pistik71
15.06.09,10:47
Ahojte!
V prvom rade mi mile uctovnicky a uctovnici prepacte za blbu otazku v nazve a nekamenujte ma. Zacinam ako SZCO a zamyslam sa nad tym, ci su robit jednoduche uctonictvo sam, alebo si ho nechat niekomu robit.
Ja viem, kazdy povie ze aby som to nechal na odbornikoch (co je ciastocne aj moj nazor), avsak na druhej strane si hovorim ze to nemoze byt az take zlozite (tak hlavne toto mi odpustite ;)).

Budem robit v oblasti informacnych technologii - takze by som si zadovazil nejaky dobry program. V tejto oblasti robim aj so zaviazanymi ocami.
Viem vsak ze veda nie je v programe (aj ked ten, myslim, to moze dost ulahcit), ale v tom, kde, co a ako zauctovat. Rad by som to dal niekomu robit, ale v dnesnej dobe je dobre kazde euro, a tiez tak trochu je to pre mna vyzva (rad sa potykam s novymi vecami). Radcom by mi mohlo byt aj toto forum, cast uctovnictvo (dufam ze ste tu dobre duse).

Tak co vy na to? Da sa to zvladnut? Ved aj vy ste nejako zacinali... :)
Gabi03
15.06.09,08:50
Určite sa všetko dá zvládnuť, keď sú vedomosti.
A to, či budeš mať dostatočné množstvo vedomostí, bude záležať na tebe, ako sa budeš snažiť. :)

mimotemy Zaujímavá by bola štatistika, v ktorej oblastí zákonov sa najčastejšie menia alebo novelizujú. :D
KEJKA
15.06.09,08:56
v oblasti, o ktorej hovoríš, je možno vyhodnejšie uvažovať o paušálnych výdavkcoh.
V takom prípade odporúčam zadovážiť si peňažný denník v exceli - je tu na Porade a budeš si sám vyplnovať kolonky.
Bude nutná hlavne evidencia všetkých príjmov.
No a na konci roka dáš túto databázu k dispozícii odborníkovi, ktorý ti urobí DPFO - aspoň jeden rok presne uvidíš, čo treba brať do úvahy a nasledujúci rok si to už budeš robiť sám aj so zaviazanými očami.
Ale možno aj DPFO zvládneš sám interaktívne s Poradou......
a keby si chcel naozaj JU, alebo by si musel JU kvôli DPH, tak aj tam ten peňažný denník vedený správne, nalepené bločky usporiadané doklady budú dobrým dôvodom pre stanovenie rozumnej ceny za ukončenie - spracovanie DPFO a výkazov.
Nebudeš ďalší igelitkár,čo je dôležité.
pistik71
15.06.09,09:07
Dik za podporu. A nevies ci neexistue aj nejake mudra kniha ktora to jednoducho vysvetli? Lebo ide aj vselijaku papierovacku a tak - radsej si to dam poradit ako sa tvarit na mudreho.
pistik71
15.06.09,09:19
v oblasti, o ktorej hovoríš, je možno vyhodnejšie uvažovať o paušálnych výdavkcoh.
V takom prípade odporúčam zadovážiť si peňažný denník v exceli - je tu na Porade a budeš si sám vyplnovať kolonky.
Bude nutná hlavne evidencia všetkých príjmov.
No a na konci roka dáš túto databázu k dispozícii odborníkovi, ktorý ti urobí DPFO - aspoň jeden rok presne uvidíš, čo treba brať do úvahy a nasledujúci rok si to už budeš robiť sám aj so zaviazanými očami.
Ale možno aj DPFO zvládneš sám interaktívne s Poradou......
a keby si chcel naozaj JU, alebo by si musel JU kvôli DPH, tak aj tam ten peňažný denník vedený správne, nalepené bločky usporiadané doklady budú dobrým dôvodom pre stanovenie rozumnej ceny za ukončenie - spracovanie DPFO a výkazov.
Nebudeš ďalší igelitkár,čo je dôležité.

