0500429
15.06.09,08:43
Dobry den,
nasa firma aj dodavatel sme platcami DPH. Nas dodavatel nam za obdobie od 1 do 5/2009 oznamil, ze nam priznava skonto k vsetkym zaplatenym fakturam (ktore boli zaplatene do 10 dni od vystavenia).
Nechce nam vsak vystavit dobropis. Skonto si mame zuctovat cez interny doklad. Co s DPH? Nemali by sme ju odviest do SR?
Dakujem.
Dáša_
15.06.09,06:55
§ 25
Oprava základu dane
Na začiatok

(1)
(2)

(3)
(4)
(5)
(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.


(priznavam, že je to zo znenia platného ku koncu minulého roku, dúfam, že sa to nezmenilo)
0500429
16.06.09,07:40
Dakujem.
gokko
08.09.09,11:41
Ak máme skonto uvedené v texte faktúry , môžeme to považovať za písomnú dohodu? ďakujem za odpoveď.
babi2
08.09.09,11:47
Ak máme skonto uvedené v texte faktúry , môžeme to považovať za písomnú dohodu? ďakujem za odpoveď.
Áno
betka
08.09.09,19:38
Áno

Nie, nemožete.

Musíte mať písomnú dohodu, to znamená, že súhlasia obe strany. Vidíte, Vaša strana, odberatel s týmto nesúhlasí, chce dobropis ;)
liba2
08.09.09,19:58
Nie, nemožete.

Musíte mať písomnú dohodu, to znamená, že súhlasia obe strany. Vidíte, Vaša strana, odberatel s týmto nesúhlasí, chce dobropis ;)Podľa môjho názoru, toto by sme nemali posudzovať až tak prísne.
Napr. žiadny zahraničný dodávateľ sa nebude zaoberať s osobitnou písomnou dohodou kvôli nejakému skontu.
Klauzúla o skonte je uvedená na faktúre; ak odberateľ dodrží podmienku pre uplatnenie skonta (úhrada do určitého termínu), pristúpil na dohodu, teda súhlasil (súčasne uhradil o sumu skonta menej).
Ktorý odberateľ by nesúhlasil, keď nemusí uhradiť plnú sumu faktúry, však?
betka
08.09.09,21:26
Dievčatá, ja len tak, :---:D:D

Správa daní a poplatkov:

§ 35
Správne delikty


(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,
b) dane alebo rozdielu dane určenej dohodou medzi daňovým subjektom a správcom dane (§ 29 ods. 5),
c) dane alebo rozdielu dane určenej správcom dane podľa pomôcok (§ 29 ods. 6),
d) kladného rozdielu medzi vlastnou daňovou povinnosťou11ac) zistenou správcom dane a vlastnou daňovou povinnosťou11ac) uvedenou v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
e) kladného rozdielu medzi nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) zisteným správcom dane,
f) súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu11ad) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
g) kladného rozdielu medzi uplatneným vrátením dane v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v žiadosti o vrátenie dane, alebo v dodatočnej žiadosti a nižšou daňou zistenou správcom dane podľa osobitného zákona, 1b)
h) kladného rozdielu medzi daňou, ktorá mala byť podľa osobitného zákona6ec) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia, zistenou správcom dane a daňou, ktorá bola zaplatená podľa osobitného zákona6ec) bez podania daňového priznania alebo hlásenia,
i) dane zistenej správcom dane, ktorá mala byť podľa osobitných zákonov11ab) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia.

Dodavatel:
Zákon o DPH: par. 25/6 platitel nemusí opraviť, ak znížil cenu tovaru po vzniku DP....., ak sa na tomto postupe písomne dohodli.
Tu náš dodavatel nemusí opraviť DPH, nemusí vystaviť dobropis, tu má ŠR DPH "povodnú", neznížil DP. Toto je OK. (možu ho však dodzubať, ak by si ZD znížil a nevystavil dobropis )

