limonka
14.06.09,19:31
ahojte,
kedze kategoria matematiky tu nie je, davam to do ang.
mam tu priklad:
Adam a Brano su bratia-dvojicky. Adam hovori pravdu len v pondelok, v ostatne dni klame, Brano hovori pravdu len v utorok a ostatne dni klame.
Jeden z nich povedal: Volam sa Adam.
Druhy z nich povedal: Ak on hovori pravdu, potom ja sa volam Brano.
Urcte kto kedy a co povedal.
Budem moc rada, ak mi to riesenie podate zrozumitelne, existuje len jedno alebo aj dve riesenia.
Dakujem za vase riesenie.
mona091
14.06.09,17:43
opytat sa v jednom z dni: stvrtok, piatok, sobota, nedela aj jedneho aj druheho, co povedali v predchadzajuci den, ako sa volaju.
- kedze obaja v predchadzajuci den klamali, v dany den povedia pravdu
- alebo opytat sa v pondelok (alebo utorok), co povedali v predchadzajuci den, ako sa volaju: jeden povie pravdu, co znamena, ze den pred tym klamal, a druhy zase klame, tak zase priradit mena opacne
Chobot
15.06.09,07:47
ahojte,
kedze kategoria matematiky tu nie je, davam to do ang.
mam tu priklad:
Adam a Brano su bratia-dvojicky. Adam hovori pravdu len v pondelok, v ostatne dni klame, Brano hovori pravdu len v utorok a ostatne dni klame.
Jeden z nich povedal: Volam sa Adam.
Druhy z nich povedal: Ak on hovori pravdu, potom ja sa volam Brano.
Urcte kto kedy a co povedal.
Budem moc rada, ak mi to riesenie podate zrozumitelne, existuje len jedno alebo aj dve riesenia.
Dakujem za vase riesenie.

Niečo mi tu v zadaní chýba, nejaké obmedzenia alebo podmienky. Veď na takto zadanú úlohu by bolo riešenie jednoduché:

V pondelok sa spýtať Adama ako sa volá. A v utorok sa zase spýtať Braňa to isté. V pondelok Adam bude hovoriť pravdu a v utorok zase Braňo bude hovoriť pravdu a zároveň bude pravdou aj prvá časť výroku Braňa "Ak on hovorí pravdu..." a tiež aj druhá, že sa volá Braňo.

Je možné sa ich to spýtať ktorýkoľvek deň?

Alebo iným riešením je, spýtať sa napr. Braňa v piatok, ako sa volá. Jasné, že bude klamať a povie, že sa volá Adam. V ten istý deň, keď sa spýtaš Adama, ako sa volá, tak povie, že keď ten prvý hovorí pravdu (je jasné, že nehovorí pravdu), tak by sa ten druhý mal volať Adam, ale keďže v ten deň klame, tak musí povedať, že sa volá Braňo. Teda obaja klamú a hovoria presne naopak.
majoneza
12.07.09,14:16
"Druhy z nich povedal: Ak on hovori pravdu (ze je Adam), potom ja sa volam Brano"

Je pravda ze tato podmienka plati - bez ohladu nato, kto to povedal a kedy.

Kedze nie je mozne ze obaja hovoria pravdu (pretoze nie je taky den), veta "Ja som Adam" musi byt klamstvo - teda musel to povedat Brano.

Tak dnes je pondelok, a Brano klamal, a Adam povedal tu pravdu, ze ak, ak, ten druhy je Adam tak musi on byt Brano.