stef1103
14.06.09,12:19
Zdravim,
mam starsi rodinny dom, ktory rekonstruujem. mam dost vlhke steny a teda ho musim zaizolovat zo spodu. zavolal som si teda na to viacerych odbornikov, nech mi poradia a sa rozhodnem. kazdy si samozrejme obhajoval svoj postup a kritizoval inych. mozete mi poradit z vlastnych skusenosti co je teda lepsie: podpilenie domu alebo chem. injektaz? ak sa podpiluje starsi rodinny dom (vraj 80 rocny, palena tehla) nebude problem so statikou ak sa podpili? ak by bola chem. injektaz je to dostatocne trvale? vsade je dozivotna alebo 100-rocna zaruka. avsak samozrejme ci potom bude este existovat firma ... :) tak na to by som sa nespoliehal. na cene az tak nezalezi, bo to treba spravit a poriadne, aby s tym uz neboli problemy. aj tak cenovo ponuky su skoro podobne.

dakujem
arizona
14.06.09,11:09
ono79
25.08.09,05:41
skusali ste aj firmy ako ekovysušovanie. Aquapol a Vasati?
na nete si to pozrite. My sme si kúpili magnetický rezonátor od firmy Vasati. dávajú záruku na 25 rokov a životnosť neobmedzenú. Vyrátajú vám kde je to najefektívnejšie, urobia merania a potom sušíte. Ale musím upozorniť na zmluvu a jej podmienky. Nás trochu mrzí prístup za taký peniaz, ale čo už. Aspoň že máme suchý dom. To je dobré že je to súčasťou domu a je to urobené bez zásahu do muriva.
radokar
25.08.09,07:24
na 100% funguje naozaj len podpilenie, da sa to v pohode urobit aj svojpomocne ide o to kolko na to mate casu, a financne to nestoji ani za rec, folia IPA nie je az taka draha, ak pouzijete na opetovne zamurovanie tehly co tam boli predtym - tiez ziadne naklady, a voda, cement nejaky piesok, elektrika na letovaciu pistol to uz je sranda
ono79
25.08.09,09:57
radokar, môžeš to trošku priblížiť? Pri tom podpílení nedochádza k sadaniu stien alebo prasklinám?
ono79
vratnik
25.08.09,10:33
radokar zrejme myslel postupne vyburanie radu tehiel na kratkom useku, polozenie izolacie a domuranie tehlami. Pri tomto postupe steny zarucene popraskaju co na druhu stranu nie je az taky problem. Je to pracne, casovo narocne, efektivne a najlacnejsie (da sa urobit svojpomocne).
radokar
25.08.09,10:38
ak tomu domu nič nie je okrem podvlhnutých stien tak by sadať nemal, môj bol cca 55 rokov starý, pôvodná izolácia z katranpapiera sa už kompletne rozpadla ale mal som šťastie, že tehla bola kvalitná a tvrdá ako kameň, takže sa nedrolila naopak často som ju musel ťažko vylamovať aby vôbec šla von,
celé know how je v tom, že cca 3 rady tehál na výšku okolo celého domu + vnútorné steny musíš vybrať, vložiť IPU znova zamurovať (jasan že IPA sa musí napojiť na izoláciu podláh
radokar
25.08.09,11:09
na doplnenie, podstatné, robí sa naraz na viacerých stranách domu. resp. na preskáčku a max 60 cm úsek (často však aj menší), keď sa dokončí musíš prejsť na iné miesto kým to prvé vytvrdne (mne jeden deň stačil)
ide to ohromne pomaly, mne dom 12,5x8,5 (hrúbka vonkajšej steny 45 cm) trval len po obvode na celú šírku múra dve letá dokopy asi 6 týždňov, boli sme na to dvaja teda ja a "podávač, miešač a zalievač kávy" :-)
dedulko
25.08.09,13:56
Ja som kedysi stretol firmu, čo zvonku zatláčala medzi tehly pozinkplech.
Mechanická zábrana je nepriepustná.
radokar
25.08.09,16:35
ale ved mechanickou zabranou je aj klasicka IPA, ten plech sa podbija medz zaklad a prvy rad tehal specialnym pneumatickym zariadenim
- ked som sa o to zaujimal tak v roku 1998 tak 1 bm takejto roboty stal 4000, bez materialu, teraz ani neskusam hadat
- odporucam pred kazdou aktivitou na stavbe veci konzultovat s odbornikmi, starymi fachmanmi, prejst si internet a hladat aj podobne fora ako mame tu, oplati sa to okrem usetrenych penazi sa clovek aj co to priuci - ved ak niekto stavia bude sa od neho cakat ze v buducnosti bude radit uz aj on
ono79
26.08.09,04:38
s poslednými vetami Radokar môžem súhlasiť. Len nedávno cca 2,5r. dozadu sme sa stali majiteľmi staršieho domku na dedine, kde sme chceli čo to opraviť svojpomocne. Ale vtedy do hry vstúpili info z netu, že sa dá vysušovať ekologicky, teda bez zásahu do múrov. Tak sme sa na to dali. Neviem povedať do akej miery sme tie múry mali naozaj mokré, pretože firmy si nedala toľko námahy aby sme sa to s nimi dozvedeli, a my laici sme nevedeli o veciach, ktoré už viem teraz. Ale opýtam sa, tá metóda môže byť len pri tehlách klasických? Lebo my máme vaľky a tie sú v múre prekladané 4 rady a to je z toho 65cm hrúbka múra. A celý dom má suchý základ až na izbu, ktorá bola dostavaná v 50rokoch min. storočia ale to je zase pieskovec a to bolo predpokladám stavané s celých balvanov, ktoré boli dodatočne okresané, aby boli v relatívnej rovine a na to niekde aj 8 cm vakovka a potom omietky. Tak len preto sa pýtam, že ak by sa vyskytli dodatočne nejaké problémy aj by som zvažoval tento spôsob. Nikam sa nehrniem, až na to, že som nedávno dokončil vakovku po obvode domu, ale to by bolo to najmenej. Viete mi niekto poradiť?

