Marianna01
15.06.09,10:54
Prosím vás o pomoc pri nasledovných otázkach:

chlapec - fyzicky postihnutý, má nárok na osobného asistenta, SP mu prepláca osobnú asistenciu. V novembri tohto roka dovŕši 18 rokov, čiže môže požiadať o invalidný dôchodok. Mama je SZČO s celkom slušným príjmom, otec štátny zamestnanec, ktorý v prípade potreby môže ísť do výsluhového dôchodku. Avšak pri odchode dostane odstupné vo výške cca 200tis. Sk. Otec by robil osobného asistenta chlapcovi (navštevuje strednú školu, toho asistenta naozaj potrebuje a aj využíva už teraz cudziu osobu).
Teraz vyvstáva otázka - či odchodom do výsluhového dôchodku a vyplatením odstupného nepríde rodina o osobnú asistenciu? Alebo sa bude brať už iba príjem chlapca - čiže invalidný dôchodok? Pretože odchodom otca na dôchodok príde rodina o slušný príjem, výsluhový dôchodok bude len vo výške cca 8tis Sk. Čo je výhodnejšie?
Treba zvážiť aj ten aspekt, že pre chlapca by bol otec - osobný asistent určite lepší, lenže pri jeho postihu potrebuje rodina aj vysoké finančné príjmy, aby mu mohla poskytovať všetku starostlivosť, čo chlapec potrebuje.
Ďakujem za všetky rady, podnety, odkazy a nápady.
Xanti
19.06.09,12:36
Prosím vás o pomoc pri nasledovných otázkach:

chlapec - fyzicky postihnutý, má nárok na osobného asistenta, SP mu prepláca osobnú asistenciu. V novembri tohto roka dovŕši 18 rokov, čiže môže požiadať o invalidný dôchodok. Mama je SZČO s celkom slušným príjmom, otec štátny zamestnanec, ktorý v prípade potreby môže ísť do výsluhového dôchodku. Avšak pri odchode dostane odstupné vo výške cca 200tis. Sk. Otec by robil osobného asistenta chlapcovi (navštevuje strednú školu, toho asistenta naozaj potrebuje a aj využíva už teraz cudziu osobu).
Teraz vyvstáva otázka - či odchodom do výsluhového dôchodku a vyplatením odstupného nepríde rodina o osobnú asistenciu? Alebo sa bude brať už iba príjem chlapca - čiže invalidný dôchodok? Pretože odchodom otca na dôchodok príde rodina o slušný príjem, výsluhový dôchodok bude len vo výške cca 8tis Sk. Čo je výhodnejšie?
Treba zvážiť aj ten aspekt, že pre chlapca by bol otec - osobný asistent určite lepší, lenže pri jeho postihu potrebuje rodina aj vysoké finančné príjmy, aby mu mohla poskytovať všetku starostlivosť, čo chlapec potrebuje.
Ďakujem za všetky rady, podnety, odkazy a nápady.
No podme postupne : z.z 461/2003 (http://jaspi.justice.gov.sk/) § 9 hovorí odst. (3) písmeno b)
(3) Nezaopatrené dieťa nie je dieťa,
b) ktoré je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%

Čiže ja si myslím ( ak sa mýlim prosím opravte ma ), že pokiaľ chlapec bude poberať ID podľa toho §9 odst 3 písmeno b) tak sa nebude považovať za nezaopatrené dieťa. A bude považovaný za samostatnú ekonomickú jednotku, a tým pádom by sa ho nemalo týkať to odstupné otcove.

Vlastne tak nejako chápem Z.z 447/2008 a tam § 18 odst. 7 písmeno e)
§18 Posudzovanie a zisťovanie príjmu a majetku
(7) Pri rozhodovaní o peňažných príspevkoch na kompenzáciu na účely zisťovania príjmu fyzickej osoby s ťzp sa spoločne posudzujú a započítavajú príjmy
e) u zaopatreného neplnoletého dieťaťa jeho príjem

V podstate ked bude poberať dieťa ID, tak rodičia prestanú poberať prídavky na dieťa, a dieťa bude samostatná jednotka preto si myslím, že podľa toho §18 z.z. 447/2008 sa príjem teda odstupné otcove rátať nebude. A tým pádom by nemalo dieťa prísť o príspevok na osobného asistenta.
Ale samozrejme až po dovršení plnoletosti dieťaťa.

