marilyn30
15.06.09,10:22
Dobrý deň všetkým, chcela by som vás poprosiť o radu pri doručení výpovede zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP z dôvodu zlej ekonomickej situácie zamestnávateľa - bol núteý znížiť stav zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce. Ponuka vhodnej práce zo strany zamestnávateľa nebola písomne vykonaná a nie je to uvedené ani vo výpovedi zamestnanca. Navyše ide o zamestnanca, ktorí má ZŤP pokles o viac ako 50% - celiakia ale nie je poberateľom invalidného dôchodku, má vydané rozhodnutie o ZŤP Úradom práce soc. vecí a rodiny. Predpokladám, že zamestnávateľ musí si najskôr vyžiadať súhlas od ÚPVSaR kým doručí zamestnancovi výpoveď. Takáto odvolávka vo výpovedi chýba, možno ju nie je potrebné uvádzať ale pochybujem že súhlas majú vydaný. Vo výpovedi nie je uvdené že je prerokovaná alebo odsúhlasená so zástupcami zamestnancov??? a navyše napísali doslovne " V zmysle § 63 ods. 1,b ZP Výpoveď daná zamestnávateľom - končíme s Vami pracovný pomer ku dňu 30.6.2009. Odstupné bude vyplatené podľa § 76 ZP.

Doručili výpoveď 10.6.2009 - zamestnanec prevzal týmto dňom osobne.

Prosím poraďte mi či mám napísať upozornenie na porušovanie ust. ZP - v podstate mu má bežať výpovedná doba do 31.08.2009 a má zachovaný nárok na odstupné vo výške 2-násobku priem. mes. zárobku. Toto by som brala do úvahy keby sa s ním dohodli že skončí 30.6.2009 ale cestou dohody...a riadne by aj vyčíslili výšku odstupného.

Pýtam sa či mu vznikne nárok na 4-násobok odstupného keby skončil k tomu 30.6.2009 alebo len 2-násobok??? - u zamestnávateľa pracuje len 10 mesiacov.

Ďakujem za všetky príspevky.
Chobot
15.06.09,08:45
Dobrý deň všetkým, chcela by som vás poprosiť o radu pri doručení výpovede zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP z dôvodu zlej ekonomickej situácie zamestnávateľa - bol núteý znížiť stav zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce. Ponuka vhodnej práce zo strany zamestnávateľa nebola písomne vykonaná a nie je to uvedené ani vo výpovedi zamestnanca. Navyše ide o zamestnanca, ktorí má ZŤP pokles o viac ako 50% - celiakia ale nie je poberateľom invalidného dôchodku, má vydané rozhodnutie o ZŤP Úradom práce soc. vecí a rodiny. Predpokladám, že zamestnávateľ musí si najskôr vyžiadať súhlas od ÚPVSaR kým doručí zamestnancovi výpoveď. Takáto odvolávka vo výpovedi chýba, možno ju nie je potrebné uvádzať ale pochybujem že súhlas majú vydaný. Vo výpovedi nie je uvdené že je prerokovaná alebo odsúhlasená so zástupcami zamestnancov??? a navyše napísali doslovne " V zmysle § 63 ods. 1,b ZP Výpoveď daná zamestnávateľom - končíme s Vami pracovný pomer ku dňu 30.6.2009. Odstupné bude vyplatené podľa § 76 ZP.

Doručili výpoveď 10.6.2009 - zamestnanec prevzal týmto dňom osobne.

Prosím poraďte mi či mám napísať upozornenie na porušovanie ust. ZP - v podstate mu má bežať výpovedná doba do 31.08.2009 a má zachovaný nárok na odstupné vo výške 2-násobku priem. mes. zárobku. Toto by som brala do úvahy keby sa s ním dohodli že skončí 30.6.2009 ale cestou dohody...a riadne by aj vyčíslili výšku odstupného.

Pýtam sa či mu vznikne nárok na 4-násobok odstupného keby skončil k tomu 30.6.2009 alebo len 2-násobok??? - u zamestnávateľa pracuje len 10 mesiacov.

Ďakujem za všetky príspevky.

