VieraK.
15.06.09,09:39
SZČO postúpila lízing svojej s.r.o.. Lízingová spoločnosť vystavila SZČO dobropis a s.r.o. faktúru na časť zvýšenej splátky vopred. Suma na dobropise a faktúre je rovnaká. Fyzicky však k pohybu peňazí nedošlo - to znamená, že lízingová spoločnosť neuhradila lSZČO dobropis a s.r.o. neuhradila lízing.spol. faktúru. Ako to teraz zaúčtovať v s.r.o. v PÚ?
VieraK.
15.06.09,16:24
Prosím, nevie niekto poradiť?
azla
15.06.09,21:04
No neviem ....:confused:

Pri postúpení leasingu zvykne byť postup takýto /ale môže byť aj iný/:D

- leasingova spoločnosť urobí zmluvu o postúpení práv a povinnosti medzi pôvodným nájomcom a novým nájomcom a leasingovkou ako tretím partnerom.

- za prevod práv sa platil poplatok v Sk približne 10 000,- Sk. N tento poplatok vystaví leas. spoločnosť fa - s inou fa pri postúpení leasingu som sa nestretla. Všetko ostatné je už záležitosť mimo leas. spoločnosti.

- pôvodný nájomca mohol /ale nemusel/ vyfaktúrovať novému nájomcovi odstupné - alikvotnú časť 1.zvyš. splátky plus niečo naviac - vec dohody.
VieraK.
17.06.09,08:53
Prosím, nestrestol sa niekto s podobným prípadom, ako som uviedla? A ešte jedna otázka - na aký nákladový účet zaúčtovať poplatok za prevod lízingu?
Hanka
22.06.09,10:18
SZČO postúpila lízing svojej s.r.o.. Lízingová spoločnosť vystavila SZČO dobropis a s.r.o. faktúru na časť zvýšenej splátky vopred. Suma na dobropise a faktúre je rovnaká. Fyzicky však k pohybu peňazí nedošlo - to znamená, že lízingová spoločnosť neuhradila lSZČO dobropis a s.r.o. neuhradila lízing.spol. faktúru. Ako to teraz zaúčtovať v s.r.o. v PÚ?
Ak by vedel niekto pomoct, mam podobny pripad zaujimalo by to i mna. dakujem
VieraK.
24.06.09,12:44
Prosím, nevie niekto poradiť so zadaným prípadom? Riešim ho už niekoľko týždňov, no neviem s ním pohnúť. Môj klient ho riešil už aj s lízingovou spoločnosťou (ide o UniCredit Leasing) a oni mu povedali, že všetko je v poriadku - oni to majú vysporiadané, teraz si to má vysporiadať on medzi svojou živnosťou a s.r.o. - má vraj vystaviť nejaké faktúry. Nerozumiem tomu, prečo lízingová spol. vystavovala SZČO dobropis na časť zvýšenej splátky vopred a faktúru s.r.o. na časť zvýšenej splátky vopred. Čítala som už aj ten pokyn niekoľkokrát, ale tam ide vždy len o nájomcov, ktorí si medzi sebou vystavujú faktúry na finančné vysporiadanie, prípadne na odstupné. Nie je tam nič o tom, že prenajímateľ - teda lízingovka vystavuje nejaké dobropisy a faktúry. Budem veľmi vďačná za pomoc.
azla
25.06.09,09:19
SZČO postúpila lízing svojej s.r.o.. Lízingová spoločnosť vystavila SZČO dobropis a s.r.o. faktúru na časť zvýšenej splátky vopred. Suma na dobropise a faktúre je rovnaká. Fyzicky však k pohybu peňazí nedošlo - to znamená, že lízingová spoločnosť neuhradila lSZČO dobropis a s.r.o. neuhradila lízing.spol. faktúru. Ako to teraz zaúčtovať v s.r.o. v PÚ?


Môj klient ho riešil už aj s lízingovou spoločnosťou (ide o UniCredit Leasing) a oni mu povedali, že všetko je v poriadku - oni to majú vysporiadané, teraz si to má vysporiadať on medzi svojou živnosťou a s.r.o. - má vraj vystaviť nejaké faktúry.

Nerozumiem ... ako to potom to majú vysporiadané. :confused:
Ak platby neprebehli, zápočet sa nedá urobiť, lebo sú to dva samostatné subjekty.
...Iba že sú to fa a dobropis iba "akože" ?

Túto prvú zvýšenú splátku, už som to asi písala, si medzi sebou vysporiadávajú (môžu ale nemusia) pôvodný a nový nájomca.