Som uvazoval o pausalnych vydavkoch, len neviem ci to bude pre mna vyhodnejsie. Vydavky sice budem mat minimalne, ale budem asi vela cestovat, tak by som si mohol vela nakladov sprait na cestakoch. Tak preto som upustil od pausalnych.
Stanislav 1975
15.06.09,09:23
Ja neviem, ale radšej obanuj pár eur a nájdi si profi-účtovníčku, totiž, tie zákony sa stále menia a stále je niečo nové a v neposlednom rade ti može aj pár eur navyše ušetriť, keď ti pomože dobrou radou, čo by si ty ako laik nevedel...
pistik71
15.06.09,09:30
Ja neviem, ale radšej obanuj pár eur a nájdi si profi-účtovníčku, totiž, tie zákony sa stále menia a stále je niečo nové a v neposlednom rade ti može aj pár eur navyše ušetriť, keď ti pomože dobrou radou, čo by si ty ako laik nevedel...

No prave, aj nad tymto sa zamyslam. Len ak nebudem na plno vytazeny mojou pracou, tak by som sa "zabaval" uctovnictvom. A par eur usetril (pravdu povediac, ani neviem kolko je obvykla taxa za vedenie JU)

Este som uvazoval, ze by som to prvy rok niekomu dal robit a dualne by som si to viedol aj ja - ucil by som sa. Ale neviem ci to nie je blbost...
VladoaKatka
15.06.09,09:35
Som uvazoval o pausalnych vydavkoch, len neviem ci to bude pre mna vyhodnejsie. Vydavky sice budem mat minimalne, ale budem asi vela cestovat, tak by som si mohol vela nakladov sprait na cestakoch. Tak preto som upustil od pausalnych.
Ešte máš pred sebou viac ako 6 mesiacov, uvidíš ako to bude vyzerať ku koncu roka. Nemôžeš ani od cestovných nákladov očakávať nejaké veľké zníženie. Rob tak, ako Ti radí KEJKA.
veronikasad
15.06.09,09:39
Som uvazoval o pausalnych vydavkoch, len neviem ci to bude pre mna vyhodnejsie. Vydavky sice budem mat minimalne, ale budem asi vela cestovat, tak by som si mohol vela nakladov sprait na cestakoch. Tak preto som upustil od pausalnych.
mimotemynezabudol si na registráciu dane z motorových vozidiel ? Auto máš v majetku firmy alebo ako fyzická osoba ?
pistik71
15.06.09,09:47
Ešte máš pred sebou viac ako 6 mesiacov, uvidíš ako to bude vyzerať ku koncu roka. Nemôžeš ani od cestovných nákladov očakávať nejaké veľké zníženie. Rob tak, ako Ti radí KEJKA.

No len to ci budem viest JU alebo pusalne musim volit hned pri zalozeni zivnosti, nie?
Co sa tyka cestovnych nahrad, tak denne spravim mozno 200 az 400 km (niekedy mozno aj len papierovo :). A to je dost, nie?
pistik71
15.06.09,09:50
mimotemynezabudol si na registráciu dane z motorových vozidiel ? Auto máš v majetku firmy alebo ako fyzická osoba ?

Vdaka za pripomienku. Auto mam ako fyzicka osoba, do firmy sa as neoplati, lebo ma 2 roky a ma este dost vysoku cenu. Takze by som ho mohol odpisovat uz len 2 roky, a potom by som ho mal problem dostat z majetku firmy za malo penazi (musel by som si ho predat a z toho platit dan).
Viem ze auto musim prihlasit na DU a zaplatit cestnu dan a potom robit cestaky...
Xanti
15.06.09,09:52
No len to ci budem viest JU alebo pusalne musim volit hned pri zalozeni zivnosti, nie?
Co sa tyka cestovnych nahrad, tak denne spravim mozno 200 az 400 km (niekedy mozno aj len papierovo :). A to je dost, nie? Nie nemusíš sa rozhodnúť pri založení živnosti či budeš robiť účto alebo to robiť cez paušál.
Babenky sa ťa snažia upozorniť, na to že..... aby si mohol si robiť cesťáky, musíš mať vozidlo vo svojom vlastníctve a musíš ho prihlásiť na daňový úrad už teraz ... aby si v januári mohol zaplatiť daň z motorových vozidiel.
V opačnom prípade, si cesťáky robiť nebudeš mohol. :eek:
veronikasad
15.06.09,09:52
Vdaka za pripomienku. Auto mam ako fyzicka osoba, do firmy sa as neoplati, lebo ma 2 roky a ma este dost vysoku cenu. Takze by som ho mohol odpisovat uz len 2 roky, a potom by som ho mal problem dostat z majetku firmy za malo penazi (musel by som si ho predat a z toho platit dan).
Viem ze auto musim prihlasit na DU a zaplatit cestnu dan a potom robit cestaky...
to ti kto povedal ?
pistik71
15.06.09,10:01
to ti kto povedal ?

