Vochomurka
15.06.09,18:04
Prosím Vás je možné aby moja matka urobila závet pre moju dcéru vlastne jej vnučku. Dom v ktorom bývame má dvoch majitelov matka a dcéra. Dom je založený v banke ešte na 6 rokov.Dcéra má na krku exekúcie a po mojej smrti sa bojím že by jej dom zobrali exekútori.Viem dat závet ,že dom po mojej smrti bude patrit vnučke ,ktorá má teraz 12 rokov.
Lianka
15.06.09,19:54
Preco nie? Nevidim v tom problem, ale ak je na dom zalozne pravo banky, zmenou vlastnika (napr. dedenim) sa tohto bremena vnucka nezbavi. Pri neplneni si povinnosti matky voci banke moze banka na dom siahnut.

Pravnicka nie som, iste sa aj pravnici vyjadria k tvojmu prispevku.
hanelie
16.06.09,06:13
naopak, skôr to bude veľmi problematické - darovať nehnuteľnosť maloletému dieťaťu, ktorá je zaťažená záložným právom
darovanie nehnuteľnosti musí schváliť súd na návrh zákonného zástupcu - / resp. kolízneho opatrovníka / - a ten predovšetkým prihliada na záujmy dieťaťa - nevystavovať ho zbytočným ťažkostiam do budúcnosti
ivka70
16.06.09,06:17
Bude to problem, lebo dcera nie je neopomenutelny dedic, teda dedila by minimalne polovicu zo svojho zakonneho podielu.

Lepsie je tu nehnutelnost vnucke darovat.
Aj to treba cez sud, ale da sa to.
aksas2
16.06.09,06:17
podla prispevku sa nejedna o darovanie ale o zavet, ale dcera tam je neopomenutelny dedic, tam by vznikol problem
Vochomurka
16.06.09,09:34
Aby som sa lepšie vyjadrila .Sme 4 členná rodina a bývame v dome,ktorý je vo vlastníctve mojej mami a mna. Dom je založený v banke.Nechceme on príst ,lebo by sme skončili na ulici a preto hladáme riešenie .Dom sa splácat bude no máme vela exekutorov .Po splatení domu by nám siahli nan ,lebo inu nehnutelnost nemame.A preto chce moja mama ešte za svojho života nechat závet alebo niečo také aby naša dcéra mala strechu nad hlavou.Mohli by další súrodenci napadnút po jej smrti závet alebo darovaciu zmluvu.Dakujem
Lianka
16.06.09,10:57
Rozdiel je prinajmensom v tom, ze pri zavete prejde vlastnictvo domu na vnucku az po smrti babky, zatial co pri darovani prejde ihned, po zapise v katastri.
Chobot
16.06.09,11:16
Aby som sa lepšie vyjadrila .Sme 4 členná rodina a bývame v dome,ktorý je vo vlastníctve mojej mami a mna. Dom je založený v banke.Nechceme on príst ,lebo by sme skončili na ulici a preto hladáme riešenie .Dom sa splácat bude no máme vela exekutorov .Po splatení domu by nám siahli nan ,lebo inu nehnutelnost nemame.A preto chce moja mama ešte za svojho života nechat závet alebo niečo také aby naša dcéra mala strechu nad hlavou.Mohli by další súrodenci napadnút po jej smrti závet alebo darovaciu zmluvu.Dakujem

V nadväznosti na predchádzajúci príspevok ešte chcem upozorniť, že aj keď nechá závet, nie je vylúčené, aby počas života tvojej mamy tí "vaši " exekútori zhabali ten dom.
Vochomurka
16.06.09,12:05
Dobre ale uver som si brala ja s manželom a ja mam v dome len štvrtinu ostatné je mamine a ked budem splácat mesačne ako mi bolo stanovené nemjú mi prečo exek. zhabat.či sa mylim
hanelie
16.06.09,12:14
samozrejme, že ak budeš platiť ako máš, tak sa exe nemusíš obávať, ale prečo potom píšeš: "máme veľa exekútorov"?
Lianka
16.06.09,12:14
Na ten dom ma veritel zalozne pravo?
Petra Nová
16.06.09,13:16
Aby som sa lepšie vyjadrila .Sme 4 členná rodina a bývame v dome,ktorý je vo vlastníctve mojej mami a mna. Dom je založený v banke.Nechceme on príst ,lebo by sme skončili na ulici a preto hladáme riešenie .Dom sa splácat bude no máme vela exekutorov .Po splatení domu by nám siahli nan ,lebo inu nehnutelnost nemame.A preto chce moja mama ešte za svojho života nechat závet alebo niečo také aby naša dcéra mala strechu nad hlavou.Mohli by další súrodenci napadnút po jej smrti závet alebo darovaciu zmluvu.Dakujem