Možno (?) by som fa a dobropis ignorovala, prípadne vrátila leasingovke a vysporiadanie (odstupne) by mal vyfaktúrovať pôvodný nájomca novému nájomcovi. Je to služba, ktorá je predmetom Dph.
VieraK.
25.06.09,11:55
Ďakujem za odpoveď. Zdá sa, že dnes sa to vyjasnilo. Nakontaktovala som sa priamo s pánom z lízingovky a ten mi vysvetlil, že v lízingovej zmluve je zakotvené, že lízingovka postupuje s.r.o. aj svoj záväzok voči SZČO - to znamená, že s.r.o. zaniká záväzok voči l.spol. a vzniká záväzok voči SZČO, ktorý si musia vysporiadať.
aliiica
10.07.09,17:34
Ahojte,

mame postupeny leasing, kde na zmluve o postupeni je uvedene, ze my ako novy najomca, uhradime nezaplatenu splatku za byvaleho najomcu. Ako to mam zauctovat?
mozem si z tejto splatky zahrnut istinu do odpisov a FC dat do nakladov?
Gabhus
21.12.09,05:20
Poprosíme aj my o radu, aj keď už idú sviatky, hádam niekto si to ešte prečíta:
Spoločnosť A zobrala v roku 2008 na lízing stroj, zaplatila prvú zvýšenú splátku, z nej si uplatnila odpočet DPH. Po roku postúpila lízing spoločnosti B bez toho, aby si nárokovala odstupné. Spoločnosť B bude lízing splácať ešte 2 roky. V spoločnosti B je to jasné (pre nás). Ale pýtame sa múdrejších - ak si spoločnosť A uplatnila odpočet DPH z prvej zvýšenej splátky a v lízingu nepokračuje - má nejaké povinnosti vo vzťahu k DPH? Myslíme tým, či má niečo štátu vrátiť.
Neviem, či je dosť jasné, čo sa pýtame, ak nie, doplníme.
A prajeme krásne Vianoce, bez stresov, prežité v pohode a láske.
v.balogova
15.01.10,11:35
No neviem ....:confused:

Pri postúpení leasingu zvykne byť postup takýto /ale môže byť aj iný/:D

- leasingova spoločnosť urobí zmluvu o postúpení práv a povinnosti medzi pôvodným nájomcom a novým nájomcom a leasingovkou ako tretím partnerom.

- za prevod práv sa platil poplatok v Sk približne 10 000,- Sk. N tento poplatok vystaví leas. spoločnosť fa - s inou fa pri postúpení leasingu som sa nestretla. Všetko ostatné je už záležitosť mimo leas. spoločnosti.

- pôvodný nájomca mohol /ale nemusel/ vyfaktúrovať novému nájomcovi odstupné - alikvotnú časť 1.zvyš. splátky plus niečo naviac - vec dohody.






A vystavuje leasing. spoločnosť aj nový splátkový kalendár na zvyšok splátok? Ak nie, na základe akého dokladu si uplatním odpočet DPH, keďže splát. kalendár, ktorý mám je na pôvodného nájomcu?
Gabhus
15.01.10,13:07
Poriadne sme si všetko prečítali a POCHOPILI. Niekedy stačí aj málo ......
azla
15.01.10,20:41
Poprosíme aj my o radu, aj keď už idú sviatky, hádam niekto si to ešte prečíta:
Spoločnosť A zobrala v roku 2008 na lízing stroj, zaplatila prvú zvýšenú splátku, z nej si uplatnila odpočet DPH. Po roku postúpila lízing spoločnosti B bez toho, aby si nárokovala odstupné. Spoločnosť B bude lízing splácať ešte 2 roky. V spoločnosti B je to jasné (pre nás). Ale pýtame sa múdrejších - ak si spoločnosť A uplatnila odpočet DPH z prvej zvýšenej splátky a v lízingu nepokračuje - má nejaké povinnosti vo vzťahu k DPH? Myslíme tým, či má niečo štátu vrátiť.
Neviem, či je dosť jasné, čo sa pýtame, ak nie, doplníme.
A prajeme krásne Vianoce, bez stresov, prežité v pohode a láske.

Možno už neskoro (ja som si to prečítala teraz) a chcem veriť, že predchádzajúci príspevok nebol myslený ironický ....