Uctovnicka. Ale vyzera to logicky, ak mam auto vo firme a chce ho predat, tak ho preda firma a je to zisk, nie? A este mi povedz ze aj s tym odpisovanim to nie je pravda, tak ma celkom potesis.
pistik71
15.06.09,10:03
Nie nemusíš sa rozhodnúť pri založení živnosti či budeš robiť účto alebo to robiť cez paušál.
Babenky sa ťa snažia upozorniť, na to že..... aby si mohol si robiť cesťáky, musíš mať vozidlo vo svojom vlastníctve a musíš ho prihlásiť na daňový úrad už teraz ... aby si v januári mohol zaplatiť daň z motorových vozidiel.
V opačnom prípade, si cesťáky robiť nebudeš mohol. :eek:

Aha, takze rozhodnut sa mozem ked budem robit danove priznanie? To by bolo celkom fajn.
veronikasad
15.06.09,10:06
Uctovnicka. Ale vyzera to logicky, ak mam auto vo firme a chce ho predat, tak ho preda firma a je to zisk, nie? A este mi povedz ze aj s tym odpisovanim to nie je pravda, tak ma celkom potesis.
ak ho predávaš ako firma, samozrejme ho zdaníš. Ale ak ho po skončení odpisovania preradíš do osobného majetku, sám sebe ho nepredávaš a teda žiadnu daň neplatíš. Ak by si ho však po preradení do osob. majetku predal do 5 rokov, príjem z predaja musíš zdaniť.

Osobný automobil sa odpisuje štyri roky. Ak vložíš do majetku firmy auto ktoré si mal ako súkromná osoba, odpisuješ len zostávajúci počet rokov do 4 rokov od nadobudnutia. Ale môžeš si dať do daňových výdavkov všetky výdavky na prevádzku auta, čo pri paušálnych náhradách nie je možné.
KEJKA
15.06.09,10:09
auto prihlás v každom prípade na podnikanie, aby si nemal problémy.
S odpisovaním - to je pravda, už len dva roky,možno tri, neviem či rok 2009 je 2. alebo 3.rok. Ale potom už len benzín a to sa neoplatí.
Pozor na ten počet km, ak prejdeš 200-300 denne, ešte OK, ale 400 aviac pravidelne, je divné, kedy potom robiš tie obchody? Ale ak to vieš preukázať, tak dobre -to je na tebe.
preto ti radím viesť ten excelpeňažný denník, lebo tam budeš mať všetky príjmy, výdavky
plus si vieš viesť knihu jázd, takže účtovníčke maximálne ulahčíš prácu.
po ukončení roka sa to všetko spočíta a porovná s paušílnymi výdavkami............na základe toho sa rozhodneš, čo je výhodnejšie.
pistik71
15.06.09,10:12
ak ho predávaš ako firma, samozrejme ho zdaníš. Ale ak ho po skončení odpisovania preradíš do osobného majetku, sám sebe ho nepredávaš a teda žiadnu daň neplatíš. Ak by si ho však po preradení do osob. majetku predal do 5 rokov, príjem z predaja musíš zdaniť.

Osobný automobil sa odpisuje štyri roky. Ak vložíš do majetku firmy auto ktoré si mal ako súkromná osoba, odpisuješ len zostávajúci počet rokov do 4 rokov od nadobudnutia. Ale môžeš si dať do daňových výdavkov všetky výdavky na prevádzku auta, čo pri paušálnych náhradách nie je možné.

Dik. Ale tym padom by som ho bez zdanenia mohol predat az ako 9-rocne, co je vela. Ale dobra informacia.

