erika123
14.06.09,20:29
ovladam aktivne Aj a Tj, mas skusenosti s E-I a distribuciou, chcela by som zacat podnikat z domu (pc, inet, mob, auto - mam) zial netusim v cm alebo s akym produktom, moje doterajsie napady stroskotali, ked som sa nimi zacala hlbsie zaoberat (napr. vysoka konkurencia). poradte prosim, eventualne poskytnem viac info.
vopred dakujem vsetkym
dragan.michal
14.06.09,20:06
chelo by to blizsie info v com uz mas skusenosti, aky mas kapital atd,.,,
padro
14.06.09,20:06
asi budem zly ale doporucil by som ti nepodnikat
KEJKA
14.06.09,20:41
podnikať sa dá naučiť..... skús AMWAY, počiatočná investícia je zanedbateľná, a to, čo sa naučíš, vždy môžeš využiť aj v iných oblastiach podnikania.
Ozvi sa, pomôžem.
erika123
15.06.09,18:23
ahojte

dragan - oblast sprostredkovania, sluzieb ( v minulosti som uz robila s potravinami, nealko, kozmetikou, mineralmi, odevmi, modou, ponuka kurzov, atd... ) kapital najradsej minimalny, ale v pripade dobreho napadu by existovali aj tajne rezervy

padro - preco?

kejka - prepác, ale amway, herbalife a spol. nemusim, uz je vas dost
KEJKA
15.06.09,18:56
ahojte

kejka - prepác, ale amway, herbalife a spol. nemusim, uz je vas dost
zvláštne, to akoby si povedala, dieťa nemusím, ved už ich je dosť......ä

pomaly v každej väčšej dedine je hyparnova, carrefour, kaufland, apod..... tých je vari málo?
a čo - ľudia zrazu prestanú nakupovať, či čo?
IvetaD.
18.06.09,19:18
V dnešnej dobe nie je podľa mňa dobré spoliehať sa len na príjem z klasického zamestnania. Keď chce byť človek úspešný v podnikaní, mal by si vybrať výnosnú a bezpečnú obchodnú príležitosť,takú, čo je v oblasti svetového trendu /tým je dnes wellness/, dobré je mať k dispozícii monopolné technológie /kôli konkurencii/, výhodné je keď ide o produkty dennej spotreby, dôležitá je výnosná obchodná stratégia a spoľahlivé firemné pozadie. Všetky tieto body spĺňa Nu Skin Enterprises. Výhodou je aj to, že táto spoločnosť má síce už 25 rokov, ale na Slovensku a v Čechách nepôsobí dlho. V prípade záujmu o viac info stačí mi napísať.
Dáša_
18.06.09,19:45
asi budem zly ale doporucil by som ti nepodnikat

že zrovna ty hovoríš nepodnikať, ke´d sám si minule niekde poznamena, že keby si bol počúval tých, čo ti radili nepodnikať :D:D:D Ta vyzerá, že sa bojíš konkurencie :D:D:D

Ale k veci, podľa mňa si musíš odpovedať hlavne na otázku, čo ťa baví a čo by si chcela robiť. A skús popustiť uzdu fantázii a kľudne aj sem napísať všetko, čo ťa napadne a bavilo by ťa. Bez ohľadu na všetko okolo.

Lebo podnikať len preto, aby si niečo robila, to radšej ako hovorí padro.

Práca ťa musí v prvom rade baviť, zaujímať. Lebo keď ťa niečo baví, vieš aj poradiť, ľahko si čokolvek naštuduješ, vieš o tom všetko.

A ked budeš niečo robiť iba z nutnosti (aj keď ide o nutnosť zarobiť na chlieb), tak je to o ničom. To radšej ísť robiť niekde upratovačku...
padro
19.06.09,04:30
že zrovna ty hovoríš nepodnikať, ke´d sám si minule niekde poznamena, že keby si bol počúval tých, čo ti radili nepodnikať :D:D:D Ta vyzerá, že sa bojíš konkurencie :D:D:D

Ale k veci, podľa mňa si musíš odpovedať hlavne na otázku, čo ťa baví a čo by si chcela robiť. A skús popustiť uzdu fantázii a kľudne aj sem napísať všetko, čo ťa napadne a bavilo by ťa. Bez ohľadu na všetko okolo.

Lebo podnikať len preto, aby si niečo robila, to radšej ako hovorí padro.

Práca ťa musí v prvom rade baviť, zaujímať. Lebo keď ťa niečo baví, vieš aj poradiť, ľahko si čokolvek naštuduješ, vieš o tom všetko.

A ked budeš niečo robiť iba z nutnosti (aj keď ide o nutnosť zarobiť na chlieb), tak je to o ničom. To radšej ísť robiť niekde upratovačku...


:D:D tak to si ma nepochopila.. ano hovorili mi aby som nepodnikal, lenze ja som si veril, a nepytal som sa co mam predavat... mam znamych a tiez sa pytaju co maju predavat uz skusali vsetko mozne a stale je to len trapenie,... podla mna musi byt podnikanie v cloveku, ono nie je problem spravit si obchod .. to dokaze kazdy, ale umenie je predat...
Dáša_
19.06.09,04:56
:D:D tak to si ma nepochopila.. ano hovorili mi aby som nepodnikal, lenze ja som si veril, a nepytal som sa co mam predavat... mam znamych a tiez sa pytaju co maju predavat uz skusali vsetko mozne a stale je to len trapenie,... podla mna musi byt podnikanie v cloveku, ono nie je problem spravit si obchod .. to dokaze kazdy, ale umenie je predat...

súhlasím, ale nie so všetkým.
Ja som presvedčená, že nemusíš byť rodený podnikateľ, aby si bol úspešný. je pravda, že rodení podnikatelia zbohatnú na tom, na čo sa pozrú a ostatným predajú aj nos medzi očami :D.

Ale na druhú stranu, úspešní sú aj takí, ktorí proste robia to, co ich baví. A čomu rozumejú. Možno nemajú 4 autá, jachty, domy .... ale sú spokojní aj oni, aj ich rodiny.


Toto čo tu bolo popísane mi skôr pripadá, že niekto sa síce snaží, ale absolútne ho to nebaví. Preto by som to skúsila teraz z inej strany.
erika123
19.06.09,17:23
daska a pardo.. obaja mate pravdu, ja sa prace nebojim a nechcem byt tzv. podnikatelom, ktory chce po mesiaci jachtu! ano, podnikanie musi byt v cloveku.. to som doteraz robila pre inych, mala som produkt a od a-z som robila vsetko sama! nebojim sa nicoho a ako pise dasa, nie je problem si nastudovat hocico a robit sam na seba (a nemusm a ani nepotrebujem sa stat milionarom)... vyssie som uz napisala v akych sektoroch som uz pracovala.. momentalne mam vsak "okno" a chyba mi napad, stale hladam nejaku dieru v trhu.. nechcem podnikat len kvoli tomu aby som podnikala a napr. otvorit si solarium, kde ich je uz desat... preto som tu a hladam niekoho, kto moze pomoct nejakym napadom, alebo len ukazat smer, ktorym sa pohnut a ono ma uz nieco napadne samo... vdaka vsetkym
Dáša_
19.06.09,18:01
daska a pardo.. obaja mate pravdu, ja sa prace nebojim a nechcem byt tzv. podnikatelom, ktory chce po mesiaci jachtu! ano, podnikanie musi byt v cloveku.. to som doteraz robila pre inych, mala som produkt a od a-z som robila vsetko sama! nebojim sa nicoho a ako pise dasa, nie je problem si nastudovat hocico a robit sam na seba (a nemusm a ani nepotrebujem sa stat milionarom)... vyssie som uz napisala v akych sektoroch som uz pracovala.. momentalne mam vsak "okno" a chyba mi napad, stale hladam nejaku dieru v trhu.. nechcem podnikat len kvoli tomu aby som podnikala a napr. otvorit si solarium, kde ich je uz desat... preto som tu a hladam niekoho, kto moze pomoct nejakym napadom, alebo len ukazat smer, ktorym sa pohnut a ono ma uz nieco napadne samo... vdaka vsetkym

no ved skus povedať, čo ťa baví. Čokoľvek, netreba brať ohľady na to, čo si myslíš, že by išlo. Proste taký brainstorming, bez kritizovania, iba zoznam obľúbených činností.
padro
19.06.09,18:12
to je tazko poradit v com, ale ja by som nevidel ani problem robit nieco co uz robi niekto iny, mozno len staci to robit inak,.. aj ked zase napr. ja mam eshop, ale na sto percent mozem povedat, ze by som nespravil eshop s PC :D:D takze ked je niecoho fakt vela tak tam nie... resp. treba si pozriet na com je aky zisk niecoho je aj vela, ale stale sa tam robi zaujimavy zisk
erika123
19.06.09,18:21
no ved skus povedať, čo ťa baví. Čokoľvek, netreba brať ohľady na to, čo si myslíš, že by išlo. Proste taký brainstorming, bez kritizovania, iba zoznam obľúbených činností.

