plada
15.06.09,13:33
Ahojte, všetci,
prosím Vás, je možné mať za celú vykurovaciu sezónu, teda za kalendárny rok nulovú spotrebu tepla(meranú na meračoch v troch izbách v štvorizbovom byte), za predpokladu, že domáca pani opatruje deti, chodia k nej každý deň v týždni? Čo si o tom myslíte, je to možné, podotýkam, že deti sú malé asi ročné a sú u nej celý deň od rána, cca 7,00 hod do 17,00 hod. Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada
judita1971
15.06.09,11:36
mimotemyazda opatruje eskimákov ?
Chobot
15.06.09,12:27
Ahojte, všetci,
prosím Vás, je možné mať za celú vykurovaciu sezónu, teda za kalendárny rok nulovú spotrebu tepla(meranú na meračoch v troch izbách v štvorizbovom byte), za predpokladu, že domáca pani opatruje deti, chodia k nej každý deň v týždni? Čo si o tom myslíte, je to možné, podotýkam, že deti sú malé asi ročné a sú u nej celý deň od rána, cca 7,00 hod do 17,00 hod. Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada

Na to slúži tá fixná zložka tepla, tú musí uhradiť podľa plochy. Pokiaľ na variabilnej bolo namerané 0 a evidentne nekúrila (možno máte tak priepustné steny, že odoberala teplo od susedov, ak nemá rožnú ani podkrovnú izbu), tak variabilná zložka bude nulová. Poznám jedných v jednom paneláku, že celú zimu nemali zapnutý radiátor a stačilo im, čo ich vykúrili susedia zdola, zhora aj zboku. Balkón majú zasklený, takže tadiaľ tiež nemali úniky.

Jedine si odsúhlasiť vyšší pomer fixnej zložky a znížiť variabilnú zložku.
sito
15.06.09,12:58
Tie peniaze uhradené cez m2, akože rozkúria radiátory? Pri pomere 50 : 50 % budu do polovice teplé? Vertikálne, alebo horizontálne? Nebola by lepšia nejaká sankcia v súlade s vyhláškou 630/2005?
Chobot
15.06.09,13:01
Tie peniaze uhradené cez m2, akože rozkúria radiátory? Pri pomere 50 : 50 % budu do polovice teplé? Vertikálne, alebo horizontálne? Nebola by lepšia nejaká sankcia v súlade s vyhláškou 630/2005?

:confused::confused: Nerozumiem tomu čo si napísal....
sito
15.06.09,13:19
Základná zložka sa rozdeľuje podľa m2. Donúti táto úhrada vlastníka bytu nastaviť termostatické hlavice tak aby do bytu bolo dodané množstvo tepla v rozmedzí 30 až 50 % priemernej spotreby tepla na byt?

Keď minie toľko tepla, zaznamenajú sa mu jednotky, a teplo zaplatí, preto, že ho minul. Podstatné je, aby sa dosiahlo to, že kúriť je pre nich výhodnejšie ako nekúrenie. Teda kúrenie ho vyjde lacnejšie, ako nekúrenie.

Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada

Ošetrené je, keď sa kradne.

Otázka by skôr mohla znieť: Dá sa nejako odstrániť " kradnutie" tepla?
Elena Navrátilová
15.06.09,14:28
Tie peniaze uhradené cez m2, akože rozkúria radiátory? Pri pomere 50 : 50 % budu do polovice teplé? Vertikálne, alebo horizontálne? Nebola by lepšia nejaká sankcia v súlade s vyhláškou 630/2005?

Prečo sa takto vyjadruješ? Strácaš tým na vážnosti Tvojich príspevkov, ktoré skutočne často môže pochopiť len ten čo vie o čom píšeš. Buď napíš aké sankcie si môžu v domoch odsúhlasiť, ktoré sú legálne alebo navrhni riešenie. Aj s Tebou publikovanými eskimákmi. :D;)
sito
15.06.09,14:46
Prečo sa takto vyjadruješ? Strácaš tým na vážnosti Tvojich príspevkov, ktoré skutočne často môže pochopiť len ten čo vie o čom píšeš. Buď napíš aké sankcie si môžu v domoch odsúhlasiť, ktoré sú legálne alebo navrhni riešenie. Aj s Tebou publikovanými eskimákmi. :D;)

Preto, že je to pravda, sankcia úhrady nákladov rozdelením podľa m2 je pre "eskimákov" len povzbudením. Treba časť nákladov rozdeliť reakčne na nastavenie termostatických hlavíc v bytoch. Tak začnú "eskimáci" kúriť. Inak im zamrzne úsmev pri úhrade nákladov za teplo.

"eskimákov" som nespomenul ja. Ja som spomenul "masajov" Tým tiež zamrzne úsmev pri úhrade nákladov za teplo.
Stanislav 1975
15.06.09,14:54
Ahojte, všetci,
prosím Vás, je možné mať za celú vykurovaciu sezónu, teda za kalendárny rok nulovú spotrebu tepla(meranú na meračoch v troch izbách v štvorizbovom byte), za predpokladu, že domáca pani opatruje deti, chodia k nej každý deň v týždni? Čo si o tom myslíte, je to možné, podotýkam, že deti sú malé asi ročné a sú u nej celý deň od rána, cca 7,00 hod do 17,00 hod. Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada
Nulová spotreba tepla??? To už je aký tunel,hmhm-:mad::mad::mad:-je to skoro vylúčené...
Lianka
15.06.09,15:09
Je mozne tie merace obist? :eek:

mimotemy Ja mam skor inu skusenost - nakolko sme nemali v bytovke a zdrzovali sme sa tam tak 1-2 noci v tyzdni, platili sme rovnako, ako ti, co tam byvali 24 hod. denne 7 dni v tyzdni - to je asi dovod, preco dodnes obyvatelia nesuhlasili s meracmi - lebo by platili za realne spotrebovane teplo, a nikto by im ho nedotoval, ako sme im ho dotovali my. Asi som jedina, kto ma zaujem o merace - bodaj by ten zakon o povinnych meracoch uz konecne platil!
sito
15.06.09,15:34
Je mozne tie merace obist? :eek:

mimotemy Ja mam skor inu skusenost - nakolko sme nemali v bytovke a zdrzovali sme sa tam tak 1-2 noci v tyzdni, platili sme rovnako, ako ti, co tam byvali 24 hod. denne 7 dni v tyzdni - to je asi dovod, preco dodnes obyvatelia nesuhlasili s meracmi - lebo by platili za realne spotrebovane teplo, a nikto by im ho nedotoval, ako sme im ho dotovali my. Asi som jedina, kto ma zaujem o merace - bodaj by ten zakon o povinnych meracoch uz konecne platil!


Asi máte v dome málo bytov. Inak si neviem vysvetliť, že len Váš záujem o pomerové meranie odradzoval ostatných vlastníkov od jeho montáže. V obytnom dome nie je možné rozdeliť náklady na teplo spravodlivo.

Merače už asi nebudú povinné. Kto ich zaplatí tým, ktorí na ne nemajú, prípadne majú, ale ich nechcú.
Lianka
15.06.09,15:53
Bytov je asi 60 v 1 vchode a spolu sme asi 4 vchody, ale z toho udajne vela bytov je neobyvanych (preto pisem nejasno, lebo tam trvalo nebyvam, nemam podrobny prehlad) a zbytok bytov je skor obyvanych ludmi s nizsimi prijmami a dochodcami, ktori nechcu nic riesit, ani nechcu ziadne "novinky" a zmeny. Ano, pokial viem, na tomto to stroskotalo, ze kto tie merace zaplati, ze merace vela stoja, nakolko sa mnohi (ak nie vacsina) ozyvali, ze na to nemaju... (neviem objektivne posudit, ci ozaj nemaju alebo len "nechcu" mat) Raz, ked to zrejme bude musiet byt, budu musiet hadam na to mat, nie? Tam su ludia, ktori velmi ekonomicky zmyslat nevedia :confused:. A spravca ma k tomu nacisto pasivny postoj.
Elena Navrátilová
15.06.09,15:57
Je mozne tie merace obist? :eek:

mimotemy Ja mam skor inu skusenost - nakolko sme nemali v bytovke a zdrzovali sme sa tam tak 1-2 noci v tyzdni, platili sme rovnako, ako ti, co tam byvali 24 hod. denne 7 dni v tyzdni - to je asi dovod, preco dodnes obyvatelia nesuhlasili s meracmi - lebo by platili za realne spotrebovane teplo, a nikto by im ho nedotoval, ako sme im ho dotovali my. Asi som jedina, kto ma zaujem o merace - bodaj by ten zakon o povinnych meracoch uz konecne platil!

Nemôžem súhlasiť. Práve preto že sa tam zdržujete alebo zdržovali ste sa len krátko tak okolité byty dotovali práve Váš byt. Nevymrzol, nevychladol. Keby si mala dom skús nechať napustený vykurovací systém vodou a nekúriť v ňom v zime. Aj vodovodné rúry, WC. Potrhá Ti rúry. Ale v bytovom dome kde okolité byty kúria a vlastne Ty "kradneš teplo" nepotrhá Tvoje rúry. Preto sú vo vyhláške 630/2005 doporučované pomery aj k podlahovej ploche bytu. Skutočne si presvedčená že Ty si tá čo dopláca? Preto nechcú merače lebo je veľa bytov prázdnych, neobývaných a doplácajú Tí čo trvale obývajú byty. Kúria totiž na vlastné náklady prázdne, neobývané byty s vypnutými termohlavicami. ;)
Lianka
15.06.09,16:05
Elenka, po technickej stranke mas pravdu, mne sa nezda ta financna. Ciastka za kurenie nas stala viac ako polovicu celej platby za sluzby, ktore sme platili spravcovi. Myslela som to tak (alebo si aspon myslim, ze s meracmi to tak funguje), ze kazdy si zaplati za to, co skutocne spotrebuje. Nemyslim si, ze mam platit nula EUR, ale neviem sa stotoznit s tym, ze mam platit rovnako, ako ti co tam trvale byvaju a teda kuria.

Elenka, mozem este technicku otazku? Ak by sa v byte nekurilo (ziadne ustredne kurenie nie je, ide o dom, resp. byt s vlastnym kurenim), pri ake teplote hrozi potrhanie rur v zime?
sito
15.06.09,16:08
Bytov je asi 60 v 1 vchode a spolu sme asi 4 vchody, ale z toho udajne vela bytov je neobyvanych (preto pisem nejasno, lebo tam trvalo nebyvam, nemam podrobny prehlad) a zbytok bytov je skor obyvanych ludmi s nizsimi prijmami a dochodcami, ktori nechcu nic riesit, ani nechcu ziadne "novinky" a zmeny. Ano, pokial viem, na tomto to stroskotalo, ze kto tie merace zaplati, ze merace vela stoja, nakolko sa mnohi (ak nie vacsina) ozyvali, ze na to nemaju... (neviem objektivne posudit, ci ozaj nemaju alebo len "nechcu" mat) Raz, ked to zrejme bude musiet byt, budu musiet hadam na to mat, nie? Tam su ludia, ktori velmi ekonomicky zmyslat nevedia :confused:. A spravca ma k tomu nacisto pasivny postoj.

Tak som sa sekol. To sú kasárne. To čo píšeš, jediná rada, predaj.
Elena Navrátilová
15.06.09,16:14
To neviem... ale viem že v robote potrhalo vodovodné rúry už pri prvých prízemných mrazíkoch. V bytovom dome sú prirodzeným fyzikálnym javom prestupy tepla medzi bytmi so spoločnými stenami. A je teda pre platbu za teplo veľký rozdiel ako má kto v ktorom byte nastavené termohlavice. Aj pri "vlastnom kúrení" sú prirodzené prestupy tepla medzi bytmi so spoločnými stenami. Tak ako je prirodzené že teplo ide hore. Úplné základy z fyziky na základných školách.
preboha
15.06.09,16:16
Elenka, po technickej stranke mas pravdu, mne sa nezda ta financna. Ciastka za kurenie nas stala viac ako polovicu celej platby za sluzby, ktore sme platili spravcovi. Myslela som to tak (alebo si aspon myslim, ze s meracmi to tak funguje), ze kazdy si zaplati za to, co skutocne spotrebuje. Nemyslim si, ze mam platit nula EUR, ale neviem sa stotoznit s tym, ze mam platit rovnako, ako ti co tam trvale byvaju a teda kuria.

Elenka, mozem este technicku otazku? Ak by sa v byte nekurilo (ziadne ustredne kurenie nie je, ide o dom, resp. byt s vlastnym kurenim), pri ake teplote hrozi potrhanie rur v zime?
voda obvykle mrzne pri 0 stupňoch Celzia, takže 0 a menej t.j. -1,-2,-3 atp.
Lianka
15.06.09,18:45
Rozumiem, dakujem.

Ako si vysvetlujete tu nulovu spotrebu kurenia v uvodnom prispevku? Je technicky mozne tie merace "obabrat"? Nikdy som nad tym nerozmyslala, kedze sa ma to bytostne nedotykalo, ale ak je to tak, tak je otazka, ci je meranie objektivne, ked to niekto dokaze vlastnym zasahom ovplyvnit. Keby to tak robili viaceri... :confused::confused::confused:
Elena Navrátilová
15.06.09,18:54
K tej nulovej spotrebe asi toľko. Vidím ako ľudia nepustia to teplo do miestnosti. Jednodcho preto lebo si neuvedomujú že ak sa schvália pomery, koeficienty tepla tak zaplatia aj tak od plochy bytu. Nielen zo spotreby na merači. Samozrejme treba zobrať do úvahy aj prestupy tepla od susedov. Ale oni majú na merači nulu a teda chcú platiť za nulu. Aj keď v byte nepomrzli. Ale neviem si predstaviť ako sa dám elektronický merač obabrať. Dávali už aj také veci že ľudia menia radiatory len aby nemali žiadnu spotreb na merači. Serioznosť sa stáva neznámym pojmom.
plada
15.06.09,19:56
K tej nulovej spotrebe asi toľko. Vidím ako ľudia nepustia to teplo do miestnosti. Jednodcho preto lebo si neuvedomujú že ak sa schvália pomery, koeficienty tepla tak zaplatia aj tak od plochy bytu. Nielen zo spotreby na merači. Samozrejme treba zobrať do úvahy aj prestupy tepla od susedov. Ale oni majú na merači nulu a teda chcú platiť za nulu. Aj keď v byte nepomrzli. Ale neviem si predstaviť ako sa dám elektronický merač obabrať. Dávali už aj také veci že ľudia menia radiatory len aby nemali žiadnu spotreb na merači. Serioznosť sa stáva neznámym pojmom.
Súhlasím s Tebou, Elenka, aj ja mám ten pocit, že menili radiátory. alebo nejaký iný zásah tam bol, len neviem, ako im to dokázať. V stredu máme schôdzu, som zvedavá, ako sa tam budú ľudia k danej problematike vyjadrovať.
S pozdravom
Plada
Orim
15.06.09,21:43
... pri ake teplote hrozi potrhanie rur v zime?
Bod tuhnutia vody pri štandartnom tlaku 101325 Pa, je približne pri teplote 0.0002°C V skutočnosti je to však nižšia teplota keď sa trhá potrubie okolo (mínus 3-5°C).
Chobot
16.06.09,07:57
Súhlasím s Tebou, Elenka, aj ja mám ten pocit, že menili radiátory. alebo nejaký iný zásah tam bol, len neviem, ako im to dokázať. V stredu máme schôdzu, som zvedavá, ako sa tam budú ľudia k danej problematike vyjadrovať.
S pozdravom
Plada

AK to máte riešené tak, že radiátor sa dá odstaviť na vstupe aj výstupe (že je tam ventil aj hore aj dole), tak je možné ho vymeniť bez toho, aby bola vypustená stupačka. V takom byte treba v zime pod nejakou zámienkou urobiť kontrolu (alebo kontrolný odpočet) a zistiť, či náhodou nemajú vymenené radiátory.
plada
16.06.09,09:07
Lenže práve to je to, oni si odčítajú teplo sami, vodu mi nadiktujú sami, mňa ako zástupcu vlastníkov dnu nepustia. Dokonca sa napájali v telefónnej rozvodni na rôznych susedov, podotýkam, že to robili v noci a zámok na tejto skrinke telecom trikrát opravoval. Domáci vraj robil v bytovom družstve a tieto rôzne finty pozná.
Plada
Lotarka
16.06.09,09:24
A dá sa urobiť takáto výmena radiátora úplne potichu?
My sme menili poškodení radiátor, uzavreli sme obidva ventili, no pri odšróbovaní to bolo dosť hlučné. Minimálne okolitý susedia o tom vedeli, možno aj celá stupačka.
Elena Navrátilová
16.06.09,09:27
Lenže práve to je to, oni si odčítajú teplo sami, vodu mi nadiktujú sami, mňa ako zástupcu vlastníkov dnu nepustia. Dokonca sa napájali v telefónnej rozvodni na rôznych susedov, podotýkam, že to robili v noci a zámok na tejto skrinke telecom trikrát opravoval. Domáci vraj robil v bytovom družstve a tieto rôzne finty pozná.
Plada

Tak jednoducho dajte vývesky, oznamy o odpisoch. A nechoď sama na odpisy. Žiadne také že si sami odpíšu stavy. Dokonca sa môžete dohodnúť a chodiť aj mimoriadne na kontroly (odpisy).
najag
16.06.09,10:35
Ja by som to urobil jednoducho tak, ze sa prijme v bytovom dome uznesenie u tom, ze kto nepusti zastupcu, alebo povereneho za ucelom odpisu meracov do bytu, tak ide automaticky na nahradny vypocet spotreby vody, alebo tepla. A bude pokoj.
Elektronicky merac sa da obabrat dost jednoducho. S svojmu neprospechu, aj prospechu. A kto pouziva radiator a kto nie sa da lahko zistit aj z exterieru. Ak sa chce.
plada
16.06.09,11:03
A dá sa urobiť takáto výmena radiátora úplne potichu?
My sme menili poškodení radiátor, uzavreli sme obidva ventili, no pri odšróbovaní to bolo dosť hlučné. Minimálne okolitý susedia o tom vedeli, možno aj celá stupačka.
Dopoludnia, keď sú všetci v práci, sa dá stihnúť všetko, tým reagujem na výmenu radiátora.
Plada
lienocka235
18.06.09,13:21
u nas je tiez ten system ze proste len nahalsili spravcovi cisla co mali na meracoch.. aproste sa nam nezda pocet spotrebovanych dielikov na cely barak rozratany.. vyzera to ako by tam par bytov bolo ukrytych.. je možne poziadat o kontrolny odpocet ak mame elektronicke merace?
sito
18.06.09,14:04
u nas je tiez ten system ze proste len nahalsili spravcovi cisla co mali na meracoch.. aproste sa nam nezda pocet spotrebovanych dielikov na cely barak rozratany.. vyzera to ako by tam par bytov bolo ukrytych.. je možne poziadat o kontrolny odpocet ak mame elektronicke merace?

