Miruo
13.06.09,17:53
Ahojte, prave som skoncil bakalara na univerzite. Chcem sa opytat ci neviete dokedy sa musim hlasit na úrade práce alebo neviem kde vsade.
A mam jednu ponuku na pracu na Dohodu, budem musiet platit dan aj z toho malo co zarobim? A na urade prace budem nadalej evidovany ako nezamestnaný alebo pocas Dohody budem evidovany ako zamestnany?
Dakujem
Iwett
13.06.09,16:53
Buď sa prihlásiš na úrad prace ako nezamestnaný, alebo môžeš byť dobrovoľne nezamestnaný a platiť si zdravotné poistenie.
Keď budeš evidovaný na UP, v tom prípade môžeš myslím okolo 131 eur mesačne. Ak podpíšeš u zamestnávateľa vyhlásenie o uplatení NČZD, nemusíš odvádzať žiadnu daň. Ak zarobíš viac, tak ťa z úradu práce vyradia.
Miruo
13.06.09,17:16
takze ak zarobim viac ako 131 eur mesacne, tak to ani nemusim ist na UP?
Iwett
13.06.09,17:23
takze ak zarobim viac ako 131 eur mesacne, tak to ani nemusim ist na UP?
V tom prípade ti je zbytočné ísť na UP, lebo štát nebude platiť za teba poistné, musíš si ako samoplatiteľ sám, alebo za teba zamestnávateľ.
Miruo
13.06.09,18:20
ach jaj, tak to sa potom musim opytat zamestnavatela ci za mna bude platit poistne a ak nie, tak to sa mi asi ani neoplati robit :(
a tu NČZD sa mi oplati tam podpisovat, ked tam budem pracovat iba 2 mesiace alebo asi aj kratsie?
evina
13.06.09,19:21
ach jaj, tak to sa potom musim opytat zamestnavatela ci za mna bude platit poistne a ak nie, tak to sa mi asi ani neoplati robit :(
a tu NČZD sa mi oplati tam podpisovat, ked tam budem pracovat iba 2 mesiace alebo asi aj kratsie?

Na dohodu nebude za teba zamestnávateľ platiť zdravotné poistenie ani sociálne celé. Zo sociálneho len úrazové a do garančného fondu. Preto sa musíš prihlásiť na dobrovoľné zdravotné poistenie, ak sa neprihlásiš na úrade práce.
NČ sa Ti oplatí aj na tie dva mesiace, neplatíš preddavok na daň. Tá sa Ti potom zúčtuje v rámci celého roka,alebo nepodpíšeš vyhlásenie a NČ si zohľadníš pri podaní DP. Daň sa potom počíta z celoročného príjmu
Miruo
13.06.09,20:22
aha, tak by som sa mal radsej prihlasit na ÚP? to by som potom neplatil poistenie ci ano? a aka je to vlastne suma za to poistenie pls? :( dakujem velmi pekne za rady
danushka
13.06.09,21:29
aha, tak by som sa mal radsej prihlasit na ÚP? to by som potom neplatil poistenie ci ano? a aka je to vlastne suma za to poistenie pls? :( dakujem velmi pekne za rady

Ak budeš evidovaný na ÚP, za Teba platí ZP štát.

Ak však chceš byť dobrovoľne nezamestnaný, neevidovaný na ÚP, máš povinnosť registrovať sa v ZP a odvádzať mesačne 26,74 € .

Je tu ešte možnosť aj byť evidovaný na ÚP, aj pracovať na dohodu. Tvoj mesačný príjem však nesmie presiahnuť zákonom stanovený limit.
Miruo
16.06.09,18:54
dakujem a este sa chcem opytat: ak mam viac ako 26 rokov mam narok na podporu v pripade, ak by som nepracoval? dakujem
Tweety
16.06.09,18:56
dakujem a este sa chcem opytat: ak mam viac ako 26 rokov mam narok na podporu v pripade, ak by som nepracoval? dakujem
Ak si si platil odvody do SP, konkrétne do fondu nezamestnanosti aspoň 1095 dní,( v posledných 4 rokoch, aspoň tri ) tak ti nárok na podporu vznikne. Ale to asi nebude tvoj prípad.
veronikasad
16.06.09,18:59
dakujem a este sa chcem opytat: ak mam viac ako 26 rokov mam narok na podporu v pripade, ak by som nepracoval? dakujem
Ak si si neplatil poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky ako dobrovolne poistená osoba, nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Máš nárok len na dávku v hmotnej núdzi ...
Miruo
16.06.09,19:18
no ja som doteraz v podstate studoval.. takze tym padom nemam narok vobec na nic? :(
Tweety
16.06.09,19:21
no ja som doteraz v podstate studoval.. takze tym padom nemam narok vobec na nic? :(
Na podporu nie, ale na dávku z hmotnej núdzi možno áno.
veronikasad
16.06.09,19:23
no ja som doteraz v podstate studoval.. takze tym padom nemam narok vobec na nic? :(
Po dovršení 25. roku veku máš nárok na dávku v hmotnej núdzi, ale z toho nevyžiješ. Pokial je to aspoň trochu možné, hladaj si prácu, alebo aspoň brigádu.
Miruo
16.06.09,21:29
a na tu davku v hmotnej nudzi mam narok aj ked byvam stale s rodicmi? vdaka
Tweety
17.06.09,08:04
a na tu davku v hmotnej nudzi mam narok aj ked byvam stale s rodicmi? vdaka
Áno, na určenie nároku sa posudzuje v tomto prípade príjem ostatných členov rodiny.
mederiildi
17.06.09,10:03
Nárok na podporu v nezamestnanosti nie ak nie si z posledných štyroch rokov aspoň tri roky poistený v nezamestnanosti. Môžeš poberať len sociálne dávky.
Miruo
17.06.09,15:37
a ak rodicia zarabaju obaja 15 000 , tak tympadom nemam narok ani na socialne davky?