- Import /export a distribucia.. coho? kozmeticke pripravky, potraviny.. hocico, ako pises dasa, vsetko sa da naucit.. nieco co tu este nie je alebo co mame my na sk a nie je to v zahranici...
- takisto mam super napad s predajom isteho druhu potravin v istych spec. pristrojoch, ale nechcem sa tu o tom rozpisovat, aby mi to niekto neukradol.. na sk to este nieje, a predtym ako sa pustim do prieskumu chcem posledovat situaciu ako to ide tym co to uz maju...
misomiso
19.06.09,18:25
daska a pardo.. obaja mate pravdu, ja sa prace nebojim a nechcem byt tzv. podnikatelom, ktory chce po mesiaci jachtu! ano, podnikanie musi byt v cloveku.. to som doteraz robila pre inych, mala som produkt a od a-z som robila vsetko sama! nebojim sa nicoho a ako pise dasa, nie je problem si nastudovat hocico a robit sam na seba (a nemusm a ani nepotrebujem sa stat milionarom)... vyssie som uz napisala v akych sektoroch som uz pracovala.. momentalne mam vsak "okno" a chyba mi napad, stale hladam nejaku dieru v trhu.. nechcem podnikat len kvoli tomu aby som podnikala a napr. otvorit si solarium, kde ich je uz desat... preto som tu a hladam niekoho, kto moze pomoct nejakym napadom, alebo len ukazat smer, ktorym sa pohnut a ono ma uz nieco napadne samo... vdaka vsetkym

Dieru na trhu nenajdes. Sanca, ze ju najdes je ako vyhra v Lotte, a to by si musela byt este k tomu hyperkreativna. Podnikanie je o tom, ze sa chces pobit s konkurenciou, nie o tom ze sa jej bojis. Vsetko, co okolo teba (zdanlivo) funguje, sa da robit aj lepsie. Ak to dokazes, nemozes mat problem.
Paula
19.06.09,18:32
nechcem sa tu o tom rozpisovat, aby mi to niekto neukradol.. na sk to este nieje, a predtym ako sa pustim do prieskumu chcem posledovat situaciu ako to ide tym co to uz maju...


Takže chceš posledovať to, čo tu nie je s tým, čo tu už je.....snažím sa, ale nechápem toto protirečenie ;)
erika123
19.06.09,18:35
to je tazko poradit v com, ale ja by som nevidel ani problem robit nieco co uz robi niekto iny, mozno len staci to robit inak,.. aj ked zase napr. ja mam eshop, ale na sto percent mozem povedat, ze by som nespravil eshop s PC :D:D takze ked je niecoho fakt vela tak tam nie... resp. treba si pozriet na com je aky zisk niecoho je aj vela, ale stale sa tam robi zaujimavy zisk

pardo, ale ja tu nechcem od nikoho hotovy business plan! mozno len takymto nevinnym pismenkovanin mi nieco napadne, alebo vasimi otazkami ma niekam usmernite... :)
erika123
19.06.09,18:39
Takže chceš posledovať to, čo tu nie je s tým, čo tu už je.....snažím sa, ale nechápem toto protirečenie ;)

...ako to ide tym co to uz maju...nie je to protirecenie ja sledujem zahranicnu tv!
erika123
19.06.09,18:41
Takže chceš posledovať to, čo tu nie je s tým, čo tu už je.....snažím sa, ale nechápem toto protirečenie ;)

...ako to ide tym co to uz maju - je to myslene veobesne... ja sledujem zahranicne news nemala som na mysli slovensko!
Paula
19.06.09,18:41
Hm,som mimo, odchádzam :)
erika123
19.06.09,18:43
Hm,som mimo, odchádzam :)

sorry poslalo mi to viackrat... ak odchadzas tak ahoj
Dáša_
19.06.09,18:51
Ja som kedysi veeeľmi dávno mala nápad, predávať ráno študákom na stanici desiatu - takú ako od mamy.
Ale to vtedy u nás tuším ešte ani neboli žiadne fast foody :))

Som si spomenula, ked hovoríš o potravinách :cool:
erika123
19.06.09,18:51
Dieru na trhu nenajdes. Sanca, ze ju najdes je ako vyhra v Lotte, a to by si musela byt este k tomu hyperkreativna. Podnikanie je o tom, ze sa chces pobit s konkurenciou, nie o tom ze sa jej bojis. Vsetko, co okolo teba (zdanlivo) funguje, sa da robit aj lepsie. Ak to dokazes, nemozes mat problem.

dakujem misomiso
erika123
19.06.09,18:54
Ja som kedysi veeeľmi dávno mala nápad, predávať ráno študákom na stanici desiatu - takú ako od mamy.
Ale to vtedy u nás tuším ešte ani neboli žiadne fast foody :))

Som si spomenula, ked hovoríš o potravinách :cool:

:) zaujimave :rolleyes:
padro
19.06.09,19:10
mimotemy som padro nie "pardo" :D ... no vsak ja sa len snazim ta nasmerovat :)
jar88
21.06.09,08:00
Erika123, ja mám kopu nápadov, samé nové. Každý ich posudzuje, ako netradičné, alebo aspoň tvrdia, že predbieham dobu.
Každý mi radí nech to nachám na potom. Nech počkám aspoň rok.

Tak neviem, ja mám nápady a ty chuť realizovať. Pred pár mesiacmi som sa cítil úplne vyhoretý a teraz sa bojím ráno zobudiť, čo sa zase v hlave vykotí.
Ja mám malú chybu, vždy ma nadchne niečo rozbehnúť a až to beží, prestane ma to baviť a nechám to ostatným.
Pritom moje nápady nepotrebujú ani peniaze. Potrebujú iba nadšencov, ako si možno ty.
wegamizi
21.06.09,14:52
Dieru na trhu nenajdes. Sanca, ze ju najdes je ako vyhra v Lotte, a to by si musela byt este k tomu hyperkreativna. Podnikanie je o tom, ze sa chces pobit s konkurenciou, nie o tom ze sa jej bojis. Vsetko, co okolo teba (zdanlivo) funguje, sa da robit aj lepsie. Ak to dokazes, nemozes mat problem.
Pripajam sa k tejto odpovedi.
V dnesnej dobe len tazko- tazko s niecim "vyrazis dych" na preplnenom trhu tovarov a produktov. Pre zaciatok v podnikani ma kazdy clovek inu motivaciu. Vrchol uspechu je, ak podnikanie je aj tvojou zalubou a este k tomu si uspesna. Su aj take pripady, ale ojedinele.

Ak jar88 mas tolko realizovatelnych podnikatelskych napadov, tak sa s nami podel, urob ludi stastnymi;):D
erika123
21.06.09,16:55
Erika123, ja mám kopu nápadov, samé nové. Každý ich posudzuje, ako netradičné, alebo aspoň tvrdia, že predbieham dobu.
Každý mi radí nech to nachám na potom. Nech počkám aspoň rok.

Tak neviem, ja mám nápady a ty chuť realizovať. Pred pár mesiacmi som sa cítil úplne vyhoretý a teraz sa bojím ráno zobudiť, čo sa zase v hlave vykotí.
Ja mám malú chybu, vždy ma nadchne niečo rozbehnúť a až to beží, prestane ma to baviť a nechám to ostatným.
Pritom moje nápady nepotrebujú ani peniaze. Potrebujú iba nadšencov, ako si možno ty.

aj ja som mavala obdobia plne napadov, mam subory plne rozpracovanych planov, avsak v meste kde byvam by vela z nich nefungovalo kvoli mentalite ludi.. zila som vyse 1O rokov v zahranici a tam to bolo uplne ine.. par z nich som uz aj prezentovala a prebrala s kompetentnymi ludmi a ti ma odradili, tu by jednoducho nefungovali, .. dalo by sa v blave, ale tam kvoli rodine nemozem.. ak chces, skus mi nieco navrhnut na moj e-mail..
erika123
21.06.09,17:05
Pripajam sa k tejto odpovedi.
V dnesnej dobe len tazko- tazko s niecim "vyrazis dych" na preplnenom trhu tovarov a produktov. Pre zaciatok v podnikani ma kazdy clovek inu motivaciu. Vrchol uspechu je, ak podnikanie je aj tvojou zalubou a este k tomu si uspesna. Su aj take pripady, ale ojedinele.

Ak jar88 mas tolko realizovatelnych podnikatelskych napadov, tak sa s nami podel, urob ludi stastnymi;):D

wegamizi - mojou zalubou su jazyky, ale tlmocenim, alebo ucenim neprezijem..to som uz skusala; prave preto hladam nejaky produkt, ktory v spojeni s jazykmi by mohol byt uspesny, ale ako hovoris ty je uz toho vela... ale skor ci neskor ma nieco napadne... vies, keby som zila v balave tak je to o inom, uz daaavno by som otvorila predajnu, so znackou ktora este na sk nieje a viem, ze tam by urcite fungovala.. zial na vychode ludia otacaju centikmi viac
misomiso
22.06.09,20:15
vies, keby som zila v balave tak je to o inom, uz daaavno by som otvorila predajnu, so znackou ktora este na sk nieje a viem, ze tam by urcite fungovala..

Aki vedia byt ludia naivni. Veria, ze by stacilo byvat v Blave a vsetko by islo lepsie.

Kolko svetovych znaciek v Blave skrachovalo? (Naposledy vraj predajna Lindt na Obchodnej)

Keby si zila v Blave, tak by si zistila, ze Blavaci sa len tak z nejakej svetovej znacky nepotentuju, pretoze tam uz skoro vsetky maju a ti najbohatsi aj tak nakupuju vo Viedni a v Parizi, niektori v N.Y. Navyse tie svetove znacky, ktore nie su v Blave presne vedia, preco tam nechcu byt a uz to vidim, ako by padli na rit, ze ty ich tam chces predavat.