ako je to ešte s tým napojením na IPU v izbách - podlahy. U mna sme robili vane, takže presahy už boli ukončené medzerou, aby sa spodný betón nedotýkal stien, aby vzlinajúca vlkosť mala kde odvetrať. Nie je to na 100% tak, ale snaha bola.
radokar
26.08.09,17:00
kamen sa podpiluje tazko, ma nepravidelnosti na spojoch
s nabijaninou som o tom pocul, aj som to videl - chlapik normalne stenu podpiloval, doslova, starou lesnou pilou na stromy (aj retazovou sa da so specialnou retazou)

ja som robil podlahy asi podobne, izolaciu som zahynal dohora tak 10 cm, ked som otvoril stenu posledny,najvyzsi, rad tehal vychadzal akurat zarovno s podlahou tak som IPU od zakladou privaril k tej co prakticky obalovala kraj podlahy - na spajanie som pouzival teplovzdusnu pistol na odstranovanie starych naterov (ma vysla v nejakej tesco ci baumax akcii na cca 300 este SK a vydrzala mi na cely dom) IPU roztopi do par sekund, neviem si predstavit ze sa do otvoru cca 50x35 cm tlacim s plynovym horakom
jano32
05.09.11,20:14
ahoj chcel by som sa ťa opýtať aké ceny sú zhruba za ten vasati vysušovač, keĎ to máš...

A aké máš s nimi skúsenosti.
ono79
06.09.11,18:46
cena bola 1700 eur. Nemám dobré skúsenosti, pretože od začiatku som nezvládol komunikáciu a zadanie. Totiž. Treba vedieť čo idú vysušovať, aké sú vstupné hodnoty. čas kedy robia prvé meranie a ako ho robia. To boli najväčšie chyby, ktoré som urobil. Meranie bolo urobené "profesionálnym meračom" čo je nedostačujúce. Merali povrchovú vlhkosť a to nie je dobre. Mal som trvať aby brali prvé vrty, tak ako to potom robia v Ďalšom roku. A čo je najhoršie? KOnzultoval som to s Technickou univerzitou a tí mi tam povedali, že poznajú rôzne možnosti ochrany pred vlhkosťou, ale toto nemá základ. je to dohad. A zmluva o dielo je najhoršia pri obchodných vzťahoch, takže aj toto je už nefér voči FO. Klamali nám o návšteve, urobili z nás hlupákov a my sme im za to ešte zaplatili.

vyskúšaj, ale podľa mňa sú to zbytočne vyhodené peniaze. Ak by to bolo také ako tvrdia, každý by to kupoval a druhá vec je tá, že už sú podstatne presnejšie metódy zisťovania vlhkosti v murive než ich karbonito karbonová metóda. A nakoniec? za tri roky ti vysušia murivo, ak nie tak majú možnosť si to predlžiť o dva roky. A čo potom? každý výjazd platíš a ja mám už teraz po tých troch rokoch mokré steny a to mi tvrdili, že mám suché múry. No možno boli ale už nie su.

