby zostali aj na pôvodnom
ale necheš
4. premiestniť na iné miesto a pôvodné vymazať.
Zabudol som na niečo?

Ja asi viem, čo chce samo dosiahnuť. Prvoradým cieľom je, že do tých žltých polí budú zadávať časový údaj, takže nie je možné tie polia uzamknúť (musia ostať nezamknuté pre editáciu). Ide o to, že ten súbor asi budú používať ľudia, ktorí nevedia pracovať dobre s Excelom. Preto sa môže stať, že do tých buniek budú údaje nielen zapisovať (vkladať) ale aj nepr. kopírovať z predošlého dňa. Pokiaľ by len kopírovali, tak by to bolo OK, ale môže sa stať, že niektorý nedopatrením ten údaj nie skopíruje z predošlej bunky, ale ho presunie (stačí byť kurzorom nastavený o kúsok vedľa, než v pravom dolnom rohu a z kopírovania je presun). A samo chce, aby taký presun údajov nebol možný, nanajvýš len kopírovanie.

Obávam sa však, že také niečo Excel nedokáže, aspoň ja som takú možnosť zatiaľ nenašiel. Buď sa povolí editácie bunky, pod čo patrí zápis, kopírovanie aj presun, alebo sa všetko zakáže. Možno keby sa ešte dalo zamknúť formátovanie bunky, to by pomohlo.
marjankaj
16.06.09,08:35
Ja asi viem, čo chce samo dosiahnuť. Prvoradým cieľom je, že do tých žltých polí budú zadávať časový údaj, takže nie je možné tie polia uzamknúť (musia ostať nezamknuté pre editáciu). Ide o to, že ten súbor asi budú používať ľudia, ktorí nevedia pracovať dobre s Excelom. Preto sa môže stať, že do tých buniek budú údaje nielen zapisovať (vkladať) ale aj nepr. kopírovať z predošlého dňa. Pokiaľ by len kopírovali, tak by to bolo OK, ale môže sa stať, že niektorý nedopatrením ten údaj nie skopíruje z predošlej bunky, ale ho presunie (stačí byť kurzorom nastavený o kúsok vedľa, než v pravom dolnom rohu a z kopírovania je presun). A samo chce, aby taký presun údajov nebol možný, nanajvýš len kopírovanie.

Obávam sa však, že také niečo Excel nedokáže, aspoň ja som takú možnosť zatiaľ nenašiel. Buď sa povolí editácie bunky, pod čo patrí zápis, kopírovanie aj presun, alebo sa všetko zakáže. Možno keby sa ešte dalo zamknúť formátovanie bunky, to by pomohlo.

V exceli sa dá veľa vecí urobiť pomocou makier a vlastných funkcií. Musí však presne definovať, čo chce.
Ak tam má napríklad vzorec, čo nechce premazať, potom keď umožní zápis napr.nejakého čísla, vzorec bude v čudu.
Chobot
16.06.09,09:05
V exceli sa dá veľa vecí urobiť pomocou makier a vlastných funkcií. Musí však presne definovať, čo chce.
Ak tam má napríklad vzorec, čo nechce premazať, potom keď umožní zápis napr.nejakého čísla, vzorec bude v čudu.

VIdím, že si stále nepochopil, o čo mu ide. Vzorec tam nie je. Sú to len bunky, kam sa píšu údaje (otvor si ten hárok, čo dal do prílohy samo). Tam vidíš žlté bunky, tam sa majú písať časové údaje. Pokiaľ tam vpisuješ klávesnicou, tak je to OK. AK ale niektorý trubiroh - amatér napíše čas len do prvého riadku (bunky B4 a C4) a ostatné chce len skopírovať, tak je to tiež v priadku. V bunkách D4 až E7 sa nič nestane. Ale ak skúsiš presunúť bunku B4 do bunky B5 (nie kopírovať, presunúť), tak ťa najprv Excel upozorní, či chceš naozaj zmeniť obsah cieľových buniek. Ak trubiroh - amatér odklikne Áno (veď prečo by neodklikol, načo bude uvažovať, čo tým spôsobí :rolleyes:), tak bunka B4 zostane biela a v bunke D5 a E5 sa zobrazia mriežky. A trubiroh - amatér sa bude čudovať a nadávať, aký je ten Excel zlý, lebo mu nepočíta čas.