Síce nie som si istá, ale niekedy bolo tak, že stačilo mať za dieťa od 16 do 18 rokov zaplatené odvody jeden dva dni a aj pred 18 rokom života mohlo dostávať ID. asi preto sa v tom písmene e) píše o o neplnoletom zaopatrenom dieťati.

Toto dedukujem zo zákonov nie som si 100% istá takže sa môžem aj mýliť.
Marianna01
22.06.09,06:51
ďakujem, ďakujem, ďakujem :):):)
Xanti
22.06.09,08:07
ďakujem, ďakujem, ďakujem :):):) Nie je začo, hádam to naozaj tak je ked sa tak píše v zákonoch.:D
Marianna01
15.07.09,14:10
ja len k tejto téme doplním - je to tak, ako písala Xanti, overovali sme si to na SP, čo síce nie je bohvieaká výpovedná hodnota, ale zisťovali sme to aj u rovnakého prípadu, kde už dieťa je plnoleté, navštevuje školu a dostáva ID aj príspevok na OA.
Xanti
15.07.09,14:11
Dík za info,
som rada, že som si dobre vysvetlila zákony. :D
Katy a R
15.07.09,19:11
ja len k tejto téme doplním - je to tak, ako písala Xanti, overovali sme si to na SP, čo síce nie je bohvieaká výpovedná hodnota, ale zisťovali sme to aj u rovnakého prípadu, kde už dieťa je plnoleté, navštevuje školu a dostáva ID aj príspevok na OA.

Áno, keď je dieťa už plnoleté .. môže poberať aj ID aj príspevok za Osob asistenciu (OA). Veď ten príspevok nejde jemu, ale os asistentovi (om)
Čo sa týka invalidity ... ak sa jedná o invaliditu z detstva, nemusí byť žiadna doba poistenia, treba hneď po 18-tom roku požiadať o ID.
Čo sa týka asistencie ... a posudzovania príjmu ... tam je to zložitejšie, príjem sa zisťuje za predchádzajúci kalendárny rok.
Kým dovŕši 18 rokov (ak teda požiada o ID), do spoločne posudzovaných osôb spadajú aj rodičia. Až od 18-teho roku sa posudzuje samostatne. (alikvotne sa prepočíta)
môže sa stať, že to odstupné bude mať vplyv na príspevok za OA ... ak by príjem presiahol príslušný násobok. Ale to záleží od toho, kedy je odstupné vyplatené.
(bohužiaľ "vyskúšané na vlastnej koži")
Ak sa aj stane, že jeden rok príjem presiahne hranicu, tak môže nastať situácia, že príspevok bude krátený, alebo nebude vyplatený vôbec ... ale na ďalší rok môže byť vyplácaný znova ... po preukázaní nižžšieho príjmu....
Ale skôr je v tomto prípade problém s tým, že kto môže robiť osobného asistenta .... viď §22
A ešte do pozornosti dávam §21 odst 4 (podľa mňa riadne nezmyselné..:mad:)......
alaya1
24.02.10,18:20
Rada by som zistila. Na UPSVAR bol pomuknuty post osobneho asistenta. Osoba je TZP, poberat plneho ID. Asistenta mu ma robit cudzia osoba, studentka VS.
Aka je asi vyska odmeny pre toho asistenta mesacne? Ona chce vediet, kolko by za tu robotu dostala. Staci mi orientacne, nemame ani sajnu, na soc.odbore boli velmi "ustretovi".

je rozdiel medzi osobnym asistentom a opatrovanim?
veronikasad
24.02.10,18:26
Rada by som zistila. Na UPSVAR bol pomuknuty post osobneho asistenta. Osoba je TZP, poberat plneho ID. Asistenta mu ma robit cudzia osoba, studentka VS.
Aka je asi vyska odmeny pre toho asistenta mesacne? Ona chce vediet, kolko by za tu robotu dostala. Staci mi orientacne, nemame ani sajnu, na soc.odbore boli velmi "ustretovi".

je rozdiel medzi osobnym asistentom a opatrovanim?
ala skús pozrieť tu

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fhnonline.sk%2Fc1-33483050&rct=j&q=v%C3%BD%C5%A1ka+odmeny+osobn%C3%A9ho+asistenta&ei=kHyFS-HVKoSomgPWw7zSCg&usg=AFQjCNF0yk0LgkU_D7NhuTez_0FyHSNIxQ&sig2=8tyt1zLfLNa4PC92zJ1M7g
alaya1
24.02.10,18:31
Xanti
24.02.10,18:33
Dakujem, pozrela som, no tam su len vycislene percenta, myslela som, ze jer tu niekto, kto ma osobnu skusenost. Aj tam velka vdaka.
No neviem ja som na tej stránke našla aj toto