Odberatel:
Zákon o DPH: par. 53.... je platitel povinný opraviť odpočítanú dań, a to v ZO, keď dostal doklad o oprave. On ho síce nedostal, a neupraví ZD, veď by na základe zmluvy nemusel.
- Vzťah voči ŠR by bol 0:0, ak by bola písomná dohoda,
- ak by aj nebola písomná dohoda, odberatel by "odviedol do ŠR DPH" na základe uhradeného skonta, tu by ŠR len získal, pretože možno dodavatel si neponížil o opravu dane svoju povinnosť
- ak by nebola písomná dohoda, ale za dohodu by sa považovala len zmienka o skonte, ako uvádza Liba, odberatel by si neopravil daň, čo by predstavovala pre neho zvýšenie základu dane a pri následnej DK o 3 roky, a pri nejestvujúcej firme dodavatela, a pri pripísaní PP vo forme skonta na účet, bez existencie písomnej dohody (ak by klauzulu na FA o zmienke skonta neuznali, že nemá formu písomnej dohody, a že dohoda má obsahovať náležitosti obligatorne), a suma by bola napr. len 1000 € o kt. sa mal ZD zvýšiť, tak potom nastupuje správa daní a poplatkov, a my možeme rozprávať, že sme nedostali dobropis, a my možeme rozprávať, že inventarizácia bola vykonaná, a my máme smolu, lebo nemáme nejaký zdrap paiera v ruke, a my máme smolu, pretože nastupuje správa daní a poplatkov. :):):)

- ja len tak, ak nie je písomná dohoda, ja v súčasnosti už ničomu neverím :), to je len prípad, že by odberatel DPH neodviedol, pretože na základe písomnej dohody by ani nemusel, mal by zo skonta čistý výnos, takto má len výnos znížený o DPH.;)

Teda vznikajú nám 4 varianty, na základe ktorých nevieme kde je sever v súvislosti s dohodou, a ako sa zariadia zmluvné strany:
1. dodavatel znížil ZD, odberatel zvýšil ZD (vzťah ŠR nula)
2. dodavatel neurobil so ZD nič, odbetatel neurobil zo ZD nic (písomná dohoda) (vzťah ŠR nula)
3. dodavatel znížil ZD, odberatel neurobil nic (ŠR prišiel o PP)
4. dodavatel neurobil nič, odberatel zvýšil ZD (ŠR získal PP)

TAkže naozaj jednoznačnosť dávajú len opravy ZD: dobropisy,
A takisto aj písomné dohody, ktoré mi okrem zmluvných strán, hovoria o predmete, o účele, o cene a jej stanovení a vysporiadaní, dobe...
Jane!
29.10.09,08:28
A ako postupovať v prípade, že nám odberateľ písomne oznámil, že v rámci uplatňovania novej firemnej politiky žiada platobné podmienky 15 dní 3 % skonto, 30 dní netto. My sme mu to túto jeho podmienku písomne potvrdili. Od tohto okamihu, teda celý tento rok platili faktúry tak, že si automaticky strhávali 3 % pri platení do 15 dní. Na fakútrach sa uplatňovanie skonta síce neuvádza, ale ja tom to oznámie brala tak, že sme sa písomne dohodli na uplatňovaní skonta. Teraz sa však odberateľ ozval, že chce na všetky faktúry dobropisy, lebo túto dohodu o akceptovaní platobných podmienok nie je možné považovať za dohodu podľa § 25 ods. 6. A kto má teraz pravdu?
Dáša_
29.10.09,08:47
A ako postupovať v prípade, že nám odberateľ písomne oznámil, že v rámci uplatňovania novej firemnej politiky žiada platobné podmienky 15 dní 3 % skonto, 30 dní netto. My sme mu to túto jeho podmienku písomne potvrdili. Od tohto okamihu, teda celý tento rok platili faktúry tak, že si automaticky strhávali 3 % pri platení do 15 dní. Na fakútrach sa uplatňovanie skonta síce neuvádza, ale ja tom to oznámie brala tak, že sme sa písomne dohodli na uplatňovaní skonta. Teraz sa však odberateľ ozval, že chce na všetky faktúry dobropisy, lebo túto dohodu o akceptovaní platobných podmienok nie je možné považovať za dohodu podľa § 25 ods. 6. A kto má teraz pravdu?

a nemôžete teraz podpísať dohodu, ktorá bude akceptovať to bude akceptovat?
Jane!
29.10.09,09:15
No tak ja som s tou pani volala a mi povedala že ony by s tým nemali problém, akurát nevie, či nemôže namietať voči tomu daňový úrad pretože na tej dohode o akceptácií platobných podmienok nie je odvolávka na ten § 25 ods. 6.
Jane!
29.10.09,09:25
No nič. Skúsim ja ešte nájsť nejaké usmenenie z daňového úradu. Akurát že momentálne mi nejde otvoriť ich internetová stránka. :( Aké prekvapivé!