Vlastníci bytov majú právo na všetko, je to ich majetok. Prístroje zaznamenávajú spätne stav 12 mesiacov. Keď požiadate teraz, 1. až 5. mesiac už nie je vidieť na displeji.

Preto je nutné vedieť pravidlá hospodárenia s teplom pred začiatkom roka. Ak niekto nerešpektuje rozhodnutie väčšiny vlastníkov domu, mal by počítať s tým, že vlastníci sa s ním vysporiadajú v jeho neprospech, ale môžu rozhodnúť aj v jeho prospech. Ale to už nebudú vlastníci, ktorí sa starajú o spoločný majetok, spoločne.
Chobot
19.06.09,06:01
u nas je tiez ten system ze proste len nahalsili spravcovi cisla co mali na meracoch.. aproste sa nam nezda pocet spotrebovanych dielikov na cely barak rozratany.. vyzera to ako by tam par bytov bolo ukrytych.. je možne poziadat o kontrolny odpocet ak mame elektronicke merace?

Správca by predsa mal vedieť, koľko meračov je v dome a mal by mať údaje za každý merač. AK niekto nenahlási spotrebu na merači, mal by to správca hneď vedieť. A ak má údaje za všetky merače, tak to sú pomerové údaje. Odkiaľ viete, že je málo spotrebovaných dielikov? Ako viete, koľko by malo byť. Trochu tomu nerozumiem, pretože počet dielikov je len relatívny údaj, v jednom dome môže byť 15 tisíc jednotiek, inde môže byť len 5000 a u odparovacích to bolo ešte menej jednotiek.

Čo tým myslíš "pár bytov ukrytých"? Ak správcu niekto oklamal tým, že nahlásil menšiu spotrebu, než mal na merači, tak to z počtu nahlásených dielikov nezistí. Preto sa správca nesmie spoliehať na čestnosť majiteľov, lebo ak nahlási nižší údaj, tak to neskôr nikto nezistí. Iné by to bolo napr. pri spotrebe plynu - ak by pri jednom odpočte nahlásil menší údaj, tak pri ďalšom odpočte by sa mu to vrátilo, mal by vyššiu spotrebu, lebo merač meria ďalej. Ale pri pomerových meračoch sa od 1.1. počíta zase od nuly. Ak ak mu to prejde jeden rok, tak o rok nahlási ešte menej. Takže treba osobne odpočítať merače.
plada
21.06.09,08:52
Správca by predsa mal vedieť, koľko meračov je v dome a mal by mať údaje za každý merač. AK niekto nenahlási spotrebu na merači, mal by to správca hneď vedieť. A ak má údaje za všetky merače, tak to sú pomerové údaje. Odkiaľ viete, že je málo spotrebovaných dielikov? Ako viete, koľko by malo byť. Trochu tomu nerozumiem, pretože počet dielikov je len relatívny údaj, v jednom dome môže byť 15 tisíc jednotiek, inde môže byť len 5000 a u odparovacích to bolo ešte menej jednotiek.

Čo tým myslíš "pár bytov ukrytých"? Ak správcu niekto oklamal tým, že nahlásil menšiu spotrebu, než mal na merači, tak to z počtu nahlásených dielikov nezistí. Preto sa správca nesmie spoliehať na čestnosť majiteľov, lebo ak nahlási nižší údaj, tak to neskôr nikto nezistí. Iné by to bolo napr. pri spotrebe plynu - ak by pri jednom odpočte nahlásil menší údaj, tak pri ďalšom odpočte by sa mu to vrátilo, mal by vyššiu spotrebu, lebo merač meria ďalej. Ale pri pomerových meračoch sa od 1.1. počíta zase od nuly. Ak ak mu to prejde jeden rok, tak o rok nahlási ešte menej. Takže treba osobne odpočítať merače.
Ono je to takto: vlastník si odo mňa zoberie čítaciu kartu a odpočet si urobí sám. To je v poriadku. Lenže v jednom dome za celý rok má jedna rodina v celom byte nameraných 121 jednotiek tepla a druhá rodina, ktorá stále vypína radiátory, šetrí ako len môže, v byte má ledva 20 stupňov, má nameraných 3500 jednotiek. Je ešte zaujímavé, že najviac nameraných jednotiek majú tí, čo bývajú na najvyššom poschodí. Mali sme schôdzu, lenže bol tam veľký huriavk, nikto nechcel zmeniť pomer 40:60 na opačný, teda 60:40. Zajtra som navrhla nové stretnutie, uvidím, či sa mi to podarí vyiešiť. Ako by si postupoval Ty?
Plada
sito
21.06.09,09:42
Stou kartou by súhlasil, ide o to ako sú naprogramované prístroje. Ak je spravený správne projekt vyregulovania domu, nie je možné to čo uvádzaš.

Tí, čo nekúria majú zaznamenané jednotky a Tí čo kúria nemajú zaznamenané jednotky. To je pravý opak toho, ako by malo pomerové meranie fungovať. Ale ak Vám funguje tak ako uvádzate, čim viac kúri, tým viac jednotiek a opačne. Tak s toho som pipi.

Pomer 40 : 60 vyhláška 630/2005 umožňuje, aj pomer 0 : 100. No pomer 60 : 40 je v rozpore s uvedenou vyhláškou. Teda protizákonný.

Neviem ako by to robil Chobot, nevieš to ani Ty. Ale Vy v dome by ste to mali vedieť, ak to neviete, treba sa pýtať, informovať ako to spraviť, čo nie je v poriadku?

Nikto iný tie náklady nezaplatí, len vlastníci konkrétneho domu. Ak sa oni s tým nevysporiadajú, každý ich nevedomosť využije vo svoj prospech.

A hlúpy, kúpy!
najag
21.06.09,09:53
Posudzovat vztah jednej nameranej hodnoty spotreby tepla k druhej hodnote bez ostatnych suvislosti je problem, pretoze sa nic nevie o teplotnych podmienkach v byte, teda parametra teploty, aby sa dala spotreba tepla posudit vo vztahu k teplote v byte. V kazdom byte nie su rovnake okna,s rovnakym prestupovym cinitelom, nie je rovnaky cinitel infiltracie a to su predovsetkym zvysene straty tepla Ono staci napriklad dat susit pradlo na radiator a teda zakryt merac pradlom a PRVN sa prepina do merania nahradnej spotreby tepla, ktora je pre vlastnika bytu velmi nevyhodna.Kolko ludi vie o tejto skutocnosti ? My sme mali v bytovom dome rozptyl spotreby tepla od 1000 kWh do 11 000 kWh, co bol uz velmi velky extrem v spotrebe. A povazujeme ho za normalny, pretoze odpoveda teplote v byte od 19 C do 25 C. A rozdielu v nakladoch na teplo az o 40%. Tym, ze niektori maju vysoku teplotu v byte, nielen ze tlacia prestupove teplo inemu, ale sa aj zvysuje teplena strata cez obvodovy mur. Cim vyssi teplotny spad, tym vacsia strata a vyssia spotreba tepla. To si musia vlastnici bytov tiez uvedomit. Samozrejme, aj tu sa daju vyuzivat nedokonalosti pomeroveho merania a najma technicku nedokonalost pristrojov PRVN.Ale ako to niekomu legalne dokazete?
sito
21.06.09,10:37
Ono je to takto: vlastník si odo mňa zoberie čítaciu kartu a odpočet si urobí sám. To je v poriadku. Lenže v jednom dome za celý rok má jedna rodina v celom byte nameraných 121 jednotiek tepla a druhá rodina, ktorá stále vypína radiátory, šetrí ako len môže, v byte má ledva 20 stupňov, má nameraných 3500 jednotiek. Je ešte zaujímavé, že najviac nameraných jednotiek majú tí, čo bývajú na najvyššom poschodí. Mali sme schôdzu, lenže bol tam veľký huriavk, nikto nechcel zmeniť pomer 40:60 na opačný, teda 60:40. Zajtra som navrhla nové stretnutie, uvidím, či sa mi to podarí vyiešiť. Ako by si postupoval Ty?
Plada

Citát z článku TZB 0470. možnosť najsť na Google.

Pre pochopenie treba vysvetlit princípy, na ktorých je založené rozpocítanie pomocou pomerových rozdelovacov. Tepelným spotrebicom s meranou spotrebou tepla je dom ako celok. V rámci domu sa teplo šíri viacerými cestami. Nielen cez vykurovacie telesá, ale aj vzduchom a cez
steny. Spotreba tepla v miestnosti = teplo odovzdané vykurovacím telesom + teplo prijaté „cez steny“ z okolitých miestností – teplo odovzdané „cez steny“ do okolitých miestností. Výmena tepla medzi miestnostami nie je meratelná, a preto nie je meratelná ani spotreba tepla v miestnosti.
Aby aj napriek tomu bolo možné vyhodnotit rozdielne hospodárenie
konecných spotrebitelov s teplom a motivovat ich k racionálnej spotrebe, boli vytvorené rôzne metódy rozpocítania nákladov na vykurovanie. Jednou z takýchto metód (nie jedinou) je použitie pomerových rozdelovacov.

Pomerové rozdelovace nie sú meracmi spotreby tepla v miestnosti. Monitorujú len jednu z mnohých ciest šírenia tepla v dome. Sú to prístroje, indikátory, ktoré sledujú teplotu vykurovacích telies a jej trvanie. Využívajú fyzikálnu závislost teploty vykurovacieho telesa a množstva tepla odovzdaného vykurovacím telesom.

Cím teplejšie je vykurovacie teleso a cím dlhšie je teplé, tým viac tepla do miestnosti odovzdalo, a tým väcší pocet jednotiek indikuje pomerový rozdelovac. Velkost a typ každého vykurovacieho telesa sa zohladnuje koeficientom charakterizujúcim jeho maximálny tepelný výkon.


Na dosiahnutie rovnakej izbovej teploty, napríklad 22 °C, v rôznych miestnostiach, je potrebné rozdielne množstvo tepla. Miestnosti v nechránenej polohe, ktoré sú pod strechou, nad nevykurovaným suterénom, pri štítovej stene, potrebujú na dosiahnutie rovnakej teploty vyššiu spotrebu tepla, ako miestnosti v chránenej polohe, obklopené
zo všetkých strán inými vykurovanými miestnostami. Vyššia spotreba nechránených bytov nie je spôsobená vyšším komfortom užívatelov, ale naopak, tým, že vo vyššej miere znášajú poveternostné vplyvy a chránia pred ich pôsobením ostatné byty.
Obvodové konštrukcie domu – steny, strecha, sú súcastou domu ako celku a nie len okrajových bytov (o znížení týchto tepelných strát – zateplení nerozhoduje užívatel prilahlého bytu, ale vlastníci všetkých bytov). Preto, aby užívatelia nechránených bytov neboli znevýhodnení vyššími nákladmi za nižší štandard, náklady za vykurovanie v nechránených miestnostiach by sa mali korekcnými koeficientmi
polohy miestnosti upravit tak, aby zodpovedali indikovanej spotrebe chránených miestností s porovnatelnou teplotou.
Z vyhodnotených údajov jedného pomerového rozdelovaca nie je možné (ani približne) vypocítat, kolko tepla sa v miestnosti spotrebovalo. Porovnaním vyhodnotených údajov z dvoch pomerových rozdelovacov sa dá zistit, ktorý radiátor odovzdal viac tepla a ktorý menej. Porovnaním vyhodnotených údajov pomerových rozdelovacov z celého domu je možné urcit len to, ktorý byt odobral prostredníctvom vykurovacích telies viac tepla a ktorý menej. Nie aké množstvo. O indikovaných spotrebách platí:
- nízka spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že miestnost (byt) dokáže prijat viac tepla „cez steny“ z okolitých bytov,
- vysoká spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že
miestnost (byt) dokáže odovzdat viac tepla „cez steny“ do okolitých bytov.

Vyhodnotené údaje z pomerových rozdelovacov sa premienajú na „peniaze“
alebo „množstvo tepla“ až metodikou rozpocítania. A práve zaužívaná
metodika rozpocítania je zdrojom nespravodlivosti. Preco?

V podstate je podstatná dohoda vlastníkov ako sa dohodnú na spracovaní výsledku pomerového merania domu v prospech domu, teplo je ich majetok, a dohoda nemusí byť spravodlivá na základe fyzikálnych zákonitosti, mali by rešpektovať rozumné zákony schválené ľuďmi, ich zákonodarným orgánom.

Podstatné je aby rozdelenie nákladov zabezpečilo dostatočné vykurovanie bytov aj v neprítomnosti vlastníkov a zamedzilo plytvaniu s teplom v dome.

Každý dom má iné podmienky, ak zákon neumožňuje riešiť konkrétne detajly, konkrétneho domu, nejedná sa o zákon, demokraticky, ale o diktát.

Vyhláška 630/2005 dovoľuje vlastníkom bytov dohodnúť sa na objektívnom spôsobe rozdelenia nákladov, no môžu pristúpiť a schváliť si akýkoľvek spôsob rozdelenia nákladov. Ak ho nevyužijú, nič sa nedeje.
plada
23.06.09,05:32
Citát z článku TZB 0470. možnosť najsť na Google.

Pre pochopenie treba vysvetlit princípy, na ktorých je založené rozpocítanie pomocou pomerových rozdelovacov. Tepelným spotrebicom s meranou spotrebou tepla je dom ako celok. V rámci domu sa teplo šíri viacerými cestami. Nielen cez vykurovacie telesá, ale aj vzduchom a cez
steny. Spotreba tepla v miestnosti = teplo odovzdané vykurovacím telesom + teplo prijaté „cez steny“ z okolitých miestností – teplo odovzdané „cez steny“ do okolitých miestností. Výmena tepla medzi miestnostami nie je meratelná, a preto nie je meratelná ani spotreba tepla v miestnosti.
Aby aj napriek tomu bolo možné vyhodnotit rozdielne hospodárenie
konecných spotrebitelov s teplom a motivovat ich k racionálnej spotrebe, boli vytvorené rôzne metódy rozpocítania nákladov na vykurovanie. Jednou z takýchto metód (nie jedinou) je použitie pomerových rozdelovacov.

Pomerové rozdelovace nie sú meracmi spotreby tepla v miestnosti. Monitorujú len jednu z mnohých ciest šírenia tepla v dome. Sú to prístroje, indikátory, ktoré sledujú teplotu vykurovacích telies a jej trvanie. Využívajú fyzikálnu závislost teploty vykurovacieho telesa a množstva tepla odovzdaného vykurovacím telesom.

Cím teplejšie je vykurovacie teleso a cím dlhšie je teplé, tým viac tepla do miestnosti odovzdalo, a tým väcší pocet jednotiek indikuje pomerový rozdelovac. Velkost a typ každého vykurovacieho telesa sa zohladnuje koeficientom charakterizujúcim jeho maximálny tepelný výkon.


Na dosiahnutie rovnakej izbovej teploty, napríklad 22 °C, v rôznych miestnostiach, je potrebné rozdielne množstvo tepla. Miestnosti v nechránenej polohe, ktoré sú pod strechou, nad nevykurovaným suterénom, pri štítovej stene, potrebujú na dosiahnutie rovnakej teploty vyššiu spotrebu tepla, ako miestnosti v chránenej polohe, obklopené
zo všetkých strán inými vykurovanými miestnostami. Vyššia spotreba nechránených bytov nie je spôsobená vyšším komfortom užívatelov, ale naopak, tým, že vo vyššej miere znášajú poveternostné vplyvy a chránia pred ich pôsobením ostatné byty.
Obvodové konštrukcie domu – steny, strecha, sú súcastou domu ako celku a nie len okrajových bytov (o znížení týchto tepelných strát – zateplení nerozhoduje užívatel prilahlého bytu, ale vlastníci všetkých bytov). Preto, aby užívatelia nechránených bytov neboli znevýhodnení vyššími nákladmi za nižší štandard, náklady za vykurovanie v nechránených miestnostiach by sa mali korekcnými koeficientmi
polohy miestnosti upravit tak, aby zodpovedali indikovanej spotrebe chránených miestností s porovnatelnou teplotou.
Z vyhodnotených údajov jedného pomerového rozdelovaca nie je možné (ani približne) vypocítat, kolko tepla sa v miestnosti spotrebovalo. Porovnaním vyhodnotených údajov z dvoch pomerových rozdelovacov sa dá zistit, ktorý radiátor odovzdal viac tepla a ktorý menej. Porovnaním vyhodnotených údajov pomerových rozdelovacov z celého domu je možné urcit len to, ktorý byt odobral prostredníctvom vykurovacích telies viac tepla a ktorý menej. Nie aké množstvo. O indikovaných spotrebách platí:
- nízka spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že miestnost (byt) dokáže prijat viac tepla „cez steny“ z okolitých bytov,
- vysoká spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že
miestnost (byt) dokáže odovzdat viac tepla „cez steny“ do okolitých bytov.

Vyhodnotené údaje z pomerových rozdelovacov sa premienajú na „peniaze“
alebo „množstvo tepla“ až metodikou rozpocítania. A práve zaužívaná
metodika rozpocítania je zdrojom nespravodlivosti. Preco?

V podstate je podstatná dohoda vlastníkov ako sa dohodnú na spracovaní výsledku pomerového merania domu v prospech domu, teplo je ich majetok, a dohoda nemusí byť spravodlivá na základe fyzikálnych zákonitosti, mali by rešpektovať rozumné zákony schválené ľuďmi, ich zákonodarným orgánom.

Podstatné je aby rozdelenie nákladov zabezpečilo dostatočné vykurovanie bytov aj v neprítomnosti vlastníkov a zamedzilo plytvaniu s teplom v dome.

Každý dom má iné podmienky, ak zákon neumožňuje riešiť konkrétne detajly, konkrétneho domu, nejedná sa o zákon, demokraticky, ale o diktát.

Vyhláška 630/2005 dovoľuje vlastníkom bytov dohodnúť sa na objektívnom spôsobe rozdelenia nákladov, no môžu pristúpiť a schváliť si akýkoľvek spôsob rozdelenia nákladov. Ak ho nevyužijú, nič sa nedeje.
Ahojte poraďáci,
včera sme mali schôdzu a dohodli sme sa nasledovné - navrhli sme si koeficienty použiteľné pre korekciu polohy miestnosti osadenej PRVN a dohodli sme sa, že každý jeden byt, pokiaľ nemá odobratých minimálne 1000 jednotiek tepla podľa meračov, rozdiel medzi touto hodnotou a skutočnou hodnotou podľa meračov, musí zaplatiť. Nakoľko susedia nechceli zmeniť pomer 40:60 na 50:50, tak sme si "eskimákov" ošetrili takto.
Som zvedavá, čo nato povie firma, ktorá nám robí vyúčtovanie za teplo. Ak bude niečo nové, ohlásim sa.
A ešte raz ďakujem všetkým za odborné rady.
Plada
sito
23.06.09,06:27
Plada, ani tento spôsob nerieši podstatu veci, do bytov sa zasa dostanú peniaze, nie teplo. Je pravda, " eskimáci " budú platiť, ale stále budú bývať v iglu. Čím menej budú kúriť, tým menej budú platiť, maximálne zaplatia vami dohodnutú čiastku. A tá nedosiahne ani priemernú hodnotu na ich byt.

