ivuska84
13.06.09,15:44
asi to je primitivna otazka,ale podla coho mi musi sediet cislovanie doslych faktur? podla toho kedy ju obdrzim?napriklad dosla mi faktura 20.5., datum vyhotovenia 18.5., datum dodania 15.5....cisla mi sedia podla datumu prijatia a co sa tyka uctovania? do dennika mi ju hodi podla datumu dodania,a tym sa mi moze stat, ze ked si dennik zoradim ,tam mi to sediet nebude,lebo fatkury chodia vselijako...potom je moznost zauctovat do dennika s datumom prijatia,ale to uz by nebolo s rozporom s postupmi uctovania, kedy je datum uctovania podla vzniku uctovneho pripadu? z tych datumov som uz chora...a zase vysle faktury ocislujem podla vyhotovenia a zauctujem s datumom dodania? to bude to iste, nevadi to?lebo ak som spravne pochopila vsetko sa ma uctovat k vzniku uctovnemu pripadu
Kvietocek
23.06.09,11:19
Ja nahadzujem faktury podla datumu dodania tovaru alebo sluzby.
Dodavatelska faktura - den kedy mi bol dodany tovar alebo sluzba
Odberatelska faktura - den kedy som ja spravila alebo dopravila tovar alebo sluzbu odberatelovi.

Priklad:
DF č.1 = datum dodania 18.5.2009
datum vystavenia 20.5.2009
datum splatnosti 01.06.2009

DF č.2 = dátum dodania 15.5.2009
datum vystavenia 22.5.2009
datum splatnosti 03.06.2009

DF č.2 nahodim ako prvu pretoze datum dodania bol skor ako na DF č.1.

Faktura sa ma vystavit do 14 dni od dodania tovaru alebo sluzby a do 14 dni (pokial sa nedohodnu inak) sa zaplati
Ester plus
23.06.09,11:36
Pri došlých faktúrach orazím dátumovník kedy skutočne faktúra došla a podľa týchto dátumov vytváram číselný rad došlých faktúr v knihe DF. V tomto číselnom rade mám takto usporiadané faktúry bez ohľadu na deň dodania. Ale v šanóne kde faktúry došlé fyzický zakladám mám oddelené mesiace podľa dňa dodania a podľa tohto dňa dodania ich zakladám. Takto sa mi potom ľahšie kontroluje DPH za ten ktorý mesiac.
Čo sa týka denníka, tu mi dáva program možnosť účtovať ich podľa evidencie(orazený dátumovník), alebo dňa dodania. Keďže pri kontrole účtovníctva a zoznamu dokladov pre DHP mám menej problémov ak ich účtujem podľa dňa dodania, zvolila som si deň dodania ako dátum na zaúčtovanie.
andreaS
12.11.09,11:58
prevzala som cerstvo uctovnictvo jednej firmy... maju pouzity svoj styl cislovania, s kt. sa vsak ja nestotoznujem a ani nie je dobry...

cislovanie doslych faktur maju nastavene takto:

DF-RRMMxx

cize prva dosla faktura z 10. mesiaca ma cislo DF-091001... lenze za dany mesiac maju viac ako 100 faktur a preto im ani nestacia posledne dve miesta na cislovanie... potom mi hodi na 125 fakturu z 10. mesiaca taketo cislo DF-091125... lenze to iste cislo mi hodi aj na 25. fakturu z 11. mesiaca.. :confused:

bol by problem, keby som si urcila svoje cislovanie dokladov od datumu prijatia 10/2009? mam rada cislovanie, kt. ponuka program a to je 3RRxxxx, co mi bohate staci na komplet cely rok a nielen pre jeden mesiac... a nepaci sa mi vobec cislovanie, kt. je podla mesiacov...
andreaS
12.11.09,12:46
ten suhlas znamena "ano je to problem" alebo "suhlasim, mozes precislovat" ? ;)

ide mi len o cislovanie dokladov za obdobie, kt. uctujem uz ja... cize od oktobra by osm mala svoje cislovanie, nie to ich...
andreaS
13.11.09,06:00
posuvam...