Dobre ale uver som si brala ja s manželom a ja mam v dome len štvrtinu ostatné je mamine a ked budem splácat mesačne ako mi bolo stanovené nemjú mi prečo exek. zhabat.či sa mylim
Tak, ak som to správne pochopila, Ty si vlastníčka 1/4 domu, matka 3/4 domu. Matka okrem Teba má aj ďalších potomkov( tvojich súrodencov). Z toho potom vyplýva toto:

Máš úver a jeho splatenie je zabezpečené celým domom.
Ak úver prestaneš splácať, veriteľ - banka má právo celý dom predať.
Exekúcie za Tvoje iné dlhy - exekútori by mohli siahnúť len na Tvoju štvrtinu, čo je prakticky nemožné, lebo asi pohľadávka banky čo do veľkosti a poradia by im veľkú časť na uspokojenie pohľadávky neposkytla. A exekúcia predajom Tvojho podielu by bola zrejme nevhodná.
Závet nič nevyrieši, keďže máš súrodencov, sú neopomenuteľní dediči, a ako dospelí musia dostať aspoň úpolovicu svojho zákonného podielu, až zvyšok by mohla dostať vnučka na základe závetu. Za predpokladu, že sa Ty zriekneš dedičstva.
Darovanie je prakticky nemožné.
Jediná šanca ako neprísť o strechu nad hlavou je splácať dlh banke. A samozrejme aj ostatné dlhy.
Vochomurka
17.06.09,04:10
Píšem preto lebo ich určite mat budeme na iné požičky lebo sme prišli o prácu a nevieme platit.Banky nám nevyhoveli znížit splátku ,lebo to niesu hypotek.uvery ale bežné takže vieme čo nás čaká a preto som to spomenula.Kebyže mám rozpísat celý náš problém bolo by to aj na dve strany a nechcem už nikoho tým zatažovat.Vela som prosila o riešenie no asi na zlom mieste fin.experti su na nič.Dakujem
Vochomurka
17.06.09,04:12
neviem ako sa to píše ale dom je v Banke csob tam sme ho založili pred 4rokmi.Dali nám nan spotrebný uver 300000sk
Chobot
17.06.09,06:36
neviem ako sa to píše ale dom je v Banke csob tam sme ho založili pred 4rokmi.Dali nám nan spotrebný uver 300000sk

No ak nebudeš splácať úver a banka uplatní svoje záložné právo, je jedno, kto bude v tom čase majiteľom (či ty, alebo vnučka alebo iná osoba), banka si ten dom zoberie. Tam nie je dôležité, aby ten čo peniaze dlhuje, bol aj vlastníkom. Dôležité je, že tá nehnuteľnosť sa viaže k úveru a ak úver nebude splácaný, tak banka použije tú nehnuteľnosť na vyrovnanie dlhu.

Takže prevod domu na inú osobu ti nepomôže. AJ tak môžete prísť o dom. A závet už vôbec nič nevyrieši v prípade úveru.
Vochomurka
30.05.11,10:09
Po dlhom čase a skúšaní všetkého možného aj nemožného sa snažím nájsť odpoved.Darovanie vnučke ako som opisovala nič nevyrieši a ani sme to neskúšali .Prešiel dlhší čas no nič sa nám nepodarilo vybaviť len sa dostať ešte viac k zemi.Dom sa platí stále no prišiel nám od exekútora exekučný príkaz o zriadení exekučného práva na dom.Banke sa má platit ešte 4 roky po uplinutí môže exekútor dat d dražby len moju 1 štvrtinu z domu ked ostatné ma mama.alebo môže počas založenia v banke a riadnom splacaní exekutor da tdom do dražby prosím poradte mi ako dalej sme zamestnaný no dnešné platy nám ledva pokrijú stravu a z platu nám aj mne aj manželovi strha exekútor čiasku takže neviem iných exekútorou platit.skúšali sme zhrnutie dlhou do jedného úveru no sme v registri a máme malý príjem nič sa už nedá robit ved stále vravia ešte je riešenie no ja ho už hladám 3 roky a nič.Dakujem za odpoved
Mária27
30.05.11,12:36
Táto exekúcia je niečo iné, alebo z toho dlhu, na ktorý máte založený dom?

Ak ide o iný dlh, ktorý má len jeden spoluvlastník, dražba by mohla byť len na spoluvlastnícky podiel povinného, nie na podiel ďalších spoluvlastníkov.
Otázkou je, či by sa našiel kupec na tú štvrtinu domu. Spoluvlastník má predkupné právo na dražený podiel iného spoluvlastníka - to by ste mohli tiež nejako využiť, keby bolo najhoršie.