slavkamich
15.06.09,07:50
Bude mi vediet niekto poradit? Som na MD , ale s navratom do prace to nevyzera ruzovo, tak rozmyslam, ze by som zacala robit kurzy anglickeho jazyka pre deti. Doteraz som ich robila cez Akademiu vzdelavania, alebo Materske centrum, no chcela by som si zalozit vlastnu zivnost, akusi jazykovu skolku.
Co vlastne hlavne potrebujem zistit je, kde si mozem overit, ci moj jazykovy certifikat -skusku som robila v Londyne, bude na zalozenie takejto zivnosti uznany? Statnicu som tu na SKK nerobila, v Anglicku som stravila 2 roky.
Budem velmi rada ak mi niekto poradi.
Vopred dakujem.
Blankake
15.06.09,05:58
Vyučovanie jazykov je viazaná živnosť. Máš príslušné vysokoškolské vzdelanie?

Viazané živnosti
20 - Vyučovanie v odbore cudzích jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby:
dokončené štúdium príslušných jazykov na vysokej škole alebo vysvedčenie o zložení štátnej jazykovej skúšky, alebo preukázanie aspoň desaťročného pobytu v štáte s úradným jazykom, ktorý sa má vyučovať, prekladať alebo tlmočiť
slavkamich
15.06.09,06:35
Vyučovanie jazykov je viazaná živnosť. Máš príslušné vysokoškolské vzdelanie?

Viazané živnosti
20 - Vyučovanie v odbore cudzích jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby:
dokončené štúdium príslušných jazykov na vysokej škole alebo vysvedčenie o zložení štátnej jazykovej skúšky, alebo preukázanie aspoň desaťročného pobytu v štáte s úradným jazykom, ktorý sa má vyučovať, prekladať alebo tlmočiť

No asi som sa nevyjadrila dost presne...ano tuto informaciu som sa docitala vsade kde sa pise o vioazanych cinnostiach.
No kedze nemam VS vzdelanie v tomto odbore, ani statnu jazykovu skusku robenu tu na Slovensku, ale robila som si jazykovu skolu priamo v Anglicku kde som si spravila medzinarodnu jazykovu skusku a mam aj jazykovy medzinarodne uznavany certifikat, zaujima ma , ci sa da niekde zistit, ci by bol tento certifikat uznany pre zalozenie viazanej cinnosti, alebo je potrebne absolvovat statnicu tu na Slovensku...
zanetth
15.06.09,06:48
No asi som sa nevyjadrila dost presne...ano tuto informaciu som sa docitala vsade kde sa pise o vioazanych cinnostiach.
No kedze nemam VS vzdelanie v tomto odbore, ani statnu jazykovu skusku robenu tu na Slovensku, ale robila som si jazykovu skolu priamo v Anglicku kde som si spravila medzinarodnu jazykovu skusku a mam aj jazykovy medzinarodne uznavany certifikat, zaujima ma , ci sa da niekde zistit, ci by bol tento certifikat uznany pre zalozenie viazanej cinnosti, alebo je potrebne absolvovat statnicu tu na Slovensku...

Treba sa ísť spýtať na príslušný živnostenský úrad, či by ten certifikát uznali.
akina
15.06.09,06:50
Skús sa ešte informovať na príslušnom ŽÚ, ale náhradný doklad o vzdelaní pri tejto činnosti asi nebude možný ( je potom možné podnikať cez zodpovedného zástupcu, ale toho by si musela zamestnať na pracovnú zmluvu, čo asi pre teba nebude aktuálne ).
KEJKA
15.06.09,06:51
spýtať sa môžeš, ale podľa mňasú tie podmienky dosť jasne vymedzené. Ak s tým budeš mať problém, riešiť to môže ustanovenie zodpovedného zástupcu. Vysvetlia ti to na ŽU, naozaj tam treba ísť priamo. Každý úrad má tendenciu si vysvetľovať podmienky po svojom...... žiaľ.
slavkamich
15.06.09,07:23
Dakujem vsetkym za rady, asi naozaj najlepsie ist osobne na zivnostensky urad...inak ta jazykova skuska je na urovni nasej statnice a kedze je medzinarodne uznavana, mala by byt logicky uznana aj tu :-) Nuz ale na Slovensku clovek nikdy nevie, ze ano ...