Takže samo presne definoval, čo chce, len mu to asi nevieme poradiť. Vieš to urobiť pomocou makier, aby nebolo možné len presúvať, ale kopírovanie zostane povolené?
marjankaj
16.06.09,09:21
no nie je to presne to co potrebujem. Ja praveze potrebujem, aby mi do toho pisali ludia a prave taki, ktori nerozumeju pojmom, nepremiestnuj ale kopiruj. Chytia bunku a tahaju a je jedno ci ju maju uchytenu ako kopirovanie alebo premiestvnovanie. No a preto potrebujem, aby nemohli premiestnovat, lebo v bunkach mam vzorce a podmienene formatovanie a podobne....
dakujem


VIdím, že si stále nepochopil, o čo mu ide. Vzorec tam nie je. Sú to len bunky, kam sa píšu údaje (otvor si ten hárok, čo dal do prílohy samo). Tam vidíš žlté bunky, tam sa majú písať časové údaje. Pokiaľ tam vpisuješ klávesnicou, tak je to OK. AK ale niektorý trubiroh - amatér napíše čas len do prvého riadku (bunky B4 a C4) a ostatné chce len skopírovať, tak je to tiež v priadku. V bunkách D4 až E7 sa nič nestane. Ale ak skúsiš presunúť bunku B4 do bunky B5 (nie kopírovať, presunúť), tak ťa najprv Excel upozorní, či chceš naozaj zmeniť obsah cieľových buniek. Ak trubiroh - amatér odklikne Áno (veď prečo by neodklikol, načo bude uvažovať, čo tým spôsobí :rolleyes:), tak bunka B4 zostane biela a v bunke D5 a E5 sa zobrazia mriežky. A trubiroh - amatér sa bude čudovať a nadávať, aký je ten Excel zlý, lebo mu nepočíta čas.

Takže samo presne definoval, čo chce, len mu to asi nevieme poradiť. Vieš to urobiť pomocou makier, aby nebolo možné len presúvať, ale kopírovanie zostane povolené?

Ak si čítal aj predtým, tak mu ide aj o vzorce, preto nie som si istý, čo vlastne chce. Nie som si istý, či to ide, zdá sa to dosť zložité, preto chcem vedieť, čo presne chce.
Chobot
16.06.09,09:24
Ak si čítal aj predtým, tak mu ide aj o vzorce, preto nie som si istý, čo vlastne chce. Nie som si istý, či to ide, zdá sa to dosť zložité, preto chcem vedieť, čo presne chce.

On má tie vzorce v bunkách, ktoré budú uzamknuté. Ale údaje ťahajú práve z tých buniek, kde sú zadávané údaje a v prípade presunu mu tie vzorce vrátia chybu - mriežky. A to on nechce. V tých žltých bunkách nemá vzorce.

A ako píše:


a namiesto kopirovania mi bunky premiestnuju a tym padom rusia vzorce...

Tým rušení vzorcov nemyslel, že mu ich prepíšu alebo vymažú, ale premiestnením vzorec vráti chybu.
Chobot
16.06.09,10:23
Ak tým myslíš dokument, ktorý priložil mariankaj, tak to nie je vyriešené.

Treba dosiahnuť to, aby sa v tom dokumente dalo urobiť:

COPY B4
PASTE do bunky B5

Ale zároveň aby sa nedalo urobiť:

CUT B4
PASTE do bunky B5.

To sa podľa mňa nedá dosiahnuť.


V tom dokumente od mariankaj nejde ani jedno, lebo bunky sú chránené.
PaloPa
16.06.09,10:36
Tak asi ja potom nerozumiem. No dobre, pripajam ukazku z toho celeho. potrrebujem aby sa zlte bunky nepremiestnovali,ale dali sa kopirovat. No a heslo je tam nastavene male "a". budem rad, ak mi to ukazes ako na to. dikes

Pôvodne som nepochopil zadanie a napísal som príspevok nižšie uvedený. Potom som si ale uvedomil, že Samo má pravdu a aj keď je zošit zamknutý a príslušné bunky odomknuté, dá sa medzi odomknutými bunkami presúvať, čo zmrší vzorce. Jediným riešením je odblokovať príkaz "CUT" cez makrá.

Všetko ostatné je v prílohe, prílušný pokec je priamo v kóde (ALT+F11)

Palo

Pôvodný príspevok:
... podobný problém (so zamykaním) sa tu na Porade riešil:http://www.porada.sk/963853-post2.html. Je tam aj podrobný postup.
A podľa takéhoto postupu je aj pripravená príloha, ktorú si priložil. Je to predsa vyriešené. Žlté polia sa presúvať nedajú, ale kopírovať (CTRL+C, CTRL+V) sa v nich dá.
Povolené znaky boli vyriešené v tomto príspevku: http://www.porada.sk/1072566-post4.html. Len to daj dokopy a je vymalované :-)