Tak to vyzerá na evidentne neplatnú výpoveď. Upozorni zamestnávateľa, že výpoveď nespĺňa zákonom dané náležitosti a preto sa budeš domáhať jej neplatnosti súdnou cestou. Uvidíš, ako zareaguje, možno ti ponúkne dohodu. Musíš byť ale pripravená na to, že nebude súhlasiť a potom skutočne budeš musieť podať žalobu na súd. Nerob to ale sama, zaplať si advokáta, aby si niečo nezanedbala, čo by ti znemožnilo žalobu a náhradu (napr. často sa prešvihne lehota na podanie žaloby, nenapíše sa list zamestnávateľovi, alebo sa v žalobe niečo zle uvedie).
Miellikki
15.06.09,15:57
Skončenie štátnozamestnaneckého pomeru
Podľa § 41 zákona 312-2001o štátnej službe
(Skončenie štátnozamestnaneckého pomeru na žiadosť štátneho zamestnanca) :

(1) Na základe písomnej žiadosti štátneho zamestnanca sa štátnozamestnanecký pomer skončí rozhodnutím služobného úradu, ktoré musí služobný úrad vydať do 30 dní od doručenia tejto žiadosti.
(2) Štátnozamestnanecký pomer sa skončí dňom určeným v rozhodnutí. Lehota od vydania rozhodnutia do dňa určeného v rozhodnutí nesmie byť dlhšia ako 30 dní.
(3) Ak služobný úrad nevydá rozhodnutie v lehote ustanovenej v odseku 1, štátnozamestnanecký pomer sa skončí 60. dňom od doručenia žiadosti štátneho zamestnanca.

M o j a o t á z k a :
Ak môj zamestnávateľ - (štátna správa - Kataster nehnuteľností ) - nepristúpi na deň určený v mojej žiadosti, a nevydá rozhodnutie, ale nový zamestnávateľ ( organizácia verejnej správy ) na mna nemôže čakať 60 dní, ale maximálne 30 dní, aké môžu byť pre mňa následky toho, ak ostatných 30 dní neprídem do práce?
Aké kroky na postih má voči mne služobný úrad?

Viem že pri Zákonníku práce si môže zamestnávateľ nárokovať vzniknutú škodu. Ako je to však pri štátnej správe? Bude si kataster vymáhať odomňa mzdu, poprípade aká škoda mu môže vzniknúť ak som radový zamestnanec a moju prácu sú schopní robiť ešte ďalší traja na našej správe katatsra???
marilyn30
16.06.09,06:14
Ďakujem za potvrdenie mojich poznatkov:-) musím ešte preveriť keď by aj zamestnanec súhlasil s dohodou z organizačných dôvodov aj k tomuto dátumu 30.6.2009, či mu zostane zachovaný nárok na odstupné 2+2. Asi sa obrátim ohľadom výkladu § 76 ZP na príslušný IP:-(
Tweety
16.06.09,06:15
Ďakujem za potvrdenie mojich poznatkov:-) musím ešte preveriť keď by aj zamestnanec súhlasil s dohodou z organizačných dôvodov aj k tomuto dátumu 30.6.2009, či mu zostane zachovaný nárok na odstupné 2+2. Asi sa obrátim ohľadom výkladu § 76 ZP na príslušný IP:-(
Nárok na odstupné ostáva zachovaný. Výška odstupného podľa § 76 sa určí podľa trvania PP u zamestnávateľa. Ak je to aspoň 5 rokov, je nárok na 3mesačné odstupné.
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
marilyn30
16.06.09,07:42
jasné rozumiem, ale keď som sa radila s inými poradcami k tejto problematike a tomuto prípadu, tak mi povedali, že pri skončení dohodou z organizačných dôvodov by sa malo vyplatiť odstupné len vo výške dvojnásobku. Ale pri výpovedi by mal nárok v podstate na dve výplaty a ešte má nárok na 2-násobok odstupného... no nedáva mi to logiku, lebo takto je to pre zamestnanca max. nevýhodné...pochopila by som, ak by súhlasil dohodou k termínu org. zmeny a rovno by dostal odstupné 4-násobok do poslednej júnovej výplaty.
mzdarka renca
16.06.09,07:47
jasné rozumiem, ale keď som sa radila s inými poradcami k tejto problematike a tomuto prípadu, tak mi povedali, že pri skončení dohodou z organizačných dôvodov by sa malo vyplatiť odstupné len vo výške dvojnásobku. Ale pri výpovedi by mal nárok v podstate na dve výplaty a ešte má nárok na 2-násobok odstupného... no nedáva mi to logiku, lebo takto je to pre zamestnanca max. nevýhodné...pochopila by som, ak by súhlasil dohodou k termínu org. zmeny a rovno by dostal odstupné 4-násobok do poslednej júnovej výplaty.
dve výplaty sú za výpovednú dobu 2 mesiace, ak by zotrvala v PP, ale ak ukončí PP dohodou, nie je dôvod na 2 mesčné platy, nakoľko tie 2 mesiace neodpracovala. Má nárok len na odstupné v zmysle vyššie uvedeného § 76 ZP.
mlisa
16.06.09,07:51
jasné rozumiem, ale keď som sa radila s inými poradcami k tejto problematike a tomuto prípadu, tak mi povedali, že pri skončení dohodou z organizačných dôvodov by sa malo vyplatiť odstupné len vo výške dvojnásobku. Ale pri výpovedi by mal nárok v podstate na dve výplaty a ešte má nárok na 2-násobok odstupného... no nedáva mi to logiku, lebo takto je to pre zamestnanca max. nevýhodné...pochopila by som, ak by súhlasil dohodou k termínu org. zmeny a rovno by dostal odstupné 4-násobok do poslednej júnovej výplaty.

