Kolejová
15.06.09,10:22
Sme platitelia DPH v SR. Vyrobili sme výrobok pre odberateľa v EU, ale predĺžil sa termín vývozu. Potrebovali by sme im vyfaktúrovať skladné. Máme to faktúrovať so slovenskou daňou ? Ide o platcov DPH, v rámci EU.
A ako by sme mali postupovať pri faktúre za skladé ale pre zahraničie napr. Čína ?

Ďakujem L. :confused:
Vladimír Ozimý
15.06.09,08:35
Sme platitelia DPH v SR. Vyrobili sme výrobok pre odberateľa v EU, ale predĺžil sa termín vývozu. Potrebovali by sme im vyfaktúrovať skladné. Máme to faktúrovať so slovenskou daňou ? Ide o platcov DPH, v rámci EU.
A ako by sme mali postupovať pri faktúre za skladé ale pre zahraničie napr. Čína ?

Ďakujem L. :confused:

skladné nie je podľa mňa nič iné ako prenájom skladovacích priestorov (predpokladám). Predmet dane je tam kde sa nehnuteľnosť nachádza t.j. ja by som to zdanil v tuzemsku so slovenskou daňou bez ohľadu na to či je to faktúrované do EU alebo do tretích krajín...
Kolejová
15.06.09,09:04
A ako je to potom s DPH, obávam sa toho, že by sme museli počítať koeficient ??

L.
Kolejová
16.06.09,04:53
Vie mi niekto poradiť ? Myslela som koeficient pri došlých faktúrach.

L.
Milan Benka
16.06.09,05:36
Ak prenajímate nehn. zdaniteľnej osobe, môžete sa rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. Platí to od 1.4 tohto roku, ak sa nemýlim.
Mária.K.
16.06.09,05:58
skladné nie je podľa mňa nič iné ako prenájom skladovacích priestorov (predpokladám). Predmet dane je tam kde sa nehnuteľnosť nachádza t.j. ja by som to zdanil v tuzemsku so slovenskou daňou bez ohľadu na to či je to faktúrované do EU alebo do tretích krajín...
Skladné nemusí byť automaticky prenájom skladovacích priestorov. Obchodný zákonník upravuje okrem iných zmlúv aj zmluvu o skladovaní. Vyberám z príslušného ustanovenia Obchodného zákonníka:

"§ 527
Základné ustanovenia

(1) Zmluvou o skladovaní sa skladovateľ zaväzuje prevziať vec, aby ju uložil a opatroval, a ukladateľ sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu (skladné).

(2) Ak v zmluve nie je uvedené, či sa má vec opatrovať za odplatu alebo bezplatne, a opatrovanie veci je predmetom podnikania skladovateľa, platí že strany uzavreli zmluvu o skladovaní. "


Ak by uskladnenie bolo na základe takejto zmluvy, išlo by o klasické dodanie služby a o koeficiente pre účely odpočtu DPH by nebolo potrebné vôbec uvažovať.
Kolejová
16.06.09,06:04
Momentálne nemáme žiadnu zmluvu s odberateľom. Skladovali sme tento výrobok tu asi 2 mesiace len preto, že sa posunul termín vývozu a chceli by sme im to faktúrovať. Podníkáme v strojárskej výrobe čiže predmetom podnikania nie je prenájom.

L.
Mária.K.
16.06.09,06:33
Momentálne nemáme žiadnu zmluvu s odberateľom. Skladovali sme tento výrobok tu asi 2 mesiace len preto, že sa posunul termín vývozu a chceli by sme im to faktúrovať. Podníkáme v strojárskej výrobe čiže predmetom podnikania nie je prenájom.

L.
Môj názor je taký, že ak ste výrobky skladovali, vychádzali ste z nejakých zmluvne dohodnutých podmienok a podľa tých je potrebné posúdiť aj charakter vzťahu, t.j. či pri fakturácii ide o nájomné, alebo skladné.
Kolejová
16.06.09,06:43
Plánujeme faktúrovať len skladné. Ten výrobok je ešte u nás takže dodanie výrobku budeme faktúrovať možno v júli, ak už budú mať oni pripravenú prevádzku kde to chcú osadiť.

L.