nikto sa s tym nestretol? resp. co by ste robili vy?
JarkaL
13.11.09,06:05
Ja som nastúpila do jednej firmy od septembra, tiež som si zvolila svoje číslovanie, urobila som im na to smernicu platnú od septembra a číslovala som si po svojom.
andreaS
13.11.09,06:10
Ja som nastúpila do jednej firmy od septembra, tiež som si zvolila svoje číslovanie, urobila som im na to smernicu platnú od septembra a číslovala som si po svojom.

velka vdaka :)
yvica
26.10.12,19:59
no ja mám problém s číslovaním faktúr pretože pri mesačnom platcovi dph, kým nemám nahodené faktúry za trebárs teraz september nemôžem nahrávať oktober a všetky oktobrové mi stoja, kým sa pánom konateľom neráči mi dať všetky k sept. dph, uvažujem nad iným číslovaním kde by som mohla zároveň nahadzovať staré aj nové fa, viete mi poradiť alebo napíšte svoje skúsenosti, dík
Realtime
30.10.12,08:28
Pri číslovaní došlých faktúr si treba dať pozor, lebo nechtiac sa môžete dostať do veľkých problémov. V nemenovanej firme sa prideľovalo poradové číslo tak ako faktúry do podateľne prišli. A tak 2. januára vznikla faktúra rok/číslo 1, potom rok/2, atd. Faktúry chodili ďalej a faktúra došlá 5 januára dostala číslo rok/9, lenže dátum plnenia bol 31 december. A problém bol na svete. Faktúra mala byt zaevidovaná do číselnej sady minulého roka a nie aktuálneho roka. Došlo sa na to až pri DPH za 1Q čo bolo neskoro.
.
Odvtedy je pre každý mesiac samostatná číselná sada došlých faktúr v tvare 8RRMM12345 a pri prideľovaní čísla došlej faktúry sa najprv kontroluje príslušnosť faktúry k danému mesiacu a až potom sa pridelí poradové číslo z daného mesiaca čo veľmi uľahčuje napríklad kontrolu DPH. Keby ste chceli vedieť čo na začiatku znamená ta 8 tak to znamená číselný rozdeľovací symbol že ide číslo došlej faktúry ale môže byt aj v tvare DF-RRMM123456.
Stefan2005
30.10.12,11:03
no ja mám problém s číslovaním faktúr pretože pri mesačnom platcovi dph, kým nemám nahodené faktúry za trebárs teraz september nemôžem nahrávať oktober a všetky oktobrové mi stoja...

... a čo to máš za archaický účtovný program?
Dnes je úplná samozrejmosť účtovania do viacerých účtovných období (t.j. rokov), a nie nemožnosť účtovania do jednotlivých mesiacov v rámci jedného ÚO...
yvica
30.10.12,12:05
no money s3, lenže keď som rozmýšlala nad číslovaním každý mesiac tak by to vyzeralo asi takto FP-1201001,002,003 lenže potom za február by tolo FP-1202001,002,003, neviem, mne sa lepšie orientuje keď mám FP-12001,002......lenže mám potom problém v nahadzovaní faktúr keď nemám všetky za starý mesiac, ako som písala vyššie...
Stefan2005
30.10.12,12:21
no money s3, lenže keď som rozmýšlala nad číslovaním každý mesiac tak by to vyzeralo asi takto FP-1201001,002,003 lenže potom za február by tolo FP-1202001,002,003, neviem, mne sa lepšie orientuje keď mám FP-12001,002......lenže mám potom problém v nahadzovaní faktúr keď nemám všetky za starý mesiac, ako som písala vyššie...