Palo
samo22
16.06.09,13:39
Chlapi, pozeram, ze dost dobru diskusiu som tu vyvolal:) tesia ma prispevky, kde sem tam niekto napise, ze sa to da, ale sklame ma to, ked niekto napise, ze nie:(
No tak mam presne ma mysli to co pise Chobot, presne si to pochopil. To presne potrebujem,aby kopirovali, pisali, ale NEPREMIESTNOVALI nic.
tak ako na to?
samo22
16.06.09,13:46
PaloPa prosim Ta ako si to urobil, To je presne to co potrebujem. Daj nejak podrobny popis, nevyznam sa v tom makre:(
dikes
PaloPa
16.06.09,14:17
PaloPa prosim Ta ako si to urobil, To je presne to co potrebujem. Daj nejak podrobny popis, nevyznam sa v tom makre:(
dikes

Zázraky na počkanie, nemožné do 3 dní :-)

Len stručne:
1) Pri spustení musíš zablokovať niektoré funkčnosti, konkrétne "CUT" a po ukončení po sebe upratať. To je volanie funkcií "EnableCut" a "DisableCut" priamo nad zošitom "ThisWorkbook"

2) V moduloch "Module1" sú jednotlivé fukcie rozpitvané,
zelené texty sú popisky, čo sa v danom riadku robí

Na podrobnejšie info si musíš objednať školenie, rád vykonám :-))

Palo
marjankaj
16.06.09,16:39
Pôvodne som nepochopil zadanie a napísal som príspevok nižšie uvedený. Potom som si ale uvedomil, že Samo má pravdu a aj keď je zošit zamknutý a príslušné bunky odomknuté, dá sa medzi odomknutými bunkami presúvať, čo zmrší vzorce. Jediným riešením je odblokovať príkaz "CUT" cez makrá.

Všetko ostatné je v prílohe, prílušný pokec je priamo v kóde (ALT+F11)

Palo

Pôvodný príspevok:
... podobný problém (so zamykaním) sa tu na Porade riešil:http://www.porada.sk/963853-post2.html. Je tam aj podrobný postup.
A podľa takéhoto postupu je aj pripravená príloha, ktorú si priložil. Je to predsa vyriešené. Žlté polia sa presúvať nedajú, ale kopírovať (CTRL+C, CTRL+V) sa v nich dá.
Povolené znaky boli vyriešené v tomto príspevku: http://www.porada.sk/1072566-post4.html. Len to daj dokopy a je vymalované :-)

Palo

Neviem Pali, ak chcem presunúť bunku B4 do bunky B5, tak mi to urobí. Myslím, že práve toto zadávateľ nechcel. Ale možno som to ja inak pochopil. Veď preto z neho "dolujem" , aby presne povedal, čo chce. Takto nejako som si aj ja predstavoval riešenie. Super.
samo22
20.06.09,19:53
No PaloPa, tak zo zaciatku to bolo presne to co som chcel, nepresuvalo mi to, iba kopirovalo, ale neviem co je v tom makre nastavene, lebo s kamosom sme riesili makro a od vtedy to nejde, dokonca ani kopirovat, iba vpisovat. Potom som v nastrojoch a moznostiach nasiel, ze je odfajknute te nekopirovat a nepremiestnovat a ked som to dal prec, tak to zacalo ist, ale Bohuzial presuva to odvtedy. cize este nieco je vypnute. No najhorsie na tom je to, ze to nefunguje len na tom jednom dokumente, ale praveze na vsetkych aj uplne novych(myslim teraz to zablokovanie, ze sa nedalo ani kopirovat) stale tam bolo to velke biele plusko co nedovoluje nic:(
Takze neviem ako to, ale nieco s tym markom nie je v poriadku, lebo vypisuje aj chybu:( a asi zalezi aj od PC a nastaveneho excelu. Lebo aj dalsi mozno pisali o tom co Ty, len ma nastaveny inac excel ako mi dvaja a preto nam to neukazovalo hoc sa on snazil.
porad ako alebo co sa tam este vypinalo, nech si to tam do poriadku. dikes
PaloPa
21.06.09,13:19
... lebo s kamosom sme riesili makro ...

No podstatná z tvojej info je táto časť. Skús si premietnuť, aké kroky to obášalo.
To, že ti to blbne v iných súboroch znamená, že omakrovaký súbor po sebe "nepoupratoval" (funkcia "EnableCut") pred zatvorením súboru.

Skús funkciu spustiť manuálne: ALT + F8, viď obrázok.

Prípadne presne popíš tvoje kroky, ktorými si vyvolal chybu, pomôže aj odchyt obrazoviek, alebo popis zobrazenej chyby (samozrejme verziu Excelu, resp. oper. systém).