Ešte doplním, že sme sa obrátili na právnika a ten nám poradil, aby sme sa odvolali na vadu zariadenia, ale tam musíš ty vynaložiť veľké úsilie, ktoré ťa stojí veľa penazí, aby si im dokazoval vady výrobku. A ešte môžem povedať, že boli dohodnuté podmienky, že ak jedna strana prestane komunikovať, tak sa to považuje za porušenie podmienok zmluvy a preto môžeme odstúpiť a bude nám vyplatená suma výrobku znížená o 20%. Tým že meškali bez vysvetlenia na meranie vyše 8mesiacov, čo je skoro jedno meranie, tak sme sa na to odvolali, ale oni to neakceptovali a to sme mali pri tom všetko písomne podložené a oni len slovne komentovali. I tak sme neuspeli. Tvrdili, že nám vysušili murivo skôr ako za tri roky s čím nesúhlasím. Ale.....
veľa sťastia
Stavbyvedúci
20.01.13,16:08
V súčasnosti vhodná injektáž musí spĺňať požiadavku na tvorbu hydroizolácie, ale mala by aj v injektovaných častiach spevňovať okolie. Vplyvom obsiahnutých solí v murive sa po vlhkostnej sanácii prejavuje dehydrovanie týchto solí, ich kryštalizácia a z toho vzniká zoslabenie pevnosti muriva. Po podpílení, resp. používaných sposoboch sa tento problém prejavuje po dobu niekoľkých rokov.
Dnes osvedčený spôsob injektáže sa prevádza tlakovou injektážou. Injektážne látky - polyuretánové živice s uzavretými vodenepriepustnými štruktúrami. Životnosť vytvorenej izolácie cez 100 rokov. Účinnosť vyššia než 95% podľa DGF (WTA.de)
A to najdôležitejšie, táto technológia jediná spevňuje soľami poškodené murivá.
Vhodnosť pre všetky typy muriva - nepálená, pálená tehla, kamenné murivo, betón....
Poznámka: je rozdiel medzi injektážou a injektážou, keď to niekto nevie tak nech to nerobí a neradí... Vývoj ide vo svete úspešne dopredu aj v tejto problematike.....
220870
20.01.13,17:23
V súčasnosti vhodná injektáž musí spĺňať požiadavku na tvorbu hydroizolácie, ale mala by aj v injektovaných častiach spevňovať okolie. Vplyvom obsiahnutých solí v murive sa po vlhkostnej sanácii prejavuje dehydrovanie týchto solí, ich kryštalizácia a z toho vzniká zoslabenie pevnosti muriva. Po podpílení, resp. používaných sposoboch sa tento problém prejavuje po dobu niekoľkých rokov.
Dnes osvedčený spôsob injektáže sa prevádza tlakovou injektážou. Injektážne látky - polyuretánové živice s uzavretými vodenepriepustnými štruktúrami. Životnosť vytvorenej izolácie cez 100 rokov. Účinnosť vyššia než 95% podľa DGF (WTA.de)
A to najdôležitejšie, táto technológia jediná spevňuje soľami poškodené murivá.
Vhodnosť pre všetky typy muriva - nepálená, pálená tehla, kamenné murivo, betón....
Poznámka: je rozdiel medzi injektážou a injektážou, keď to niekto nevie tak nech to nerobí a neradí... Vývoj ide vo svete úspešne dopredu aj v tejto problematike.....
Zabudli ste tým ľudkom čo sa im snažíte predať ten podvod napísať presné technické parametre a za akých podmienok zaručujete správnu funkciu tohto systému.Soľ zatiaľ vždy zvýťazila nad najšpeciálnejšími živicami.
Stavbyvedúci
20.01.13,18:13
Tak na poslednej vete som sa ozaj pobavil......