... MONEY S3 nepoznám, ale vzhľadom na jeho rozšírenosť pochybujem o tom, že sa nedajú účtovať faktúry súčasne do dvoch mesiacov so správnou evidenciou DPH pre zodpovedajúce daňové obdobie.
kn-alka
30.10.12,12:39
... MONEY S3 nepoznám, ale vzhľadom na jeho rozšírenosť pochybujem o tom, že sa nedajú účtovať faktúry súčasne do dvoch mesiacov so správnou evidenciou DPH pre zodpovedajúce daňové obdobie.

Nepochopil si zadávateľku, ona vie účtovať naraz vo viacerých obdobiach, ide jej o poradové čísla faktúr, napr. v 9-tom mesiaci nevie, či bude mať ešte nejakú faktúru, kým ona by už účtovala 10-ty mesiac.
Ja osobne tiež neznášam "zapatrošené" faktúry, ale žiaľ to je prekliatie externého účtovania.
kn-alka
30.10.12,12:41
no money s3, lenže keď som rozmýšlala nad číslovaním každý mesiac tak by to vyzeralo asi takto FP-1201001,002,003 lenže potom za február by tolo FP-1202001,002,003, neviem, mne sa lepšie orientuje keď mám FP-12001,002......lenže mám potom problém v nahadzovaní faktúr keď nemám všetky za starý mesiac, ako som písala vyššie...

S tým si proste nepomôžeš, buď si nastavíš to číslovanie faktúr podľa mesiacov, ako už bolo spomínané, alebo budeš musieť počkať s účtovaním, ak chceš mať zachovaný číselný rad podľa dátumu.
JAJA11
30.10.12,12:53
S tým si proste nepomôžeš, buď si nastavíš to číslovanie faktúr podľa mesiacov, ako už bolo spomínané, alebo budeš musieť počkať s účtovaním, ak chceš mať zachovaný číselný rad podľa dátumu.

ale dnes nie je problém faktúru trebárs zo septembra uplatniť až v októbri.... myslím, že by sa podnikatelia naučili nosiť faktúry načas, ak by ste im parkrát DPH z faktúry uplatnili až v nasledujúcom období....
Stefan2005
30.10.12,13:52
...Ja osobne tiež neznášam "zapatrošené" faktúry, ale žiaľ to je prekliatie externého účtovania.

... prečo by to malo byť prekliatie? treba si len zvoliť vhodný účtovný softvér... účtujem faktúry ako sa mi dostanú do ruky, a ak to je nutné, zvolím "prečíslovanie" dokladov (upraví sa číselný rad dokladov narastajúcim spôsobu podľa dátum účtovania).
yvica
30.10.12,18:45
S tým si proste nepomôžeš, buď si nastavíš to číslovanie faktúr podľa mesiacov, ako už bolo spomínané, alebo budeš musieť počkať s účtovaním, ak chceš mať zachovaný číselný rad podľa dátumu.
no veď práve tak to robím ale kým čakám na konateľov a uráči sa im dať mi všetky faktúry tak mi ďalší mesiac stojí a potom sa mi toho nahromadí, zatiaľ som nedošla na nejaký spôsob ako by to šlo len s tým číslovaním ako som písala 1201001,02... ďalší mesiac 1202001,....číslujete tak niekto? dík
marjankaj
30.10.12,19:04
no veď práve tak to robím ale kým čakám na konateľov a uráči sa im dať mi všetky faktúry tak mi ďalší mesiac stojí a potom sa mi toho nahromadí, zatiaľ som nedošla na nejaký spôsob ako by to šlo len s tým číslovaním ako som písala 1201001,02... ďalší mesiac 1202001,....číslujete tak niekto? dík
Čo má číslovanie spoločné s účtovaním?:eek: Zákon ti číslovanie nepredpisuje.
Paula
30.10.12,19:26
no veď práve tak to robím ale kým čakám na konateľov a uráči sa im dať mi všetky faktúry tak mi ďalší mesiac stojí a potom sa mi toho nahromadí, zatiaľ som nedošla na nejaký spôsob ako by to šlo len s tým číslovaním ako som písala 1201001,02... ďalší mesiac 1202001,....číslujete tak niekto? dík