A to uz nehovoriac o najme, ktory tam budes platit 20 x alebo 40 x vacsi ako doma, (ak nebudes chiet predavat vo Vrakuni) a o tom, ze zatial co doma parkujes zadarmo, tak v BA za 80 Sk za hodinu.

Skratka - staci byt v Blave a vsetko uz potom ide same...
Dáša_
23.06.09,03:55
ja si myslím, že treba aj vytrvať a nečakať, že niečo začnem a hneď je to všetko super.
Prekvapujem ma, keď niekto napríklad urobí internetový obchod a ked hned nemá 20 objednávok, tak je neľťastný.
Mne trvalo 3 roky, kym sa internetový obchod rozbehol tak, že už dokáže živiť.
Proste treba pri tej činnosti vvyrdžať.
linda23
24.06.09,19:15
ja myslím, že robiť sa dá všeličo..nie je to o tom, že potrebujeme blavu, alebo "múdrejších" nie primitívnych ľudí, dokonca aj na takých sa dá slušne zarobiť. Len im treba vedieť vliezť pod kožu, všade sa dá podľa mňa podnikať, bud robiť niečo lepšie ako iný, robiť to inak, alebo robiť niečo nové, ale nebáť sa toho..Ja som momentálne na MD, predtým som robila na živnosť pre jednu reklamnú agentúru, mala som veľkú chuť, a to sa aj odrážalo na mojej práci, šéfovia boli spokojní. Momentálne sa teším /aj ked sa možno budem zdať čudná/ na to, čo vymyslím...chcela by som sa osamostatniť, robiť niečo sama. Zatiaľ ma žiadny nápad nenakopol, teda mám ich plno, len na niektoré potrebujem správnych ľudí, na niektoré kapitál, na iné prostredie, na ďalšie odvahu...proste problém je len v tom, ktoré riziko zvolím, že ma bude baviť viac, čo chcem robiť, niečo čo bude fungovať dlhšiu dobu, kratšiu dobu...som proste nerozhodná, ale musím s tým niečo robiť...takže...
padro
24.06.09,20:33
Dáša_ aky mas eshop?
jar88
26.06.09,14:14
Pripajam sa k tejto odpovedi.
V dnesnej dobe len tazko- tazko s niecim "vyrazis dych" na preplnenom trhu tovarov a produktov. Pre zaciatok v podnikani ma kazdy clovek inu motivaciu. Vrchol uspechu je, ak podnikanie je aj tvojou zalubou a este k tomu si uspesna. Su aj take pripady, ale ojedinele.

Ak jar88 mas tolko realizovatelnych podnikatelskych napadov, tak sa s nami podel, urob ludi stastnymi;):D

Dobre niečo pustím do placu, ale najskôr mi slúbte, že to aj zhodnotíte.
Že to inteligentne a logicky posúdite, a nebudete hneď robiť záver, ako misomiso, že to "asi ťažko s niečim vyrazíš dych"
Je to úplne iný pohľad na problém, ako je u nás zvykom.
wegamizi
27.06.09,09:56
No teda daj, slubujem za seba, ze ti uprimne napisem a zhodnotim pre a proti ( ak budem vediet ), uvidim, aku oblast navrhnes. ( podnikam 19 rokov )
jar88
01.07.09,12:03
No teda daj, slubujem za seba, ze ti uprimne napisem a zhodnotim pre a proti ( ak budem vediet ), uvidim, aku oblast navrhnes. ( podnikam 19 rokov )
wegamizi, skúšal som to len tak poza búčky, súkromnou správou, ale máte plnú schránku.

Sľúbil som, že ponúknem do Porady nejaké námety na podnikanie.

Pri písaní príspevku s námetom na podnikanie, som nadobudol pocit, že by bola škoda to pokaziť úplným zverejnením. Nakoniec mi bolo ľúto, len tak to pustiť na verejnosť a riskovať tým možnosť vzniknutia zbytočnej možnej konkurencie. Viem, že sú ľudia, ktorým stačí indícia, náznak a hneď ich to trkne, hneď sa chytia myšlienky. Tak prečo zbytočne riskovať.



Mám jeden podnikateľský zámer, pre ktorý je táto doba ako stvorená. Všetko čo v tejto dobe bráni normálnemu podnikaniu, neskutočne nahráva a podporuje úspešnosť môjho zámeru. Čím bude horšie, tým to bude výnosnejšie.

Celý zámer je v podstate dosť jednoduchý, ale neviem, ako jednoducho a krátko ho popísať. Skúšal som to cez e-mail, ktorý funguje tu na Porade, ale má veľmi obmedzený počet slov, alebo znakov. Na túto aktivitu som si vyčlenil e-mail: byt600@centrum.sk a ak mi pošlete priamu e-mailovú adresu, rád vám podrobne popíšem, v čom sa dá aj teraz podnikať. Predpokladám, že sa do toho pustíte so mnou, ale ak to využijete sama, nič sa nestane, lebo to nemám patentované. Možno budeme len konkurenti, ale za pokus nič nedám.

S pozdravom, zatial iba Jaro
padro
01.07.09,16:32
jar88 "ja mám kopu nápadov"... no ved vyber iny ked ich mas kopu alebo je tvojim cielom najst tu investora? ...
jar88
03.07.09,08:41
jar88 "ja mám kopu nápadov"... no ved vyber iny ked ich mas kopu alebo je tvojim cielom najst tu investora? ...

Neviem čo je na tom zlé, ak sa ľudia hľadajú a zisťujú, či náhodou nemajú spoločný problém, alebo si dokonca vedia vzájomne pomôcť. Netreba ti zachrániť si peniaze ? Možno práve tebe netreba, lebo ty si ich vieš ochrániť v nejakých akciách, bezpečných dlhopisoch či komoditách, zlate, diamantoch. Je to naozaj geniálne a bezpečné riešenie, ako sa spoľahlivo pripraviť hodnoty.
Čo je na tom zlé, ak ľudia spoja svoje možnosti a dobre zarobia bez bánk.
Neviem prečo by som nemohol, ponúknuť tuto možnosť, normálnym inteligentným ľuďom aspoň na posúdenie. Neviem, či zarábanie peňazí je určené výhradne pre banky a ľudí napojených na štátny aparát. Nechápem prečo by normálny človek, nemohol dobrým rozhodnutím zarobiť 300, alebo aj 500 percent a následne pri ich spotrebe, ešte ušetriť ďalších 50 percent na úrokoch a ešte aj z tej zvyšnej polovice ušetriť ďalšiu polovicu na daniach.
Vďaka kríze a mentalite ľudí je táto doba, ako stvorená na nákup lacných poľnohospodárskych pozemkov a následný predaj za cenu stavebných. Jedno euro vložíte a päť sa vám vráti.
padro
03.07.09,08:49
ty si hovoril ze tu ponuknes napad, a potom si cuvol... no a moj biznis je tu na porade znamy:) a konkurencie mam tiez dost ale nestazujem si :)
jar88
03.07.09,08:50
Musíme si priznať, že práve teraz nieje tá najvhodnejšia doba na bežné podnikanie. Vraj tu máme finančnú krízu, ale ako pozorujem, nejako sa to tu neprejavuje. Okrem určitého poklesu cien, menšieho odbytu a na to naviazaných stratách v podnikaní, nič skutočné nevidím. Dokonca zaniká aj vplyv konkurencie. Pritom nájsť dieru na trhu je ťažké a vyzerá to tak, že asi máme všetko, čo potrebujeme. Okrem peňazí.
Je to tak naozaj ? Ak áno, tak pokračujme ďalej.
Tato kríza v niektorých ľuďoch vyvoláva mylný dojem a strach čo bude ďalej. Tento strach je podporovaný predsudkami, spojenými s popisom kríz z minulého storočia. Ľudia si neuvedomujú, že teraz sa už kríza nebude prejavovať nedostatkom potravín, liekov, tepla a podobne. Základné potreby určite chýbať nebudú. Je možné súhlasiť aj s týmto ?
Ak súhlasíte aj s týmto, tak jednoducho povedané, život pôjde normálne ďalej, ale za menej peňazí. Jediný problém, ktorý budú ľudia pociťovať, bude trvalý nedostatok (hlavne novo zarobených) peňazí. Tento nedostatok peňazí, ich prinúti dôkladne zvažovať, čo kúpiť a hlavne za koľko. Tí čo majú, alebo budú mať potrebu a možnosť, budú si prilepšovať zo svojich úspor. Naviac, dosť ľudí (aspoň tých inteligentnejších) sa bude snažiť, vybrať si svoje peniaze z rôznych bankových produktov a premeniť ich, na reálne hodnoty. To znamená, že bankám budú chýbať skutočné peniaze. Preto bankám nezostane nič iné, ako požičiavať malé sumy (menšie riziko) za viac peňazí (stúpnu úroky na pôžičkách).
V skutočnosti len ľudia a ich skutočné potreby určujú, či zostanú peniaze na akciových trhoch, alebo na tom fyzickom trhu. Táto kríza už spôsobuje presun peňazí z akciových trhov na fyzický. To si vyžaduje premenu (vytlačenie) elektronických peňazí na fyzické a tým tie elektronické podstatne znehodnotí. Na tom znehodnotení sa samozrejme trochu zvezú aj naše skutočné peniaze.
Ak súhlasíte až potiaľto, tak to vlastne znamená, že končí doba, kedy sa predalo všetko, podľa hesla „vždy sa nájde hlúpy, čo to kúpi“ a cena pritom samozrejme nehrala hlavnú rolu. Nastáva nová doba a trh nebude ľutovať nikoho. Trh určitou mierou postihne, alebo už postihol každého. Začal od najbohatších cez finančné trhy a skončí pri najchudobnejších, cez menšie mzdy a infláciu. Najviac to postihuje banky a to hlavne tým, že nemajú do čoho zmysluplne investovať. Jediné, čo bankám zostalo, je naďalej investovať na finančnom trhu, aj keď mu sami neveria. Banky sa začínajú obávať, či im budú riadne splácané už v minulosti požičané peniaze. Oprávnene očakávajú straty a nárast nesplácaných dlhov.
Ak súhlasíte s týmto zhodnotením situácie na trhu, musí vám byť jasné, že pre každé podnikanie prišla doba na nutný útlm a zníženie ziskovosti. To znamená, že také lukratívne podnikanie, aké doteraz bolo, tu už nieje a nebude najmenej dva roky a možno aj viac.
jar88
03.07.09,09:03
Neviem, či je nasledujúce, možné nazvať podnikaním, ale uvidíme.