P.

Chyba môže byť pravdepodobne spôsobená rôznymi jazykovými verziami Excelu. Upravil som kód tak, aby fungoval v EN i SK verzii.
samo22
25.06.09,15:49
PaloPa tak pozrel som na to upratovanie po sebe v makre a nejak by to snad malo byt v pohode, dufam, pozriem ci nenajdem niekde inde chybu
No ale teraz ta chcem poprosit este raz pripravit to makro, lebo teraz mi to nerobi to co som chcel, ale to asi bude vysledok nepoupratovaneho makra.ak mozem,rad by som zadal co tam potrebujem.
Takze potrebujem aby sa tato bunka dala vpisovat, ale nie premiestnovat, aby sa dala kopirovat...
A este taky detail tam je, ze je tam podmienene formatovanie:
napr. v bunke B4 je podmienene na bunku napr. B50, bunka B5 je podmiena na bunku B51, bunka B6 podmienena na B52. No ked sa postavim, ze idem kopirovat od bunky B4 smerom na B5, B6 tak mi automaticky upravi pomienene formatovanie aj v bunkach B5 a B6 na bunku B50, co ale nechcem, lebo to podmienene tam ma nejaky vyznam.popripade to skolenie by som bral, sice neviem ako si to predstavujes, ale ak tak sa dohodnime na nejakom kontakte icq, e-mail, telefon a dohodneme sa co tam potrebujem. Kukam, ze sa tomu dobre rozumies. a teraz tieto dve posledne veci mi chybaju a uz by to malo byt OK:)
teda:
1) bunku prepisovat, kopirovat, ale nepremiestnovat
2) v bunke na podmienene formatovanie, ktore sa kopirovanim buniek nesmie menit.
dakujeeeeeeeem
PaloPa
26.06.09,20:26
PaloPa tak pozrel som na to upratovanie po sebe v makre a nejak by to snad malo byt v pohode, dufam, pozriem ci nenajdem niekde inde chybu
No ale teraz ta chcem poprosit este raz pripravit to makro, lebo teraz mi to nerobi to co som chcel, ale to asi bude vysledok nepoupratovaneho makra.ak mozem,rad by som zadal co tam potrebujem.
Takze potrebujem aby sa tato bunka dala vpisovat, ale nie premiestnovat, aby sa dala kopirovat...
A este taky detail tam je, ze je tam podmienene formatovanie:
napr. v bunke B4 je podmienene na bunku napr. B50, bunka B5 je podmiena na bunku B51, bunka B6 podmienena na B52. No ked sa postavim, ze idem kopirovat od bunky B4 smerom na B5, B6 tak mi automaticky upravi pomienene formatovanie aj v bunkach B5 a B6 na bunku B50, co ale nechcem, lebo to podmienene tam ma nejaky vyznam.popripade to skolenie by som bral, sice neviem ako si to predstavujes, ale ak tak sa dohodnime na nejakom kontakte icq, e-mail, telefon a dohodneme sa co tam potrebujem. Kukam, ze sa tomu dobre rozumies. a teraz tieto dve posledne veci mi chybaju a uz by to malo byt OK:)
teda:
1) bunku prepisovat, kopirovat, ale nepremiestnovat
2) v bunke na podmienene formatovanie, ktore sa kopirovanim buniek nesmie menit.
dakujeeeeeeeem

Len krátko:
Keď používaš COPY/PASTE kopíruje sa všetko (hodnoty, vzorce, formátovanie - i podmienené...).
Možnosti je viac:
1. Povolíš klik pravým tlačidlom (mrk do kódu) a tým dáš k dispozícii i voľbu Prilepiť špeciálne a následne voľbu Len údaje (ale tým aj voľbu CUT, čo si však nechcel).
2. Vytiahneš si ikonku "Vložiť hodnoty" na panel nástrojov, lenže to by si musel aj jednotlivým userom.
3. V podmienenom formátovaní zrušiť absolútne odkazy, kde netreba. To je asi najreálnejšia alternatíva.

