Evitkapb
15.06.09,20:21
Dobrý večer prajem všetkym...Iba náhodou som narazila na webe na túto stranku...a vidim ze sa tu zislo kopec ludi, ktorí vedia a sú ochotní pomôct...kým sa zorientujem chvilu to potrvá a snad budem pomahat aj ja...Teraz však prosím o pomoc ja.... Mám pozemok zdedený po starych rodicov/ teda môj tato ale ja to mam vybavit/...hačik je v tom že 1/10 pozemku vedeného ako poľnohospodárska pôda patrí ďalsím desiatim vlastníkom... Celý život však vsetky dane a poplatky ktoré súviseli s pôdou platili stary rodicia a teraz môj otec...Tak isto pozemok ani jeden z tych desiatich nevyuzíva...Chcela by som pozemok predat alebo vlastníkov odclenit uz aj len kôli tomu keby chcem stavat az sa neprosim zakazdym o ich suhlas...Aký je postup? A existuje tu nejaká možnosť ich odčleniť respektíve donútit ich bud platit dane alebo prenechanie toho podielu v prospech môjho otca? zachytila som tu nieco take že drobenie polnohospodárskej pôdy je zakázane... dá sa to nejako obíst? ďakujem velmi pekne za pomoc
Stanislav 1975
15.06.09,18:58
Dobrý večer prajem všetkym...Iba náhodou som narazila na webe na túto stranku...a vidim ze sa tu zislo kopec ludi, ktorí vedia a sú ochotní pomôct...kým sa zorientujem chvilu to potrvá a snad budem pomahat aj ja...Teraz však prosím o pomoc ja.... Mám pozemok zdedený po starych rodicov/ teda môj tato ale ja to mam vybavit/...hačik je v tom že 1/10 pozemku vedeného ako poľnohospodárska pôda patrí ďalsím desiatim vlastníkom... Celý život však vsetky dane a poplatky ktoré súviseli s pôdou platili stary rodicia a teraz môj otec...Tak isto pozemok ani jeden z tych desiatich nevyuzíva...Chcela by som pozemok predat alebo vlastníkov odclenit uz aj len kôli tomu keby chcem stavat az sa neprosim zakazdym o ich suhlas...Aký je postup? A existuje tu nejaká možnosť ich odčleniť respektíve donútit ich bud platit dane alebo prenechanie toho podielu v prospech môjho otca? zachytila som tu nieco take že drobenie polnohospodárskej pôdy je zakázane... dá sa to nejako obíst? ďakujem velmi pekne za pomoc
Neviem, ale ak dedko ten pozemok užíval aspoň 10 rokov v dobrej viere, že je to celé jeho a staral sa o to a platil poplatky a nikto sa o ten pozemok nehlásil , tak by sa možno dalo aj vybaviť tzv. "vydržanie" pozemku...
Najlepšie sa je asi obrátiť v tejto veci na právnika...
durisovad
15.06.09,19:13
Mam dojem, ze ak su vlastnici znami, vydrzanie mozne nebude. Naozaj poradi najlepsie pravnik, ktory sa takouto problematikou zaobera.
Melnick
15.06.09,19:15
Stanislav 1975
15.06.09,19:17
Mam dojem, ze ak su vlastnici znami, vydrzanie mozne nebude. Naozaj poradi najlepsie pravnik, ktory sa takouto problematikou zaobera.
Máš pravdu, Petra ma už na to upozornila-beriem spať...;)
Melnick
15.06.09,19:20
Mam dojem, ze ak su vlastnici znami, vydrzanie mozne nebude. Naozaj poradi najlepsie pravnik, ktory sa takouto problematikou zaobera.
Alebo Chobot, ak natrafí na túto tému;)
sarasara
15.06.09,20:22
Vydržanie takejto pôdy je možné. Ak bola v mieste, kde sa nachádza pozemok robená ROEP, stačí priložiť LV, nemusí byť výpis z pozemkovej knihy. Ak ROEP nebola urobená, musí byť aj výpis. Vyjadrenie mesta či obce. Čestné prehlásenie dotknutých osôb, alebo ich právnych nástupcov, že uvedenú pôdu užívate dobromyseľne a nerušene minimálne desať rokov a oni súhlasia s tým a nemajú výhrady, aby ste si vlastníctvo k nej vysporiadali. Čestné prehlásenie musia podpísať dostupní vlastníci. Ak niekoho naozaj nemôžete vypátrať, osvedčíte to aj bez neho. Podpísať vám to musia dostupní vlastníci (ktorých nájdete.) Osvedčovať sa dá aj vlastníctvo, ktoré je už uvedené na LV.
Mária27
15.06.09,20:36
O drobení pozemkov hovorí zákon č. 180/1995 Z.z., napr. § 23:

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu /48/ alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva /49/ alebo rozhodnutia o dedičstve /50/ vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.