Dôležité zmeny

- Odmena asistenta sa zvýši na 75 korún (2,49 eura)
- za asistentov, ktorí nemajú iný príjem a odpracujú aspoň 140 hodín, zaplatí dôchodkové poistenie štát
- odmena sa môže vyplatiť aj agentúre osobnej asistencie to % nie je :D
veronikasad
24.02.10,18:36
Ten článok je z januára 2009, odvtedy sa životné minimum menilo, takže suma už bude vyššia.
alaya1
24.02.10,19:32
nevsimla som si to, pardon-)). Takze za hodinu je to cca 75 sk, ma vraj robit 10 hodim denne, neviem, pocita sa aj sobota a nedela?
Katy a R
24.02.10,19:43
2,58 na hodinu.
Rozsah asistencie .. hodín toľko, koľko bude mať v zmluve o poskytovaní OA. To môže byť aj dve hodiny aj sto, aj viac;)
alaya1
24.02.10,19:46
Bola som ja na urade to vybavovat, povedali denne max.10 hodin. Ak to dobre pocitam, je to cca 25 euro na den. Pocita sa aj sobota a nedela, keby prisla?
Katy a R
24.02.10,19:55
Bola som ja na urade to vybavovat, povedali denne max.10 hodin. Ak to dobre pocitam, je to cca 25 euro na den. Pocita sa aj sobota a nedela, keby prisla?
.. áno, to je maximum, ktoré môže byť na deň, ale nie každá ZŤP má schválený rovnaký rozsah... konkrétne to záleží od zmluvy. Tam musia byť uvedené činnosti - a nie každá činnosť sa vykonáva každý deň.. a samozrejme sa robí výkaz mesačne. tam sa presne uvedie, koľko hodín je denne odpracovaných ..
V prvom rade treba zistiť o aké činnosti pôjde:confused:
alaya1
24.02.10,19:58
.. áno, to je maximum, ktoré môže byť na deň, ale nie každá ZŤP má schválený rovnaký rozsah... konkrétne to záleží od zmluvy. Tam musia byť uvedené činnosti - a nie každá činnosť sa vykonáva každý deň.. a samozrejme sa robí výkaz mesačne. tam sa presne uvedie, koľko hodín je denne odpracovaných ..
V prvom rade treba zistiť o aké činnosti pôjde:confused:
Tak pri slabozrakom asi kazdodenna pomoc pri skoro vsetkych cinnostiach, od pomoci pri obliekani, vareni, nakupovani, prani a pod.
Ta sobota a nedela????
Katy a R
24.02.10,20:08
Tak pri slabozrakom asi kazdodenna pomoc pri skoro vsetkych cinnostiach, od pomoci pri obliekani, vareni, nakupovani, prani a pod.
Ta sobota a nedela????
.. veď ti píšem, že čo bude v zmluve, ktorú uzavrie asistent so ZŤP ... ak tam bude pondelok tri hodiny ... tak pondelok.. ak bude nedeľa jedna hodina ... tak nedeľa....
alebo už máš zmluvu na desať hodín denne :confused: Pokým nie je uvedené, že v pracovné dni - tak denne.
alaya1
24.02.10,20:16
Nebolo mi to jasne, dakujem za odpoved.jedna sa o moju priatelku, nie o mna.
Pomaham jej. Na soc.odd. boli taki odmerani, ze si ma ona"slabozraka nastudovat zakony". No neviem, naco su tam oni. Vraj ma narok aj na nejake ompenzacne pomocky, mozno aj auto. No nik jej nedal jasnu odpoved, ani mne, ked som tam sla ja.
Katy a R
24.02.10,20:23
Jáj, tak ona ešte len bola žiadať nejaké kompenzácie:confused::confused:
kukni sem, možno pomôže .. je tam niekde aj zákon o kompenzáciách.
http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html