Este sa ale spytam...nasla som v zozname volnych zivnosti taketo predmety podnikania:
1.Doucovanie jazykov
2.Poriadanie odbornych kurzov,skoleni a inych vzdelavacich akcii vratane lektorskej cinnosti
3.Vyachova a mimoskolske vzdelavanie

To by myslim postacilo na moje potreby, ak by naaahodou moja jazykova skuska zivnostenskemu uradu nevyhovovala...takto by sa vykluckovat dalo...co myslite?
KEJKA
15.06.09,10:20
Este sa ale spytam...nasla som v zozname volnych zivnosti taketo predmety podnikania:
1.Doucovanie jazykov
2.Poriadanie odbornych kurzov,skoleni a inych vzdelavacich akcii vratane lektorskej cinnosti
3.Vyachova a mimoskolske vzdelavanie

To by myslim postacilo na moje potreby, ak by naaahodou moja jazykova skuska zivnostenskemu uradu nevyhovovala...takto by sa vykluckovat dalo...co myslite?
nejde o vykľučkovanie, proste si založíš živnosť v rozsahu voľných živností, postupne skús vybaviť uznanie podmienky pre viazanú živnosť a následne si rozšíriš predmet podnikania.
slavkamich
15.06.09,10:25
nejde o vykľučkovanie, proste si založíš živnosť v rozsahu voľných živností, postupne skús vybaviť uznanie podmienky pre viazanú živnosť a následne si rozšíriš predmet podnikania.

Kejka dik, presne tak nejako som to myslela...
akina
15.06.09,10:41
Vybav si voľnú živnosť " vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti", je tam zahrnuté doučovanie a príprava žiakov a študentov na maturity, pohovory, organizovanie kurzov, školení, seminárov. V rámci tejto živnosti ale nie je možné vykonávať vyučovanie v odbore cudzích jazykov. Ako poradila KEJKA, pokús sa vybaviť si nový doklad o odbornej spôsobilosti, ktorý bude akceptovaný živ.zákonom. Živ. úrad by som nevinila z toho, že neakceptuje tebou predložené doklady, na toto máme 150 poslancov v parlamente, ktorí schválili takúto právnu normu.
slavkamich
15.06.09,17:18
Vybav si voľnú živnosť " vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti", je tam zahrnuté doučovanie a príprava žiakov a študentov na maturity, pohovory, organizovanie kurzov, školení, seminárov. V rámci tejto živnosti ale nie je možné vykonávať vyučovanie v odbore cudzích jazykov. Ako poradila KEJKA, pokús sa vybaviť si nový doklad o odbornej spôsobilosti, ktorý bude akceptovaný živ.zákonom. Živ. úrad by som nevinila z toho, že neakceptuje tebou predložené doklady, na toto máme 150 poslancov v parlamente, ktorí schválili takúto právnu normu.

No ja zivn. urad z nicoho nevinim...len som reagovala na poznamku vyssie, ze zivn. urady maju tendenciu vysvetlovat si podmienky po svojom...

Ale dakujem vsetkym, trosku mi niektore rady pomohli, kazdopadne sa tesim na nas zivnostensky urad, co sa mi podari zistit osobne.
Blankake
15.06.09,17:26
No ja zivn. urad z nicoho nevinim...len som reagovala na poznamku vyssie, ze zivn. urady maju tendenciu vysvetlovat si podmienky po svojom...

Ale dakujem vsetkym, trosku mi niektore rady pomohli, kazdopadne sa tesim na nas zivnostensky urad, co sa mi podari zistit osobne.
A môžeš nás potom informovať, ako to dopadlo. ;):)
akina
16.06.09,04:19
No ja zivn. urad z nicoho nevinim...len som reagovala na poznamku vyssie, ze zivn. urady maju tendenciu vysvetlovat si podmienky po svojom...

Ale dakujem vsetkym, trosku mi niektore rady pomohli, kazdopadne sa tesim na nas zivnostensky urad, co sa mi podari zistit osobne.
Držím ti palce.