Ice dive
14.06.09,08:55
Dobrý deň,
mám nasledovný problém, kúpil som rodinný dom so záhradou, podľa katastrálnej mapy som zistil, že časť mojej záhrady, ktorú mám zapísanú aj na LV užíva sused a túto má aj oplotenú. Sused mi tvrdí, že časť tejto záhrady kúpil ešte od pôvodného majiteľa, avšak nikdy nedali túto kúpu do poriadku (t.j. nebola zapísaná na katastri a nebol vytvorený ani geometrický plán...). Následne pôvodný majiteľ predal tento dom aj so záhradou novému majiteľovi (aj už s predanou časťou). Nový majiteľ užíval tento dom aj so záhradou 2 roky a následne som ho kúpil ja.
Chcel by som sa opýtať koho je teda predmetná časť záhrady, nakoľko od predaja pôvodného majiteľa susedovi museli ubehnúť minimálne už 4 roky. Časť záhrady som si zaplatil, mám ju zapísanú na LV avšak ju neužívam nakoľko ju má sused oplotenú...
Podľa môjho názoru parcela patrí mne, nakoľko som ju riadne kúpil a mám ju zapísanú na LV. Ak by však nepatrila mne (nakoľko prvý predaj by bol právoplatný- avšak nezavkladovaný na katastri), na koho sa mám obrátiť so žiadosťou o vrátenie časti kúpnej ceny za predmetnú časť záhrady? Nakoľko aj predávajúci predával to čo mal zapísané na LV t.j. musel to od pôvodného majiteľa kúpiť?

Vopred ďakujem za všetky rady
arizona
14.06.09,07:56
1, sused "tvrdí, že kúpil" danú časť záhrady...má na to doklad? Môže to písomne dokázať?
2, ten majiteľ, ktorý tú záhradu predal dvom ľudom vlastne spáchal podvod a priviedol do omylu ďaľšieho majiteľa
3, ak sa nedohodnete so susedom, asi sa budeš musieť musieť obrátiť o vysporiadanie na súd
alla66
14.06.09,08:34
V minulosti sa veľa pozemkov predalo týmto spôsobom - medzi sebou si susedia na kúsku papiera, v lepšom prípade u notára spísali kúpno-predajnú zmluvu, alebo sa uskutočnila výmena pozemkov...problém bol v tom, nikto nedal na kataster návrh na vklad... pozemok užívali v domnení, máme všetko na papieri...podobný problém sme riešili ...vyhľadali sme notára, ktorý spisoval zmluvu (po 25 rokoch - šťastie, že ešte žil ) a požiadali ho, aby urobil návrh na vklad.. Prečo v minulosti zanedbal a nedokončil svoj úkon, neviem:rolleyes:
Ice dive
14.06.09,11:28
Problém je v tom, že majiteľ čo predával ten pozemok už nežije... takže dnes už je ťažko zistiť kde je pravda... niekde som čítal, že ak sa vklad do katastra nezrealizuje do 3 rokov od zmeny (predaja / darovania) tak úkon je neplatný... počul už o tom niekto resp. je to naozaj tak?
Lianka
14.06.09,11:43
Ked sa nedohodnete, resp. pokial sused nepredlozi dokazy, ze je vlastnikom, odporucala by som obratit sa na sud vo veci urcenia vlastnika. Ty si poskodeny tym, ze nemozes uzivat pozemok, ktory mas na LV zapisany a ktory si kupil.
alla66
14.06.09,11:47
Problém je v tom, že majiteľ čo predával ten pozemok už nežije... takže dnes už je ťažko zistiť kde je pravda... niekde som čítal, že ak sa vklad do katastra nezrealizuje do 3 rokov od zmeny (predaja / darovania) tak úkon je neplatný... počul už o tom niekto resp. je to naozaj tak?
Mne vklad povolili a zapísali... bolo to štvrťstoročie :)
JarkaL
14.06.09,16:01
Problém je v tom, že majiteľ čo predával ten pozemok už nežije... takže dnes už je ťažko zistiť kde je pravda... niekde som čítal, že ak sa vklad do katastra nezrealizuje do 3 rokov od zmeny (predaja / darovania) tak úkon je neplatný... počul už o tom niekto resp. je to naozaj tak?
Aj ja mám takú informáciu. Alle to robil ten notár čo spisoval zmluvu a neboli tam zrejme žiadne pochybnosti a problémy s ďalšími nádejnými vlastníkmi. Ale tiež som počula o tej lehote 3 rokov. Nech sa vyjadria právnici.
Mária27
14.06.09,20:28
Často sa vklad do katastra považuje - zamieňa s rozhodnutím orgánu podľa § 47 obč, zákonníka. Takým orgánom je však v niektorých zákonoch uvedený napr. pozemkový úrad (vydanie nehnuteľnosti oprávnenej osobe), ministerstvo (prevod majetku štátu) ... Rozhodnutia takého orgánu sú potrebné na vklad do katastra.

Pri kúpnej zmluve účinnosť zmluvy je takmer vždy rovná jej platnosti, teda po podpise; občas je odkladacia podmienka. Vklad do katastra má účinky nadobudnutia vlastníctva k nehnuteľnosti.



Občiansky zákonník
§ 47

(1) Ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím.

(2) Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili.
Mária27
14.06.09,20:32
Podľa môjho názoru parcela patrí mne, nakoľko som ju riadne kúpil a mám ju zapísanú na LV. Ak by však nepatrila mne (nakoľko prvý predaj by bol právoplatný- avšak nezavkladovaný na katastri), na koho sa mám obrátiť so žiadosťou o vrátenie časti kúpnej ceny za predmetnú časť záhrady? Nakoľko aj predávajúci predával to čo mal zapísané na LV t.j. musel to od pôvodného majiteľa kúpiť?