Ak sa chce dosiahnuť, aby do bytov išlo minimálne 40 % priemeru tepla na byt v dome, je treba bytu, ktorý nekúri na 40 % svojho priemeru napočítať takú výšku nákladov za nekúrenie, ktorá ho donúti nastaviť si termostatické hlavice tak, aby tých 40 % tepla spotreboval. Keď ich spotrebuje tak ich aj zaplatí.

Je treba prepojiť štyri veci: Pomerové meranie v dome, termostatické hlavice v jednotlivých bytoch, spôsob spracovania výsledku pomerového merania v dome a myslenie každého vlastníka, všetkých v dome.

Malo by to fungovať takto: Za nekúrenie je stanovený vysoký podiel z nákladov domu. Mozog, čídlo vlastníka zareaguje, keď nebudem kúriť zaplatím veľmi veľa, ale ak si nastavím hlavicu na efektívny odber tepla do mojich miestnosti, tak aby bola v miestnosti teplota 20 °C z nákladov domu uhradím menšiu čiastku nákladov.

Ak jeho čídlo nezareaguje, nič sa nedeje. Bude platiť vysoký podiel z nákladov domu, pretože nekúril, nedodržal dohodu vlastníkov o spôsobe hospodárenia s teplom.

Dohodu treba doručiť každému vlastníkovi by tu proti podpisu, doporučene, aby sa nevykrúcal, že on nepoznal podmienky hospodárenia s teplom v dome. V nej by malo byť na čo je hlavica, na čo prístroj na radiátore, ich funkčnosť, spôsob rozdelenia nákladov podľa výsledku pomerového merania v dome. A dôsledok nerešpektovania dohody pre jednotlivých vlastníkov bytov.

Myslím, že keď dostane dve - tri vyúčtovania začne čídlo reagovať.

Alebo, že by to bola utópia?

Na čo Fico zatepluje, keď aj v zateplených domoch sa bude s teplom plytvať?

V každom obytnom dome sú dve nežiadúce skupiny " eskimáci a masajovia".
plada
23.06.09,09:51
Sito, to máš pravdu, ale u nás sú divné aj hlavice. Pokiaľ mám na čísle 1, 2, 3, tak radiátor nekúri, v izbe je 17 stupňov, dá sa tam akurát tak dobre vyspať, na 4 je radiátor teplý, ale telku ak chcem pozerať tak jedine s dekou. Takže sme požiadali Yzamer, aby nám na začiatku vykurovacej sezóny skontroloval tlak, teplotu vody a ostatné parametre celej vykurovacej sústavy.
Tak uvidíme, potom sa ozvem, čo zistia.
Plada
sito
23.06.09,10:09
Plada, pokiaľ je to tak ako píšeš, je treba preveriť vyregulovanie domu. Mohlo byť aj špatne naprojektované. Prípadne v niektorých bytoch boli vymenené radiátory, čo mohlo narušiť funkčnosť vyregulovania.

To treba dať najprv na poriadok. Aby každý dostal do bytu dostatok tepla. Inak je pomerové meranie zbytočné, narobí len zlú krv.
najag
23.06.09,11:42
Stretol sa kompas s ponorkou na pusti. Kolko je hodin ?-pyta sa ponorka. Tam je sever, - odpoveda kompas. Dakujem , nefajcim-odpoveda ponorka.

Kolko tepla predstavuje 1000 dielikov ? Pre ako velke byty ? Pre byty v akej stavebnej sustave ? Aka je merna spotreba tepla celeho bytoveho domu podla stavebnej sustavy? Aka je merna spotreba tepla na m2, lepsie povedane merna spotreba tepla bytu? Je rovnaka podmienka odberu 1000 dielikov pre byt s plastovymi oknami aj pre byt s povodnymi oknami? Ak Vam stanovi dodavatel tepla, ze vas bytovy dom musi odobrat 3000 GJ tepla za vykurovaciu sezonu z dovodu, aby Vas bytovy dom nebol eskimacky, budete suhlasit ?
Nie je nic krajsie, ako dogmaticke riesenie problemov v bytovom dome.
Lotarka
23.06.09,11:59
Tiež som chcela navrhnúť zaviesť nejaký minimálny stav jednotiek na PRVN, no pri hlbšom zamyslení ma presne tie veci, ktoré písal Najag od toho odradili.
Aj keď som chcela za základ zobrať projekt vyregulovania (no ale ani to neviem, čo všetko obsahuje, len som si predstavovala, že by tam malo byť nejaké to optimálne množstvo odobratého tepla pri určitej teplote miestností.)

Ale zaujímalo by ma, SITO, z čoho je vyrátaný tvoj priemer pri tvojom navrhovanom spôsobe rozúčtovania tepla na základe odchýlky od priemeru. Je to priemer už odobratého tepla za minulé obdobie, lebo do toho tiež vstupujú jednotlivé nastavenia ventilov , či eskimákov alebo masajov, ale napríklad aj plastové okná a ďalšie iné faktory.
plada
23.06.09,12:15
Teraz nemám podklady pri sebe, pamätám si, že v celom dome, t.j. 36 bytov je suma približne 59 000 jednotiek, masajovia mali asi 5 000 jednotiek, ale eskimáci mali 200 jednotiek za celý rok na byt, priemer bol 2300 jednotiek. Takže tých tisíc nebola ani polovica.
No a keď Ti povie sused, že v štvorizbovom byte má tri izby celý rok vypnuté na nulu, radiátory zapína v kuchyni, keď ide piť kávu a v obývačke, max na hod., kvôli televízii, ostatný čas sedí pod dekou alebo v posteli alebo nie je doma, no nezabila by si ho?
A ak máš náhodou izbu vedľa neho alebo nad-, pod-, ním môžeš kúriť dozbláznenia.
Plada
Halli
23.06.09,12:27
Presadíme zákon o rozpočítavaní tepla pre masajov a eskimákov:D..idem lobovať
najag
23.06.09,12:40
Suhlasim s tebou Lotarka. Na nas bytovy dom sa spracuvava prave projektova dokumentacia, v ktorej je sucastou aj energeticky audit,ktory riesi spotrebu tepla pred zateplenim a po zatepleni bytoveho domu. Az potom budem mat pravne relevantny argument,aby riesenie bolo pravne ciste, aby sme stanovili najnizsiu spotrebu tepla v byte v bytovom dome, v zavislosti od vonkajsich klimatickych podmienok a vnutornych podmienok bytu, bud podla dennostupnov s priahliadnutim na normovane klimaticke podmienky , alebo pre najpriaznivejsie zimne podmienky. Minimalnu spotrebu tepla bytu, ktoru stanovime na zaklade celkovej spotreby tepla v bytovom dome s prihlaidnutim na priemernu spotrebu tepla bytov podla polohy a s prihliadnutim na udaje z dataloggeru. S tym, ze bud tu spotrebu naplnil, alebo zaplati za viac, nez si v skutocnosti odobral a potom prisposobi svoje konanie. Nasou vyhodou je, ze v bytoch meriame spotrebu tepla v kWh, cim je aplikacia energetickeho auditu na konkretne podmienky spotreby tepla v byte velmi jednoducha. Riesenie, ktore je pravne aj technicky velmi ciste a sudne preukazatelne. Ziadna demagogicka anarchia.
najag
23.06.09,12:42
Slavica, za nizke zisky teplarni sa nelobuje, iba za vysoke. Ruka v ruke s meranim tepla cez PRVN, ktore vytvara dojem spravodliveho rozpocitavania tepla a jeho spotreby v bytovom dome.Takze sa pracuje na zakone, ktory zabezpeci legalne vyssie spotreby tepla.A vyssie zisky.
najag
23.06.09,12:50
Plada, nezabudaj, ze v spotrebe bytu mas zapocitane aj tepelne straty na horizontalnych aj vertikalnych rozvodoch tepla a spotrebu tepla v spolocnych priestoroch. Teda dost velky prirastok k bytu, ktory nie je relevantny na spotrebe tepla bytu a jeho dielikoch. Alebo chces mi napisat, ze vies tuto spotrebu oddelit ? A stale nevieme, aka celkova spotreba tepla bola v GJ pre cely bytovy dom, aka je zapocitatelna plocha bytoveho domu a ake su priemerne naklady tepla v GJ na m2. A ake su vase aspon normovane klimaticke podmienky a aka je vasa stavebna sustava z hladiska spotreby tepla.
Iši
23.06.09,13:58
V niektorom z predchádzajúcich príspevkoch bolo uvedené, že horné byty mali najvyššiu spotrebu tepla. V čom to je? práve v tom, že všetky ostatné byty majú aj stúpačky, ktoré hrejú aj napriek tomu, že v byte sú odstavené radiátory. Horné byty ich nemajú a preto majú len to teplo, ktoré prejde cez ich radiátory. A to je ďalšia nespravodlivosť, lebo pomerové počítače toto nezohľadňujú. Snáď by pomohlo, keby sa merala teplota jednotlivých miestností a nie teplo v radiátoroch. Neviem však, či niečo takéé už bolo vymyslené.
Lotarka
23.06.09,14:40
Malo sa niektorý piatok konať školenie v Košiciach, asi, na ktorom sa preberali aj nejaké návrhy na zmenu vyhlášky, ohľadom znemy spôsobu vyúčtovania tepla podľa PRVN. Malo to pravdepodobne organizovať Združenie SVB. Neviete aké znenia mali tie návrhy na zmenu?
najag
23.06.09,15:26
Iši, aj v hornych bytoch je vyska vertikalneho privodu v takej dlzke, ktora je uz podstatna pre odovzdanie tepla. Za predpokladu, ze aj horne byty si prikuruju.
sito
23.06.09,21:39
Presadíme zákon o rozpočítavaní tepla pre masajov a eskimákov:D..idem lobovať

Keďže sú v dome nežiadúci " eskimáci a masajovia" tak, treba presadiť zákon proti ním, aby v dome bolo rozložené teplo rovnomerne a aj rovnomerná teplota, aby bola v dome, jednotlivých miestnostiach.

Otázka: Koľko potrebuje, ktorá miestnosť v dome tepla, energie, Gj., kWh na to aby bola v miestnosti teplota 20 °C? Teoretický sa to vypočítať dá, ale výsledok nemusí zodpovedať realite, pretože na to pôsobia isté nevypočítateľné vplyvy. Bavili sme sa o tom s kolegom Orimom.

Treba napočítať zo spotreby fakturačného merača počet zaznamenaných jednotiek na jednotlivé radiátory v dome v takej hodnote, ktorá by mala zabezpečiť vo všetkých miestnostiach domu 20 °C.

Ak chce niekto lobovať za uvedené skupiny, nemusí. Spôsob rozdelenia nákladov za teplo, základná a spotrebná zložka ich podporuje a znevýhodňuje tých, ktorí nepatria v dome do uvedených skupín.

Ale vyhláška 630/2005 je na strane tých, ktorí odoberajú teplo efektívne.

Len musia otvoriť oči, ale niekto chystá zmenu, nie otvoriť, ale zalepiť a aj na porade sú takí, ktorí to podporujú. Čím menej ľudia vedia, tým väčšia pohoda pre nás.
Halli
23.06.09,22:03
:rolleyes:
Slavica, za nizke zisky teplarni sa nelobuje, iba za vysoke. Ruka v ruke s meranim tepla cez PRVN, ktore vytvara dojem spravodliveho rozpocitavania tepla a jeho spotreby v bytovom dome.Takze sa pracuje na zakone, ktory zabezpeci legalne vyssie spotreby tepla.A vyssie zisky.

To je jasné , mne sa len pači to pomenovanie , čo sa tu uchytilo...:D


Keďže sú v dome nežiadúci " eskimáci a masajovia" tak, treba presadiť zákon proti ním, aby v dome bolo rozložené teplo rovnomerne a aj rovnomerná teplota, aby bola v dome, jednotlivých miestnostiach..............Len musia otvoriť oči, ale niekto chystá zmenu, nie otvoriť, ale zalepiť a aj na porade sú takí, ktorí to podporujú. Čím menej ľudia vedia, tým väčšia pohoda pre nás...

to bola len poznámka, "netrebalo" komentovať, hlavne ten záver o otvorení očí je pozoruhodný :rolleyes::D
sito
24.06.09,05:18
Tiež som chcela navrhnúť zaviesť nejaký minimálny stav jednotiek na PRVN, no pri hlbšom zamyslení ma presne tie veci, ktoré písal Najag od toho odradili.
Aj keď som chcela za základ zobrať projekt vyregulovania (no ale ani to neviem, čo všetko obsahuje, len som si predstavovala, že by tam malo byť nejaké to optimálne množstvo odobratého tepla pri určitej teplote miestností.)

Ale zaujímalo by ma, SITO, z čoho je vyrátaný tvoj priemer pri tvojom navrhovanom spôsobe rozúčtovania tepla na základe odchýlky od priemeru. Je to priemer už odobratého tepla za minulé obdobie, lebo do toho tiež vstupujú jednotlivé nastavenia ventilov , či eskimákov alebo masajov, ale napríklad aj plastové okná a ďalšie iné faktory.

Lotarka,

Citát z článku TZB 0470. možnosť najsť na Google.

Pre pochopenie treba vysvetlit princípy, na ktorých je založené rozpocítanie pomocou pomerových rozdelovacov. Tepelným spotrebicom s meranou spotrebou tepla je dom ako celok. V rámci domu sa teplo šíri viacerými cestami. Nielen cez vykurovacie telesá, ale aj vzduchom a cez
steny. Spotreba tepla v miestnosti = teplo odovzdané vykurovacím telesom + teplo prijaté „cez steny“ z okolitých miestností – teplo odovzdané „cez steny“ do okolitých miestností. Výmena tepla medzi miestnostami nie je meratelná, a preto nie je meratelná ani spotreba tepla v miestnosti.
Aby aj napriek tomu bolo možné vyhodnotit rozdielne hospodárenie
konecných spotrebitelov s teplom a motivovat ich k racionálnej spotrebe, boli vytvorené rôzne metódy rozpocítania nákladov na vykurovanie. Jednou z takýchto metód (nie jedinou) je použitie pomerových rozdelovacov.

Pomerové rozdelovace nie sú meracmi spotreby tepla v miestnosti. Monitorujú len jednu z mnohých ciest šírenia tepla v dome. Sú to prístroje, indikátory, ktoré sledujú teplotu vykurovacích telies a jej trvanie. Využívajú fyzikálnu závislost teploty vykurovacieho telesa a množstva tepla odovzdaného vykurovacím telesom.

Cím teplejšie je vykurovacie teleso a cím dlhšie je teplé, tým viac tepla do miestnosti odovzdalo, a tým väcší pocet jednotiek indikuje pomerový rozdelovac. Velkost a typ každého vykurovacieho telesa sa zohladnuje koeficientom charakterizujúcim jeho maximálny tepelný výkon.


Na dosiahnutie rovnakej izbovej teploty, napríklad 22 °C, v rôznych miestnostiach, je potrebné rozdielne množstvo tepla. Miestnosti v nechránenej polohe, ktoré sú pod strechou, nad nevykurovaným suterénom, pri štítovej stene, potrebujú na dosiahnutie rovnakej teploty vyššiu spotrebu tepla, ako miestnosti v chránenej polohe, obklopené
zo všetkých strán inými vykurovanými miestnostami. Vyššia spotreba nechránených bytov nie je spôsobená vyšším komfortom užívatelov, ale naopak, tým, že vo vyššej miere znášajú poveternostné vplyvy a chránia pred ich pôsobením ostatné byty.
Obvodové konštrukcie domu – steny, strecha, sú súcastou domu ako celku a nie len okrajových bytov (o znížení týchto tepelných strát – zateplení nerozhoduje užívatel prilahlého bytu, ale vlastníci všetkých bytov). Preto, aby užívatelia nechránených bytov neboli znevýhodnení vyššími nákladmi za nižší štandard, náklady za vykurovanie v nechránených miestnostiach by sa mali korekcnými koeficientmi
polohy miestnosti upravit tak, aby zodpovedali indikovanej spotrebe chránených miestností s porovnatelnou teplotou.
Z vyhodnotených údajov jedného pomerového rozdelovaca nie je možné (ani približne) vypocítat, kolko tepla sa v miestnosti spotrebovalo. Porovnaním vyhodnotených údajov z dvoch pomerových rozdelovacov sa dá zistit, ktorý radiátor odovzdal viac tepla a ktorý menej. Porovnaním vyhodnotených údajov pomerových rozdelovacov z celého domu je možné urcit len to, ktorý byt odobral prostredníctvom vykurovacích telies viac tepla a ktorý menej. Nie aké množstvo. O indikovaných spotrebách platí:
- nízka spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že miestnost (byt) dokáže prijat viac tepla „cez steny“ z okolitých bytov,
- vysoká spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že
miestnost (byt) dokáže odovzdat viac tepla „cez steny“ do okolitých bytov.

Vyhodnotené údaje z pomerových rozdelovacov sa premienajú na „peniaze“
alebo „množstvo tepla“ až metodikou rozpocítania. A práve zaužívaná
metodika rozpocítania je zdrojom nespravodlivosti. Preco?

Dúfam, že si z článku, odborného pochopila, že zaznamenané jednotky, dieliky, údaje na všetkých prístrojoch sa upravujú na konečný stav každého prístroja podľa ktorého sa už môže vypočítať množstvo tepla pre jednotlivé byty za ktoré ma byt zaplatiť.

S tým odborníkom sa nedá nesúhlasiť, to je fakt čo uviedol.


Ale zaujímalo by ma, SITO, z čoho je vyrátaný tvoj priemer pri tvojom navrhovanom spôsobe rozúčtovania tepla na základe odchýlky od priemeru.

Priemer je vypočítaný z činnosti všetkých prístrojov pomerového merania v dome a ten vždy v dome bude. Tí, čo nekúria ho znižujú, tí čo plytvajú s teplom ho zvyšujú. Pri priemery je výpočtová teplota 20 °C. Ak má niekto počet jednotiek pod priemer, jeho výpočtová teplota klesá a opačne, ak má niekto jednotky nad priemer, jeho výpočtová teplota stúpa. To iste robí aj teplo, energia v byte, buď je nad priemer alebo pod priemer. Samozrejme náklady za teplo tiež. Priemer v dome a výpočtovú teplotu 20 °C dosiahneme v dome rozdelením nákladov podľa m2. To je tiež fakt.

Je to priemer už odobratého tepla za minulé obdobie, lebo do toho tiež vstupujú jednotlivé nastavenia ventilov , či eskimákov alebo masajov, ale napríklad aj plastové okná a ďalšie iné faktory.

Pomerové meranie monitoruje všetky podmienky v dome aj mimo domu v konkrétnom roku.

Myslíš tu prílohu kde sú tie štyri byty?

No každý má už konečný stav jednotiek rovnaký, 500 jednotiek. Na ich byt pripadá rovnaké množstvo tepla a aj nákladov. Logické, keď každá jednotka má rovnakú hodnotu.

Potom je tam cena 20 €, ak dosadíš číslo 600 budeš to mať v Sk.