To mi je jasne. Ja som uvazoval ze budem robit JU a auto budem mat ako sukromna osoba ale bude prihlasene a DU. A cestakov mozem pisat od rana d vecera. Hm... este som ani nezacal a uz spekulujem ;)
KEJKA
15.06.09,10:24
............... Ja som uvazoval ze budem robit JU a auto budem mat ako sukromna osoba ale bude prihlasene a DU. A cestakov mozem pisat od rana d vecera. Hm... este som ani nezacal a uz spekulujem ;)
ano, budeš si písať knihu jázd, nebudeš ako SZČO písať sam sebe cesťáky (=cestovné príkazy).
a špekulovanie patrí k veci, s tým sa netráp. Môžeš písať kolko chceš, ale musíš si to vedieť aj obhájiť, lebo dôkazné bremeno je na tebe.
hanelie
15.06.09,10:24
le tym padom by som ho bez zdanenia mohol predat az ako 9-rocne, co je vela.
môžeš ho predať / resp darovať / aj za korunku :D teda centík / potom platíš daň z takejto sumy
KEJKA
15.06.09,10:25
môžeš ho predať / resp darovať / aj za korunku :D teda centík / potom platíš daň z takejto sumy
pozor máme ETIKETU porady, tuším bod 14 !!!!
pistik71
15.06.09,10:28
môžeš ho predať / resp darovať / aj za korunku :D teda centík / potom platíš daň z takejto sumy

No len co na to DU :D
A navyse zavisej osobe ho musim predat za obvyklu cenu. Alebo nie?
pistik71
15.06.09,10:32
ano, budeš si písať knihu jázd, nebudeš ako SZČO písať sam sebe cesťáky (=cestovné príkazy).
a špekulovanie patrí k veci, s tým sa netráp. Môžeš písať kolko chceš, ale musíš si to vedieť aj obhájiť, lebo dôkazné bremeno je na tebe.

Ved prave, viem obhajit dost ciest.
Spekulovat treba, ale nechcem az prilis. A aj tento stat treba podporit nejakou danou, ale nie prilis velkou. Dan by som snad prezil, len aby mi nevyskocili velke odvody.
hanelie
15.06.09,10:34
pozor máme ETIKETU porady, tuším bod 14 !!!!
kejka,
nemyslím, že príspevok navádza k porušovaniu akéhokoľvek zákona / resp zákona o dani z prijmov /
KEJKA
15.06.09,13:00
ja som si tiež nemyslela, ale ma dobre za niečo podobné vyložene sfúkli, tak som radšej upozornila..............
hanelie
15.06.09,13:02
ja som si tiež nemyslela, ale ma dobre za niečo podobné vyložene sfúkli, tak som radšej upozornila.............
si zlatá,:)

kto sa opovážil ? :D
Xanti
15.06.09,14:21
Aha, takze rozhodnut sa mozem ked budem robit danove priznanie? To by bolo celkom fajn. No nie je to celkom tak, lebo ak teraz neprihlásiš motorové vozidlo daňovému úradu, tak nemôžeš využiť cesťáky ak budeš robiť JU.
Ak ho prihlásiš a rozhodneš sa robiť len paušalne náklady, tak daň z motorového vozidla zaplatiť musíš.
Preto veľmi dobre zváž čo sa ti oplatí. V podstate do príjmu bajočko 7000 eur sa dá ísť aj cez paušal bez platenia daní. ;)
KEJKA
15.06.09,14:24
No nie je to celkom tak, lebo ak teraz neprihlásiš motorové vozidlo daňovému úradu, tak nemôžeš využiť cesťáky ak budeš robiť JU.
Ak ho prihlásiš a rozhodneš sa robiť len paušalne náklady, tak daň z motorového vozidla zaplatiť musíš. naozaj?
Preto veľmi dobre zváž čo sa ti oplatí. V podstate do príjmu bajočko 7000 eur sa dá ísť aj cez paušal bez platenia daní. ;)
inak shlasím.
On sa má rozhodnúť medzi paušálnymi výdavkami alebo JU
auto využíva na podnikanie, to by som odporúčala prihlásiť čím skôr.
Xanti
15.06.09,14:30
Kejka,
veď ja píšem, že ak prihlási mot. vozidlo na DU teraz, tak v januári bude platiť daň bezohľadu na to či sa rozhodne viesť JU abo to urobí paušalne.
Vari sa mýlim? Nemyslím.
KEJKA
15.06.09,15:44
ano, len ja si myslím opačne, že sa musí prihlásiť na DMV v každom prípade, aj keby hned vedel, že bude uplatňovať paušálne výdavky.
Xanti
15.06.09,16:34
ano, len ja si myslím opačne, že sa musí prihlásiť na DMV v každom prípade, aj keby hned vedel, že bude uplatňovať paušálne výdavky. Prečo? Lebo ho bude používať na podnikanie? To je povinnosť prihlásiť ho na DU? Ked si nebude uplatňovať náklady na to auto?
Podľa mňa, mal by si to pistík zvážiť, ako bude účtovať či bude viesť JU alebo pôjde na paušál. A podľa toho sa zariadiť pri prihlasovaní vozidla na DU k DzMV. Prečo má platiť pri paušáli daň z MV, ked to nie je povinnosť lebo auto má na seba ako súkromná osoba. :confused:
Btw. ja som tiež používala súkromné vozidlo na dosiahnutie príjmov v živnosti, a nedala som si ani korunu do nákladov, ani neprihlásila na DU lebo to bolo vozidlo mamine. A tiež som používala na dosiahnutie prijmov autobusy MHD, a tiež aj vlaky a dialkové busy. Tiež som ich mala nahlásiť na DU? A zaplatiť za ne daň z MV?
veronikasad
15.06.09,16:44
Prečo? Lebo ho bude používať na podnikanie? To je povinnosť prihlásiť ho na DU? Ked si nebude uplatňovať náklady na to auto?
Podľa mňa, mal by si to pistík zvážiť, ako bude účtovať či bude viesť JU alebo pôjde na paušál. A podľa toho sa zariadiť pri prihlasovaní vozidla na DU k DzMV. Prečo má platiť pri paušáli daň z MV, ked to nie je povinnosť lebo auto má na seba ako súkromná osoba. :confused:
Btw. ja som tiež používala súkromné vozidlo na dosiahnutie príjmov v živnosti, a nedala som si ani korunu do nákladov, ani neprihlásila na DU lebo to bolo vozidlo mamine. A tiež som používala na dosiahnutie prijmov autobusy MHD, a tiež aj vlaky a dialkové busy. Tiež som ich mala nahlásiť na DU? A zaplatiť za ne daň z MV?
Súhlasím s KEJKA