A niekedy stačí nepodceňovať používateľa a povedať mu čo má (resp. nemá) robiť. Pokec v bunke, alebo na úvodný list je napr. dobrý nápad :-)

Palo
samo22
28.06.09,13:24
PaloPa po pravde v makre zatial nie som nejak doma, ale rozmyslam,ci sa neda nieco urobit v makre preto, aby to iba kopirovalo a nepremiestnovalo a zaroven aby pri kopirovani kopirovalo iba text, nie format. neviem to nejak inac vysvetlit co mam na mysli:( proste ked skusam, ze kopirujem a dam ze iba hodnoty, tak mi neprekopiruje podmienene formatovanie, ale iba hodnoty. tak to by bolo pecka, ak by sa to dalo nejak naprogramovat.
PaloPa
28.06.09,14:00
PaloPa po pravde v makre zatial nie som nejak doma, ale rozmyslam,ci sa neda nieco urobit v makre preto, aby to iba kopirovalo a nepremiestnovalo a zaroven aby pri kopirovani kopirovalo iba text, nie format. neviem to nejak inac vysvetlit co mam na mysli:( proste ked skusam, ze kopirujem a dam ze iba hodnoty, tak mi neprekopiruje podmienene formatovanie, ale iba hodnoty. tak to by bolo pecka, ak by sa to dalo nejak naprogramovat.

Nuž na kopírovanie hodnôt (iba) cez VBA slúži tento príkaz:
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues

Ale ako to skombinovať s tvojou požiadoavkou (namiesto plného Copy/Paste) veru neviem.

Palo
Evanka
28.06.09,14:34
Zdravim Vas. Pozeram, ze ste tu dobre nadupani a preto sa obraciam na Vas s otazockou. Potrebujem, aby sa bunky dali len kopirovat, nie premiestnovat. Idu v tom robit ludia, ktori moc excel nepoznaju(asi prvy krat v zivote ho vidia) a namiesto kopirovania mi bunky premiestnuju a tym padom rusia vzorce...Potom by som mal aj dalsie otazky ohladom tlace- ako tlacit viac veci z jedneho listu, ale v roznych formatoch stran- jeden na sirku, jeden na vysku, no a potom sa vynoria dalsie otazky:)Dakujem velmi pekne za odpovede.
V ponuke Nástroje - Možnosti - na karte Úpravy nesmieš mať zaškrtnuté "povoliť presúvanie buniek myšou".
samo22
28.06.09,19:15
PaloPa dakujem,ale co s tym odkazom, kam s nim? tu druhu cast zatial nechaj tak, len teraz to aby sa kopirovali len hodnoty, tym padom by sa co to mohlo poriesit.dakujem
PaloPa
29.06.09,05:39
V ponuke Nástroje - Možnosti - na karte Úpravy nesmieš mať zaškrtnuté "povoliť presúvanie buniek myšou".

My na jamku s bagrom a samozrejme ide to i takto :-)

Jeden problém však zostane, a to že by to musel nastaviť každému používateľovi jeho tabuliek.

Ale ak tomu celému dobre rozumiem, Samo chce nahradiť predvolené Copy/Paste (kde sa kopíruje všetko), za Copy/Paste kde pri vložilo len hodnoty. A dôvodom je zmena podmieného formátovania závislých buniek. Preto som mu radil, či nemôže zmeniť spôsom podmieneného formátovania.

Žial inak poradiť už neviem :-(

Palo
samo22
03.07.09,04:06
Nuž na kopírovanie hodnôt (iba) cez VBA slúži tento príkaz:
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues


Palo

PaloPa ako teda co s tym prikazom?? alebo co to robi?? dakujem
PaloPa
03.07.09,09:58
PaloPa ako teda co s tym prikazom?? alebo co to robi?? dakujem

Viď príklad a obrázok
Cez ALT+F11 si pozri makro

P.
samo22
04.07.09,06:47
PaloPa este dalsia prosba. Chcem sa opytat ci je mozne zlucit vzorec(vid priloha) E4 a F4. Popisem co to robi.
Je to z dochadzky. Takze do bunkyB4 a C4 pises kedy si prisiel a odisiel. Do bunkdy D4 mi to hodi 0,5 prestavku ako E4 je viac ako 5, ak je menej, tak da 0. Do kolonky OD mozem pisat dovolenku- D, PN, P, NV(nahradne volno) pricom D4 (prestavka) ostava 0 a E4 mi hodí 8hodín. V bunke F4 je prepocet tej prestavkya potom sa odkazuje na D4.

Chcem sa opytat ci sa da, zlucit vzorec E4 a F4. s tym ze vzorec z F4 bude bunke E4 a tu prestavku bude davat do D4.
Dakujem za pomoc. S
marjankaj
05.07.09,15:39
PaloPa este dalsia prosba. Chcem sa opytat ci je mozne zlucit vzorec(vid priloha) E4 a F4. Popisem co to robi.
Je to z dochadzky. Takze do bunkyB4 a C4 pises kedy si prisiel a odisiel. Do bunkdy D4 mi to hodi 0,5 prestavku ako E4 je viac ako 5, ak je menej, tak da 0. Do kolonky OD mozem pisat dovolenku- D, PN, P, NV(nahradne volno) pricom D4 (prestavka) ostava 0 a E4 mi hodí 8hodín. V bunke F4 je prepocet tej prestavkya potom sa odkazuje na D4.

