Lennkka17
14.06.09,10:30
Ide o prepravcu tovaru s malym vozidlom renault kangoo, je to zivnostnik a auto ma zaradene do podnikania. chcela by som vediet ci sa postupuje normalne ze staci evidencia tachometra na zaciatku a na konci mesiaca a 80% phm si moze dat do nakladov a tiez sa chcem opytat ako je to s blockami benzinu v inej mene z inych krajin ako sa prepocitavaju a ako je to zo zahranicnou DPH. dakujem
KEJKA
14.06.09,09:09
Ide o prepravcu tovaru s malym vozidlom renault kangoo, je to zivnostnik a auto ma zaradene do podnikania. chcela by som vediet ci sa postupuje normalne ze staci evidencia tachometra na zaciatku a na konci mesiaca a 80% phm si moze dat do nakladov a tiez sa chcem opytat ako je to s blockami benzinu v inej mene z inych krajin ako sa prepocitavaju a ako je to zo zahranicnou DPH. dakujem
normálne sa postupuje aj v iných prípustrných prípadoch.
áno, môže si dať 80% do nákladov
PHM z iných krajín - prepočíta sa kurzom ECB v deň účtovného prípadu
zahraničná DPH - nie je nárok na odpočítanie v SR. Pri splnení podmienok je možné ju žiadať z tej krajiny, kde sa nákup uskutočnil (iná téma)
Lennkka17
14.06.09,12:27
normálne sa postupuje aj v iných prípustrných prípadoch.
áno, môže si dať 80% do nákladov
PHM z iných krajín - prepočíta sa kurzom ECB v deň účtovného prípadu
zahraničná DPH - nie je nárok na odpočítanie v SR. Pri splnení podmienok je možné ju žiadať z tej krajiny, kde sa nákup uskutočnil (iná téma)

a ked je faktura vydana v cudzej mene tu si prepocitam tiez kurzom ECB v den uctovného prípadu lebo som pocula ze z predchadzajuceho dna kurz.alebo je to hlupost
danushka
14.06.09,14:42
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.


V § 26 ods. 1 sa slová „slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti“ nahrádzajú slovami „eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a)) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti“.
KEJKA
15.06.09,04:36
..................a ked je faktura vydana v cudzej mene tu si prepocitam tiez kurzom ECB v den uctovného prípadu lebo som pocula ze z predchadzajuceho dna kurz.alebo je to hlupost
nie je to hlúposť, ten text v § sa zmenil, ale je to o tom, že ECB vyhlasuje kurz denne ale POPOLUDNí,tuším 14-15 hod., takže v daný deň je nepoužiteľný. Teda sa použije od nasledjúceho rána.