Nakoniec tam máš 100 % rozdeliť podľa výsledku pomerového merania.

Správ si "eskimáka" prvému bytu daj jednu jednotku. A je "eskimák" Ako sa ho zbaviť?

Zo 100 % si vlastníci určia, že sa podľa výsledku pomerového merania rozdelí len určitá časť nákladov, 90 %, prípadne 70 % ostatné náklady sa rozdelia reakčne na nastavenie termostatických hlavíc. Čim menej má byt jednotiek tým viac mal zatvorenú hlavicu a neodoberal teplo cez radiátor, ale zneužíval pomerové meranie a využíval susedné byty.

Sranda je v tom, že to nastavenie si spravil on, prestane sa smiať, keď zistí koľko zaplatí v tej časti nákladov, ktorá reaguje na jeho nastavenie hlavíc.

Keď mu začneš pridávať jednotky stáva sa z neho "stredoeurópan".

Keď prekročíš priemer smerom nad 500 jednotiek uvidíš výhodu " masaja". Či viac musí zaplatiť " eskimák, tým menej platí masaj".

Ak sa chce dom zbaviť " eskimákov aj masajov" musí si určiť dva limity jednotiek, spodnú pre " eskimákov" a hornú pre "masajov. Inak sa ich nezbavia. Jasne, ktomu patričnú odmenu, ktorá ich donúti efektívne si nastavit termostatické hlavice.

Čo sa týka plastových okien, ak ich máš? Predstav si, že ten čo ich nemá, príde za tebou a navrhne Ti. Ty máš plastové okná, ja nemám. Mne ti naskakuje viac jednotiek a musím viac platiť za teplo. Č keby sme tovjo počet jednotiek prenásobili koeficientom 1,3 a ja bz som už za teplo neplatil takú nehoráznu sumu, ale časť z mojich nákladov uhradíš Ty. Budeš súhlasiť?

Keď sa chce, tak sa dá. Všetko nie, ale všeličo, áno.
najag
24.06.09,09:09
Sito, ak pouzivas citaty, tak si povinny podla autorskeho zakona uvadzat aj ostatne nalezitosti, spolu s autorom citatu, len tak na okraj, aby bolo jasne.
Pri posudzovani odbornosti kazdeho clanku na fore, v casopise, literature, ohladom sposobu rozuctovania nakladov na teplo s pouzitim PRVN, je si potrebne uvedomit , za koho kope dany autor clanku, pretoze podla toho je aj vacsinou zastancom niektorej z teorii o spravodlivom rozuctovani nakladov na teplo. Uvadzany autor kope v ramci svojej podnikatelskej oblasti za Yzamer, teda PRVN v podobe, ktore pozname.Zmyslom podnikania je zisk z daneho produktu, ktorym je aj rozuctovanie nakladov na teplo. Ja si ho vazim, ako jedneho odbornika z plejady odbornikov z oblasti tepla, ale jeho teoriu a system rozuctovania neberiem urcite za zakon. Nakoniec jeho sposob rozuctovania neprevzali vsetky ine spolocnosti, ktore PRVN vyrabaju s rovnakym systemom merania spotreby tepla, jeho sposob rozuctovania je velmi blizky legislativnemu rieseniu problemu nakladov na teplo plus/minus 40% v ČR, takze zaklad je asi prave v tom, ze ten rozptyl hodnot u PRVN je v praxi taky, aky potrvrdili testy. Ini znami odbornici z oblasti tepla zase zastavaju svoje teorie o rozuctovani nakladov, podla ich prislusnosti k sposobu merania tepla a teda aj rozuctovaniu nakladov na teplo /Grad 2000, Trasco /..... Takze neberme nieco za Pismo svate, pretoze je to iba jeden sposob rozuctovania z plejady moznych, ktory vytvara pre dane konkretne PRVN zdanie spravodlivosti. Az bude pre rozuctovanie nakladov na teplo s PRVN platit zakon s menom daneho odbornika,tak to bude zakon a Pismo svate.
Prestupove teplo je fenomen, ktora sa casto vyuziva, ale tiez zneuziva pri rozuctovani nakladov na teplo. Ovsem je to tak narocna a zlozita problematika, ze nikto si este zo znamych odbornikov netrufol napisat,kolko tepla, v akej stavebnej sustave prestupi z jedneho bytu do druheho bytu. Pretoze teplo sa siri v miestnosti vedenim, salanim, prudenim....a je zname, ze niektore suvislosti sa dosiahli iba experimentalne a platia vlastne iba pre dany experiment. A teda je aj zname, ze iny sucinitel prestupu tepla je u verikalneho prestup tepla v smere zdola hore, iny je v smere zhora dole a iny je u prestupu tepla horizontalneho. V bytoch pocas vykurovania nie je urcite ustaleny teplotny stav, pretoze vacsinou je prerusovane vykurovanie a o to je to komplikovanejsie v ramci teplotnych pomeroch v byte. Kto vie trochu viac z tejto oblasti tepla, tak vie, preco sa pouziva Reynoldsovo cislo, Nuseltovo cislo, Prandtlovo cislo, Grashovovo cislo a kde sa pouzivaju pri vypoctoch.Je ale zaujimave, ze niektori odbornici nepotrebuju pre spravodlive rozuctovanie nakladov na teplo v byte s prihliadnutim na problem prestupoveho tepla, ktore tak vehementne riesia, ani tak dolezity parameter pre posudenie prestupu tepla a to priemernej teploty v miestnosti pocas vykurovacieho obdobia.A pritom jeden byt ma s druhym spolocnu podlahu-strop, s dalsim bytom spolocnu stenu, ktory je prepojeny s dalsim bytom cez podlahu a strop a zistit, kto vlastne od koho odoberal a a kolko je spanielska dedina. A nehliadiac, ze do dielikov PRVN je zahrnuta aj strata tepla na horizontalnych a verikalnych rozvodoch a teplo spotrebovane radiatormi v spolocnych chodbach, ktore vlastnik v byte nespotreboval, mimo podielu z vertikalneho rozvodu. A to predstavuje az 20 % celkovej spotreby tepla. A je zapocitane nerovnakym dielom v bytoch z dovodu aplikacie zakladnej a spotrebnej zlozky. Aj ked na stratach a teple na chodbe by sa mali podielat vsetci rovnako, aby to bolo spravodlive.Poznam zatial iba jeden PRVN jednej spolocnosti, ktory je zalozeny na inom principe merania, nez ostatne PRVN a ktora pri vyuctovani ma k dispozicii aj teploty miestnosti pocas vykurovacieho obdobia, takze je tam nejaka zaruka nejakej spravodlivosti, ktora ma aj technicku oporu v podobe argumentu chovania sa vlastnika v byte. Nase poznatky z merania tepla v kWh v bytovom dome hovoria,ze spotrebovane mnozstvo tepla nie je priamo umerne velkosti bytu, pretoze su mensie byty s vacsou spotrebou tepla nez velke byty. Hodne strednych bytov ma vyssiu spotrebu tepla, ako byty spodne a horne.Horne byty maju nizsiu spotrebu tepla, aj ked exterierova teplota je ovela nizsia a teda aj vyssi teplotny spad, ako su teploty v spolocnych priestoroch pod spodnymi bytami. Podla vyhlasky maju mat vyssiu spotrebu tepla krajne byty na severovychod, u nas maju prave nizsiu spotrebu. Ale vieme, ze rozhodujucim cinitelom v spotrebe tepla v byte su naroky na tepelnu pohodu v byte. A preto je lepsie pouzivat niekedy svoju hlavu, ako cudzie rozumy. Za predpokladu, ze si aj postudujeme odbor stavebnu tepelnu problematiku a zname poznatky. Samozrejme, ze bytovy dom je krabica, ale nevieme jej presne chovanie v ramci prestupoveho tepla, aby sme sa mohli chovat exaktne a musime brat do uvahy aj opatrenia, ktore urobil vlastnik bytu v byte za ucelom znizenia spotreby tepla, pretoze sa moze stat, ze bude platit za " prestupove teplo ", ktore v skutocnosti neodobral, lebo vysoka spotreba tepla v predmetnom byte je hlavne v povodnych oknach s prestupovym cinitelom 3, s skarou okolo kazdeho okna v dlzke cca 8 metrov,celkovo teda 40 m v 4-izbovom byte a skarou pod dverami, pretoze vlastnikovi bytu sa nechce investovat a aj tak to teplo navyse niekto iny zaplati.
Ano, sami sa mozeme rozhodnut pre ten, ci onen system merania a sposob rozuctovania, ktory nam vyhovuje nasim predstavam, aj so vsetkymi dosledkami pre bytovy dom, ktore nasledne vyplynu. Len na fore sa snazme byt objektivni a kopajme iba za seba, za svoj rozum a nazory a nie za niekoho ineho, za koho sa snazime schovat vytvaranim nejakej dogmy a pisma svateho.
bupi
24.06.09,16:33
Elenka, mozem este technicku otazku? Ak by sa v byte nekurilo (ziadne ustredne kurenie nie je, ide o dom, resp. byt s vlastnym kurenim), pri ake teplote hrozi potrhanie rur v zime?[/QUOTE]

V radiatoroch nesmie klesnut teplota pod + 4C. Suvisi to s najmensim objemom vody.

[No a keď Ti povie sused, že v štvorizbovom byte má tri izby celý rok vypnuté na nulu, radiátory zapína v kuchyni, keď ide piť kávu a v obývačke, max na hod., kvôli televízii, ostatný čas sedí pod dekou alebo v posteli alebo nie je doma, no nezabila by si ho?
A ak máš náhodou izbu vedľa neho alebo nad-, pod-, ním môžeš kúriť dozbláznenia.
Plada[/QUOTE]
Tak si zatepli jenu stenu zvnutra od suseda a mas po probleme.
Ale ja si myslim, ze to az take katastroficke nebude, ak sused nekuri,ved ti predsa z jeho steny nefuka tajfun


Snáď by pomohlo, keby sa merala teplota jednotlivých miestností a nie teplo v radiátoroch. Neviem však, či niečo takéé už bolo vymyslené.[/QUOTE]
Ako by si potom nauctoval tomu, kto si potrebuje prikurit elektrickym ohrievacom???
najag
24.06.09,19:28
Bupi, je to vymyslene, meria sa teplota v byte a tak pracuje system Grad 2000, Trasco a ine. Teoria systemu je v tom, ze za rovnaku teplotu v izbe sa ma platit rovnako velka uhrada. Len ma to jednu chybu. System je zranitelny, takze je mozne platit za nizku teplotu v byte, aj ked bola vysoka teplota. Kazdy system merania tepla pracuje totiz najlepsie za predpokladu, ze kazdy vlastnik bytu sa chova v byte v ramci teploty v byte korektne a v medziach slusnosti.Aspon tej minimalnej.
bupi
24.06.09,19:43
Co je to korektne??
Spravodlivost je v tom, ze niekto potrebuje chladno a iny potrebuje teplo.
Su ludia, ktori zo zdravotnych dovodov potrebuju v byte chladno, su zas taki, ktori potrebuju teplo, pre male deti je potreba tepleho bytu, pre starych zas chladnejsieho...
Myslim, ze spravat sa korektne, je nahlasit skutocny stav meracov a nepodvadzat,
ale nie nerespektovat tepelnu potrebu jednotlivych ludi v panelaku;)
V opacnom pripade ide o obmedzovanie osobnej slobody a prav na potrebu tepla.
Myslim, ze zavedenie meracov akurat tak sposobuje zakernost a zavist, ze kto zaplatil viac a kto menej. V konecnom dosledku po precitani tohto diskusneho clanku si myslim, ze je kontraproduktivne a vedie tak akurat k ziskom vyrobcov meracov.;)

Chcete zakony??? uaaaa no teda!!! proti masajom a eskimakom??? Aby kurili rovnako ako vsetci ostatni a nezaplatili nebodaj menej ako niekto...?kto?
Naco su teda merace? Aj tak vsetci zaplatia rovnako, merace netreba, investujte teda spolocne ako zdruzenie do zateplenia a vymeny okien a neminajte na merace a odpisovacov a obrovsku agendu a desiatky uradnikov, ktori to spravuju.
Lotarka
25.06.09,07:38
Porovnaním vyhodnotených údajov pomerových rozdelovacov z celého domu je možné urcit len to, ktorý byt odobral prostredníctvom vykurovacích telies viac tepla a ktorý menej. Nie aké množstvo.O indikovaných spotrebách platí:
- nízka spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že miestnost (byt) dokáže prijat viac tepla „cez steny“ z okolitých bytov,
- vysoká spotreba indikovaná pomerovým rozdelovacom znamená, že
miestnost (byt) dokáže odovzdat viac tepla „cez steny“ do okolitých bytov.

Vyhodnotené údaje z pomerových rozdelovacov sa premienajú na „peniaze“
alebo „množstvo tepla“ až metodikou rozpocítania. A práve zaužívaná
metodika rozpocítania je zdrojom nespravodlivosti. Preco?

Dúfam, že si z článku, odborného pochopila, že zaznamenané jednotky, dieliky, údaje na všetkých prístrojoch sa upravujú na konečný stav každého prístroja podľa ktorého sa už môže vypočítať množstvo tepla pre jednotlivé byty za ktoré ma byt zaplatiť.

To, že sa dieliky upravujú koeficientami to chápem. No, ale v článku je, že sa z ich porovnania dá posúdiť len to, kto odobral viac a menej tepla, ale množstvo tepla nie. A ty píšeš, že sa množstvo tepla dá vypočítať. Ja si myslím, že vypočítať sa to dá, no sú tam ešte iné faktory, a teda ten výpočet nie je veľmi smerodajný. Ale aj tak som z toho už jelen!?
Myslíš tu prílohu kde sú tie štyri byty?

Tú som si ešte nestíhala veľmi prejsť.

Ak sa chce dom zbaviť " eskimákov aj masajov" musí si určiť dva limity jednotiek, spodnú pre " eskimákov" a hornú pre "masajov. Inak sa ich nezbavia. Jasne, ktomu patričnú odmenu, ktorá ich donúti efektívne si nastavit termostatické hlavice.

Áno s tými dvoja limitmi súhlasím, len ja by som sa pobera s ich stanoveným nie spôsobom priemeru už spotrebovaného tepla, ale nejakým iným spôsobom. A kedže, ja sa nerozumiem výpočtom ohľadom tepla, čo sa týka fyziky, tak som chcela riešiť tento spôsob nejakým stanoveným množstvom tepla v projekte - či už vyregulovania alebo takého, čo spomínal Najag- množstvo po a pred zateplením.

Predstavujem si to tak, že v takom projekte musí byť určené množstvo GJ, tak, aby vo všetkých miestnostiach bolo 20 stupňov (napr.) a s prihliadnutým na stavebnú kontruškciu, teda na konkrétny stav bytového domu. A z toho, ak sa dá určiť počet jednotliek na jednotlivé miestnosti a dohodnuté vlastníkmi minimum a maximum na jednotlivé miestnosti.


Keď sa chce, tak sa dá. Všetko nie, ale všeličo, áno. Súhlasím, no nestačí, keď chce laik, musí to byť odborník, ktorý zohľadní maximálne ako sa dá všetky faktory.

Včera sme dostali vyúčtovanie. 4-izbový byt 80 m2 za celý rok 28.000,-Sk na kúrenie.
majkii
25.06.09,07:55
.... Len na fore sa snazme byt objektivni a kopajme iba za seba, za svoj rozum a nazory a nie za niekoho ineho, za koho sa snazime schovat vytvaranim nejakej dogmy a pisma svateho.

Fíha, nemám pocit, že by sito za niekoho kopal. Aj keď väčšina z nás používa vlastný rozum (aspoň myslím), neznamená to, že si nemôže osvojiť názor odborníka a šíriť ho ďalej.
najag
25.06.09,14:09
Bupi, naprosto s tebou suhlasim. Podla mna je postacujuce, ak sa v byte v zime dodrziava aspon vypoctova teplota, teda 20 C. To je naprosto korektne voci ostatnym a nikto nemoze nikoho nutit, aby mal teplotu vyssiu v byte, ak nechce.

majki, ja som nenapisal, ze sito za niekoho kope. Nakoniec, cely zivot si osvojujeme mudrosti, poznatky tych chytrejsich a mudrejsich, ktori nieco v odbore znamenaju. Iba tak sa svet posuva v ramci pokroku.A prezentujeme nase osvojene vedomosti, ako svoje nazory. Ale tomu odpoveda potom aj nas verbalny a pisomny prejav. Od hlupaka sa nic nenaucis, iba ak hlupost. Ja si aj u Sita vazim, ak sa svojim sposobom k niecomu dopracuvava, ak prezentuje svoje vlastne poznatky a vedomosti v mene to, coho je zastancom.A ked si myslim, ze je to pre mna dobre, tak si to osvojim tiez. Pretoze kazdy vysledok, aj ten negativny je o nejakej praci. Ak som zastancom niecoho, tak to sam aj prezentujem a aj argumentujem v nazorovej polemike s ostatnymi. Lebo sam si aj na trh nesiem svoju kozu a niekedy aj to je hrdinstvo.
sito
25.06.09,22:16
Lotarka,

Porovnaním vyhodnotených údajov pomerových rozdelovacov z celého domu je možné urcit len to, ktorý byt odobral prostredníctvom vykurovacích telies viac tepla a ktorý menej. Nie aké množstvo.

Predstav si, že na základe toho tvrdenia, ktoré je pravdou? Dostaneš ročné rozdelenie nákladov za teplo v ktorom je uvedené: Vzhľadom k tomu, že ste si dali do bytov PRVN na základe ktorých nie je možné zistiť koľko tepla ste odobrali nie je možné zistiť koľko máte zaplatiť za dodané teplo do vášho bytu. Navrhujeme Vám, aby ste zvážili na základe výsledku vašich PRVN, koľko chcete uhradiť z nákladov domu. My na základe vašej požiadavky vypracujeme vaše náklady k vašej spokojnosti.

Výsledok pomerového merania v dome sa upravuje násobením, delením, sčítaním, odčítaním na konečný stav jednotiek na rozdelenie nákladov za teplo.

Ak už nie je dôvod na úpravu jednotiek, dostaneme v dome konečný stav jednotiek na rozdelenie spotreby tepla, energie a nákladov za teplo, energiu.

V žiadnom prípade sa nedá tvrdiť, že ten - ktorý byt minul toľko Gj. a má ich zaplatiť. Treba povedať: Na základe nameraných, zaznamenaných jednotiek a ich dohodnutom spôsobe úprav, pripadá na jednotlivé byty takýto podiel Gj. Jeden Gj, stojí 600 Sk. Vaša úhrada je ?????. Súčet všetkých úhrad sú náklady domu.

Včera sme dostali vyúčtovanie. 4-izbový byt 80 m2 za celý rok 28.000,-Sk na kúrenie. 24-06-09 10:43 PM.

Tvoje náklady na jeden m2 sú 350 Sk.