Chcem sa opytat ci sa da, zlucit vzorec E4 a F4. s tym ze vzorec z F4 bude bunke E4 a tu prestavku bude davat do D4.
Dakujem za pomoc. S

Dosť ťažko sa dá pochopiť, čo vlastne chceš v D4 prestávku, v E4 čistý pracovný čas?
PaloPa
05.07.09,18:35
PaloPa este dalsia prosba. Chcem sa opytat ci je mozne zlucit vzorec(vid priloha) E4 a F4. Popisem co to robi.
Je to z dochadzky. Takze do bunkyB4 a C4 pises kedy si prisiel a odisiel. Do bunkdy D4 mi to hodi 0,5 prestavku ako E4 je viac ako 5, ak je menej, tak da 0. Do kolonky OD mozem pisat dovolenku- D, PN, P, NV(nahradne volno) pricom D4 (prestavka) ostava 0 a E4 mi hodí 8hodín. V bunke F4 je prepocet tej prestavkya potom sa odkazuje na D4.

Chcem sa opytat ci sa da, zlucit vzorec E4 a F4. s tym ze vzorec z F4 bude bunke E4 a tu prestavku bude davat do D4.
Dakujem za pomoc. S

Tiež presne nerozumiem čo chceš (zacyklil som sa už niekde na druhom riadku :cool:), ale skúsim trochu z iného konca (čo možno pomôže tebe, ale aj iným).
Pravdepodobne tvoríš niečo na sledovanie dochádzky. Variácií na sledovanie dochádzky a odpracovaného času som už riešil viacero v rôznych prostrediach, od Excelu, Accessu, .Netu až po Navision.
Jedno z riešení pre jednoduché sledovanie dochádzky v Exceli , kde sú riešené i tvoje problémy (dovolenky, NV, OČR ...) dávam do prílohy. Myslím, že aj tu na Porade sa už podobná verzia vyskytla.
Pre firmy, v ktorých je základná fakturačná komodita ich odpracovaný čas sa osvedčila i kombinácia Access riešenia a Excel vyhodnocovania, kde si ľudia svoju dochádzku sledovali sami. Údaje potom slúžili i na sledovanie dochádzky i ako podklad na fakturáciu klientovi.
V jednej verzii slúžila i na plánovanie výroby.
Ak má niekto záujem o podrobnejšie info, tu je linka: http://pc-prog.sk/Solutions.aspx#jmpTSy

Palo
samo22
06.07.09,17:41
hm, to si mi moc nepomohol,lebo si ten vzorec len zkopcil z F4 do D4 cize to viem:) chcel som zlucit vzorec E4 a F4 do jedneho, ktory bude v E4 a prestavku v prípade viac ako 5 hodin,aby hodil do D4.
samo22
06.07.09,17:42
Dosť ťažko sa dá pochopiť, čo vlastne chceš v D4 prestávku, v E4 čistý pracovný čas?
hm, to si mi moc nepomohol,lebo si ten vzorec len zkopcil z F4 do D4 cize to viem:) chcel som zlucit vzorec E4 a F4 do jedneho, ktory bude v E4 a prestavku v prípade viac ako 5 hodin,aby hodil do D4.
marjankaj
06.07.09,17:57
hm, to si mi moc nepomohol,lebo si ten vzorec len zkopcil z F4 do D4 cize to viem:) chcel som zlucit vzorec E4 a F4 do jedneho, ktory bude v E4 a prestavku v prípade viac ako 5 hodin,aby hodil do D4.

