Matko80
14.06.09,13:35
Dobrý deň,

chcem sa spýtať takúto vec: moja mama a jej sestra zdedili byt po svojej tretej sestre, ktorá zomrela. Pri dedičskom konaní bol byt ohodnotený na 1.500.000 SK. To znamená, že moja mama je vlasntíčkou 1/2 a jej sestra tiež rovnakým dielom, teda 1/2. Mamina sestra si chce byt nechať (býva tam dlohodobo jej dcéra a moja mama s tým súhlasila) a mala by mamu vyplatiť. Chcel by som vedieť ako je to s takýmto vyrovnaním dedičov. Mamina sestra chce urobiť kúpno-predajnú zmluvu na 1/2 sumy, tzn. 750.000 SK, čo by znamenalo, že mama má zaplatiť z tejto sumy daň z príjmu. Tým pádom nebude jej zdedená časť predstavovať polovicu, ale bude o daň z príjmu menšia. Darovaciu zmluvu teta v žiadom prípade nechce. Navrhovala jej ešte alternatívu - kúpna zmluva za korunu. Ale to zas nechce mama.
Ďakujem za radu.
tetrisss
14.06.09,11:44
Kazdopadne, zakonne, pokial chce mama polovicu sumy aj zaplatit, darovacia zmluva je o darovani a nie zaplateni. Nasledne poplatky dedicstvo neriesi. Je to uz vec majitela. Aj kupno-predajna zmluva za korunu a nasledne vyplatenie 750000,- je len podvod.
tetrisss
14.06.09,12:08
Este by sa dalo uvazovat o prihlaseni sa na trvaly pobyt do tohto bytu a po dvoch rokoch ho potom predat a tak sa oslobodit od dane. Pripadne ho predat az po 5 rokoch jeho vlastnictva.
Mária27
14.06.09,12:42
Daň z príjmu treba zaplatiť. Môžu sa dohodnúť, že ju zaplatia napoly, aby mali úžitok z dedičstva rovnaký.
Vlado.s
14.06.09,13:18
Este by sa dalo uvazovat o prihlaseni sa na trvaly pobyt do tohto bytu a po dvoch rokoch ho potom predat a tak sa oslobodit od dane. Pripadne ho predat az po 5 rokoch jeho vlastnictva.

Prosím Ťa tetriss, dobre som to pochopil? Ak vlastním byt a predám ho až po 5 rokoch vlastníctva tak neplatím daň z predaja? Alebo sa Tvoja odpoveď týkala družstevného bytu po odkupení do OV?

Ja mám byt v OV kúpeny nie od "družstva", ale normálne od fyz. osoby, ktorá ho mala tiež v OV. Tých 5 rokov sa vzťahuje aj na tento byt?

Ďakujem.
Pepa
14.06.09,13:21
Pri nadobudnutí bytu mal byt určitú hodnotu /predpokladám, že je uvedená v osvedčení o dedičstve/. Zdaňovať sa bude predajná cena mínus cena pri nadobudnutí.
Pepa
14.06.09,13:23
Prosím Ťa tetriss, dobre som to pochopil? Ak vlastním byt a predám ho až po 5 rokoch vlastníctva tak neplatím daň z predaja? Alebo sa Tvoja odpoveď týkala družstevného bytu po odkupení do OV?

Ja mám byt v OV kúpeny nie od "družstva", ale normálne od fyz. osoby, ktorá ho mala tiež v OV. Tých 5 rokov sa vzťahuje aj na tento byt?

Ďakujem.
Oslobodeným príjmom je príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorú predávajúci vlastnil 5 rokov ALEBO mal v nej trvalý pobyt min. 2 roky.
Jednoduchšie - áno vzťahuje.
tetrisss
14.06.09,13:32
Vlado kukni do zakona o dani z prijmov §9.