Odstupné je v § 76 formulované ako minimálny nárok, v prípade ak má zamestnávateľ záujem skončiť pracovný pomer dohodou, môže poskytnúť aj vyššie odstupné ako je zákonné minimum aby tak zamestnanca motivoval pristúpiť na dohodu.
mzdarka renca
16.06.09,07:57
Odstupné je v § 76 formulované ako minimálny nárok, v prípade ak má zamestnávateľ záujem skončiť pracovný pomer dohodou, môže poskytnúť aj vyššie odstupné ako je zákonné minimum aby tak zamestnanca motivoval pristúpiť na dohodu.
To je v poriadku, ale ak zamestnávateľ nechce, tak nemusí dať vyššie odstupné. Všetko je to o dohode dvoch zmluvných strán, zamestnanca a zamestnávateľa.
marilyn30
16.06.09,08:21
už rozumiem...tak z tohto mi vyplýva, že pre tohto zamestnanca bude rozumné ak bude trvať na výpovedi z org. dôvodov až do 31.8.2009 a ešte na 2mes. odstupnom, obráti sa na právnika a možno podá asi aj žalobu na neplatné skončenie prac. pomeru ak sa nejako inak nedohodnú...no je to dosť komplikované...a ešte by som chcela poprosiť o radu keď mám zamestnankyňu - osasmelú matku - teraz je na rodičovskej dovolenke do 20.3.2010 - do veku troch rokov jej dieťaťa. Chcela ale už nastúpiť od 1.9.2009, lenže zamestnávateľ nebol s jej prácou spokojný a obsadil na jej miesto iného zamestnanca, ktorého si chce naďalej ponechať. Mám problém jej ponúknuť vhodné miesto podľa dohodnutej PZ. Predpoklad je taký, že k 1.9.2009 sa na ňu vzťahuje zákaz výpovede, jedine, že by sme sa s ňou dohodli že nastúpi až po 20.3.2010 a potom by sme jej buď ponúkli miesto ak bude niečo voľné alebo by sme mohli jej dať výpoveď podľa § 68 ods. 1 písm. b) ZP, vzhľadom k tomu, že jej nemáme možnosť ponúknuť iné vhodné prac. miesto, alebo sa s ňou dohodnúť už v marci na skončení PP dohodou z týchto org. dôvodov. Čo vy na to? čo by ste s ňou urobili -no nemám istotu čo bude v roku 2010...