V D4 máš prestávku
v F4 máš tiež prestávku
v E4 máš čistý pracovný čas
a teraz chceš mať v E4 čistý pracovný čas+prestávku? (teda E4+F4) teda 6 hodín? Alebo čo tam vlastne má byť. Potom si nemal v tom vzorci odpočítať D4. Nechceš napísať hodnoty do tých stĺpcov, aby to bolo jasné? Napríklad do 5. riadku.
Čo je podľa teba zlúčenie vzorcov?
J.
samo22
07.07.09,04:25
No este raz, aby sa to nemotalo. Upravil som ten vzorec a budu v hre iba B4,C4,D4 a E4.
príklad číslo 1:
Bunka B4 je kedy prides do prace napr. 6:00
Bunka C4 je kedy z prace odides napr. 16:00
bunka D4 je prestavka 0,5h, ak si v praci viac ako 5hodin. (riadok číslo 5)
Druhy priklad:
Bunka B4 je napr. 6:00
Bunka C4 je napr. 10:00
V praci si menej ako 5 hodín, cize v bunke D4 je 0.(riadok číslo 6)
Príklad číslo 3
Do bunky B4 napises dovolenku v skratke D. V tom pripade bunku C4 nevypisujes. Bunka D4 je rovna nule,lebo ked mas dovolenku, nemas prestavku. No dovolenka Ti ide z fondu a teda v bunke E4 mas počet hodin za dovolenku, v tomto pripade 8.(riadok číslo 7)
To je cele co to robi, samozrejme, ze namiesto dovolenky, tam moze byt PN, P...kde E4 je potom vzdy 8 a D4 je rovne nule.
Ja chcem, aby bunka D4 ostala prazdna, bez vzorca (lebo v niektorych pripadoch sa do nej pise a tym padom sa vzorec vymaze(pise sa do nej vtedy ak maju zatvorenu prevadzku cez obed v nedelu napr.3 hodiny).
Preto potrebujem, aby vzorec z D4 sa nejak prepojil zo vzorcom v bunke E4 a odtial hadzal prestavku po splneni podmienok do D4.
vzorec z D4 vyratava prestavku(ak E4 rovna sa viac ako 5, tak 0,5, alebo 0), a vzorec z E4 vyratava čistý pracovný cas uz minus prestavka.
Neviem to asi uz inac ani povedat.ked nebudes vediet co chcem, poprosim niekoho, komu to vysvetlim on-line v praci, ze ako to pochopi on a snad to bude vediet povedat inac,lebo ja uz fakt neviem ako to povedat.
Dikes.
marjankaj
07.07.09,09:26
No este raz, aby sa to nemotalo. Upravil som ten vzorec a budu v hre iba B4,C4,D4 a E4.
príklad číslo 1:
Bunka B4 je kedy prides do prace napr. 6:00
Bunka C4 je kedy z prace odides napr. 16:00
bunka D4 je prestavka 0,5h, ak si v praci viac ako 5hodin. (riadok číslo 5)
Druhy priklad:
Bunka B4 je napr. 6:00
Bunka C4 je napr. 10:00
V praci si menej ako 5 hodín, cize v bunke D4 je 0.(riadok číslo 6)
Príklad číslo 3
Do bunky B4 napises dovolenku v skratke D. V tom pripade bunku C4 nevypisujes. Bunka D4 je rovna nule,lebo ked mas dovolenku, nemas prestavku. No dovolenka Ti ide z fondu a teda v bunke E4 mas počet hodin za dovolenku, v tomto pripade 8.(riadok číslo 7)
To je cele co to robi, samozrejme, ze namiesto dovolenky, tam moze byt PN, P...kde E4 je potom vzdy 8 a D4 je rovne nule.
Ja chcem, aby bunka D4 ostala prazdna, bez vzorca (lebo v niektorych pripadoch sa do nej pise a tym padom sa vzorec vymaze(pise sa do nej vtedy ak maju zatvorenu prevadzku cez obed v nedelu napr.3 hodiny).
Preto potrebujem, aby vzorec z D4 sa nejak prepojil zo vzorcom v bunke E4 a odtial hadzal prestavku po splneni podmienok do D4.
vzorec z D4 vyratava prestavku(ak E4 rovna sa viac ako 5, tak 0,5, alebo 0), a vzorec z E4 vyratava čistý pracovný cas uz minus prestavka.
Neviem to asi uz inac ani povedat.ked nebudes vediet co chcem, poprosim niekoho, komu to vysvetlim on-line v praci, ze ako to pochopi on a snad to bude vediet povedat inac,lebo ja uz fakt neviem ako to povedat.
Dikes.

Veď tak, ako píšeš, to teraz funguje (okrem bunky D3). Nemôžeš mať však v jedenej bunke vzorec a zároveň aj nejakú zadanú hodnotu.

Doplnenie: Som zvedavý kto dokáže splniť tieto požiadavky.
samo22
08.07.09,05:12
Boze dobry, my sa nerozumieme.
Ked som mal najprv vypoet v bunke E4 tak si mi ho zrusil a ina nakopiroval do D4, ked som to nechal tak ako si to urobil ty, Tak si mi spät urobil to co som mal, ale urobil si tam okno naviac, ktore pravdepodobne skyjem.
Fakt uz neviem ako to napisat. Rozumie niekto tomu co tu chcem? ak ano skuste to popisat svojimi slovami, aby sme sa uz pochopili.ja potrebujem mat iba jeden vzorec a iba v jednej bunke - v bunke spolu, v bunke E4 a aby prestavku odkazoval do D4 TOŤ vše.
marjankaj
08.07.09,15:44
Boze dobry, my sa nerozumieme.
Ked som mal najprv vypoet v bunke E4 tak si mi ho zrusil a ina nakopiroval do D4, ked som to nechal tak ako si to urobil ty, Tak si mi spät urobil to co som mal, ale urobil si tam okno naviac, ktore pravdepodobne skyjem.
Fakt uz neviem ako to napisat. Rozumie niekto tomu co tu chcem? ak ano skuste to popisat svojimi slovami, aby sme sa uz pochopili.ja potrebujem mat iba jeden vzorec a iba v jednej bunke - v bunke spolu, v bunke E4 a aby prestavku odkazoval do D4 TOŤ vše.