Čl. 2

Predmet dane

1. Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M,N a O (ďalej
len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých
plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov (ďalej len „podnikanie


Daň z motorových vozidiel sa platí nie preto, že si daňovník chce uplatniť výdavky z prevádzky motorového vozidla, ale preto, že auto využíva na podnikanie.
KEJKA
15.06.09,16:46
no počkaj, zasa nesplietaj. Neviem čo bolo u teba v nákladoch a kedy......
To že uplatňuje paušál, neznamená, že si nedáva NIČ do nákladov. proste 40% výdavkov je všetko, čo súvisí s jeho podnikaním včítane DMV. Samozrejme je to asi nekontrolovateľné, kedže nevykazuje položkovo doklady, výdavky, to však ho nezbavuje povinnosti prihlásiť auto na podnikanie a zaplatiť DMV.
Xanti
15.06.09,16:52
Súhlasím s KEJKA


Čl. 2

Predmet dane

1. Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M,N a O (ďalej
len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých
plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov (ďalej len „podnikanie

Áno ja súhlasím. V podstate, je to pravda ale povedzme si na rovinu kto to dnes robí? Ten kto si uplatňuje skutočné výdavky. Paušalisti máloktorí, a dalšia vec je tá, že to auto je používané aj na súkromné účely a ako mi to refunduje DU. Takže asi preto nie každý prihlási to vozidlo.
BTW: v mojom prípade to bolo cca 10% jazdy autom a zvyšok dopravou, a to mi štát sponzoroval teda zle som sa vyjadrila. mám zlavu na cestovné z dôvodu zťp. Takže stále je tu otázka, mala som priznať aj tie autobusy a vlaky, ked som ich využívala na podnikanie? Teda na zabezpečenie mojich príjmov. :rolleyes:
Xanti
15.06.09,16:55
Daň z motorových vozidiel sa platí nie preto, že si daňovník chce uplatniť výdavky z prevádzky motorového vozidla, ale preto, že auto využíva na podnikanie. súhlasím, ale kto mu dokáže že auto používal na podnikanie? ved mohol použiť aj verejnú dopravu.....

Ja viem, že dnes nie je nič ani lahké a ani čierno biele, takže ludia si hladajú cesty čo sú výhodnejšie pre nich. A naozaj ako ste babenky povedali, paušalisti sú nekontrolovateľný .....
veronikasad
15.06.09,17:07
súhlasím, ale kto mu dokáže že auto používal na podnikanie? ved mohol použiť aj verejnú dopravu.....