Mojim zámerom je postupne nakúpiť drobné pozemky pri obci a z nich vytvoriť veľkú parcelu. Tým sa z drobných polí s rozdrobeným vlastníctvom stane jeden veľký pozemok s jedným vlastníkom. Na tejto parcele následne vymeriam samostatné parcely po 3335 m2 a viac.

Takýto pozemok, už má geometrický plán, list vlastníctva a je zapísaný, ako parcela „C“ v katastri nehnuteľností. Stále však, tá parcela zostáva evidovaná, ako orná pôda, mimo zastavanej časti obce. Nieje v územnom pláne obce. Náklady na všetky úkony, vrátane nákupu pozemkov „E“ určeného operátu, mi zatiaľ nikdy nepresiahli 200 Sk (6,64 €) na meter štvorcový.

Takúto parcelu predám za 22.445 € (6,73 €/m2) a za tieto peniaze, znova skúpim podiely od ďalších vlastníkov pozemkov „E“ a celý postup sa opakuje. Postupne takto zabratá plocha narastá

Čím bude plocha väčšia, tým bude podiel na nákladoch na siete menší. Zatiaľ mi to vychádza na 2525 € (76.000 Sk) pre pozemok 20 x 27 m (540 m2), čo je 4,68 €/m2 stavebného pozemku.

Tento zámer by mal dospieť k príjemnej zelenej lokalite s malou mierou zastavanosti a veľkou plochou parkovej zelene.

Jeden blok takýchto pozemkov potrebuje plochu 75.000 m2 a obsahuje 15 pozemkov po 540 m2 (8100 m2). Ostatná plocha zostáva na parkovú zeleň medzi blokmi. Ak sa podarí vybudovať dva bloky, vznikne veľké „U“ a medzi nimi uzatvorená parková plocha 78.000 m2. Prístupná iba vlastníkom pozemkov. Neskôr, ak by bol projekt naozaj úspešný, mohlo by vzniknúť veľké „E“ a snáď aj dve „E“ postavené zrkadlovo proti sebe. Ale až s takým úspechom nepočítam, lebo na to, by bolo potrebných 600.000 m2. To už nepovažujem za reálne

Je možné toto nazvať podnikaním ?
padro
03.07.09,09:32
len si zabudol, ze cesta a siete sa nedaju vybudovat vybudovat za fazulky, takze stale myslis ze to je taky dobry napad?
jar88
03.07.09,09:51
len si zabudol, ze cesta a siete sa nedaju vybudovat vybudovat za fazulky, takze stale myslis ze to je taky dobry napad?

No určite, inak by som to asi nepísal.
Píšeš, že siete, cesty niesu za fazulky. Z toho usudzujem, že by si mohol vedieť kolko to asi tak stojí.

Napríklad, kolko stojí bežný meter, alebo 100 metrov cesty.
kolko stojí 500 metrov cesty, alebo 500 m cesty plus plyn,elektrika, voda a kanalizácia.

Rád by som niečo konkrétne, nejaké údaje, nie len fazulky.

Ja mám svoje overené. Napríklad, občan zaplatí 3800 Sk (126 €) za bežný meter a obec ostatné.
padro
03.07.09,10:08
neviem, ale ked robili kusok cesty u nas, tak to stalo niekolko milionov, poznam ludi co sami vlastnia pozemky ale v podstate su im na nic, lebo obec nema peniaze tak ta im neda na to ani korunu, ...
Aankaa
03.07.09,10:13
...podľa toho pri akej obci to chceš urobiť... v mojom okolí ľudia nepustia ani m2. Fajn, a čo ak ti nejaká dobrá duša nedá pár metrov, ktoré ti budú šialene chýbať? Stáva sa to, stáva.
Apropo, myslíš, že tak ľahko prídeš k poľnohospodárskej pôde? Koľko platíš bonitosť? A pozemky patriace urbariátom? Tie ti nepredajú len tak ľahko, nechcú ich ani prenajímať....
Podľa mňa to jednoduché vôbec mať nebudeš, táto doba už bola. Obce majú problém so schvaľovaním nových územných plánov, nemajú dostatok financií.... Ale možno tebe sa to podarí.
Veľa zdaru.
jar88
03.07.09,10:31
...podľa toho pri akej obci to chceš urobiť... v mojom okolí ľudia nepustia ani m2. Fajn, a čo ak ti nejaká dobrá duša nedá pár metrov, ktoré ti budú šialene chýbať? Stáva sa to, stáva.
Apropo, myslíš, že tak ľahko prídeš k poľnohospodárskej pôde? Koľko platíš bonitosť? A pozemky patriace urbariátom? Tie ti nepredajú len tak ľahko, nechcú ich ani prenajímať....
Podľa mňa to jednoduché vôbec mať nebudeš, táto doba už bola. Obce majú problém so schvaľovaním nových územných plánov, nemajú dostatok financií.... Ale možno tebe sa to podarí.
Veľa zdaru.

Na začiatku píšem, že kupujem parcely "E" určeného operátu,a tým je povedané všetko.
Kupujem od tých, čo majú záujem predať, alebo aspoň za úplatu vymeniť meter za meter.

A čo sa týka obce, tak tam je tá chudoba potrebná. Inak by tá obec nemala záujem o zmenu územného plánu.

Peniaze sú tou hlavnou motiváciou na podporu rozvoja obce.
Lubava
03.07.09,10:41
Chcela by som vedieť, čo je to Nu Skin Enterprises?
jar88
03.07.09,10:43
neviem, ale ked robili kusok cesty u nas, tak to stalo niekolko milionov, poznam ludi co sami vlastnia pozemky ale v podstate su im na nic, lebo obec nema peniaze tak ta im neda na to ani korunu, ...

To neviem, ale nieje argument a to že niekto niekoho zúčtoval za kúsok cesty, tiež nepovažujem za argument.

Pripomína mi to kúsok z jednej reklamy :

A čo ak sa niečo stane ?
čo ak nasypem do vody cukor ? Odpoveď: tak bude sladká.
A čo ak sa niečo stane a bude slaná ? Dopíšte si odpoveď sám, ja jednoznačnú odpoveď nepoznám.

No neviem kam sa dá takto dostať. Treba argumenty.
padro
03.07.09,11:00
no ved rataj miliony.... mas?
jar88
03.07.09,12:16
PADRO, CHCEL BY SOM ASPOŇ JEDNU SERIOZNU NÁMIETKU, tu sa nejedná o fazulky



Neviem, čo nato poviete, ale je aj ďalšie a ešte výhodnejšie riešenie.
To je rovnaké, ako to tretie, ale k pozemku 3335 m2 si prikúpite ešte 2300 m2 za celkovú cenu 37.920 € (1.142.500 Sk). Za to, už sa dá porichtovať parádny dom, plus 8 garzoniek a z toho plynúci nájom. Ten nájom je možné považovať aj za doživotnú rentu v hodnote dnešných 1600 €. Niečo, ako dedičný dôchodok, ktorý sa naozaj dedí spolu s majetkom.
Nieje toto naozaj elegantné riešenie ? Podľa mňa to nemá chybu.

, až na jeden morálny problém. Pôvodný vlastníci dostanú pár tisíc euro, do roka ich utratia a nový vlastníci našich pozemkov, budú splácať náš blahobyt možno aj do dôchodku.
jar88
03.07.09,20:55
no ved rataj miliony.... mas?

Padro - za peníze v Praze dúm - za 150.000 € kúpiť dom dokáže aj bohatý hlupák a chudobný narieka. aké je to nespravodlivé.
Ak vám tu na slovensku ponúknem možnosť, hladáte v tom podvod.