Moje sú 101 Sk. byt mám 60 m2.
bupi
26.06.09,09:31
[QUOTE=najag;1084051]Bupi, naprosto s tebou suhlasim. Podla mna je postacujuce, ak sa v byte v zime dodrziava aspon vypoctova teplota, teda 20 C.

Myslim, najag, ze nie je nutne vykurit kazdy byt az na 20 C, pokial splna byt to ze
1.nie je rohovy a sucasne na najvyssom poschodi
2.nie je sucasne k bodu 1 aj zateceny z pretekajucej strechy a tym prevlhnuty
3. sucasne nema pootvarene v zime vsetky okna a balkony.

Zaroven vsak aj nepouzivac kurenia musi kurit ,alebo aspon temperovat aby nedoslo k prasknutiu potrubia.
Vo svojich prispevkoch si poukazal na to, ake zlozite je to s teplom v panelaku a ze sa neda rovnako pozudzovat kazdy byt. Suhlasim s tym, avsak myslim si, ze
vobec nie je take strasne dolezite,to ak sa v susednom byte nekuri na rovnaku teplotu ako v susednych bytoch,min 20C, pokial by teda nekuriaci byt nahodou nesplnal mnou uvedene body hore.
Nekuriaci byt je totiz plny vzduchu a vzduch je izolant.
Ak v nom nie je prievan z otvorenych okien a nefuka v nom uragan, izoluje a tym aj chrani teplo v byte, v ktorom sa kuri naplno.
Prestup tepla je zanedbatelny.

Uvediem uplne primitivny priklad.
Ide sice o odlisne materialy, ale je to najjednoduchsie.

Skuste si napriklad zohriat nadobu aj vodu na 25 C / co by zodpovedalo teplote primerane vykureneho bytu/ a prilozte k nej inu nadobu nezohriatej vody. Kedy sa voda z nezohriatej nadoby zohreje na 25 C od tej zohriatej? Uz samotna teplota 25 C je necititelna.Aj prestup tepla je uplne zanedbatelny.

Myslim, ze poniektorym, ktori sa rozohnuju o treste pre tych, ktori kuria viac alebo menej, chybaju zakladne znalosti fyziky.

[QUOTE=najag;
Poznam zatial iba jeden PRVN jednej spolocnosti, ktory je zalozeny na inom principe merania, nez ostatne PRVN a ktora pri vyuctovani ma k dispozicii aj teploty miestnosti pocas vykurovacieho obdobia, takze je tam nejaka zaruka nejakej spravodlivosti, ktora ma aj technicku oporu v podobe argumentu chovania sa vlastnika v byte....

Naopak, poznam mnozstvo bytov v panelaku,kde sice kuria naplno, avsak v izbach maju otrasnu zimu. Mnohi dokuruju klimatizaciou alebo elektrickymi ohrievacmi. V tom pripade je tiez meranie tepla v miestnosti uplne nepouzitelne a skreslujuce.
najag
26.06.09,09:56
Bupi, ja Ti teraz pozmenim trochu Tvoj akoze primitivny priklad, ako by ti to urobili zastancovia prestupoveho tepla. Zober velmi velku nadobu a daj do nej vodu s teplotou 22 stupnou. Ten velky hrniec predstavuje bytovku. Potom do toho velkeho hrnca daj maly hrncek s vodou teplou 15 stupnou. Ten hrncek je byt v bytovom dome. A uvidis, ze hrncek s teplou vodou 15 C sa ohreje na vyssiu teplotu, na taku teplotu, na aku sa vyrovna voda vo velkom hrnci, ktora uz nebude mat 22 C, ale menej. Ak chces teplotu vo velkom hrnci udrziavat na 22 C, musis dodavat do nej teplo, ale aj voda v malom hrnceku bude mat za urcitu dobu 22 stupnov, aj ked si don nedodal ziadne teplo. A uvidis, ze to funguje.
Takze, na kazdy problem sa mozeme divat z rozneho uhla a vykladat si ho tak, ako sa nam to hodi. A pravda je vzdy niekde uprostred, vzdy je to nejaky kompromis, kedy kazdy musi nieco ubrat a kazdy nieco pridat. Ja som hovoril o vypoctovej teplote, samozrejme, ze moze byt pre niekoho prijatelnejsia aj 19 C, ci 18 C, ale to uz su vynimky skor, pretoze urcite tu uz nie je o tepelnej pohode v byte.Ja viem z vlastnej skusenosti, ze prestupove teplo nefunguje az tak, ako niektori pisu, pretoze to vidim na spotrebach tepla v bytoch, ktore su k sebe prilahle. Ak ma byt dvojnasobnu spotrebu tepla vo vyske 11 000kWh, pri priemernej spotrebe okolo 5000 kWh, tak potom nie je jasne, preco byt nad nim ma spotrebu 5000 kWh, ked je tak vykurovany odspodu a teda by mu mala stacit spotreba tepla 1000kWh a zbytok od suseda. Oba byty pritom maju plastove okna, rovnaku orientaciu a teda aj rovnake podmienky. A oba rohove byty maju nizsie spotreby tepla, ako je priemerna spotreba tepla v bytovom dome a dokonca aj nizsiu, ako niektore byty stredne, spodne a horne.
No vidis, tie PRVN, ktore meraju zaroven aj teplotu v miestnosti by deklarovali jasne, ze aj ked bol radiator naplno otvoreny, aj tak bola teplota nizka a ze treba nieco robit.To je ten udaj, ktory je pre posudenie stavu vykurovania potrebny.
bupi
26.06.09,12:17
...zastancovia prestupoveho tepla. Zober velmi velku nadobu a daj do nej vodu s teplotou 22 stupnou. Ten velky hrniec predstavuje bytovku. Potom do toho velkeho hrnca daj maly hrncek s vodou teplou 15 stupnou. Ten hrncek je byt v bytovom dome. A uvidis, ze hrncek s teplou vodou 15 C sa ohreje na vyssiu teplotu, na taku teplotu, na aku sa vyrovna voda vo velkom hrnci, ktora uz nebude mat 22 C, ale menej. Ak chces teplotu vo velkom hrnci udrziavat na 22 C, musis dodavat do nej teplo, ale aj voda v malom hrnceku bude mat za urcitu dobu 22 stupnov, aj ked si don nedodal ziadne teplo.

Suhlasim, toto je druha cast onoho fyzikalneho javu. Avsak vo svojom prispevku poukazujem hlavne na to, ze teplota 20 C, 25 C, alebo aj rozdiel od hoci 12 az 15 C ku 20 C je co sa prechodu tepla tyka necitelny.

Aj keby si v dome ako samostatnom, dajme tomu rodinnom postavenom z panelov, vobec nekuril, teplota nikdy nebude rovnaka, ako je vonku. Steny, strecha, okna, pokial su uzavrete, izoluju od vonkajsich vplyvov, ved preto si staviame pribytky a nebyvame na otvorenom priestranstve.;)
najag
26.06.09,15:10
Suhlasim s Tebou Bupi, ale skus zmerat teplotu v takej budove, ked sa tam kurit nebude, aky bude rozdiel voci exterierovej teplote, ked vonku bude -10 C napriklad. Nebude tam urcite teplota okolo 17-18 C, ako bude v byte v bytovom dome, v ktorom sa nebude kurit.
Argumentom zastancov prestupoveho tepla je vzdy tento platny vztah Q = k x S / t1 -t2 /,takze napr: Q = 2,6x 87,4 /22 - 18 / = 909 W
Zaver ? Cez strop vykurovaneho bytu ukradne druhy byt teplo o velkosti 909 W, teda 1kW. Takze kradnutie tepla z bytu do bytu na papieri funguje perfektne, teoria je fantasticka, len v praxi to nikdo v byte poriadne nezmeral. Samozrejme, vztah funguje, len v bytovom dome je to velmi komplikovane. Pretoze pri prepojenych muroch, prieckach sa siri teplo v nejakych prirastkoch zo vsetkych bytov, mlatia sa medzi sebou teplotne spady jednotlivych bytov pod a nad a medzi, bez akychkolvek hranic. Teoria o prestupovom teple medzi tenkymi prieckami rodinneho domu ale prilis nefunguje. Aj ked su v dome nevykurovane miestnosti, nikdy v nich nie je rovnaka teplota, ako v miestnostiach, kde sa vykuruje, aj ked teoreticky by to malo tak byt, ze by nam malo stacit vykurovat miestnosti na prizemi a na podlazi by malo byt rovnako teplo, ved sami sebe teplo nekradneme, usetrime aj na rozvodoch UK, ale ono to prestupove teplo v rodinnom dome uz prilis nechce fungovat, jemu je najlepsie iba v panelovom dome, tam sa mu dari najlepsie, pretoze tam su aj zlodejski susedia.:D
bupi
26.06.09,16:11
Tak, tak, najg, presne, a presne taky model mam na mysli. Vsetko je zalozene na zavisti. Vies si predstavit, ako velmi sa Ti zohreje byt, v ktorom mas hlavice nastavene trebars aj na 0, ked susedovi "ukradnes" 1kw tepla?:D? Alebo hoci od 4 susedov 1kWx4?
No, to urcite musi byt hic ako na Sahare:D:D.
Iši
27.06.09,12:42
Iši, aj v hornych bytoch je vyska vertikalneho privodu v takej dlzke, ktora je uz podstatna pre odovzdanie tepla. Za predpokladu, ze aj horne byty si prikuruju.
Teraz som zistila, že moja reakcia nebola zaznamenaná, lebo došlo k prerušeniu spojenia na Poradu Mám takútyo pripomienku: do radiátora máme asi 20 cm prípojku rovno zo steny, nie z podlahy, takže to úpre naše byty neplatí. máme len takú prípojku, ako aj pod nami, ale majú tiež stúpačky, ktoré im značné množstvo tepla vyžaruje. Okrem toho okrem jednej, najmenšej - najkratšej steny susedia priestory bytu, resp. smerujú von z budovy. Aj kuchyňa je priamo spojená s nevykurovanou chodbou, pritom byt naproti susedí s ďalšími bytmi a kuchyňa má vedľa seba ešte komoru. Preto je značný rozdiel medzi bytmi aj na hornom podlaží.
Elena Navrátilová
27.06.09,14:30
Máte termohlavice?
Julian
27.06.09,15:48
Včera sme dostali vyúčtovanie. 4-izbový byt 80 m2 za celý rok 28.000,-Sk na kúrenie. 24-06-09 10:43 PM.

Tvoje náklady na jeden m2 sú 350 Sk.

Moje sú 101 Sk. byt mám 60 m2.

Tieto čísla sú málovystižné.
Oveľa serioznejšie by boli čísla za celý dom (náklady na ÚK za dom, celková vykurovaná plocha a to či je dom zateplený alebo nie, prípadne lokalita). Ak budú tieto údaje pravdivé, tak budú mať aj istú vypovednú hodnotu.
sito
27.06.09,16:40
Tieto čísla sú málovystižné.
Oveľa serioznejšie by boli čísla za celý dom (náklady na ÚK za dom, celková vykurovaná plocha a to či je dom zateplený alebo nie, prípadne lokalita). Ak budú tieto údaje pravdivé, tak budú mať aj istú vypovednú hodnotu.

Ako pre koho? Ja vidím porovnanie na rovnakú technickú jednotku m2. Čo je za rozdielom 3,5 krát viac, by malo zaujímať toho kto má náklady vyššie. Ale isto za tým niečo je? Ja svoje poznám, viem čo sa u nás robilo. Všeobecne som na tom dobre. A to ešte spôsob rozdelenia ... ?
Lotarka
27.06.09,18:15
Tieto čísla sú málovystižné.
Oveľa serioznejšie by boli čísla za celý dom (náklady na ÚK za dom, celková vykurovaná plocha a to či je dom zateplený alebo nie, prípadne lokalita). Ak budú tieto údaje pravdivé, tak budú mať aj istú vypovednú hodnotu.

Merná spotreba v našom nezateplenom 5 posch.a 3 vchodovom (každý vchod vysunutý,takže vlastne strašne veľký podiel ochladzovanej plochy) bytovom dome (konštr.T06B, 2553,45 m2) bola:
r. 2006 -0,64
r. 2007 - 0,55
r. 2008- 0,53 - vyregulované a PRVN

Toto už asi povie viacej.
Julian
27.06.09,18:28
Merná spotreba v našom nezateplenom 5 posch.a 3 vchodovom (každý vchod vysunutý,takže vlastne strašne veľký podiel ochladzovanej plochy) bytovom dome (konštr.T06B, 2553,45 m2) bola:
r. 2006 -0,64
r. 2007 - 0,55
r. 2008- 0,53 - vyregulované a PRVN

Toto už asi povie viacej.

To áno, len by si mohla doplniť jednotky (predpokladám, ale pre istotu).
Takto podané čísla hovoria veľa.

sito si akýsi tajuplný!
sito
27.06.09,18:40
To áno, len by si mohla doplniť jednotky (predpokladám, ale pre istotu).
Takto podané čísla hovoria veľa.

sito si akýsi tajuplný!

Čo, sa ti drime? Otvor oči! Moje náklady na teplo za rok 2008 visia na porade. Podrobne rozobraté, nemám čo tajiť! Niekde si mi napísal aby som ťa nebral doslovne. Tak neberiem.
Julian
27.06.09,18:46
Čo, sa ti drime? Otvor oči! Moje náklady na teplo za rok 2008 visia na porade. Podrobne rozobraté, nemám čo tajiť! Niekde si mi napísal aby som ťa nebral doslovne. Tak neberiem.

Stačilo napísať dve čísla.
sito
28.06.09,05:27
Stačilo napísať dve čísla.

Ty si taký borec, stačia ti dve čísla a vieš o teple všetko? Úžasnééé!
Julian
29.06.09,19:54
Ty si taký borec, stačia ti dve čísla a vieš o teple všetko? Úžasnééé!

Je scestné porovnávať náklady ÚK v byte na m2 v Sk od rôzných dodávateľov tepla (keď každý má inú cenu za kWh a ty ju nevieš ovplyvniť) tak ako si to urobil Ty (350:101 Sk).

Ak použijem údaje od Duvesa (dúfam, že mi to prepáči; dovolil som si použiť jeho údaje preto, lebo ich považujem za seriózne) ktorý býva v BA (najteplejšie miesto spolu s Hurbanovom a KN v SR) tak jeho náklady na m2 sú: 15500:58=267 Sk/m2.

Tým chcem povedať to, že Tvoje náklady ÚK (101 Sk/m2 -byt na prízemí; lokalita neznáma) na m2 naznačujú, že konverguješ k "eskimákom". Tie dve čísla by to potvrdili, alebo vyvrátili. Nevyužil si to. Teraz je to už bezpredmetné.
Každý si to môže porovnať so svojich čísel a urobiť si svoj názor na vec.
sito
30.06.09,13:35
Je scestné porovnávať náklady ÚK v byte na m2 v Sk od rôzných dodávateľov tepla (keď každý má inú cenu za kWh a ty ju nevieš ovplyvniť) tak ako si to urobil Ty (350:101 Sk).

Ak použijem údaje od Duvesa (dúfam, že mi to prepáči; dovolil som si použiť jeho údaje preto, lebo ich považujem za seriózne) ktorý býva v BA (najteplejšie miesto spolu s Hurbanovom a KN v SR) tak jeho náklady na m2 sú: 15500:58=267 Sk/m2.

Tým chcem povedať to, že Tvoje náklady ÚK (101 Sk/m2 -byt na prízemí; lokalita neznáma) na m2 naznačujú, že konverguješ k "eskimákom". Tie dve čísla by to potvrdili, alebo vyvrátili. Nevyužil si to. Teraz je to už bezpredmetné.
Každý si to môže porovnať so svojich čísel a urobiť si svoj názor na vec.


Julko, porovnanie nákladov na jeden m2, nie sú scestné. Meter štvorcový je všade rovnaký, ale ta cena motivuje k otázke, prečo?

Ty nekúriš vôbec, alebo chodíš s holou riťou ako masaj, keď sa skrývaš za Duvesa?

Žilina, okolie. Eskimáci, zaujímavá skupina u mňa by sa im nepáčilo! Spálňa, 17 - 18 °C, detská, deti prítomne občas, 19 - 20 °C, obývačka 20 - 22 °C, Kuchyňa 20 - 22 °C, bez rozdielu vonkajšej teploty v období od 1.9. do 31.5.

Ja fakt nemôžem, že si sa nechal, čo sa týka tepla, zblbnúť istým článkom od špecialistu. Čo, keby si začal kopať za svoj tým? Isto tí bude vďačný.
Julian
01.07.09,09:08
Julko, porovnanie nákladov na jeden m2, nie sú scestné. Meter štvorcový je všade rovnaký, ale ta cena motivuje k otázke, prečo?

Ty nekúriš vôbec, alebo chodíš s holou riťou ako masaj, keď sa skrývaš za Duvesa?

Žilina, okolie. Eskimáci, zaujímavá skupina u mňa by sa im nepáčilo! Spálňa, 17 - 18 °C, detská, deti prítomne občas, 19 - 20 °C, obývačka 20 - 22 °C, Kuchyňa 20 - 22 °C, bez rozdielu vonkajšej teploty v období od 1.9. do 31.5.

Ja fakt nemôžem, že si sa nechal, čo sa týka tepla, zblbnúť istým článkom od špecialistu. Čo, keby si začal kopať za svoj tým? Isto tí bude vďačný.

Ľutujem, ale nič nechápeš, akosi Ti to nepáli a kompenzuješ to sarkazmom. Niekedy je lepšie byť ticho.

Prečo som použil čísla od Duvesa je to tam napísané.
Prečo som nepoužil svoje čísla? Preto som nepoužil moje čísla, lebo my máme domovú kotolňu a ak by som ich ešte do toho pridal, tak by to bol ešte väčší maglajz.

Teraz k veci:
Domová kotolňa: celkové náklady na ÚK za rok 2008 sú 442176 Sk, celková vykurovaná plocha 3017 m2.
Celkové náklady na meter štvorcový pre celý dom:442176:3017= 146,56 Sk/m2.
Celková spotreba tepla bola v r. 2008 945 Gj.
Cena 1 Gj : 442176:945= 468,9 Sk/Gj.

Celkové náklady na ÚK pre byt: 12437 Sk, celková vykurovaná plocha 78,34 m2.
Celkové náklady na meter štvorcový pre byt: 12437:78,34= 158,75 Sk/m2.

Teploty v byte: spálňa 19-20 st.C, ostatné tri miestnosti 22-23 st. C.

Ak si teraz porovnáš priemer na dom (146,56 Sk/m2) a môj byt (158,75), tak som mierne nad priemer domu (o 8%).

Dom je nezateplený, pod Tatrami, 700 m.n.m.

Ak by u nás mal niekto také náklady ako ich máš Ty (101 Sk/m2) tak by bol 31 % pod priemerom.

Ak by sme boli zásobovaní CDT tak (náklady sa nedajú presne prerátať -ceny za Gj sa 4x zvyšovali- od 650 do 850 Sk/Gj). ak zoberiem priemer 750 Sk/ Gj náklady na ÚK za rok 2008 by boli 708 750 Sk a priemerné náklady na m2 by už boli 234 Sk/Gj.