Ja viem, že dnes nie je nič ani lahké a ani čierno biele, takže ludia si hladajú cesty čo sú výhodnejšie pre nich. A naozaj ako ste babenky povedali, paušalisti sú nekontrolovateľný .....
Xanti, súhlasím s tebou, viem ako te "beží" v praxi.
Citovala som z nariadenia TSK.
Xanti
15.06.09,17:14
Ja som sa na začiatku pri otvorení živnosti pýtala na tú daň z MV správcu dane. My povedal, že načo? Keď nevyrobím. Takže oni sami ľudom takto "pomáhajú" sa orientovať. Nie je to správne, ale ....
tetrisss
15.06.09,17:43
Tak ono je to take vselijake, kto im dokaze, ze v tom pausale su naklady na dopravu?
Xanti
15.06.09,17:46
A kto im dokáže, že v paušali nemajú zahrnuté náklady na dopravu. Napr. vlastné labočky odnesú ma kde chcem ... :D ale tuším sme už zabehli mimotemy všetko je v rozhodnutí pistik71 ako to spraví a ako sa rozhodne.
tetrisss
15.06.09,17:57
Jasne, ale ja by som v tom nevidela ziadny priestupok.
pistik71
16.06.09,20:37
No nie je to celkom tak, lebo ak teraz neprihlásiš motorové vozidlo daňovému úradu, tak nemôžeš využiť cesťáky ak budeš robiť JU.
Ak ho prihlásiš a rozhodneš sa robiť len paušalne náklady, tak daň z motorového vozidla zaplatiť musíš.
Preto veľmi dobre zváž čo sa ti oplatí. V podstate do príjmu bajočko 7000 eur sa dá ísť aj cez paušal bez platenia daní. ;)

No, to dufam zarobim rocne viac ako 7000 eur :rolleyes:
Len teraz ma trapi jedna vec, budem mat zivnost tento rok len 6 mesiacov, avsak uz pre niektorych zakaznikov pracujem cca 3 mesiace a dohodol som sa s nimi ze ked budem mat zivnost tak im to dofakturujem. Lenze tym budem mat za 6 mesiacov podnikania tohto roku prijem vo vyske 9 mesiacov. Takze budem potrebovat nejako znizit danovy zaklad. Teda, dane by som prezil, len mi z toho mozu buduci rok vyskocit vysoke odvody, nie?
tetrisss
16.06.09,21:02
Myslim,ze tu musis porozmyslat, ake velke naklady mozes dosiahnut, to zalezi od cinnosti, ktoru robis. V prvom rade si to predbezne zrataj a potom sa rozhodni, ci je lepsi pausal, alebo vsetky mozne naklady. K tomu sa bez tychto informacii ani neda vyjadrit.
pistik71
16.06.09,21:11
Myslim,ze tu musis porozmyslat, ake velke naklady mozes dosiahnut, to zalezi od cinnosti, ktoru robis. V prvom rade si to predbezne zrataj a potom sa rozhodni, ci je lepsi pausal, alebo vsetky mozne naklady. K tomu sa bez tychto informacii ani neda vyjadrit.

Ved prave naklady budem mat male, budem poskytovat IT sluzby (cize len moja praca, ziadny tovar). Jedinu "zachranu" vidim v cestakoch.
Dav
17.06.09,02:56
ano, budeš si písať knihu jázd, nebudeš ako SZČO písať sam sebe cesťáky (=cestovné príkazy).
a špekulovanie patrí k veci, s tým sa netráp. Môžeš písať kolko chceš, ale musíš si to vedieť aj obhájiť, lebo dôkazné bremeno je na tebe.
Etiketa Porady.;)
KEJKA
17.06.09,04:10
si zlatá,:)

kto sa opovážil ? :D
:) jeden nemenovaný moderátor:)

No nie je to celkom tak, lebo ak teraz neprihlásiš motorové vozidlo daňovému úradu, tak nemôžeš využiť cesťáky ak budeš robiť JU.
Ak ho prihlásiš a rozhodneš sa robiť len paušalne náklady, tak daň z motorového vozidla zaplatiť musíš.
Preto veľmi dobre zváž čo sa ti oplatí. V podstate do príjmu bajočko 7000 eur sa dá ísť aj cez paušal bez platenia daní. ;)

súhlasím, ale kto mu dokáže že auto používal na podnikanie? ved mohol použiť aj verejnú dopravu.....
Ja viem, že dnes nie je nič ani lahké a ani čierno biele, takže ludia si hladajú cesty čo sú výhodnejšie pre nich. A naozaj ako ste babenky povedali, paušalisti sú nekontrolovateľný .....