Celé podnikanie je v podstate jednoduchá záležitosť, stačí lacno kúpiť a draho predať. Tie ostatné, pre vás nie dôležité maličkosti, sú len otázka inteligencie, ktorú potrebuješ na pospájanie a vyhodnotenie, dostupných informácií a daných podmienok.
Neviem čo tu ľudia považujú za podnikanie, ale tu na porade nadobúdam dojem, že máte také dosť jednoduché, alebo dokonca zjednodušené myslenie. Myslím to všeobecne, neberte to osobne. Asi vám treba na všetko formulár. Je vám tu úplne jasné, že ak nato nieje kolónka, tak to neegzistuje.
Dokonale to vystihuje jedna veta z reklamy : No dobre, ale čo ak sa niečo stane ?
Súhlasím, že takto by sa mali ľudia pýtať, ak sa chcú spoľahnúť na štát, alebo úžerníka, banku či nejakého chlapíka.
Takto sa ale nemôžu pýtať, ak sa rozhodujú o svojom vlastnom kroku, o svojom vlastnom rozhodnutí. Tu už potrebujú mať skutočné argumenty. Skutočné dôvody, skutočné fakty.
Za argument, len ako príklad, považujem zdôvodnenie, ak nasypem do vody cukor, bude sladká. Sem už nepatrí otázka, ale čo ak sa niečo stane a bude slaná.
Ďalej si spomínam, nedávajte peniaze do slubotechny sro, nerozmnožia sa vám. A to vám povie v reklame slubotechna as. Teraz, už aj tí priemerne inteligentní, začínajú chápať, čomu to vlastne verili, ale stále dúfajú, že to tak určite nemôže byť. Lebo to tak nemôže byť, to tu akože nikto nič negarantuje, nikto za nič neručí ? No je to naozaj tak, nikto vám nič negarantuje a za všetko si ručíte sami.
Dantess
04.07.09,05:56
Čo ti ja viem Jar88... Ten nápad si mi tiež posielal na e-mail a tak jednoduché to vôbec nevyzerá byť. Po prvé na to musíš mať nejaký kapitál aby si mohol odkupovať pôdu. A keďže je to také jednoduché, zaujímalo by ma že na akom aute jazdíš a v akom dome bývaš. Pretože s takýmto veľkým nápadom by so pomaly mohol byť aj minister pôdohospodárstva. Pred tým než som začal podnikať som na papieri a výpočtoch zarábal mesačne cca 60 000SKK. V realite je to oveľa menej. Tak ma zaujíma či zatiaĽ len počítaš na papieri, alebo si sa už do niečoho aj pustil? Pretože vo výpočtoch nevieš započítať faktory ako ľudská nálada a podobné veci. Neodsudzujem Ťa za to, možno ta len nikto nechápe. Práve preto sa do toho pusti a keď budeš multimilionár, tak dojdi ku mne na masáž a ja ti ju dá zadarmo ako uznanie mojej porážky a nechápavosti skvelému a geniálnemu plánu ako ľahko zbohatnúť.
padro
04.07.09,08:44
jar88 "za peníze v Praze dúm" ved to presne vystihuje teba.... ja poznam ludi co zacali pred 4 rokmi s kapitalom 20tis SK a dnes maju miliony, ... a tento tvoj "napad" potrebuje tie miliony uz na zaciatku, mas to nejake popletene...
jar88
04.07.09,13:45
jar88 "za peníze v Praze dúm" ved to presne vystihuje teba.... ja poznam ludi co zacali pred 4 rokmi s kapitalom 20tis SK a dnes maju miliony, ... a tento tvoj "napad" potrebuje tie miliony uz na zaciatku, mas to nejake popletene...

Áno Padro, ako nejasne píšeš, potrebuje to milióny.
To nejasné, vidím v tom neurčitom množstve miliónov a naviac bez uvedenia meny.

Ale aby som ťa uviedol do obrazu, ako tomu rozumiem ja. Ak sa píše o miliónoch, je mi jasné, že budú aspoň dva a viac. Ak to budú dva milióny, tak to bude skôr v korunách a to je 66.388 €. Zatiaľ predpokladám, že si rozumieme a pre ľahšie počítanie zvolím 100.000 € (cca 3.000.000 Sk), čo je dnešná platná mena.

Predpokladám, že tiež patríš do skupiny občanov, ktorí takouto sumou na účte nedisponujú. Takých, ako ty a ja, je tu drvivá väčšina. Nič to ale nemení na fakte, že aj tak to musia zaplatiť. Myslím tým tých čo chcú bývať. Predpokladajme, že niesme nemajetní a že nejaké peniaze v banke máme.

Pre jednoduchšie počty zvolím 100 € za ktoré vám banka nič nedá a skôr za ich správu platíte. Suma sumárum, nula s nulou (pár centov) v prospech banky.

Developer peniaze nemá a banka má iba tie vaše a naše. Ak sa až potiaľto zhodneme, tak stavajú za naše peniaze a nič nám za ne neplatia. Ujasnime si, čo nám za tých našich 100 € postavia.

Každý developer si na prácu zoženie vhodného dodávateľa. Tá vhodnosť spočíva hlavne v tom, že dostáva aspoň dvojnásobné účty. Za robotu v hodnote 50 € zaplatí 100 € a rozdiel sa delí keš bez papiera.
Náš developer na svoju činnosť potrebuje aspoň 20 % ročne a tie má tiež na dlh. V konečnom dôsledku po troch rokoch trvania projektu je to 100 %.
Konečný súčet bude: 25 € náklady dodaného diela, plus 25 € zisk dodávateľa, 25 € náklady developera, plus 25 € banke. V konečnom výsledku máme za našich 100 € dielo za 25 €.

Ak toto dielo budeme chcieť kúpiť, potrebujeme si na to požičať peniaze v tej našej banke. Teraz banky požadujú, aby ste mali aspoň 25 % vlastných peňazí, čo je v našom prípade pôvodných 25 €.

Za to dostanete možnosť zaviazať sa banke, že zaplatíte tých zostávajúcich 75 € a k tomu ešte 75 € úroku. Celkom to máme za 175 € a to za vlastných 25 € a 150 € požičaných a splatených.

Je to pomer 7:1 v náš neprospech.

Preto za 22.445 € môžete získať hodnotu cca 157.115 € a nič viac k tomu nepotrebujete.

Vlastne potrebujete, len aby vám to pálilo a tých svojich 25 €. Hlavné je, nenechať ich skapať v banke. Potom bude aj na tie spomínané siete a nebude treba milióny.


Dúfam, že je nám jasné, že každá stovka z tých 700 € nás stojí 19 € v dph a najmenej 48 € v povinných odvodoch.
jar88
04.07.09,14:12
Čo ti ja viem Jar88... Ten nápad si mi tiež posielal na e-mail a tak jednoduché to vôbec nevyzerá byť. Po prvé na to musíš mať nejaký kapitál aby si mohol odkupovať pôdu. A keďže je to také jednoduché, zaujímalo by ma že na akom aute jazdíš a v akom dome bývaš. Pretože s takýmto veľkým nápadom by so pomaly mohol byť aj minister pôdohospodárstva. Pred tým než som začal podnikať som na papieri a výpočtoch zarábal mesačne cca 60 000SKK. V realite je to oveľa menej. Tak ma zaujíma či zatiaĽ len počítaš na papieri, alebo si sa už do niečoho aj pustil? Pretože vo výpočtoch nevieš započítať faktory ako ľudská nálada a podobné veci. Neodsudzujem Ťa za to, možno ta len nikto nechápe. Práve preto sa do toho pusti a keď budeš multimilionár, tak dojdi ku mne na masáž a ja ti ju dá zadarmo ako uznanie mojej porážky a nechápavosti skvelému a geniálnemu plánu ako ľahko zbohatnúť.

Dantes, neviem či si si to naozaj prečítal, lebo som tam spomenul, že som už sám začal. To som ti aj spomenul.

Mám za sebou skoro 20 rokov (slušného) podnikania. Niesom z tých čo počítajú 60 tis. a skutočnosť dopadne s odretými ušami na 20 tis. Ja som zvyknutý počítať s dvackou a zarobiť pri tom 50-tku.

Naviac som očakával, že zámer sa posudzuje na základe faktov.
Nie podľa účesu, či obleku a auta predkladateľa. Nieje ďaleko doba, kedy sa ľudia hodnotili podľa mobilu.

Súhlasím, len s tou spomenutou ľudskou náladou.

Neviem, kde si vydedukoval, že je to plán na zbohatnutie. Celý zámer sa zaoberá tým, ako neplatiť za bývanie zbytočne viac, ako je nutné.

Skús si to prečítať ešte raz a trošku viac zauvažovať o čom to vlastne je.

Dúfam,že to neberieš v zlom.
IvetaD.
04.07.09,21:20
Chcela by som vedieť, čo je to Nu Skin Enterprises?
Nu Skin Enterprises je firma, ktorá patrí medzi 7 najväčších wellness firiem na svete. Pôsobí v 49 krajinách, na Slovensku od jesene 2007. Má vlastné výskumné laboratóriá, zaoberá sa vývojom produktov pre krásu a zdravie, spomalenie starnutia na bunkovej úrovni. Má k dispozícii viaceré monopolné technológie. Výhodou spolupráce s touto firmou je viac - nejde o predaj za maloobchodné ceny, možnosť podnikania bez hraníc, veľmi dobré finančné ohodnotenie- v prípade otázok podrobnejšie vysvetlím cez mail.
kofy
04.07.09,22:28
jar88:
trosku z ineho pohladu: mne sa velmi pozdava tvoj pristup k veci, vecne argumenty, bez predsudokov a ocividne pokrokovejsie myslenie a pouzivanie zdraveho rozumu... mozno teraz ani neriesim tvoj konkretny navrh, ale som prekvapeny, preco drviva vacsina ludi reaguje na tieto veci ohranou pesnickou" ty povies A a ja sa silou mocou budem snazit poukazat na B"... ako vo vela veciach neexistuje jedine spravne, takze hadat sa a argumentovat mozete donekonecna... umenie a potrebne je vybrat si, ktorym sposobom to chces robit, ktorym to vies robit najlepsie a ktory ti je najvlastnejsi... mozno niekto, kto to bude robit zase inak budu uspesnejsi, ale to ta vobec nemusi zaujimat... treba mat preto do istej miery "klapky na ociach a usiach", lebo na setko je tolko nazorov a pohladov, ze len si ich vypocut by zabralo x ludskych zivotou... treba si vybrat svoje, ist si svoje a stat si za tym... vsade su niekedy horsie casy, inokedy dobre, aj na trhu, to je normalka... fandim ti

