Adula
26.07.05,09:01
Poprosím o radu, ako by ste zaúčtovali: Máme prístroj na dialnice v Nemecku, aby sme nemuseli platiť v hotovosti, vopred sme zaplatili na ich účet a potom nám zasielajú vyúčtovanie o znižovaní tohto vkladu - teda poplatky za dialnice. Výdaj z účtu som dala ako výdaj neovplyvnujúci ZD, teda poplatky si môžem dať do prevádzkovej réžie. Keďže sa jedna o vyúčtovanie, kde by som to mala dať, pokladne sa to netýka a k bank. výpisu, to tiež nemám kde dať, keďže mi nebudú sedieť dátumy. Myslela som, že by som to dala do pokladne - prev. réžia, tým padom by mi tá čiastka odišla z pokladne a zároveň aj do základu dane a na druhej strane by som tú istú sumu musela dať ako príjem neovp.základ dane a tým by sa mi pokladňa vyrovnala. Ako by ste to dali vy? Diki. Adula
mudroš
26.07.05,08:26
Podľa mňa sa nejedná o vklad, ale o zaplatený preddavok. V JU sa pri preddavkoch postupuje podľa § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov. Poskytnutý alebo prijatý preddavok sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky.

Zaplatený preddavok by som zaúčtoval ako nedaňový výdavok. V uzávierkových operáciách by som zaúčtoval do daňových výdavkov sumu podľa vyúčtovaní, ktorá sa týka daného roku.
Adula
26.07.05,08:38
Vyúčtovania by si zatial nechal tak, a na konci roka by si ich zrátal a interným dokladom v rámci uzávierkových operácii by si ich priložil k internému dokladu?
ondrejvla
26.07.05,10:04
Vyúčtovania by si zatial nechal tak, a na konci roka by si ich zrátal a interným dokladom v rámci uzávierkových operácii by si ich priložil k internému dokladu?
Ja by som skôr riešila vyúčtovania takto : - aby nedošlo k oneskorenému účtovaniu nákladov, ID zaúčtujem náklad a presne takú istú sumu nedaňového nákladu/analytika mínus, v JÚ.
A v akom účtovníctve účtuješ v JÚ alebo PÚ?
Adula
26.07.05,10:38
Mám jednoduché účtovníctvo, tiež som to nejako tak myslela, ale,kde to mám dať? Do pokladne?Diki. Adula.
mudroš
27.07.05,06:43
Mám jednoduché účtovníctvo, tiež som to nejako tak myslela, ale,kde to mám dať? Do pokladne?Diki. Adula.
Z pokladne sa zaúčtuje ako výdavok zaplatenie preddavku. Ako výdavok daňovo neznaný.
V uzávierkových operáciach sa zaúčtuje výdavok v tej výške, koľko sa týka daného roku ako daňový výdavok.
Uzávierkové operácie v JU slúžia na účtovanie úpravy daňových výdavkov a príjmov o také položky, kde nedošlo ku skutočnému pohybu peňazí. Napríklad ako výdavok v uzávierkových operáciách sa účtujú odpisy, aj keď ku skutočnému výdavku z pokladne alebo bankového účtu nedošlo.
Adula
27.07.05,08:06
Diki. Moc.