Ide o postúpenie leasingovej zmluvy, ktoré zákon pripúšťa, bez nejakých "doplatkov" ; Dph sa nevracia.
v.balogova
15.01.10,21:29
A ako zaúčtovať pri postúpenom leasingu splátku, ktorá mala byť zaplatená 7.1.2010, ale šikovný konateľ ju zaplatil už 30.12.2009. Ide o NA s nárokom na odpočet DPH. Bude to nejaká záloha na splátku?
Gabhus
16.01.10,04:47
Azla, nemysleli sme nič ironicky, jedine ak vo vzťahu k sebe. Je fakt, že občas človek aj číta a nepochopí..... Aspoň teda ja. Ak to vyznelo nejako inak, tak sa ospravedlňujem. Bolo to myslené tak, že mi jednoducho niekedy nedochádza, no..... Inak pekný deň.
azla
16.01.10,09:52
A ako zaúčtovať pri postúpenom leasingu splátku, ktorá mala byť zaplatená 7.1.2010, ale šikovný konateľ ju zaplatil už 30.12.2009. Ide o NA s nárokom na odpočet DPH. Bude to nejaká záloha na splátku?

V minulosti, ak nastal takýto prípad - napr. splátky boli k 1.1 a platba odišla a bola pripísa na účet leasing. spoločnosti ešte v 12.-om mesiaci ( a ten posun mohol nastať aj kedykoľvek v roku), tak
leasingova spoločnosť vystavila faktúru k prijatému preddavku na účely Dph.

Ide o to, či platba, ktorá od Vás odišla v 12/09, či aj v decembri bola pripísana na účet leasingovej spoločnosti, alebo na ich účet bola pripísaná až v januári.
Iba v prípade ak leasingova spoločnosť prijala platbu už v decembri (za január), bude sa to považovať za prijatý preddavok a lesingovka by mala vystaviť faktúru k prijatému preddavku.
V 12/09 si odpočítate Dph zo zalohovej faktúry daňovej (ktorú by Vám mala leas. spoločnosť zaslať,
v 1/10 naúčtujete splátku klasicky,podľa splatkového kalendára, avšak odpočet Dph už nebude, lebo už musíte zohľadniť uplatnenú Dph z faktúry k prijatému preddavku, ktorá už umožnila odpočet Dph v 12/09.
v.balogova
16.01.10,15:47
V minulosti, ak nastal takýto prípad - napr. splátky boli k 1.1 a platba odišla a bola pripísa na účet leasing. spoločnosti ešte v 12.-om mesiaci ( a ten posun mohol nastať aj kedykoľvek v roku), tak
leasingova spoločnosť vystavila faktúru k prijatému preddavku na účely Dph.

Ide o to, či platba, ktorá od Vás odišla v 12/09, či aj v decembri bola pripísana na účet leasingovej spoločnosti, alebo na ich účet bola pripísaná až v januári.
Iba v prípade ak leasingova spoločnosť prijala platbu už v decembri (za január), bude sa to považovať za prijatý preddavok a lesingovka by mala vystaviť faktúru k prijatému preddavku.
V 12/09 si odpočítate Dph zo zalohovej faktúry daňovej (ktorú by Vám mala leas. spoločnosť zaslať,
v 1/10 naúčtujete splátku klasicky,podľa splatkového kalendára, avšak odpočet Dph už nebude, lebo už musíte zohľadniť uplatnenú Dph z faktúry k prijatému preddavku, ktorá už umožnila odpočet Dph v 12/09.
Ďakujem za odpoveď. Budem musieť obvolať leasingovky :-)
Denisa
20.01.10,13:12
s.r.o. mala od 9/2008 na leasing OA. V 6/2009 auto predali - prešiel leasing na inú firmu. O tejto kúpe nie sú žiadne doklady. majú len Zmlvu o zmene subjektu od leasingovej spoločnosti. Takto som účtovala:
042/474 prevzatie auta
474/221 prvá splátka a potom mesačné splátky
a teraz mi na 474 zostala suma nesplatenách splátok
ako to zaúčtovať?
Ďakujem
janapill
27.01.10,18:21
prosím Vás, viem, že sa tu o postúpení lízingu písalo už dosť, ale akosi som z toho popletená a vôbec mi nesedí účet 474, ktorý by sa pri postúpení mal vynulovať, či nie? Nepomôžete?
v.o.s postúpila bezodplatne lízing s.r.o. do konca lízingu ostalo už len 10 mesiacov.
účtovanie u v.o.s.:
551/082 - odpis auta v ZC)- bude to daňový náklad?
082/022 - vyradenie auta v OC)
474/648 - finanč.vyspor. istina(spočítala som istinu za tých
posl.10mesiacov)
315/474 - nárok na finan.vysp.(spočítala som úrok a DPH podľa
splátk.kalend.za tých 10 mesiacov)
je to správne? lebo na účte 474 mám stále zostatok
ale od lízing.spol. nám ešte prišla FA, kde nám dobropisujú časť zvýšenej splátky vopred a toto mám ako zaúčtovať?