misomiso:
od cloveka, ktory ma take skusenosti s podnikanim by som necakal, ze napise, ze obajavit dieru na trhu je asi taka sanca, ako vyhra v Lotte... mozno sa vo vela veciach fakt super vyznas, ale tuto si dal uplne mimo... akoze Slovensko ma pribrdzendy trh posiaty dierami a prinajhorsom nic nove ani netreba vymyslat, staci sa pozriet do zahranicia a nieco odtial prevziat... snad toto nie je vrchol Slovenskeho trhu, ze by tu nemalo pribudnut uz nic nove a mal by max. stagnovat? co by potom mali povedat podnkatelia v USA alebo Britanii, i ked to je trosku zjednodusene porovnanie... na druhu stranu sa tiez planujem pustit do odvetvi, de je slusna konkurencia, lebo AKO je viac nez CO... ze ked si lepsii, mas know-how, spravnych ludi atd., tak ta "nemusi zaujimat" ani 100 konkurentov... sorry, za tu protichodnost, ale ja som chodiaci paradox :-)
padro
05.07.09,07:02
kofy - toto sa mi paci:) " Nie je dolezite CO, ale AKO... a je jedno KDE"
jar88
05.07.09,11:32
jar88:
trosku z ineho pohladu: mne sa velmi pozdava tvoj pristup k veci, vecne argumenty, bez predsudokov a ocividne pokrokovejsie myslenie a pouzivanie zdraveho rozumu... mozno teraz ani neriesim tvoj konkretny navrh, ale som prekvapeny, preco drviva vacsina ludi reaguje na tieto veci ohranou pesnickou" ty povies A a ja sa silou mocou budem snazit poukazat na B"... ako vo vela veciach neexistuje jedine spravne, takze hadat sa a argumentovat mozete donekonecna... umenie a potrebne je vybrat si, ktorym sposobom to chces robit, ktorym to vies robit najlepsie a ktory ti je najvlastnejsi... mozno niekto, kto to bude robit zase inak budu uspesnejsi, ale to ta vobec nemusi zaujimat... treba mat preto do istej miery "klapky na ociach a usiach", lebo na setko je tolko nazorov a pohladov, ze len si ich vypocut by zabralo x ludskych zivotou... treba si vybrat svoje, ist si svoje a stat si za tym... vsade su niekedy horsie casy, inokedy dobre, aj na trhu, to je normalka... fandim ti


Vďaka za uznanie
Ja sa len čudujem, prečo je to u nás tak. Ľudia majú milión argumentov, prečo neplatiť farmárovi, doktorovi, učiteľovi, rodičom a svojim deťom priamo, ale cez rôzne štátom nariadené postupy a neprehľadné dotácie.

Pritom napríklad na autá a servis platia ochotne, a sami. Za také, akože lepšie rodinné auto, hlavne na imidž, spokojne zaplatia 25.000 €, alebo za to isté, ale trochu staršie 10.000 €. Hlavne, že je leštitelné a vytvára v nich dojem, že to nikto nepozná. Je málo ľudí, ktorí považujú skoro každé auto za približovadlo, ako ja. Nechápem, kde sa v nich vytvára to presvedčenie, že ich každý vidí a ešte si myslia, že v nich vytvárajú dojem.

Stalo sa mi u nás na ulici, že sa ma suseda opýtala, či neviem koho je tamto auto. Že jej zavadzia. Nevedel som a tak som jej povedal, že neviem. Hneď sa na mňa rozhulákala, že to je moje a mám štyri autá na ulici a preto je málo miesta. Normálnym ľuďom stačí jedno, alebo dve, ale vy musíte byť extra, vám treba štyri.
Ona bola presvedčená, že viem ktoré auto komu patrí a hlavne to jej. Veď také BMV tu nemá nikto. Preto musím vedieť, ktoré z našich aut jej BMV prekáža. Pritom ja som ani nevedel, kto tam to naše auto nechal, lebo u nás v rodine, sa autá nedelia. Máme ich na používanie, aby sa nikto na nikoho nemusel viazať. Nechcem žiť pre auto, nechcem sa starať o auto a preto kupujem stále nové a nové. Je to lacnejšie, ako starať sa o staršie BMV či Mercedes.

Týmto som chcel poukázať na popletené hodnoty našich ľudí. Hodnoty, ako priateľstvo, kamarádstvo, vzájomná pomoc, sociálne cítenie a podobné, sú až za majetkom a mamonom. Ak niekomu (zamestnancovi) ponúknem, že ak odjazdí auto na lízing bez dodatočných nákladov, predám mu ho za 6 splátok, plus prípadné dodatočné náklady, považuje ma za hlupáka, alebo v tom vidí pokus o podfuk. Nenapadne ho nič iné. Nevie si predstaviť, čo iné by ma k tomu mohlo viesť, čo z toho môžem mať. Aj keď vysvetlím, že predpokladám, že sa o auto bude starať, ako o vlastné, že ho nebude huntovať, že nebude stáť v servisoch a nakoniec na tom nebudem škodný, nepochopí, neuverí. Chápavo prikývne že chápe, ale zostane v ňom presvedčenie, že som sprostý, alebo očakáva nejaký odrb. Nakoniec sa mi to s jedným aj potvrdilo. Zistil som, že sústavne kradne naftu a tak som ho prepustil. Zostávali mu dva mesiace do skončenia lízingu. Na to sa ozval jeho kolega, že je naozaj zvedavý, čo si vymyslím na neho.
Možno to budete považovať z mojej strany za hlúpu reakciu, ale bez uvažovania som mu odpovedal, daj si výpoveď dohodou, sám a hneď. Nepotrebujem hľadať dôvod, už ho mám, ale do konca mesiaca, si určite nájdem aj oficiálny dôvod na výpoveď.
Jasné, že som ho prepustil a viem, že do smrti bude presvedčený, že aj tak by sa auta nedočkal a že som bezohľadný chrapúň a že som ho chcel iba využiť. Naši ľudia nechápu, že aj zamestnávateľ potrebuje zamestnanca a že je na ňom závislý. Naši ľudia stále nechápu, že dobrý zamestnanec, je hodnotnejší ako dve autá, nie jedno. Nepoznajú svoju skutočnú hodnotu (pod tou hodnotou nerozumiem cenu v peniazoch).

Som presvedčený, že to vyplýva zo všeobecne zažitých a vnímaných hodnôt v našej spoločnosti. Naliali nám koňáčik, to už niečo znamená, alebo veď boh vie čo budú zač, neponúkol ani sódu. Našinec sa riadi dojmom, rovnako ako stádo zvierat vrodeným inštinktom.

Tak či tak asi nikdy nepochopím, prečo sa ľudia neriadia rozumom, prečo reagujú stádovito.
jar88
05.07.09,14:40
Neodpustím si ešte raz reagovať na Dantesa

zaujímal by ma nápad podnikania, o ktorom píšete. Som registrovaný na
>porade.sk ako Dantess. Ak teda chcete povedať nápad, tak mi ho napíšte
>a ja Vám ho zhodnotím. Nemyslím, že ho použijem, lebo nemám na to asi
>financie, ale som zvedavý na nápad, ktorý prerazí v 21. storočí.

Moja odpoveď na e-mail


Zdravím vás (meno nahradím Dantes),



ak dovolíte, tak ja som Jaro



Tento môj zámer vlastne ani peniaze nepotrebuje, ale ak sú je to ľahšie.



Je to vlastne pre každého, okrem bezdomovcov.



Práve som odpovedal inému a ak vám to nevadí, nakopírujem to len tak bez oslovenia.



Budem vďačný za váš názor a možné pripomienky.



Vopred vám ďakujem.


S pozdravom Jaro


V mojom e-majle je aj odstavec s týmto textom:



Takúto parcelu predám za 22.445 € (6,73 €/m2) a za tieto peniaze, znova skúpim podiely od ďalších vlastníkov pozemkov „E“ a celý postup sa opakuje. Postupne takto zabratá plocha narastá. Zatiaľ je to asi 120.000 m2, ale do konca roku, by som chcel (možno aj s vašou účasťou) dosiahnuť aspoň 200.000 m2. (môj sen je 500.000) a viac.


Podľa mňa je z neho dostatočne jasné, že som už aj trošku začal. Je to tých zatiaľ 120.000 m2.
Preto si myslím, že nieje na mieste tvoja poznámka tu v Porade (citujem : Tak ma zaujíma ....alebo si sa už do niečoho aj pustil) a ďalej uštipačne pokračuješ, keď budeš milionár....a nechápavosti skvelému a geniálnemu plánu, ako zbohatnúť.
Na to ste reagoval týmto príspevkom:

Čo ti ja viem Jar88... Ten nápad si mi tiež posielal na e-mail a tak jednoduché to vôbec nevyzerá byť. Po prvé na to musíš mať nejaký kapitál aby si mohol odkupovať pôdu. A keďže je to také jednoduché, zaujímalo by ma že na akom aute jazdíš a v akom dome bývaš. Pretože s takýmto veľkým nápadom by so pomaly mohol byť aj minister pôdohospodárstva. Pred tým než som začal podnikať som na papieri a výpočtoch zarábal mesačne cca 60 000SKK. V realite je to oveľa menej. Tak ma zaujíma či zatiaĽ len počítaš na papieri, alebo si sa už do niečoho aj pustil? Pretože vo výpočtoch nevieš započítať faktory ako ľudská nálada a podobné veci. Neodsudzujem Ťa za to, možno ta len nikto nechápe. Práve preto sa do toho pusti a keď budeš multimilionár, tak dojdi ku mne na masáž a ja ti ju dá zadarmo ako uznanie mojej porážky a nechápavosti skvelému a geniálnemu plánu ako ľahko zbohatnúť.