Takto veru nečíslujem. Stačí mi : 1, 2, 3, 4...
Rozalka
30.10.12,19:41
Takto veru nečíslujem. Stačí mi : 1, 2, 3, 4...
Číslujem tiež takto, ale pre rozlíšenie rokov pridávam pred číslo napr. 120 (v r. 2012).
Ak viem, že mi ešte do septembra príde faktúra - a určite ešte príde Slovak T, hoci už potrebujem zaúčtovať októbrové SPP + ZSE (v účtovníctve nie externe), vynechám 2 čísla a tam potom doúčtujem to, čo som potrebovala.
Pri účtovníctve vedenom externe - to čo mi priniesli, očíslujem a zaúčtujem. Ak prinesie ST až v októbri, no mne to nevadí, jediný mesiac, kedy ich "unaháňam" - je pri účtovaní dokladov za december.
Paula
30.10.12,19:48
Tiež naháňam - december + celý rok zahraničné.
Rozalka
30.10.12,19:55
Tie zahraničné mi ani nespomínaj. V okt. som musela preštudovať maď. zákon o dph: klient mal faktúru od dodávateľa HU, ale IČ DPH mal SK, pričom na faktúre dph 0 a formulka o prenose daňovej povinnosti. Maily + telefonáty, kým uznali, že mám pravdu ja!
yvica
30.10.12,21:11
no ja tiež číslujem 12-01,2,3...............lenže kým som trebárs do 25.10. na poslednú chvíľu ako vždy doúčtovala septembrové tak sa mi nakopilo asi 50 faktúr oktobrových, preto sa pýtam ako to riešiť lebo mám s tým problém a kým mám tie oktobrové na kope ešte nezaúčtované a neočíslované, tak nemám prehľad čo a do kedy treba zaplatiť..............tiež to účtovanie po mesiacoch sa mi zdá neprehľadné........
andreaPohoda
31.10.12,08:06
Ja číslujem prijaté faktúry podľa dátumu ako chodia od poradia 01/2012 a ďalej. Orazím dátumovník na faktúru a dám jej poradové číslo. Pri mesačnej DPH na každú faktúru napíšem odlišne farebne napr. DPH uplatnené v 1/12. Pri daňovej kontrole sa síce pýtali, keď som im vytlačila januárové faktúry, prečo nejdú do poradia, ale som im to takto vysvetlila a boli spokojní.
JAJA11
31.10.12,08:17
Ja číslujem prijaté faktúry podľa dátumu ako chodia od poradia 01/2012 a ďalej. Orazím dátumovník na faktúru a dám jej poradové číslo. Pri mesačnej DPH na každú faktúru napíšem odlišne farebne napr. DPH uplatnené v 1/12. Pri daňovej kontrole sa síce pýtali, keď som im vytlačila januárové faktúry, prečo nejdú do poradia, ale som im to takto vysvetlila a boli spokojní.

ja to robím rovnako a nezaujíma ma, či mi septembrová prišla v polovici októbra.... pri kontrole ma nemôžu naháňať, že mala byť v septembri... rovnako stratené faktúry zaevidujem v čase, keď prišli.... v podstate ani DPH si nemôžem uplatniť v septembri, ak mi faktúra zo septembra príde po podaní priznania.... jediné čo robím je na prelome mesiacov, kedy 2-3 dni čakám na faktúry z predchádzajúceho mesiaca a až potom začnem účtovať októbrové faktúry....
aj faktúry došlé v januári, aj keď sa týkajú decembra, by mali byť správne zaúčtované až v januári.... DPH a náklady by sa mali riešiť cez ID.... Ale takto to asi robí málokto.... je to kopec roboty navyše :o