a potom účtovanie v s.r.o.:
042/474 - (istina za posl.10 mesiacov)
042/325 - úrok,DPH podľa splátk.kalend. za posl.10 mesiac.
022/042 - zaradiť do používania
čiže tú sumu čo dostanem na 022, rozrátam na 10 mesiacov a odpisujem?
ale od lízing.spol. prišla FA kde nám fakturujú časť zvýšenej splátky v takej istej sume ako u v.o.s. dobropisovali a zase neviem čo s tým.
Prosím nepozriete sa mi niekto na to? Ďakujem
janapill
28.01.10,16:04
prosím, nikto nevie? prísp.č.19
andreaS
24.02.10,12:57
firma prevzala leasing po inej spolocnosti...

mne sa vsak dako nezdaju doklady k tomuto kroku... nestretla som sa s tym este... preto potrebujem pomoc...

Napr. splatkovy kalendar mam vystaveny uz na nasu firmu ale doba zaciatku leasingu je 27.08.2007 (my sme prevzali auto 29.01.2009) a kalendar obsahuje splatky od poradoveho cisla 28... lenze pre nas je to prva splatka... a konecna kupna cena predmetu leasingu s dph mam celkovu za vsetkych 60 splatok nie len tu hodnotu, kt. budeme platit my..

mam v tom slusny chaos...
an-ps
22.03.10,08:40
Ahojte, som v oblasti leasingu nováčik, preto Vás poprosím o radu:
V r. 2009 firma-právnická osoba postúpila leasing na motorové vozidlo na druhú právnickú osobu. (za auto prvá firma nechcela žiadne peniaze, len doplatiť leasing). V akej obstarávacej cene mám auto zaradiť do majetku?
azla
22.03.10,08:55
Vstupná cena pri pokračovateľovi leasingu bude istina zo zostávajúcich leasingových splátok + predajná cena pri ukončení leasingu. (zvykne to byť nejaká symbolická suma).
Inak by tam vchádzalo aj zaplatené odstupné, ale píšeš, že ste neplatili žiadne.
azla
22.03.10,09:06
firma prevzala leasing po inej spolocnosti...

mne sa vsak dako nezdaju doklady k tomuto kroku... nestretla som sa s tym este... preto potrebujem pomoc...

Napr. splatkovy kalendar mam vystaveny uz na nasu firmu ale doba zaciatku leasingu je 27.08.2007 (my sme prevzali auto 29.01.2009) a kalendar obsahuje splatky od poradoveho cisla 28... lenze pre nas je to prva splatka... a konecna kupna cena predmetu leasingu s dph mam celkovu za vsetkych 60 splatok nie len tu hodnotu, kt. budeme platit my..

mam v tom slusny chaos...

Poriešila si ?

Ak začal leasing v 8/2007 ....
v r. 2007 bolo napr. 8 splátok
v r. 2008 bolo 12 splátok
v r. 2009 bolo možno 1 splátka...........spolu bolo 20-21 splátok.

Nerozumiem, ako kalendár začína splátkou č. 28 ?
Ak je leasing na 60 mesiacov, na prvý pohľad ostáva ešte 39- 40 splátok.

Ešte ma napadlo:confused:, niekedy je leasingova zmluva napr. na 60 mesiacov a splátky sú iba na 48 mesiacov.
Popozeraj bližšie zmluvy, kalendár, možno na niečo prídeš ......alebo možno to už maš poriešené.
Ak si to poriešila, napíš, nech sa aj iní poučia.
an-ps
23.03.10,07:29
Vstupná cena pri pokračovateľovi leasingu bude istina zo zostávajúcich leasingových splátok + predajná cena pri ukončení leasingu. (zvykne to byť nejaká symbolická suma).
Inak by tam vchádzalo aj zaplatené odstupné, ale píšeš, že ste neplatili žiadne.

Ďakujem, že si sa ozvala. Čo si myslela tým, predajná cena pri ukončení leasingu? Leasing sa neukončil, len prešiel na iného majeteľa auta.
A ako mám pokračovať s odpismi?
azla
23.03.10,08:46
Ďakujem, že si sa ozvala. Čo si myslela tým, predajná cena pri ukončení leasingu? Leasing sa neukončil, len prešiel na iného majeteľa auta.
A ako mám pokračovať s odpismi?