Ja už nepotrebujem zbohatnúť, nieje to môj hlavný cieľ. Mojim zámerom bolo pomôcť aj ostatným ľuďom, hlavne ak ma to vlastne nič nestojí. Mojim hlavným zámerom je vybudovať pri Bratislave čo najväčšiu zelenú obytnú lokalitu. Ak by narástla na 500 tisíc m2, nemalo by to porovnanie s ničím, čo tu v okolí máme.

Ak by som mal zámer len zbohatnúť a vzdať sa svojho zámeru, stačí mi nechať si 20.000 m2, developerom predať 100.000 m2 po 10 € a mám milión euro doma. Ako poistka, mi stačí tých zvyšných 20.000 m2 možno po 50 €/m2, alebo 57 pozemkov s rozlohou 350 m2, po 20.000 € (reálna cena po kríze: 57 €/m2).
Také pozemky sú najpredávanejšie v satelitoch okolo Bratislavy. Sú to vlastne paneláky na ležato. Možno je to aj váš životný sen, ale aby ste si ho mohol dovoliť, potrebujete sa upísať na hypotéku, ktorú budete splácať možno až do penzie.
Hold, každý sníva inak. Aj kura sníva o zrne, ale nakoniec skončí na pekáči. Taký je ten náš svet.
kofy
06.07.09,07:18
jar88:

Akoby som cital vlastny prispevok. Je viac ako fajn narazit na dalsieho takto zmyslajuceho cloveka.

Moj pristup k peniazom a veciam za ne kupene je castokrát taki, ze sa ich snazim co najviac zodrat, nesetrit ich, proste naplno pouzivat, nie chodit okolo nich „po spickach“. Nekupujem veci do vytriny, oni maju sluzit mne, nie ja im. Peniaze si svojim sposobom nevazim, viem si bezproblemov priplatit za kvalitu, nepocitam kazdu korunu (teraz uz Euro), dam tringelt vzdy, ked mozem, proste nemam problem pustit peniaze v situaciach, kedy by sa mohli druhy pytat “Co z toho mas? Preco mu/jej davas taky tringelt? atd.“. Nestaram sa, nie som otrok penazi. A to som na to financne este nikdy nebol nic moc. Ale ako sa hovori, nie sme taki bohoti, aby sme kupovali lacne veci.


Vela takto mysliacich ludi zije z mytov, polopravd a povrchnych, to je asi najpresnejsia psycho-analyza, hehe. Milujem tu kratozrakost, ked si niekto mysli, ze existuje iba jedna moznost, iba takto to ide. Myslia si, ze nezazil som, tak to neexistuje. Vidia to okolo seba, vtlkaju si to jeden druhemu do hlavy (tak, ako vsade vtlkaju s prepacenim pridrbany Desmod a spol.), ze iba cez siroke lakte sa da, treba byt hajzel, oklamat, de sa da a kym sa da, ze svet je zly, zivot je pes a to iste si musia mysliet setci okolo mna, len sa pripadne pretvaruju. Aj toto setko je zial pravda, ale s tym rozdielom, ze existuje dalsich x pravd. Jedneho dna sa im zruti svet, ked skutocne zistia, ako svet funguje.

Paradoxne je, ze praveze firma, ktora zachovava setky dobre principy a pristup sa potencialne moze stat uspesnejsou, dlhodobo uspesnejsou ako jej „temny“ naprotivok. Takze, ak niekto neveri v dobro z vlastneho presvedcenia, nech sa ho v biznise drzi aspon zo zistnych dovodov. Ludsku psychiku proste neodrbeme.

Uz nejeden clovek sa mi smial alebo krutil hlavou nad mojimi podnikatelskymi ambiciami, nazormi, pohladmi atd. Proste nezapadju a ja nezapadam do vseobecnej predstavy o tom, ako by mal takyto buduci uspesny podnikatel vyzerat. Na druhu stranu som iba na zaciatku podnikania, vyslekdy este nie su. Nemam siroke lakte a v niektorych veciach som skutocne brzda, ale mam to, co ma max. 10% (minulych, sucastnych, buducich) potnikatelov. Najhorsie je na to tom, ze ludia, ktori (nielen) o podnikani vedia setko iba v style „pocul som“ alebo „domnievam sa“ poucaju a idu ukazovat smer ako, keby fajcili Bill Gatesa. Presne tak, vela ludi je povrchnych, davaju na dojmy a o viac sa castokrat nepokusaju, ako keby boli naprogramovani a nemohli robit inak, ako zvieracie instinkty.

Existuje min. 10 cielovych skupin, takze 10 firiem moze predavat to iste roznymi sposobmi a nebudu si prilis konkurovat. Tu sa sak predava 3 sposobmi a deformuje sa trh. Nepochybujem, ze aktualne 70 perc. Slovakov ide po cenach. Nevieme sak s tak velkou istotou, ze keby sa setci zacali sustredit odrazu na kvalitu miesto cien, ze by skrachovali. H. Ford raz povedal, ze keby sa pytal ludi co chcu, povedali by rychlejsieho kona. On vytvoril auto. Ludia nemozu kupit to, co trh neponuka. A zakaznikov si treba aj „vychovat“. Verim, ze zaciname byt unaveny z tych super, mega, bomba cien, ale nizkej kvality. Ked si chceme priplatit za kvalitu, niekedy tu ta moznost ani nie je.

Za svoj zivot som nestretol vela podobne zmyslajucich ludi ako ja alebo ty, Jaro. Nedavno som vsak natrafil na jednu firmu, ktora takto zmyslajucich ludi vyhladava, podporuje ich v tom, uci ich podnikat atd. Zaroven akasi komunita. Bolo fajn si potvrdit, ze nie som „mimo“ a ze nas je viac nez som si myslel. Dufam, ze coskoro nastane „revolucia“ ;-)

P. S.: Vo vela veciach sa nikdy nemusime chapat, nikdy to nedokazeme a argumenty nedojdu nikdy ani jednej strane, ale to je ok. Respektujme sa sak a nestavajme to svoje do pozicie jedinej existujucej moznosti a pravdy... heh, snad to neznelo prilis sektarsky :-)

Majte sa a prajem medzigalakticky mier
linda23
06.07.09,12:11
Som tiež potešená, že existujú na Slovensku aj tieto typy ľudí ako Jaro a spol. Žiadne nariekanie, žiadne vzdychy, žiadny pesimizmus...len nápad a vyhrnuté rukávy. Neprináleží mi tu už nič hodnotiť, pretože všetko tu bolo povedané z múdrejších hláv. Ale máte môj obdiv...
linda23
06.07.09,12:13
a kofy sem s tou firmou, ja ju potrebujem ako soľ...všetko čo je v mojej hlave nie je hned "konzumné" , preto to potrebujem dať do ďalšieho "spracovania", ale neviem, kto by mi s tým pomohol...
jar88
06.07.09,12:44
jar88:

Akoby som cital vlastny prispevok. Je viac ako fajn narazit na dalsieho takto zmyslajuceho cloveka.



Za svoj zivot som nestretol vela podobne zmyslajucich ludi ako ja alebo ty, Jaro. Nedavno som vsak natrafil na jednu firmu, ktora takto zmyslajucich ludi vyhladava, podporuje ich v tom, uci ich podnikat atd. Zaroven akasi komunita. Bolo fajn si potvrdit, ze nie som „mimo“ a ze nas je viac nez som si myslel. Dufam, ze coskoro nastane „revolucia“ ;-)

P. S.: Vo vela veciach sa nikdy nemusime chapat, nikdy to nedokazeme a argumenty nedojdu nikdy ani jednej strane, ale to je ok. Respektujme sa vsak a nestavajme to svoje do pozicie jedinej existujucej moznosti a pravdy... heh, snad to neznelo prilis sektarsky :-)

Majte sa a prajem medzigalakticky mier


Pod tvoj príspevok sa môžem aj podpísať. Vadí mi len tá revolúcia.
Nemám rád to slovo, rovnako vo mne vzbudzuje odpor, ako boj, bojovať za niečo. Bojovať za dobrú vec vo mne vzbudzuje odpor, ale usilovať sa o dobrú vec, alebo pričiniť sa, je mi sympatickejšie.
Ak máš predstavu, že nastane (rýchla zmena) revolúcia v myslení masy, tak to si určite na omyle. Ľudia majú vžitý strach sa pohnúť.
Pramení to z ich nevedomosti, neznalosti skutočných vedomostí. Hraničí to s hlúposťou a neschopnosťou reálne zvažovať a posudzovať skutočnosť.

Žiarivým príkladom je naša demokracia.