Ak by mal v tomto prípade niekto také náklady ako Ty (101 Sk/m2) tak by už bol 56,8 % pod priemerom.


To hovoria čísla.

Pri akých čislach (%) začínajú "eskimáci" a kedy "masajovia" to sa môže riešiť v pokeci.

masjovia= sponzori
eskimáci= poberatelia.
sito
01.07.09,10:16
Kurva, jak je to možné? My 220 metrov nad morom a na metre 173.67 Sk. Vy máte menší meter štvorcový????
Julian
01.07.09,17:00
Kurva, jak je to možné? My 220 metrov nad morom a na metre 173.67 Sk. Vy máte menší meter štvorcový????

Lebo medveď.
sito
01.07.09,18:27
Už to cápem, chápem. Medviedí, to neviedí, až se to dovjedí .... po turistoch zostanú drahé foťáky a slané buráky. Poznáš?
sito
01.07.09,19:39
Ľutujem, ale nič nechápeš, akosi Ti to nepáli a kompenzuješ to sarkazmom. Niekedy je lepšie byť ticho.


Prečo som použil čísla od Duvesa je to tam napísané.
Prečo som nepoužil svoje čísla? Preto som nepoužil moje čísla, lebo my máme domovú kotolňu a ak by som ich ešte do toho pridal, tak by to bol ešte väčší maglajz.


Teraz k veci:
Domová kotolňa: celkové náklady na ÚK za rok 2008 sú 442176 Sk, celková vykurovaná plocha 3017 m2.
Celkové náklady na meter štvorcový pre celý dom:442176:3017= 146,56 Sk/m2.


Celková spotreba tepla bola v r. 2008 945 Gj.
Cena 1 Gj : 442176:945= 468,9 Sk/Gj.


Celkové náklady na ÚK pre byt: 12437 Sk, celková vykurovaná plocha 78,34 m2.
Celkové náklady na meter štvorcový pre byt: 12437:78,34= 158,75 Sk/m2.

Teploty v byte: spálňa 19-20 st.C, ostatné tri miestnosti 22-23 st. C.

Ak si teraz porovnáš priemer na dom (146,56 Sk/m2) a môj byt (158,75), tak som mierne nad priemer domu (o 8%).

Dom je nezateplený, pod Tatrami, 700 m.n.m.

Ak by u nás mal niekto také náklady ako ich máš Ty (101 Sk/m2) tak by bol 31 % pod priemerom.

Ak by sme boli zásobovaní CDT tak (náklady sa nedajú presne prerátať -ceny za Gj sa 4x zvyšovali- od 650 do 850 Sk/Gj). ak zoberiem priemer 750 Sk/ Gj náklady na ÚK za rok 2008 by boli 708 750 Sk a priemerné náklady na m2 by už boli 234 Sk/Gj.

Ak by mal v tomto prípade niekto také náklady ako Ty (101 Sk/m2) tak by už bol 56,8 % pod priemerom.


To hovoria čísla.

Pri akých čislach (%) začínajú "eskimáci" a kedy "masajovia" to sa môže riešiť v pokeci.

masjovia= sponzori
eskimáci= poberatelia.


Sranda preč.


Neľutuj, niečo som pochopil. Hlavne, že mi to nezhorelo! Čo je to kompenzácia a čo sarkazmus? Kto nehovorí, ale myslí má za 100 %. len predpoklad. Poker.


Informácie od Duvesa v poriadku, on ich uviedol, tak ich vidí každý.

Poznáš ten citát " Pôjdeš do basy, Ty hajzel " až teraz si vyzradil kotolňu, Ty hajzel! Takže, maglajz?


Teraz k veci:
Centrálny vykurovací systém: celkové náklady na ÚK za rok 2008 sú 459 314 Sk, celková vykurovaná plocha 2 645 m2.
Celkové náklady na meter štvorcový pre celý dom: 459 314 : 2 645 = 173,65 Sk/m2.
Celková spotreba tepla bola v r. 2008 616,70 Gj.
Cena 1 Gj : 459 314 : 616,7 = 173,65 Sk/Gj.


Celkové náklady na meter štvorcový pre byt: 6050 : 60,63 = 100 Sk/m2.


Teploty v byte: spálňa 19-20 st.C, ostatné tri miestnosti 22-23 st. C.


Žiješ si!


Ak si teraz porovnáš priemer na dom (146,56 Sk/m2) a môj byt (158,75), tak som mierne nad priemer domu (o 8%).


A môj? 173,67 Sk. Môj byt slabých 100 - 101. Tak som mierne pod priemerom o 73 %. S tvojím bytom to už neporovnávam.


Pojme na pivo. Lebo nás tam pošle Mária27.


Pokecáme, aj hlúposti.


Ľuďia, kto je eskimák a kto masaj?
Julian
01.07.09,19:47
Už to cápem, chápem. Medviedí, to neviedí, až se to dovjedí .... po turistoch zostanú drahé foťáky a slané buráky. Poznáš?
Opravím: Medvědi neviedí, že turiste nemaj zbraně až jednou procitnou.....
sito
01.07.09,20:03
Medvědi možno procitli, ty nie? Ty obrázky máš od Šustera?

A ľadových ti neponúkol?


A čo, aj tých tatranských si vrátil?
najag
04.07.09,15:07
Boze, ta cestina. Ak chcete porovnavat naklady na teplo, tak musia byt aj rovnake, alebo priblizne rovnake podmienky v ramci bytoveho domu. Klimaticke podmienky, stavebna sustava......ani sa mi nechce pisat. Pretoze najlepsie je, ked si porovnavaju prirodzenie medzi sebou aziati a medzi sebou cernosi, inak je vysledok neporovnatelny.
sito
05.07.09,03:33
Ak je niečo neporovnateľné, vždy sú za tým dôvody a otázka, prečo? Keď, ak niekto odoberie v byte radiátor a byt sa mu zbehne, možno sa mu zbieha aj niečo iné? A to sa potom ťažko porovnáva.
sito
05.07.09,03:57
Sito, ak pouzivas citaty, tak si povinny podla autorskeho zakona uvadzat aj ostatne nalezitosti, spolu s autorom citatu, len tak na okraj, aby bolo jasne.
Pri posudzovani odbornosti kazdeho clanku na fore, v casopise, literature, ohladom sposobu rozuctovania nakladov na teplo s pouzitim PRVN, je si potrebne uvedomit , za koho kope dany autor clanku, pretoze podla toho je aj vacsinou zastancom niektorej z teorii o spravodlivom rozuctovani nakladov na teplo. Uvadzany autor kope v ramci svojej podnikatelskej oblasti za Yzamer, teda PRVN v podobe, ktore pozname.Zmyslom podnikania je zisk z daneho produktu, ktorym je aj rozuctovanie nakladov na teplo. Ja si ho vazim, ako jedneho odbornika z plejady odbornikov z oblasti tepla, ale jeho teoriu a system rozuctovania neberiem urcite za zakon. Nakoniec jeho sposob rozuctovania neprevzali vsetky ine spolocnosti, ktore PRVN vyrabaju s rovnakym systemom merania spotreby tepla, jeho sposob rozuctovania je velmi blizky legislativnemu rieseniu problemu nakladov na teplo plus/minus 40% v ČR, takze zaklad je asi prave v tom, ze ten rozptyl hodnot u PRVN je v praxi taky, aky potrvrdili testy. Ini znami odbornici z oblasti tepla zase zastavaju svoje teorie o rozuctovani nakladov, podla ich prislusnosti k sposobu merania tepla a teda aj rozuctovaniu nakladov na teplo /Grad 2000, Trasco /..... Takze neberme nieco za Pismo svate, pretoze je to iba jeden sposob rozuctovania z plejady moznych, ktory vytvara pre dane konkretne PRVN zdanie spravodlivosti. Az bude pre rozuctovanie nakladov na teplo s PRVN platit zakon s menom daneho odbornika,tak to bude zakon a Pismo svate.
Prestupove teplo je fenomen, ktora sa casto vyuziva, ale tiez zneuziva pri rozuctovani nakladov na teplo. Ovsem je to tak narocna a zlozita problematika, ze nikto si este zo znamych odbornikov netrufol napisat,kolko tepla, v akej stavebnej sustave prestupi z jedneho bytu do druheho bytu. Pretoze teplo sa siri v miestnosti vedenim, salanim, prudenim....a je zname, ze niektore suvislosti sa dosiahli iba experimentalne a platia vlastne iba pre dany experiment. A teda je aj zname, ze iny sucinitel prestupu tepla je u verikalneho prestup tepla v smere zdola hore, iny je v smere zhora dole a iny je u prestupu tepla horizontalneho. V bytoch pocas vykurovania nie je urcite ustaleny teplotny stav, pretoze vacsinou je prerusovane vykurovanie a o to je to komplikovanejsie v ramci teplotnych pomeroch v byte. Kto vie trochu viac z tejto oblasti tepla, tak vie, preco sa pouziva Reynoldsovo cislo, Nuseltovo cislo, Prandtlovo cislo, Grashovovo cislo a kde sa pouzivaju pri vypoctoch.Je ale zaujimave, ze niektori odbornici nepotrebuju pre spravodlive rozuctovanie nakladov na teplo v byte s prihliadnutim na problem prestupoveho tepla, ktore tak vehementne riesia, ani tak dolezity parameter pre posudenie prestupu tepla a to priemernej teploty v miestnosti pocas vykurovacieho obdobia.A pritom jeden byt ma s druhym spolocnu podlahu-strop, s dalsim bytom spolocnu stenu, ktory je prepojeny s dalsim bytom cez podlahu a strop a zistit, kto vlastne od koho odoberal a a kolko je spanielska dedina. A nehliadiac, ze do dielikov PRVN je zahrnuta aj strata tepla na horizontalnych a verikalnych rozvodoch a teplo spotrebovane radiatormi v spolocnych chodbach, ktore vlastnik v byte nespotreboval, mimo podielu z vertikalneho rozvodu. A to predstavuje az 20 % celkovej spotreby tepla. A je zapocitane nerovnakym dielom v bytoch z dovodu aplikacie zakladnej a spotrebnej zlozky. Aj ked na stratach a teple na chodbe by sa mali podielat vsetci rovnako, aby to bolo spravodlive.Poznam zatial iba jeden PRVN jednej spolocnosti, ktory je zalozeny na inom principe merania, nez ostatne PRVN a ktora pri vyuctovani ma k dispozicii aj teploty miestnosti pocas vykurovacieho obdobia, takze je tam nejaka zaruka nejakej spravodlivosti, ktora ma aj technicku oporu v podobe argumentu chovania sa vlastnika v byte. Nase poznatky z merania tepla v kWh v bytovom dome hovoria,ze spotrebovane mnozstvo tepla nie je priamo umerne velkosti bytu, pretoze su mensie byty s vacsou spotrebou tepla nez velke byty. Hodne strednych bytov ma vyssiu spotrebu tepla, ako byty spodne a horne.Horne byty maju nizsiu spotrebu tepla, aj ked exterierova teplota je ovela nizsia a teda aj vyssi teplotny spad, ako su teploty v spolocnych priestoroch pod spodnymi bytami. Podla vyhlasky maju mat vyssiu spotrebu tepla krajne byty na severovychod, u nas maju prave nizsiu spotrebu. Ale vieme, ze rozhodujucim cinitelom v spotrebe tepla v byte su naroky na tepelnu pohodu v byte. A preto je lepsie pouzivat niekedy svoju hlavu, ako cudzie rozumy. Za predpokladu, ze si aj postudujeme odbor stavebnu tepelnu problematiku a zname poznatky. Samozrejme, ze bytovy dom je krabica, ale nevieme jej presne chovanie v ramci prestupoveho tepla, aby sme sa mohli chovat exaktne a musime brat do uvahy aj opatrenia, ktore urobil vlastnik bytu v byte za ucelom znizenia spotreby tepla, pretoze sa moze stat, ze bude platit za " prestupove teplo ", ktore v skutocnosti neodobral, lebo vysoka spotreba tepla v predmetnom byte je hlavne v povodnych oknach s prestupovym cinitelom 3, s skarou okolo kazdeho okna v dlzke cca 8 metrov,celkovo teda 40 m v 4-izbovom byte a skarou pod dverami, pretoze vlastnikovi bytu sa nechce investovat a aj tak to teplo navyse niekto iny zaplati.
Ano, sami sa mozeme rozhodnut pre ten, ci onen system merania a sposob rozuctovania, ktory nam vyhovuje nasim predstavam, aj so vsetkymi dosledkami pre bytovy dom, ktore nasledne vyplynu. Len na fore sa snazme byt objektivni a kopajme iba za seba, za svoj rozum a nazory a nie za niekoho ineho, za koho sa snazime schovat vytvaranim nejakej dogmy a pisma svateho.

Príspevok ocenili Jozef I ; slavica ; Elena Navrátilová ; Julian ;



Najag, povedal som Ti, som rád, že nesedím v tvojom vlaku. Ale okolnosti z tvojej strany ma nútia sa kúsok zviesť v tom tvojom vergli.

Otázka: Už si sa s tým narodil, alebo si to okukal vo svete?

Sem – tam mi niekto povedal „Nehas, čo ťa nepáli.“ Ale aj „ Pred ohňom môžeš skočiť do vody, no z vody do ohňa to neskúšaj!“ Dalo by sa ešte pokračovať, ale ak nie je schopnosť niečo pochopiť, je to zbytočné.

Ale poďme k veci. Keď niekoho citujem, alebo z časti citujem, neznamená to, že sním na 100 % súhlasím. Ba môže to byť aj opak. Všetko závisí od toho, čo je pred bodkou napísané a ako je to pochopené, tým, ktorý to číta.

Moc som o teple nevedel a dodnes vlastne neviem nič. Poznám borca, ale aj ostatní ho poznajú, čo vie o teple a teplote toho hodne a nie vždy mu to vyjde. Pán, RNDr. Iľko.

Ale poďme k spomenutému odborníkovi, ktorého som citoval. Neprečítal som len jeho články, ale aj iných odborníkov. No tento článok mi Julko niekoľko krát na porade spomínal a do poručoval. Nakoniec som ho našiel. Zaujímavé, teraz podporuje tvoju oponentúru voči odborníkovi, ktorého mal za svätého. Asi nevie na čo kabát v skutočnosti je, aj na obracanie.

Keď som začal čítať uvedený článok, chcel som ho zavrieť a nečítať. Prečo? Už jeho teória na začiatku je špatná. Prečo? Porovnával dva domy jeden s pomerovým meraním a druhý bez pomerového merania. Zaujímavé vyšiel mu rozdiel +/- 40 %, ako v Česku, kde to je zákon, špatný, ale platí. No vedľa nášho domu stojí taký istý dom ako náš, bez pomerového merania a my máme oproti nemu spotrebu okolo 65 % menšiu. Prečo by jeho teória v našom dome oproti vedľajšiemu nemala byť +/- 65 % a teda aj vo všetkých domoch. Stále tvrdím, každý dom má iné podmienky, preto nie je možné používať jednotné pravidlá na všetky domy. Detaily by si mali vyriešiť vlastníci konkrétneho domu s dodávateľom pomerového merania do domu. Úradné nariadenie len všetko doškrábe, po česky, dodrbe.

Ale teraz idem kopať za svoju sprostú hlavu, musím si dať pozor, aby mi ju niekto nenakopal.

Teplo je zložitý problém. Každý problém je zložitý do tej doby, kým sa nenájde jeho riešenie.

Trvalo to dlhšiu dobu, ale doba zmenila môj postoj k teplu o 180 ° Teda nie ako rozdeliť teplo, náklady zaň po vykurovaní, ale ako s teplom v dome hospodáriť a efektívne ho od dodávateľa odoberať, tak aby byty neboli nedokurované a s teplom sa zbytočne neplytvalo. Nie jednoduchý problém, ale riešiteľný k spokojnosti väčšiny vlastníkov. Sto percentnú spokojnosť nie je možné dosiahnuť!

Treba pochopiť základné skutočnosti. Výrobca tepla zohrieva nosné médium, vodu na takú teplotu podľa vonkajšej teploty, aby v bytoch bola dosiahnuteľná teplota 23 °C. Ak si chce privyrobiť, zohreje vodu tak, aby bolo možné dosiahnuť teplotu v bytoch 26 °C.

Dom má na päte domu kalilomer, ktorý je majetkom dodávateľa tepla. Je to fakturačné meradlo. Meria teplotu pritekajúcej a odtekajúcej vody a množstvo pretečenej vody. Tieto údaje spracuje a vyhodnotí na ich základe spotrebu tepla domu v Gj. alebo aj kWh. Je jedno v akých jednotkách, podstatné pre ľudí v dome sú náklady za uvedené jednotky.

Ľudia v dome sa rozhodli dať si spraviť hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu. Tým sa zabezpečilo to, aby sa teplo dostalo do každého radiátora v požadovanom množstve, bývajúcou osobou v byte. V byte sú vysoko odporové ventily a termostatické hlavice. Podstatné pre efektívny odber tepla v byte cez fakturačný merač je nastavenie hlavíc na požadovanú teplotu °C v miestnosti. Postoj vlastníkov je prevažne taký, nikto nevie ako mám nastavené hlavice, tak načo sa budem obmedzovať v teplote, náklady aj tak uhradíme rovnakým dielom na jeden m2. Teda všetci platíme rovnako, nech máme v byte akúkoľvek rozdielnu teplotu. Prečo by som ja mal mať nižšiu teplotu. A náklady domu sa zvyšujú. No 9 bytov strečkovalo, ale nakoniec prestali a umožnili v bytoch namontovať vysoko odporové ventily a termostatické hlavice.

Tri a pol roka trvalo, kým pochopilo 90 % požiadavku správcu na montáž pomerového merania v dome. A to sme už boli vlastníci, 71 % bytov. Stačilo už len 52 %.

Čo je to pomerové meranie v dome? Sú to prístroje, ktoré sú na kalibrované na radiátory v strede radiátora a v určitej výške radiátora podľa dodávateľa pomerového merania. Na čo sú tieto prístroje? Dá sa povedať na kontrolu nastavenia termostatických hlavíc. Ako sa to deje? Ak dodávateľ tepla zabezpečuje v miestnostiach teplotu maximálne na 23 °C na hlavici je to niekde okolo 2,5 stupňa zo stupnice jej nastavenia. Keď teplota v miestnosti dosiahne 23 °C hlavica uzatvorí prívod vody do radiátora, radiátor vychladne a prístroj nezaznamenáva jednotky, dieliky. Ak v miestnosti klesne teplota o 1 - 1,5 °C, to môže trvať hodinu – päť podľa toho ako v miestnosti pôsobia iné zdroje tepla, osvetlenie, elektrospotrebiče, varenie, pečenie, osoby. Ak náhodou nehreje celý radiátor, nemusí sa jednať o poruchu ako si mylne niekto tvrdí. Jednoducho v tom momente na dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti stačí toľko tepla, koľko pustí do radiátora hlavica. Praktický overené!!!