Xanti, súhlasím s tebou, viem ako te "beží" v praxi.
Citovala som z nariadenia TSK.

Etiketa Porady.;)
tak to upozornenie by patrilo na všetky citované príspevky, nie na môj, keď ja práve upozorňujem na nutnoť hodnotenia vykazovaných výdavkov - nákladov.

No, to dufam zarobim rocne viac ako 7000 eur :rolleyes:
Len teraz ma trapi jedna vec, budem mat zivnost tento rok len 6 mesiacov, avsak uz pre niektorych zakaznikov pracujem cca 3 mesiace a dohodol som sa s nimi ze ked budem mat zivnost tak im to dofakturujem. Lenze tym budem mat za 6 mesiacov podnikania tohto roku prijem vo vyske 9 mesiacov. Takze budem potrebovat nejako znizit danovy zaklad. Teda, dane by som prezil, len mi z toho mozu buduci rok vyskocit vysoke odvody, nie?


Ved prave naklady budem mat male, budem poskytovat IT sluzby (cize len moja praca, ziadny tovar). Jedinu "zachranu" vidim v cestakoch.

cesťáky ti to neutiahnu, pri IT službách je najmä elektronická komunikácia, nemôžeš sa spoliehať, že si obhájiš denné jazdy rádovo v stovkách km. Jednoducho je ti asi súdené použiť 40% paušálne výdavky. Ale - teraz odvody neplatíš, že? Pokiaľ k 30.6.2010 prerušíš živnosť - veď "kto ri dokáže, že podnikáš?", parafrázujem..............
teda ked prerušíš, tak nepodnikáš a odvody od 1.7.2010 neplatíš. Viac sa dočítaš v DRAKovi, resp. aj tu na Porade v príspevkoch nášho NAJporaďáka.
sorry, tento príspevok je porušením Etikety porady, ale ked ste mi už označili ten nesprávny, tak nech to stojí zato! :):):)
Dav
17.06.09,04:39
pozor máme ETIKETU porady, tuším bod 14 !!!!
:rolleyes:
Dav
17.06.09,04:40
:) jeden nemenovaný moderátor:)




tak to upozornenie by patrilo na všetky citované príspevky, nie na môj, keď ja práve upozorňujem na nutnoť hodnotenia vykazovaných výdavkov - nákladov.




cesťáky ti to neutiahnu, pri IT službách je najmä elektronická komunikácia, nemôžeš sa spoliehať, že si obhájiš denné jazdy rádovo v stovkách km. Jednoducho je ti asi súdené použiť 40% paušálne výdavky. Ale - teraz odvody neplatíš, že? Pokiaľ k 30.6.2010 prerušíš živnosť - veď "kto ri dokáže, že podnikáš?", parafrázujem..............
teda ked prerušíš, tak nepodnikáš a odvody od 1.7.2010 neplatíš. Viac sa dočítaš v DRAKovi, resp. aj tu na Porade v príspevkoch nášho NAJporaďáka.
sorry, tento príspevok je porušením Etikety porady, ale ked ste mi už označili ten nesprávny, tak nech to stojí zato! :):):)
Etiketa Porady sa tu objavila prvýkrát ako odpoveď na príspevok, ktorým sa určovala cena vozidla...;)
pistik71
17.06.09,04:48
prosim vas, len sa koli mne nepobite :-)
Ajuška
17.06.09,04:53
prosim vas, len sa koli mne nepobite :-)
mimotemy...čo ak stojíš za to? ...:D...
pistik71
17.06.09,05:02
cesťáky ti to neutiahnu, pri IT službách je najmä elektronická komunikácia, nemôžeš sa spoliehať, že si obhájiš denné jazdy rádovo v stovkách km. Jednoducho je ti asi súdené použiť 40% paušálne výdavky. Ale - teraz odvody neplatíš, že? Pokiaľ k 30.6.2010 prerušíš živnosť - veď "kto ri dokáže, že podnikáš?", parafrázujem..............
teda ked prerušíš, tak nepodnikáš a odvody od 1.7.2010 neplatíš. Viac sa dočítaš v DRAKovi, resp. aj tu na Porade v príspevkoch nášho NAJporaďáka.
sorry, tento príspevok je porušením Etikety porady, ale ked ste mi už označili ten nesprávny, tak nech to stojí zato! :):):)