Vopred ďakujem za všetky rady

Nehnuteľnosť patrí tebe a škodný by mal byť sused, pretože o svoje práva sa je potrebné starať. Dôkazy a vymahánie sú na ňom.
ascari
23.06.09,10:53
Zmluvy ktoré boli uzavreté po 1.4.1964 museli mať písomnú formu, vlastníctvo sa nadobúdalo účinnosťou zmluvy, tj.:
- od 1.4.1964 do 31.12.1991 bola zmluva účinná registráciou na štátom notárstve, okrem prevodov do soc. vlastníctva
- od 1.1.1992 do 31.12.1992 registráciou na štátom notárstve vo všetkých prípadoch
- od 1.1.1993 vkladom do katastra

Pokiaľ teda kúpil sused aj ty po 1.1.93 tak platí tvoja zmluva a sused si musí plod posunúť ale ak sused kúpil pred 1.1.93 a mal zmluvu registrovanú na štátnom notárstve tak si aj on môže nárokovať a o vlastníctve musí rozhodnúť súd.


p.s. napíš kedy to kúpil sused a kedy ty lebo do úvahy môžme brať aj vydržanie...
hanelie
23.06.09,11:20
vydržanie - nie,

musel by dokazovať, že v dobrej viere užíval pozemok o ktorom si myslel, že patrí jemu
alla66
23.06.09,13:07
vydržanie - nie,

musel by dokazovať, že v dobrej viere užíval pozemok o ktorom si myslel, že patrí jemu

Akým spôsobom sa to dokazuje?
hanelie
23.06.09,13:23
zdroj : vyvlastnenie.sk

Všetko stojí a padá na dobromyseľnosti

Čitateľ (meno je zmenené, pretože nesúhlasí s jeho uverejnením) je, žiaľ, príkladom žiadateľov, ktorí hoci majú dobrý úmysel, vydržať pôdu nemôžu.

Vydržanie upravuje Občiansky zákonník, ktorý ustanovuje, že oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov (ak ide o hnuteľnosť) a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľný majetok.

„No okrem toho, že držiteľ musí mať vec vo svojej nepretržitej, sústavnej držbe po zákonom stanovenú dobu, musí byť aj dobromyseľný,“ hovorí Kristína Ďuračková z advokátskej kancelárie Rowan Legal.

Dobromyseľnosť sa zakladá na tom, že držiteľ musí byť presvedčený, že vec alebo právo mu patrí.
Musíte mať dôkazy

„Vnútorné presvedčenie nestačí,“ vysvetľuje Knoppová. Musí sa opierať o objektívne okolnosti, za ktorých sa s vecou, napríklad pozemkom nakladá.

Podľa aktuálnej právnej úpravy sa pri vydržaní skúma, či držiteľ mohol, alebo nemohol mať pochybnosti o tom, že mu vec naozaj patrí.

Vydržanie preto bude mať opodstatnenie napríklad tam, kde existuje dôkaz o dávnejšej dohode medzi vlastníkmi, čo sa v minulosti často stávalo, keď si medzi sebou susedia v dedine alebo na lazoch vymieňali pozemky. Zmenu pritom nikto nezaniesol do vtedajšej pozemkovej knihy, pretože to nebolo povinné.

„Dobromyseľný je držiteľ napríklad vtedy, ak vec nadobudol na základe zmluvy alebo rozhodnutia, ktoré však sú neplatné, a nevedel to,“ vysvetľuje právnička. K vydržaniu nehnuteľnosti, ktoré sa osvedčuje notárskou zápisnicou, navyše od roku 2000 nestačí mať len list vlastníctva predchádzajúceho majiteľa. Predkladá sa aj súhlas jeho alebo právoplatných nástupcov, či organizácie spravujúcej nehnuteľnosť.
V skratke

Vydržanie je spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva na základe oprávnenej dlhodobej nepretržitej držby oprávneným držiteľom, ktorý vec drží a užíva v presvedčení, že mu patrí.

Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom hnuteľnej veci, ak ju užíva nepretržite tri roky, alebo desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť alebo vecné bremeno.

Pri vydržaní nehnuteľnosti sa vyžaduje zápis vlastníckeho práva do katastra. Správa katastra vykoná zápis na základe notárskeho osvedčenia vyhlásenia o vydržaní.

K vyhláseniu účastníka sa dokladá vyjadrenie osôb, ktoré sú zapísané v katastri nehnuteľností ako poslední vlastníci, vyjadrenie obce, kde sa nehnuteľnosť nachádza a prípadne i vyjadrenie inštitúcie, ktorá nehnuteľnosť spravuje (napríklad Pozemkový fond).

Odmena notára sa stanovuje percentom z hodnoty majetku. Ak ide napríklad o pozemok v hodnote do stotisíc korún, notár si účtuje jedno percento z tejto sumy.
Ice dive
19.07.09,19:32
No ja som kupil dom s pozemkom v marci 2008 od majitela, ktory ho kupil v auguste 2005 od starsieho manzelskeho paru na ktory sa sused odvolava, ze od nich to kupil, avsak kedze pan z tohto mazelskeho paru zomrel - "nestihli" to dat do poriadku a manzelka to predala komplet..... Susedov dom bol podla katasterportalu kolaudovany v 1984, avsak od druhej susedy viem, ze urcite predmetny pozemok nevyuziva dlhsie ako 3 - 4 roky (pravdepodobne vyuzil situaciu, kedy dochadzalo k zmenam majitelov a pozemok si svojvolne oplotil... )
Za predmetnu cast zahrady platim dan a mam ju zapisanu aj na LV - v akom prípade by sa dalo rozpravat o vydrzani?
Ice dive
19.07.09,19:36
To: Hanelie, dakujem za objasnenie...