Príklad, bývajúci v miestnosti má nastavenú hlavicu na odstavenie, uzavretie prívodu vody do radiátora na 24 °C. Dodávateľ zabezpečuje 23 °C. Keď chce aby mu hlavica odstavila prívod vody do radiátora musí 1 °C dosiahnuť iným zdrojom tepla. Ak ho nedosiahne, tak voda zbytočne preteká radiátorom a prístroj zbytočne zaznamenáva jednotky, ktoré nemôžu v miestnosti už zvýšiť teplotu v miestnosti sa plytvá. Zbytočne pretečená voda cez radiátor pretečie aj cez fakturačný merač a dom to plytvanie musí dodávateľovi tepla uhradiť. Je dodávateľ a odberateľ tepla. Ak odberateľ nechce teplo pred fakturačným meračom je diferenčný ventil cez ktorý sa nechcená voda vracia späť dodávateľovi tepla, jej použitie v dome fakturačný merač nezaznamená, nenameria za ňu spotrebu domu. Sedem bytov odmietlo pomerové meranie v byte. Ostatní vlastní odsúhlasili pre byty, ktoré nemajú pomerové meranie 1,5 násobok maximálnej spotreby bytu o rovnakej ploche. Zbytok nákladov sa rozdelí medzi byty s pomerovým meraním dohodnutým spôsobom. Po obdŕžaní vyúčtovania si sami požiadali o montáž pomerového merania. Nikto ich k tomu nenútil. Len rozhodnutie väčšiny vlastníkov bytov. Dôkazom toho je rozdielny počet zaznamenaných jednotiek u bytov s rovnakou obytnou plochou, niekedy neuveriteľne rozdielne, čo sa týka energie tepla, Gj. No rozdiel v teplote v miestnostiach nie je až taký rozdielny. Za čo majú ľudia platiť? Za uhlie, alebo za to čo z uhlia očakávajú? Ak ho budú spaľovať pod holým nebom, moc osohu s neho mať nebudú. To už začali chápať lovci mamutov. A to nemali uhlie! Snažili sa bývať v jaskyniach, lenže mamuty putovali, jaskyne boli prechodné ubytovanie.

No, keď je spravené hydraulické vyregulovanie a pomerové meranie je treba ešte zamedziť úniku tepla z domu. Treba si uvedomiť, že zateplením sa ochladzovaná plocha jednotlivých bytov nezmení, zmení sa len veľkosť uniku tepla, tepla z domu uniká menej, ale stále viac cez byty, ktoré mali väčšiu ochladzovanú plochu aj pred zateplením.

Nakoniec to najdôležitejšie. Ako s teplom hospodáriť v dome, bytoch, miestnostiach a ako rozdeliť náklady domu na fakturačnom merači medzi jednotlivé byty?

Najprv si treba uvedomiť, že identifikačná jednotka rozdelenia nákladov bez pomerového merania bola plocha m2 domu, bytov. Po namontovaní pomerového merania sa identifikačná plocha na rozdelenie nákladov znížila, je minimálna. Je to plocha čídiel prístrojov pomerového merania.

Na základe výsledku pomerového merania sa nedá povedať koľko kto minul energie, tepla. Gj., kWh. Dá sa povedať ktorý radiátor v dome sa na spotrebe nepodieľal, ktorý menej, ktorý viac a ktorý najviac. Vo vyúčtovaní nemôže byť napísané zaplatíte menej, viac, najviac. Vo vyúčtovaní musí byť konkrétne číslo.

Na vypracovanie plánu hospodárenia s teplom a jeho rozdelením a rozdelení nákladov za teplo je treba mať jeden výsledok pomerového merania, kompletný. Pri vypracovaní plánu a spôsobu rozdelenia som bral do úvahy pripomienky vlastníkov, poznatky z odborných článkov, fyziky, počtov a možnosti excelu.

Výsledok pomerového merania zaznamenané jednotky sa upravuje. V prvom rade úpravou, ktorú navrhol dodávateľ pomerového merania, koeficientmi výkonu radiátorov. Zohľadnenie ostatných veci týkajúcich sa tepla je vraj vec vlastníkov bytov?

Zohľadnená je rozdielna ochladzovaná plocha bytov, vzdialenosť bytov od fakturačného merača, iné vplyvy na miestnosti, nedokurovanie, prekurovanie bytov, vykurovanie bytov stúpačkami, rovnomerné vykurovanie a dorovnanie do priemeru vo výhodných a nevýhodných bytov na jeden m2. Keď už nie je čo zohľadňovať za konečným stavom jednotiek, dielikov sú už konkrétne čísla napočítaných nákladov pripadajúcich na konkrétne byty.

Keď sa spočítajú náklady v nevýhodných bytoch a vydelia ich úžitkovou plochou náklady na jeden m2 sú rovnaké ako u nevýhodných bytov. Ak sú rozdiely medzi jednotlivými bytmi je to počtom zaznamenaných jednotiek.

Počet jednotiek sa dá mesačne kontrolovať, aby bol v byt v dohodnutých limitoch.

Možno niekto povie, to je hlúposť. Môže byť, je to subjektívny názor, ale každý v dome môže povedať svoj názor, svoju hlúposť. Väčšina si môže vybrať? No nemusí súhlasiť so žiadnym názorom z domu.

Nie je to sväte písmo. Ale s teba sa stáva teológ a máš už aj štyroch rehoľníkov.

Vysadám.

Ostatným na porade aj hosťom.

V obytnom dome sú tri najdrahšie služby, plnenia. Dodávka studenej vody. Dodávka vyrobenej teplej vody a dodávka vyrobeného tepla, energie, Gj.

Náklady za studenú vodu na jednotlivé byty sa rozdeľujú, ak nie sú v bytoch pomerové vodomery, nemusia byť, podľa dohody vlastníkov bytov v dome, na osoby, alebo osobomesiace nahlásené na konci roka, ktoré v byte v priebehu roba bývali. Môže byť aj na trvalý pobyt. Ktorý spôsob je spravodlivý?

Druhá možnosť, vlastníci sa dohodnú, že bo bytov budú osadené pomerové merače vody, podľa ktorých bude prerozdelená spotreba vody na fakturačnom vodomery na jednotlivé byty. Ak vznikne rozdiel medzi fakturačným vodomerom a súčtom pomerových vodomerov rozdiel sa prerozdelí medzi jednotlivé byty koeficientom ich rozdielu. Za takto rozdelenú spotrebu vody fakturačného merača, uhradia jednotlivé byty náklady za studenú vodu. Spravodlivé? Hlavne v prípade rozdielu? Veľkého rozdielu, ako vznikol?

Rozdeliť náklady na vyrobenú teplú vodu je zložitejšie, ale aj tie sa dajú.

Citát:
Pôvodca textu príspevku: slavica
Lebo studenú vodu nepotrebuješ ohrievať hmmm?

Súhlasím, ale on to je troška ináč. Keď chceme teplú vodu, treba zohriať studenú na požadovanú teplotu.

V obytnom dome je to ešte trocha ináč. To je treba pochopiť, ak to má niekto pochopiť, mal by mu to niekto vysvetliť, inač nemá čo pochopiť.

Pre obytné domy sú dve možnosti výroby teplej vody. Centrálna výroba pre viac domov v jednej výmeníčke a výroba vo výmeníčke svojho domu.

V prvom prípade výrobca rozdelí náklady za studenú vodu a náklady na jej ohrev medzi jednotlivé bytové domy, ktoré sú napojené na výmeníčku podľa súčtu pomerových meračov vo všetkých bytov.

V každom konkrétnom dome sa z nákladov na ohrev odráta 10 % nákladov, ktoré sa rozdelia na všetky byty v dome rovným dielom, bez rozdielu plochy a počtu osôb bývajúcich v byte. Zbytok nákladov sa rozdelí podľa počtu nameraných m3 na pomerových vodomeroch v bytoch. Plus k tomu náklady za studenú vodu, ktorá sa ohrievala.

V druhom prípade je ten istý postup, rozdiel je v tom, že sa jedná o vodu a náklady len jedného domu.

Príklad: Z 10 % pripadá na byt úhrada 500 Sk. Náklady na ohrev jedného m3 sú v dome 250 Sk. Náklady na jeden m3 vody na ohrev sú 50 Sk.

Ak niekto celý rok v dome nebýval a jeho spotreba teplej vody je 0 m3, tak jeho úhrada je 500 Sk. Asi by sa rozčuľoval, keby náhodou došiel do bytu a chcel by použiť teplú vodu, ale bolo by mu oznámene, teplá voda nie je na sklade, musíte počkať 30 - 40 minút pokiaľ vyrobíme. Aby nemusel čakať, platí 500 Sk.

Druhý byt, spotreba 1 m3, úhrada 500 + 250 + 50 = 800 Sk.

Tretí byt, spotreba 50 m3, úhrada 500 + 50 x 250 + 50 x 50 = 15 500 Sk. náklady na jeden m3 v tretom byte 310 Sk.

Je to spravodlivé? Nie v obytnom dome nie je a ani nemôže byť nič spravodlivé. Pretože je malý predpoklad, že 100 % vlastníkov bytov bude súhlasiť. A je jedno, čí sa jedná o štyri byty, alebo sto bytov.

Pochopili, nepochopili? Niekomu to trvá dlhšie a niekto vôbec.

Príspevok ocenili
Zauzana ;

sito: Ďakujem, toto vysvetlenie má hlavu aj pätu, je pre mňa dostatočne logické...
PS: Život na tejto planéte predsa nie je o spravodlivosti, snažila som sa iba tomu porozumieť.
Ešte raz vďaka.

Najjednoduchšie to nie je s teplom. Prečo? Ľudom až tak nezáleží na spotrebovanej energii za ktorú musia dodávateľovi tepla zaplatiť. Ale teplota v ich byte a náklady za teplotu. Je to možné preukázať? Čo je pri vykurovaní obytného domu vo vykurovacom období spravodlivé?

Objednané množstvo tepla 1 230,35 Gj. po 149,583 Sk. = 184 039,44 Sk.
Skutočné spotrebované teplo 872,40 Gj. po 360,570 Sk. = 314 561,27 Sk.
Náklady, súčet za objednané a skutočne minuté teplo = 498 600,71 Sk.
Počet zaznamenaných jednotiek pomerového merania v dome 230 941 jednotiek.

Rozdelením nákladov na jednotlivé byty a zistením, že byty majú nadpriemerné náklady, týmto bytom boli znížene zaznamenané jednotky, dome spolu 48 784 jednotiek. S poklesom jednotiek, klesla aj spotreby domu a aj náklady.

Objednané množstvo tepla 1 230,35 Gj. po 149,583 Sk. = 184 039,44 Sk.
Skutočné spotrebované teplo 676,09 Gj. po 360,570 Sk. = 243 777,77 Sk.
Náklady, súčet za objednané a skutočne minuté teplo = 427 817,22 Sk.
Počet zaznamenaných jednotiek pomerového merania v dome 182 157 jednotiek.

Udomácnil sa tu názov „eskimáci“. To sú Tí, čo majú malý počet zaznamenaných jednotiek. Ale ak stav jednotiek je 30 % priemeru neznamená to, že v miestnostiach jeho bytu je nedostatočná teplota. Ale na jej dosiahnutie stačilo menej dodanej energie od dodávateľa tepla. No sú aj takí, ktorí zneužívajú pomerové meranie v dome a to sú „eskimaci“ aj z môjho pohľadu. A tých treba donútiť rozhodnutím väčšiny, aby byt vykurovali.

Druhý názov „masajovia“. To sú Tí, čo majú veľký počet zaznamenaných jednotiek. Ich stav niekedy presahuje aj dvojnásobok priemeru, teda dokážu zaznamenať priemer a ešte k priemeru dva krát priemer. To úž je sila. Ale zbytočná! Teplota v byte maximálne 23 – 24 °C. Takže „masaj“ plytvá s teplom, nemá optimálne nastavené termostatické hlavice. No, „Eskimák môže využívať aj iné zdroje tepla, ktoré pristroj nezaznamenáva, nie sú od dodávateľa. Prečo by mal za ne platiť dodávateľovi? Nakoniec nemusí dodávateľovi, ale „masajom“, áno, ak tak rozhodne väčšina vlastníkov.

Teda aký spôsob si majú vlastníci bytov dohodnúť?

Eskimák, úhrada podľa zaznamenaných jednotiek, 145 Sk., úhrada podľa jednotiek upravených koeficientom radiátorov, 149 Sk., pomer 30 : 70, úhrada 3 931 Sk., pomer 40 : 60, úhrada 5 191 Sk., pomer 50 : 50, úhrada 6 451 Sk.

Masaj, úhrada podľa zaznamenaných jednotiek, 21 571 Sk., úhrada podľa jednotiek upravených koeficientom radiátorov, 34 900 Sk., pomer 30 : 70, úhrada 27 859 Sk., pomer 40 : 60, úhrada 25 512 Sk., pomer 50 : 50, úhrada 23 165 Sk.

Autor, ja, úhrada podľa zaznamenaných jednotiek, 4 091 Sk., úhrada podľa jednotiek upravených koeficientom radiátorov, 3 936 Sk., pomer 30 : 70, úhrada 6 184 Sk., pomer 40 : 60, úhrada 6 934 Sk., pomer 50 : 50, úhrada 7 683 Sk.

Reakcia na upravené jednotky a priemer 50 : 50.

Eskimák, musel by som byť hlúpy, keď tam nebývam, alebo bývam a nekúrim, mať viac jednotiek. Platil by som ešte viac ako autor.

Masaj, len nech je tu tých hlúpych, čo nevedia o čo ide, čo najviac. Ja budem platiť – neplatiť. Koľko? Čím viac budú šetriť, tým viac budú platiť cez m2 a tým menej budem platiť ja.

Autor , ja. Aký zmysel mi dáva to, že efektívne odoberám teplo? Žiadny! V konečnom dôsledku pri 50 : 50 doplácajú tí, čo efektívne odoberajú teplo a ich náklady sú pod priemer domu! Ak je pomer menší, doplácajú menej.

Rekapitulácia pri 50 : 50. Eskimák, podľa upravených jednotiek 149 Sk., pomer 50 : 50, 6 451 Sk., rozdiel, -6 302 Sk. Autor, ja, podľa upravených jednotiek 3 936 Sk., pomer 50 : 50, 7 683 Sk., rozdiel, -3 747 Sk. Masaj, podľa upravených jednotiek 34 900 Sk., pomer 50 : 50, 23 165 Sk., rozdiel, 11 735 Sk.

Julko, kto je sponzor a kto poberateľ? Sponzor, všetci pod priemer domu. Poberateľ, všetci nad priemer domu.

To je bežná prax v súlade s vyhláškou 630/2005.

Ale v súlade s vyhláškou sa dá aj takto. Je síce viac položiek, ale väčšia objektivita. Treba si porovnať.

Eskimák.

Počet jednotiek 67. Úhrada podľa môjho spôsobu. Skutočne zaznamenané jednotky.

Základná zložka podľa m2, 229,57 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 5 623,60 Sk., základná zložka spolu, 5 853,17 Sk. Izba pri schodišti, 1,35 Sk., Izba od schodišťa, 0,88 Sk., kuchyňa, 0,00 Sk., obývačka, 101,71 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 103,93 Sk. Za nesplnenie limitu, 7 273,50 Sk., vykurovanie stúpačkami, 666,60 Sk., rovnomerné vykurovanie, 5 710,50 Sk., vykurovanie schodišťa, 213,86 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, -9,10 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 13 855,37 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 13 959,30 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 19 812,47 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Počet jednotiek 2 203. Úhrada podľa môjho spôsobu. Po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na priemer podľa dohody vlastníkov bytov.

Základná zložka podľa m2, 196,98 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 1 571,24 Sk., základná zložka spolu, 1 768,22 Sk. Izba pri schodišti, 804,25 Sk., Izba od schodišťa, 816,98 Sk., kuchyňa, 738,04 Sk., obývačka, 777,95 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 3 182,22 Sk. Za nesplnenie limitu, 0,00 Sk., vykurovanie stúpačkami, 571,65 Sk., rovnomerné vykurovanie, 389,39 Sk., vykurovanie schodišťa, 182,27 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, -425,29 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 718,02 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 3 900,24 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 5 668,46 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.
Rozdiel medzi prvým a druhý stavom jednotiek a rovnakým spôsobom rozdelenia nákladov je 14 144,01 Sk., ktorý vznikol tým, že eskimák kúril, zaznamenal viac jednotiek.

Masaj

Počet jednotiek 9 991. Úhrada podľa môjho spôsobu. Skutočne zaznamenané jednotky.

Základná zložka podľa m2, 205,75 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 11 613,69 Sk., základná zložka spolu, 11 819,44 Sk. Kuchyňa, 1 671,24 Sk., obývačka, 4 212,45 Sk., izba od schodišťa, 2 819,88 Sk., izba pri schodišti, 7 056,56 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 15 760,13 Sk. Za prekročenie limitu, 10 561,02 Sk., vykurovanie stúpačkami, 741,68 Sk., rovnomerné vykurovanie, 25,03 Sk., vykurovanie schodišťa, 213,86 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 1 526,59 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 13 068,18 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 28 828,31 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 40 647,74 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Počet jednotiek 3 737. Úhrada podľa môjho spôsobu. Po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na priemer podľa do dohody vlastníkov bytov.

Základná zložka podľa m2, 176,54 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 3 850,47 Sk., základná zložka spolu, 4 027,01 Sk. Kuchyňa, 2 055,47 Sk., obývačka, 1 010,77 Sk., izba od schodišťa, 1 122,27 Sk., izba pri schodišti, 2 055,47 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 6 243,98 Sk. Za prekročenie limitu, 1 306,24 Sk., vykurovanie stúpačkami, 635,17 Sk., rovnomerné vykurovanie, 135,32 Sk., vykurovanie schodišťa, 182,27 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 1 054,93 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 3 313,92 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 9 557,90 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 13 584,91 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Rozdiel medzi prvým a druhý stavom jednotiek a rovnakým spôsobom rozdelenia nákladov je 27 062,83 Sk., ktorý vznikol tým, že masaj zbytočne byt neprekuroval, neplytval s teplom, zaznamenal menej jednotiek.

Autor, ja.

Počet jednotiek 1 895. Úhrada podľa môjho spôsobu. Skutočne zaznamenané jednotky.

Základná zložka podľa m2, 205,75 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 1 127,89 Sk., základná zložka spolu, 1 333,63 Sk. Izba pri schodišti, 112,99 Sk., Izba od schodišťa, 333,65 Sk., kuchyňa, 378,20 Sk., obývačka, 643,94 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 1468,78 Sk. Za nesplnenie limitu, 0,00 Sk., vykurovanie stúpačkami, 755,33 Sk., rovnomerné vykurovanie, 218,41 Sk., vykurovanie schodišťa, 213,86 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 143,33 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 1 330,93 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 2 799,72 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 4 133,35 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Počet jednotiek 1 895. Úhrada podľa môjho spôsobu. Po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na priemer podľa dohody vlastníkov bytov.