Ak chceš písať do D4, tak tam nemôžeš mať vzorec. Veď ti to prepíšu. Buď tam zadávaš hodnotu, alebo tam máš vzorec. Nemôžeš tam mať obidvoje. Ak tú prestávku nepotrebuješ mať zobrazenú(to som nevedel), môžeš ten stĺpec skryť alebo ho presunúť do E4. To vôbec nie je zložité. Myslel som, že také niečo si urobíš aj sám.
samo22
09.07.09,05:07
Bingo. Ved ja viem, ze nemozem aj pisat aj mat vzorec v tej istej bunke. Povodne som mal vzorec F4, si mi ho skopiroval do D4. ja si viem prekopirovat vzorec. Nerozmyslaj nad jednoduchymi ukonmi, ale nad zlozitejsimi. Ja potrebujem mat tu bunku D4 volnu, bez vzorca. D4 by sa mala sama vyplnat, ak E4 dosiahne viac ako cislo 5 tak vtedy nech mi to same od seba da do D4 0,5 prestavku, co je na tom nepochopitelne???
fakt uz kapitulujem, nevladzem to vysvetlovat. Pomozte mi niekto, kto tomu pochopil, lebo sa tu motkame stale okolo to isteho a prekopiruvavame vzorce z jednej bunky do druhej co nic neriesi.
vdaka
marjankaj
09.07.09,05:21
Bingo. Ved ja viem, ze nemozem aj pisat aj mat vzorec v tej istej bunke. Povodne som mal vzorec F4, si mi ho skopiroval do D4. ja si viem prekopirovat vzorec. Nerozmyslaj nad jednoduchymi ukonmi, ale nad zlozitejsimi. Ja potrebujem mat tu bunku D4 volnu, bez vzorca. D4 by sa mala sama vyplnat, ak E4 dosiahne viac ako cislo 5 tak vtedy nech mi to same od seba da do D4 0,5 prestavku, co je na tom nepochopitelne???
fakt uz kapitulujem, nevladzem to vysvetlovat. Pomozte mi niekto, kto tomu pochopil, lebo sa tu motkame stale okolo to isteho a prekopiruvavame vzorce z jednej bunky do druhej co nic neriesi.
vdaka

Ospravedlňujem sa za nechápavosť. U nás na záhorí je iná slovenčina možno aj logika. Doteraz som so slovenčinou nemal problémy, dohovoril som sa aj na východe, preto som teraz zaskočený. Asi to budem musieť prehodnotiť. Ešte raz prepáč.
samo22
09.07.09,12:44
ale no, neurazaj sa, to nebol ciel, len som uz zufaly, ked si prehadzujeme iba vzorce z jedenj bunky do druhej a ja potrebujem urobit fuziu medzi D4 a E4(v prvom mojej prilohe fuzia buniek E4a F4) len tolko. A vidim, ze mi chces pomoct, ale ked sa nechapeme som zufaly:(
dikes zatim
marjankaj
09.07.09,19:27
ale no, neurazaj sa, to nebol ciel, len som uz zufaly, ked si prehadzujeme iba vzorce z jedenj bunky do druhej a ja potrebujem urobit fuziu medzi D4 a E4(v prvom mojej prilohe fuzia buniek E4a F4) len tolko. A vidim, ze mi chces pomoct, ale ked sa nechapeme som zufaly:(
dikes zatim

Ja som sa neurazil. Ale keď ti nerozumiem, tak sa radšej nebudem vyjadrovať. Určite sa nájde niekto múdrejší ako ja, čo ti poradí. Napríklad neviem, čo si predstavuješ pod pojmom fúzia. Vo fyzike sa tak nazýva splynutie dvoch atómových jadier. V ekonomike zlúčenie dvoch podnikov. V exceli neviem. Ak je v D4 vložená hodnota 5 a v E4 hodnota 8, potom fúziou D4 a E4 bude 58 alebo 13 ?