Všeobecne platí, že čo demokraticky dohlasoval parlament, je demokratické a zákonné. Aj keď s tým nesúhlasia, dobrovoľne sa tomu podrobia. Nedokážu odhaliť, kde je ich základný problém, kde zlyhala demokracia. Hlasujú o zmene a dúfajú v nápravu, ale márne. Nemajú schopnosť odhaliť základný problém ich demokracie.
Možno si to len neuvedomujú, ale skôr som presvedčený, že nevedia, že demokracia je o veciach verejných.

Nevedia, že čo nieje verejné, je súkromné. Nevedia, že čo je ich vlastné, je súkromné a že o ich súkromných veciach sa nedá demokraticky hlasovať. To už nieje demokracia.

Žiarivým príkladom našej totálnej nevedomosti, bola nedávna debata tu na Porade o vystúpení z druhého piliera.

Odborná diskusia s odbornými argumentmi o dôchodkovom systéme. Prečítal som si veľa odborných príspevkov v tejto diskusii, ale ich odbornosť, bola iba v dobrej znalosti zákona. Nikto z týchto pseudoodborníkov si nepripustí, že debatujú o zákone, ktorý popiera demokraciu, slobodu, ústavu a listinu základných ľudských práv s slobôd. Nikto si neuvedomuje, že ich tento zákon okráda o ich vlastné peniaze o ich penziu.
Títo pseudoodborníci sú presvedčení o svojej pravde a nevedia si predstaviť, ako sa to inak dá riešiť. Preto im nevadí ani porušovanie ústavy.

Bojujú predsa, za dobrú vec. Je to ich revolučná zadubenosť, zdedená po predkoch.

Po každom pripomenutí a uvedomení si tejto zadubenosti, ma prepadá aspoň krátkodobá depka. Mám hneď po nálade, lebo z toho vždy zostanem zronený.
kofy
06.07.09,16:59
jar88:

Kvoli tomu som slovo revolucia dal do uvodzoviek, no mozno to aj napriek tomu vyznelo inak... nevadi. Dolezite je, ze neverim v rychle vysledky/zmeny alebo v ich dlhe trvanie. Verim vsak v efektivitu. Som maratonec, nie sprinter a v podnikani a aj v zivote uprednostnujem dlhdoby koncept, strategiu a filozofiu, ktora sa bez ohladu na okolnosti prilis nemeni, ale zase to neberiem ako zeleznu koselu, treba stale prehodnocovat a niektore veci menit za behu a niektore proste nikdy. Pekne krocik, po krociku, nech je zmena prirodzena a ona urcite pride, pretoze ludska podstat sa nikdy nemeni. Je zaujimave, ze napr. po romantizme prisiel realizmus (ci opacne to bolo?) a po socializme kaptipalizmus, takze ak dam velmi odvazny a zjednoduseny predpoklad, na Slovensku by sa myslenie malo postupne zmenit o 180 stupnov. Tou „revoluciou“ (mal som asi napisat evolucia :-) som myslel, ze rozhodne tu uz su podnety a naznaky toho, ze myslenie ludi v nasej krajine sa moze zmenit k lepsiemu. Len niekto to musi zacat a ten niekto to ma vzdy najtazsie.

Kedysi som reagoval na niekotore veci akcnejsie a verim, ze v buducnosti budem reagovat este menej „bojovne“. Napriek tomu mi vsak vzdy bolo blizsie spolupodielanie sa ako boj, ale aj ten ma svoj zmysel. Konkretne na Slovensku mi velmi vadi to, ze ista skupina podobne nekvalitne zmyslajucich ludi je vo velkom nepomere a myslia si, ze "pravda sa meria velkostou jej armady" alebo ze "pravda" je iba jedna. Ked sa v takejto spolocnosti niekto uprimne priznava k pohladom na veci a nazorom, ake mame my (alebo mozno aj uplne inym nie main-streamovym), netreba chodit po boj velmi daleko... obetami prveho „utoku“ byvame my, takze nie je nepochopitlene, ak niekto udrie spat.

Spolocnost potrebuje diplomatov, aj bojovnikov, aj filozofov atd. Rozumiem vsak velmi dobre, ze hoci niekto bojuje za pre neho spravnu vec, moze z toho byt uplny opak. Proste ked v nic neveri, nieco si najde a je rad, ze ma za co bojovat a moze obhajovat svoje principy. Vtedy nie je az tak podstatne v co veri, ale hlavne, ze veri a ako velmi. Potrebuju sebarealizaciu a ta uz potom zalezi od ich povahy, pohladov a nazorov. Alebo niekto mozno skutocne bojuje za dobru vec, ale kvoli samotnemu boju a jeho sposobu sa nakoniec postupne stane tym „zlym“ on...

No a uz som aj tak napisal viac, nez som chcel, hehe.
jele
06.07.09,17:42
No ja mam asi tridsať nápadov z ktorých niektoré som už prihlásil na upv SR. Možno by ťa niektorý z nich zaujal. Napríklad si predstav kombináciu nábytku s hračkou. Ide o poschodovú posteľ zostrojenú tak aby bola zároveň nákladným automobilom. Na tento dizajn nábytku vlastním autorské práva, ale to bol len taký komerčný nápad a rád by som bol, keby ho niekto realizoval, lebo ma dosť časovo vyťažujú moje ďaľšie projekty už vážnejšieho technického charakteru. Keď si myslíš, že tento nápad by mohol spĺňať novosť a atraktívnosť a to nie len na slovenskom trhu, tak sa ozvy na 0910 878 666
Laco-monter
26.12.09,05:29
Treba v prvom rade zmeniť celý svoj náhĺad na podnikanie.

Kde-kto očakáva,že začne niečo predávať ,či ponukať nejaké služby a mysli si,že automaticky MUSÍ zarabať a byť v + .

NEMUSÍ. Úspech v podnikani je podmienený niekoĺkými faktormi jednou z nich je aj pritomnosť konkurencie,ale tym by som sa zaoberal až v poslednom rade.

V prvom rade by som preskumal sam seba,či mám na to aby som podnikal,nie len finančne , ale hlavne,či vydržím pracovať 16 a viac hodin denne a či som dostatočne flexibilny a odolny voči problemom,ktoré určite pridu z každej strany.
Ďalšia vec je podnikateľský nápad,veĺa ľudí ma zdeformované nazory,že treba podnikať v tom,čo sa darí ľahko.
Pravda je,že nič nejde ľahko,z toho pravidla existuje vynimka napr. vtedy ak nejaky vplyvny strýko zamestnany vštatnej sprave dohodne svojmu synovcovi,či neteri nejaký exkluzivny job napr.upratovanie kancelarii na 2-3 hod.denne za exkluzivne peniaze, ale TOTO NIE JE PODNIKANIE.
Ďalšia vec je či chceme predavať lacné tovary a služby alebo drahé tovary aslužby.Lebo aj jedno aj druhe vyžaduje odlišny pristup.
Je ĺahko predavať niekde fĺašove pivo a na každej fĺaši zarobiť povedzme 3 koruny, ale aby ste tymto zarobili peniaze,tak treba predať niekoĺko vagonov piva a ja by som takto zarábať peniaze nechcel.
Na druhej strane predavať tovary kde je provizia od jeneho kusa niekoĺko sto euro,tam treba špecialne vedomosti nielen odborne,ale hlavne zvládnuť jednanie zo zákazníkmi a tiež vyhĺadavať takych zákaznikov.
Ďalšia vec su priestory na podnikanie,v dnešnej dobe keď k majetku poprichadzali roznymi sposobmi všelijaké živly,tak tito Vas budu na najomnom žmýkať do krvi,lebo pre nich je to ryža.
Aj to je jednym z dovodov prečo nepodnikam,tým sposobom aby som poskytoval služby pre obyvateĺstvo.
Teda všeobecne by sa to dalo zhrnuť takto: Podnikať znamena riskovať VŠETKO a uplne VABANK !
Preto je idealne ak su dvaja partneri jeden nech má klasicke zamestnanie aby mohol živiť toho,ktorý ide podnikať a všetko dava pre svoje podnikanie.
Ešte jedna vec remeslo ma zlaté dno a šikovny remeselnik vždy niečo zarobí ku ruke aby nazahynul hladom,ak má svoje vlastné priestory a nemusí platiť darmožráčovi nájom,tak može podnikať, a najlepšie vo viacerých činnostiach,vtedy jedno vykryje druhé,keď sa práve nedarí.
Miwoslav
26.12.09,17:09
Vrátim sa k nápadu, ktorí tu prezentoval Jar88. Nad podobným smerom ako Jar88 tiež uvažujem už dlhšiu dobu akurát s tým rozdielom, že nechcem zhodnotiť vykúpenú pôdu (premeniť ju na obytné pozemky lebo je to zdlhavé a komplikované) ale, môj návrh tuto časť vynecháva a sústreďuje sa na čo najlepšie zhodnotenie kúpeného pozemku zhruba v tom duchu čo si opisoval ďalej , tam uvažujeme totožne. Tak asi toľko by som dodal k nápadu vynechaj to komplikované a časovo náročné a sústreď sa na to čo tam prinesie najväčší zisk a dokonca za najkratší čas, ak my rozumieš.
Indeed
17.03.12,04:17
a kofy sem s tou firmou, ja ju potrebujem ako soľ...všetko čo je v mojej hlave nie je hned "konzumné" , preto to potrebujem dať do ďalšieho "spracovania", ale neviem, kto by mi s tým pomohol...


Naozaj zaujímavá téma,

možno by bolo dobre zistiť ako sa jar88 pohol vo svojich zámeroch s pozemkami, za ten čas od napísania týchto príspevkov