Je to cena, za ktorú Vám predmet leasingu predá leasingová spoločnosť na konci leasingu. Zvykne byť pár Eur.

Odpisy:
Zaradíš a rozpočítaš odpisy na toľko mesiacov, koľko je do ukončenia leasingovej zmluvy, lebo podľa zákona o dani z príjmov musiš odpísať predmet leasingu počas trvania leasingovej zmluvy.

§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
an-ps
23.03.10,10:02
Ďakujem azla, veľmi si mi pomohla.
Llívia
21.06.10,07:20
Vstupná cena pri pokračovateľovi leasingu bude istina zo zostávajúcich leasingových splátok + predajná cena pri ukončení leasingu. (zvykne to byť nejaká symbolická suma).
Inak by tam vchádzalo aj zaplatené odstupné, ale píšeš, že ste neplatili žiadne.

Firma A postúpila lízing auta na firmu B. Firma B neplatila žiadne odstupné. Lízingovej spoločnosti zaplatila poplatok - na faktúre od lízingovky je uvedené: "Paušálny poplatok za vypracovanie návrhu zmluvy o postúpení práv a povinností", v zmluve o postúpení lízingu je to uvedené ako: "paušálny poplatok za uskutočnenie cesie."
K vyššie uvedenému oceneniu: zaráta sa do obstarávacej ceny aj tento poplatok?
Je to takto správne:
34. splátka - istina 210 EUR
35. splátka - istina 220 EUR
36. splátka - istina 230 EUR
predajná cena 100 EUR
poplatok za postúpený lízing 300 EUR
Obstarávacia cena 1.060 EUR

Mesačný odpis: 1.060/3 = 354 + 354 + 352 EUR

Ešte doplním svoju otázku:
1. Splatnosť prvej splátky bola v 2/2010 s tým, že podľa splátkového kalendára je dátum dodania 3/2010. Dátum prihlásenia auta na DÚ = dátum zaradenie do užívania - bolo to v 2/2010. Prvý odpis uplatním v 2/2010 alebo až v 3/2010, keďže v 3/2010 je dátum dodania služby?
2. Vyššie uvádzaný poplatok za zmenu lízingovej zmluvy bol zahrnutý v samotnej zmluve z 2/2010. Faktúra na tento poplatok je vystavená v 3/2010. Keďže tento poplatok bol uvedený v zmluve, zaradila som ho do obstarávacej ceny. Je to tak správne (za predpokladu, že poplatok má byť súčasťou obstarávacej ceny)?
3. Keďže spoločnosť A aj B majú rovnakých majiteľov, nemala by sa firme B zdaniť nejaká čiastka, keďže firma A jej postúpila lízing bezodplatne?
nika.sum
19.01.11,08:28
firma A postupila leasing na firmu B, firme A prisla faktura na poplatok za postupenie predmetu leasing.zmluvy, prosim kam to zauctovat, na ake ucty?
KEJKA
19.01.11,09:09
účet 518
nika.sum
19.01.11,10:07
dakujem Kejka, tak je ako som myslela:)
cathyc
25.03.11,18:56
Mám podobný problém. Fyzická osoba previedla lízing na svoju sro. V zmluve o prevode je v jednom bode uvedené, že prenajímateľ vráti súčasnému nájomcovi pomernú časť ním zaplatenej splátky vopred. Ak dobre rozumiem tak lizingovka fyzickej osobe. Lizingovka na túto sumu vystavila faktúru novému nájmcovi, t.z. sro-čke s tým, že nemá nič platiť. Po prvé neviem ako mám vysporiadať v sro faktúru, ktorá nebude nikdy zaplatená a po druhé hrozím sa predstavy, či som nemala vo fyzickej osobe, doddaniť DPH z tejto čiastky. Ak sa v tom guláši niekto vyzná, budem vďačná za každú radu.
kvieta
25.01.12,14:06
Ahojte, mame postupeny lizing. Vsetky splatky su uhradene, chybalo doplatit kupnu cenu. Teda je uz aj cely odpisany uctovne. A vsak lizingovka nam poslala ukoncenie lizingu v oktobri. Mam narok na danove odpisy v r. 2011, ked bol lizing predcasne ukonceny? Ci ked ho nemam v majetku k 31.12.2011 tak nemam narok na danove odpisy a musim upravit ZD?