treba sa naozaj pripraviť na to ;)
alaya1
24.02.10,20:26
dakujem ti velmi pekne. Islo len o tu sumu, ci bude ta studentka ochotna chodit. Nevedeli sme, kolko je to penazi.Na urade mi povedali len tolko, ze si bude musiet ta asistentka dat danove priznanie, kolko penazi dostane nevedeli, ani hodinovu mzdu. ze si to ma ona slabozraka najst v zakone. To je pristup, ze?
alaya1
25.02.10,07:04
dakujem ti velmi pekne. Islo len o tu sumu, ci bude ta studentka ochotna chodit. Nevedeli sme, kolko je to penazi.Na urade mi povedali len tolko, ze si bude musiet ta asistentka dat danove priznanie, kolko penazi dostane nevedeli, ani hodinovu mzdu. ze si to ma ona slabozraka najst v zakone. To je pristup, ze?
tak dakujem za vsetky rady, ale ak by mal niekto osobnu skusenost rada uvitam kazdu radu a pomoc.
Xanti
25.02.10,07:09
tak dakujem za vsetky rady, ale ak by mal niekto osobnu skusenost rada uvitam kazdu radu a pomoc.
Osobnú vlastnú skúsenosť nemám, ale mám kamaráta ktorý služby asistenta využíva.
Veľa času vykryjú jeho rodičia. Asistent chodí ako sa dohodnú, a ako ho potrebuje. Je platený od počtu hodín koľko daný deň odrobí ( pri kamarátovi je to ozaj odrobí, lebo je kvadraplegik ).
Jeden čas mal dokonca dvoch asistentov, lebo ani jeden to nerobil na plný úväzok. Lebo ak by schválili 10 hodín denne tak nie je napísané, že to musí robiť jeden človek.
Ako teba čo vlastne zaujíma? Či tam tá vysokoškoláčka bude 7 dní v týždni? 365 dní v roku?
alaya1
25.02.10,07:17
Skor postup pri vybavovani, ake ma kamoska naroky a pod. Ale vela som sa uz dozvedela, aj tak vdaka za pomoc.
Naozaj sme sa na urade nic nedozvedeli, odbili nas, ako obtazujuce elementy.:mad:
Xanti
25.02.10,07:22
Skor postup pri vybavovani, ake ma kamoska naroky a pod. Ale vela som sa uz dozvedela, aj tak vdaka za pomoc.
Naozaj sme sa na urade nic nedozvedeli, odbili nas, ako obtazujuce elementy.:mad:
Skús čítať tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/tazko-zdravotne-postihnuty/penazne-prispevky-na-kompenzaciu-tazko-zdravotne-postihnutych/penazne-prispeky-na-kompenzaciu-tazkeho-zdravotneho-postihnutia.html?page_id=13079
určite treba podať žiadosť, a k tomu pár potvrdení. Čo povedia pri podávaní žiadosti. No a potom treba čakať na rozhodnutie či schvália os. asistenta a v akom rozsahu.
Katy a R
25.02.10,10:37
tak dakujem za vsetky rady, ale ak by mal niekto osobnu skusenost rada uvitam kazdu radu a pomoc.

Ideš na to z opačnej strany..
Pretože to, aké kompenzácie navrhnú, záleží od posudku. Nikde nie je písané, že bude mať príspevok na OA.. môže a nemusí (aj keď podľa toho, čo si písala asi áno) Ale ten rozsah môže byť rôzny ..to všetko závisí od toho, na aké všetky činnosti by asistenta potrebovala (nielen obslužné, ale aj aktívne trávenie voľného času;))... čiže toto si treba premyslieť - pozrieť dobre v zákone a potom to uviesť aj v tej žiadosti ..(skrátka snažiť sa o to, aby bol ten rozsah čo najvyšší). lebo darmo teraz zisťuješ, či je to práca na desať hodín aj v nedeľu ... ak jej potom uznajú len napr. 300 hodín na celý rok. :mee:
Teraz sa treba sústrediť na posudok ... a pozrieť v zákone aj ostatné kompenzácie .. čo by prichádzalo do úvahy pre jej konkrétne postihnutie. A toto všetko musí posudková komisia vedieť ... ak nevedia – nedajú.
Až keď bude OA priznaná, tak potom treba uzavrieť zmluvu s asistentom (môžu byť viacerí) .. a každý mesiac môže byť odpracovaný rôzny počet hodín (tak, aby neprešvihla ročný rozsah – ak áno, platí zo svojho)
No a samozrejme ostatná dokumentácia ... zdravotná, príjem...
alaya1
25.02.10,17:28
Dakujem.