Co sa tyka cestakov, tak snad mam vyhodu, ze precujem pre firmu ktora okrem seba ma 2 pobocky vzdialene cca 200km, a rozbiehaju sa tam nove veci, tak tam tak ci tak budem musiet chodit. Len pocitac sa cez internet neda komplet nainstalovat, tiez nastavit sietove veci, fyzicky nieco pripojit a podobne. A ani skolenie na dialku nie je ono.
Prerusit nemozem, lebo sa uchadzam o prispevok z uradu prace na zacatie SZCO. Momentalne som este na urade prace, takze som ani doteraz odvody neplatil (a pred tym mi ich platil zamestnavatel).
Blankake
17.06.09,05:13
Co sa tyka cestakov, tak snad mam vyhodu, ze precujem pre firmu ktora okrem seba ma 2 pobocky vzdialene cca 200km, a rozbiehaju sa tam nove veci, tak tam tak ci tak budem musiet chodit. Len pocitac sa cez internet neda komplet nainstalovat, tiez nastavit sietove veci, fyzicky nieco pripojit a podobne. A ani skolenie na dialku nie je ono.
Prerusit nemozem, lebo sa uchadzam o prispevok z uradu prace na zacatie SZCO. Momentalne som este na urade prace, takze som ani doteraz odvody neplatil (a pred tym mi ich platil zamestnavatel).
Nikto nevie dopredu určiť, ako sa mu bude dariť (aké bude mať príjmy) a teda aké odvody bude platiť... Do SP sa prvý rok podnikania odvody platiť nemusia.
O uplatnení paušálnych výdavkov sa môžeš rozhodnúť aj potom, uvidíš, ako čo sa Ti viac oplatí.
pistik71
17.06.09,05:23
Nikto nevie dopredu určiť, ako sa mu bude dariť (aké bude mať príjmy) a teda aké odvody bude platiť... Do SP sa prvý rok podnikania odvody platiť nemusia.
O uplatnení paušálnych výdavkov sa môžeš rozhodnúť aj potom, uvidíš, ako čo sa Ti viac oplatí.

No to mi je jasne. Prvy rok neplatim, ale ten druhy budem platit podla prveho. A kedze sa mi ten prvy naakumuluje prijem aj z mesiacov kedy som nemal zivnost, tak to bude o dost vyssie.

A ako to teda je? Zivnost budem mat od 1.7., a odvody mi budu pocitat z prijmu od 1.7.2009 do 1.7.2010, alebo mi odvody vypocitaju len z prijmu za rok 2009 (prijem zo zivnosti / pocet mesiacov zivnosti)?
Blankake
17.06.09,05:26
No to mi je jasne. Prvy rok neplatim, ale ten druhy budem platit podla prveho. A kedze sa mi ten prvy naakumuluje prijem aj z mesiacov kedy som nemal zivnost, tak to bude o dost vyssie.

A ako to teda je? Zivnost budem mat od 1.7., a odvody mi budu pocitat z prijmu od 1.7.2009 do 1.7.2010, alebo mi odvody vypocitaju len z prijmu za rok 2009 (prijem zo zivnosti / pocet mesiacov zivnosti)?
Odvody sa vypočítajú podľa základu dane, ktorý Ti vyjde v daňovom priznaní. Prvé daňové priznanie budeš robiť budúci rok za tento rok (2009) a budeš v ňom mať všetky príjmy, ktoré dosiahneš od založenia živnosť do 31.12.2009. Nezáleží koľko mesiacov to bude.
Dav
17.06.09,12:30
Myslím, že sa tu nepísalo o jednom spôsobe zníženia základu dane - stravných lístkoch pre SZČO http://www.porada.sk/t108858-szco-a-stravne-listky.html
pistik71
17.06.09,16:06
Myslím, že sa tu nepísalo o jednom spôsobe zníženia základu dane - stravných lístkoch pre SZČO http://www.porada.sk/t108858-szco-a-stravne-listky.html

No tak to je jasne, stravne listky kupovat urcite budem. V tom odkaze som sa docital ze mozem aj na soboru a nedelu. Je to tak? Lebo ja pracujem v sobotu aj nedelu.