Základná zložka podľa m2, 176,54 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 1 325,68 Sk., základná zložka spolu, 1 502,22 Sk. Izba pri schodišti, 137,15 Sk., Izba od schodišťa, 404,99 Sk., kuchyňa, 459,07 Sk., obývačka, 781,64 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 1 784,86 Sk. Za nesplnenie limitu, 0,00 Sk., vykurovanie stúpačkami, 648,98 Sk., rovnomerné vykurovanie, 357,58 Sk., vykurovanie schodišťa, 182,27 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 301,01 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 1 507,84 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 3 290,70 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 4 792,91 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Rozdiel medzi prvým a druhý stavom jednotiek nie je. Rovnaký spôsob rozdelenia nákladov je. Je aj rozdiel -659,56 Sk. v môj neprospech, teoreticky. Kto, čo ten rozdiel spôsobilo? Postoj ostatných vlastníkov k termostatickým hlavicami a ich počet zaznamenaných jednotiek. Ja si kúrim stále podľa potreby teploty v mojich miestnostiach, ale som súčasťou systému, spojených nádob, vykurovacieho systému. Preto. Viac by mohla povedať percentuálna odchýlka od priemeru.

Percentuálna odchýlka úhrady bytov z nákladov domu pri skutočne zaznamenaných jednotkách. Dom, 42 bytov. Hrubo vyznačení : Prvý, autor, ja. Druhý, eskimák. Tretí, masaj.

-68 %; -64 %; -60 %; -59 %; -59 %; -56 %; -54 %; -52 %; -47 %; -46 %; -46 %; -45 %; -40 %; -38 %; -37 %; -34 %; -33 %; -29 %; -27 %; -21 %; -20 %; -13 %; -12 %; - 7 %; 5 %; 8 %; 11 %; 12 %; 27 %; 35 %; 35 %; 36 %; 43 %; 43 %; 45 %; 48 %; 52 %; 55 %; 99 %; 108 %; 256 %.

Sedemnástym bytom, červeným sa ich skutočný stav zaznamenaných jednotiek zmenil na ich plánovaný stav jednotiek podľa spotreby 872,4 Gj. Po spracovaní rozdelenia rovnakým spôsobom vyšla uvedená krivka. Tá bola dosiahnutá zmenou jednotiek, nie rozdelením časti nákladov podľa m2.


Percentuálna odchýlka úhrady bytov z nákladov domu po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na plánovaný počet jednotiek podľa dohody, šablóny. Hrubo vyznačení : Prvý, autor, ja. Druhý, eskimák. Tretí, masaj.

-55 %; -53 %; -53 %; -51 %; -51 %; -48 %; -47 %; -46 %; -39 %; -33 %; -31 %; -31 %; -27 %; -22 %; -22 %; -20 %; -19 %; -13 %; -7 %; -5 %; -4 %; 3 %; 5 %; 5 %; 16 %; 19 %; 33 %; 33 %; 33 %; 34 %; 35 %; 35 %; 38 %; 39 %; 39 %; 40 %; 41 %; 41 %; 41 %; 44 %; 44 %; 54 %.

Prvá aj druhá odchýlka vznikla pri rovnakom spôsobe rozdelenia nákladov, ale pri druhej bol rozptyl zaznamenaných jednotiek od priemeru jednotiek na jednotlivé byty menší.

Bežný postup odborníkov aj laikov je, že sa na výsledok pomerového merania v dome pozrú až po vykurovacej sezóne. Ak je rozdiel v úhrade nákladov medzi bytmi veľký, treba niečo spraviť, aby taký veľký nebol. Navrhnú pančovanie výsledku pomerového merania.

Môj spôsob je : Na základe jedného výsledku pomerového merania vypracovať spôsob rozdelenia, ktorý zohľadní všetky okolnosti týkajúce sa tepla v dome na základe Fyzikálnych skutočností, počtových možností a pripomienok vlastníkov bytov v konkrétnom dome.

Ak si vlastníci schvália spôsob rozdelenia, majú starosť na viac. Priebežne mesačne si môžu skontrolovať aký je stav zaznamenaných jednotiek v ich byte. Môžu, no nemusia sa prispôsobiť mesačnej informácii, aký stav jednotiek by mali mať v byte.

Dôsledok, výsledok ich rozhodnutia v priebehu roka bude ich podiel na úhrade nákladov domu za teplo. Ak bol schválený dobrý spôsob rozdelenia nákladov v dome, podiel úhrady na jednotlivé byty si určia v priebehu vykurovacej sezóny svojím postojom k nastaveniu termostatických hlavíc, ktoré zaznamenajú prístroje pomerového merania v dome.

Takže, jednoduchý spôsob riešenia. Treba robiť niečo pred a nie po. Kontrolovať stav zaznamenaných jednotiek v priebehu roka.

Ale kto by si robil také starosti? Žijeme len raz, po nás aj potopa!

Sem – tam sa pozriem do zrkadla, výsledok, ta moja hlava nie je asi až taká sprostá. Do poručujem, zrkadlo. Výsledok nezaručujem.

Kopem len za seba.
najag
05.07.09,13:00
Sito, prilis vela fabulacii, vela nespravnych pojmov.....niekedy menej je ovela viac. Je uplne zbytocny plny vagon jahod, ked iba 1 kilo z celeho vagona sa da zjest a ostatne treba vyhodit.

Dom má na päte domu kalilomer, ktorý je majetkom dodávateľa tepla. Je to fakturačné meradlo. Meria teplotu pritekajúcej a odtekajúcej vody a množstvo pretečenej vody. Tieto údaje spracuje a vyhodnotí na ich základe spotrebu tepla domu v Gj. alebo aj kWh. Je jedno v akých jednotkách, podstatné pre ľudí v dome sú náklady za uvedené jednotky.
Kalorimeter na vstupe bytoveho domu meria mnozstvo dobraneho tepla v GJ, alebo MWh. Urcite nie v kWh, pretoze by meradlo muselo mat az 7-8 miestny displej.Podstatne je aj mnozstvo odobraneho tepla, nielen naklady za odobrane teplo, pretoze velmi casto zaplatime za to, co neodoberieme. Takze mnozstvo je nas indikator pre posudenie efektivnej, ci neefektivnej spotreby tepla, vody...bla, bla.

Čo je to pomerové meranie v dome? Sú to prístroje, ktoré sú na kalibrované na radiátory v strede radiátora a v určitej výške radiátora podľa dodávateľa pomerového merania.
Pomerove meranie je metoda merania. Pomerove rozdelovace vykurovacich nakladov su pristroje, ktore registruju pomer odobraneho tepla v miestnosti.K niecomu.

Na čo sú tieto prístroje? Dá sa povedať na kontrolu nastavenia termostatických hlavíc.
Urcite nie. Na kontrolu spravnosti nastavenia termostatickych hlavic sa pouziva teplomer. PRVN sa pouzivaju na pomerove rozdelenie vykurovacich nakladov na zaklade registrovaneho udaja pristrojom.

Ak náhodou nehreje celý radiátor, nemusí sa jednať o poruchu ako si mylne niekto tvrdí. Jednoducho v tom momente na dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti stačí toľko tepla, koľko pustí do radiátora hlavica. Praktický overené!!!
Pri spravnej cinnosti termostatickej hlavice a termostatickeho ventila hreje cela plocha radiatora iba pri pozadovanom plnom vykone radiatora, ked je na hlavici nastavena max pozadovana teplota,vacsinou 28 C, nez je skutocna teplota v miestnosti.Bez ohladu na moznu dosiahnutelnost tejto teploty. Inak velkost teplej plochy radiatora odpoveda odoberanemu vykonu a to je zmysel termostatickej regulacie. Odoberany tepelny vykon radiatorom vzdy zavisi od teploty vstupnej vody, ktora sa reguluje na zaklade nastavenej ekvitermnej krivky na kotolni.

Príklad, bývajúci v miestnosti má nastavenú hlavicu na odstavenie, uzavretie prívodu vody do radiátora na 24 °C. Dodávateľ zabezpečuje 23 °C. Keď chce aby mu hlavica odstavila prívod vody do radiátora musí 1 °C dosiahnuť iným zdrojom tepla. Ak ho nedosiahne, tak voda zbytočne preteká radiátorom a prístroj zbytočne zaznamenáva jednotky, ktoré nemôžu v miestnosti už zvýšiť teplotu v miestnosti sa plytvá. Zbytočne pretečená voda cez radiátor pretečie aj cez fakturačný merač a dom to plytvanie musí dodávateľovi tepla uhradiť. Je dodávateľ a odberateľ tepla. Ak odberateľ nechce teplo pred fakturačným meračom je diferenčný ventil cez ktorý sa nechcená voda vracia späť dodávateľovi tepla, jej použitie v dome fakturačný merač nezaznamená, nenameria za ňu spotrebu domu.
Ak chcem mat uvedenu pozadovanu teplotu v byte, ktoru ale system nemoze dodat, tak musim odoberat stale teplo, aby som udrziaval teplotu miestnosti, ktoru je mozne realne dosiahnut na zaklade teploty vstupnej vody.Takze PRVN registruje spotrebu tepla, ktore je potrebne, aby sa udrziavala v miestnosti teplota, ktora je mozne dosiahnutelna. Takze ziadne plytvanie.Voda v potrubi vykurovacieho systemu bytoveho domu necirkuluje tak, ako voda v systeme TUV. V spatnom potrubi sa vracia do kotolne iba voda, ktora pretiekla cez radiator.Diferencny ventil v ramci sustavy bytoveho domu zabezpecuje vo vertikalnom potrubi UK rovnaky tlak, bez ohladu na nastavene rezimy hlavic na radiatoroch stupacieho vedenia.Nic viac a nic menej. Aby nebol spodny byt casto prekurovany a najvyssi byt nedokurovany v zavislosti od zmeny tlakov v potrubi pripajanim , alebo odpajanim radiatorov na vedeni. Pozadovany tlak v rozvodnom potrubi vykurovacieho systemu zabezpecuju cerpadla kotolne.

Ostatní vlastní odsúhlasili pre byty, ktoré nemajú pomerové meranie 1,5 násobok maximálnej spotreby bytu o rovnakej ploche.
Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo tepla alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná zložka ako súčin 1, 5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru ......

Dôkazom toho je rozdielny počet zaznamenaných jednotiek u bytov s rovnakou obytnou plochou, niekedy neuveriteľne rozdielne, čo sa týka energie tepla, Gj. No rozdiel v teplote v miestnostiach nie je až taký rozdielny.
Je len logicke, ze spotreba tepla je hlavne zavisla od pozadovanej tepelnej pohody v miestnosti zo strany uzivatela bytu a velkost bytu teda nema priamy vliv na spotrebu tepla. Ci bol rozdiel v teplotach v miestnostiach jednotlivych bytov, alebo nie, to mozeme tvrdit iba na zaklade teplot miestnosti bytov pocas daneho vykurovacieho obdobia, ktore sme namerali. Napriklad z dataloggerov. Ak taku relevenatnu skutocnost nemame k dispozicii, tak radsej nic netvrdme, pretoze potom je to iba nasa zbozna fikcia.

Najprv si treba uvedomiť, že identifikačná jednotka rozdelenia nákladov bez pomerového merania bola plocha m2 domu, bytov. Po namontovaní pomerového merania sa identifikačná plocha na rozdelenie nákladov znížila, je minimálna. Je to plocha čídiel prístrojov pomerového merania.
Co k tomu dodat, aby som neurazil ? Radsej nebudem komentovat.

Na základe výsledku pomerového merania sa nedá povedať koľko kto minul energie, tepla. Gj., kWh. Dá sa povedať ktorý radiátor v dome sa na spotrebe nepodieľal, ktorý menej, ktorý viac a ktorý najviac. Vo vyúčtovaní nemôže byť napísané zaplatíte menej, viac, najviac. Vo vyúčtovaní musí byť konkrétne číslo.
A preto sa pouziva pri pomerovom merani prostrednictvom PRVN bezrozmerne cislo.Ktore vyjadruje velkost pomeru na celkovej mnozine bezrozmernych cisiel.

Zohľadnená je rozdielna ochladzovaná plocha bytov, vzdialenosť bytov od fakturačného merača, iné vplyvy ......
Ma smolu ten, co byva na druhom konci od fakturacneho meraca...?

Na vypracovanie plánu hospodárenia s teplom a jeho rozdelením a rozdelení nákladov za teplo je treba mať jeden výsledok pomerového merania, kompletný. Pri vypracovaní plánu a spôsobu rozdelenia som bral do úvahy pripomienky vlastníkov, poznatky z odborných článkov, fyziky, počtov a možnosti excelu.
Co z toho, ked na meranie PRVN vplyvaju rozne faktory, ktore su nestale a nestabilne, takze kazdy vysledok merania PRVN ako zaklad, je vlastne iba fikcia.Uz iba to, ze kazda zima ma rozdielne dennostupne, takze konkretny vysledok spotreby tepla za nejake vykurovacie obdobie odpoveda priebehu krivky dennostupnov za predmetne obdobie. Pretoze tepelna strata budovy pocas vykurovacieho obdobia je premenliva.Mozeme tiez pouzit klimaticke dennostupne, alebo meteorologicke dennostupne, ktore sa pouzivaju pri kontrole prevadzky vykurovacich zariadeni a budov.

Počet jednotiek sa dá mesačne kontrolovať, aby bol v byt v dohodnutých limitoch. Možno niekto povie, to je hlúposť.
Napisal si to sam. len dufam, ze sa to nebude sirit ako chripka typu H1, N1.

Najag, povedal som Ti, som rád, že nesedím v tvojom vlaku. Ale okolnosti z tvojej strany ma nútia sa kúsok zviesť v tom tvojom vergli.
Otázka: Už si sa s tým narodil, alebo si to okukal vo svete?
To mas pravdu Sito, aj ja som rad, ze sedis v inom vlaku. Ja som si totiz cely zivot potrpel predovsetkym na kvalitu vedomosti v odbornej sfere, na pregnantne vyjadrovanie, na pouzivanie odborneho nazvoslovia..... v technickych oblastiach sa to okecavat velmi neda, kvantita v odbornej - akademickej oblasti je casto mlatenim iba prazdnej slamy. Poznam aj velmi dobrych odbornikov z technickej oblasti, ktori maju niekedy problem vyjadrit svoje myslienky, ale uz z toho, co vyjadria je jasne, ze im to v hlavicke paradne pali, ale ti tiez nesedia v tom tvojom vlaku.
A povazujem za ubohost cloveka, ktory sa v odbornej polemike
znizi k impertinenciam. Ale to tak byva, ked uz nie su ziadne argumenty. Ale osobne si myslim, ze clovek, ktory vo svojich prispevkoch uraza inych, by nemal na porade co robit.

Nie je to sväte písmo. Ale s teba sa stáva teológ a máš už aj štyroch rehoľníkov.
Príspevok ocenili Jozef I ; slavica ; Elena Navrátilová ; Julian ;

Co sa da robit Sito, aj ich prispevky citam rad a vazim si ich, pretoze vedia o com pisu a staci im napisat malo, aby vyjadrili svoje myslienky, v ktorych je poznat odborna zdatnost, zivotna skusenost a hlavne si vzdy vo svojich prispevkoch zachovavaju svoju dostojnost. Vedia nielen davat a maju co dat, ale vedia aj brat. Takze niekedy si myslim aj ja sam, ze som ich reholnikom a citim sa pritom velmi dobre. Lebo od mudrych ludi sa mudrosti iba naucis.
sito
06.07.09,03:22
Ján Werich napísal:

"Pánove, s blbejma nikdy nediskutujte. Jednak je to ztráta času. Jednak jím tím zbytečne prokazujete čest, že je vubec berete na vědomí "

"Rozdiel medzi genialitou a hlúposťou je v tom,že genialita má svoje medze"

Génius, mám to pochopiť tak, že tvoje odpovede sú obmedzené? Len sa pýtam, aby nebol s tvojich odpovedí hlúpy. Prípadne aj niekto iný.
svojar
06.07.09,15:31
Ahoj Sito, už som myslel, že si na tom dobre, mal si veľa krátkych výstižných rád vo viacerých témach, ale zasa sa púšťaš do nezmyselných teoretizovaní /ako pred časom/ ktoré nikam nevedú a iba vyvolávajú zápornú odozvu.
sito
08.07.09,08:37
Ahoj, svojar. Myslíš, špagát?
svojar
08.07.09,17:01
Ale, nie špagát. Len menej času venovať písaniu. Kratšie príspevky Ti idú lepšie.
31Jankal
09.07.09,04:03
Dobrý den. Nechápem ako môže mať niekto nulovú spotrebu na meračoch tepla. Ked som ja kupovala byt bolo to v zime v decembri a tá pani po ktorej som ho kupovala bývala u dcéry takže celý rok tam nebývala. O 2 týždne nám prišli nárátať kúrenie a bolo niečo minuté. Ved cez leto sa tiež vyparuje z toho či nie?
sito
09.07.09,04:41
Vo Vašom prípade sa jedná o odparovacie pomerové meranie v dome. Na tých nemôže byť nič neodparené. Ak je vonkajšia teplota mínus v byte je plus, teda odparuje sa, ale málo, ak je radiátor pustený, odparuje sa viac. Keď je v zime pri vypnutých radiátoroch 15 - 16 °C a v lete tiež pri nekúrení 25 -26 °C. tak sa v lete odparuje viac. Za čo platiť v lete, keď sa nekúrilo?

Je aj elektornické pomerové meranie v dome. Tie prístroje tiež môžu zaznamenať jednotky, dieliky, ak sú špatne naprogramované aj v lete. Osobná skúsenosť. Ak sú správne naprogramované a termostatická hlavica na nule celý rok, tak hodnota na prístroji je nula. Nula môže byť aj v prípade poruchy prístroja.

V takých prípadoch je otázne, či za radiátor, prístroj na ňom neplatiť nič, keď má zaznamenanú nulu. Ale teplota v miestnosti nebola mínusová ako vonku.

V tom je problém, ale ako ho vyriešiť? Zatiaľ sa pomieša dobré zo zlým a výsledok? Pre niekoho dobrý a pre niekoho zlý, pre dom tiež zlý, ale dobrý. Prečo? Pretože aj zlé veci sú na niečo dobré.
covamje8
12.04.15,21:00
Jednu zimu som kuril ako besny na 100% a okna otvaral 24/7
Druhy zimu som okna mal zatovrene, obcas otvorene a merace stoj co stoj na 0%

Som odsudenia hodny ? Co je komu co do toho, aku teplotu preferujem?

nechceli by ste mi nakazat aj kolko Co2 mam z hrubeho creva vyprodukovat?

je tam 0? je tam 0.

Vyzyvam ta na taketo obvinenie na adresu nejakeho politika, to by som riesil, keby mam energiu na obvinovanie a nie to, ci nejaka suseda ma spotrebu 0.

Vypni radiator aj ty, aj vsetci, akzdy bude mat 0.
arizona
12.04.15,21:45
MESKAS IBA 6 !!!! ROKOV SO SVOJIM HODNOTNYM PRISPEVKOM ,,,VLASTNE,AJ OSTATNE TVOJE PRISPEVKY SU PAR ROKOV OPOZDENE