Odporúčam dohodnúť sa so spoluvlastníkmi o prevode ich drobných spoluvlastníckych podielov väčšinovému spoluvlastníkovi. Možno budú ochotní predať svoje podiely aj za nižšiu cenu. Alebo im urobiť návrh na odpredaj vášho dielu - písomne, s uvedenou cenou, s dátumom odpovede. Po tom dátume možno váš spoluvlastnícky podiel predať niekomu inému (ak to niekto kúpi tak, ako je to).

Ak by s odpredajom nesúhlasili, môže sa dať na súd návrh na vyporiadanie spoluvlastníctva. Súd môže prikázať celý pozemok do vlastníctva jednému a ďalších vyplatiť, alebo pozemok odpredať ...
Evitkapb
16.06.09,06:52
Dakujem vsetkym velmi pekne za pomoc::)
Petra Nová
16.06.09,07:59
Vydržanie takejto pôdy je možné. Ak bola v mieste, kde sa nachádza pozemok robená ROEP, stačí priložiť LV, nemusí byť výpis z pozemkovej knihy. Ak ROEP nebola urobená, musí byť aj výpis. Vyjadrenie mesta či obce. Čestné prehlásenie dotknutých osôb, alebo ich právnych nástupcov, že uvedenú pôdu užívate dobromyseľne a nerušene minimálne desať rokov a oni súhlasia s tým a nemajú výhrady, aby ste si vlastníctvo k nej vysporiadali. Čestné prehlásenie musia podpísať dostupní vlastníci. Ak niekoho naozaj nemôžete vypátrať, osvedčíte to aj bez neho. Podpísať vám to musia dostupní vlastníci (ktorých nájdete.) Osvedčovať sa dá aj vlastníctvo, ktoré je už uvedené na LV.

Tvoje tvrdenie o tom, že pôdu v prípade pýtajúcej sa možno vydržať by som chcela opraviť. Nemožno ju vydržať z jednoduchého dôvodu, pretože nie je splnená podmienka dobromyselnosti. Sama prispievateľka píše o tom, že spoluvlastníci sú jej známi( zrejme sú aj zapísaní na LV) a v budúcnosti sa chce vyhnúť tomu, aby musela od nich zakaždým pýtať ich súhlas s nakladaním s pozemkom. Dobromyselnosti odporuje stav, keď dotyčný vie, alebo môže vedieť o tom, že v KN sú vedení aj spoluvlastníci, a naviac si uvedomuje, že k nakladaniu s pozemkom potrebuje ich súhlas.

Netvrdím však, že vlastníctvo sa nedá usporiadať spôsobom, ako to popisuješ. Naopak, ak tí jednadesatinoví spoluvlastníci súhlasia s tým, aby sa 9/10 spoluvlastníčka stala výlučnou vlastníčkou, tak sa vlastníctvo usporiadať dá, ale tým právnym dôvodom nadobudnutia nebude vydržanie, ale ich uznanie vlastníctva v prospech väčšinovej spoluvlastníčky. A to je rozdiel. Ten, kto skutočne splní všetky podmienky pre vydržanie, totiž absolútne nepotrebuje súhlas spoluvlastníkov s týmto vydržaním pozemku.
Evitkapb
16.06.09,10:11
Čiže ak som to správne pochopila pozemok sa teda vydrzazit nedá ...Jedinym riešenim je žeby ostatní vlastníci uznali podiel nam ako vadsinovemu vlastníkovi...Alebo potom vlastne uz len súdnou cestou? Ešte k tomu drobeniu, niekto písal že drobiť sa nedá pozemok - poľnohospodárska pôda ktorá ma menej ako 2000 m2 ale tento pozemok má viac...ak by sa teda drobiť dal môžu si menšinoví vlastníci vybrat časť ktorú by chceli oni? alebo je to na mne ? Je to dosť zamotané snad sa mi to podari nejako vyriesiť:)
Petra Nová
16.06.09,10:34
Čiže ak som to správne pochopila pozemok sa teda vydrzazit nedá ...Jedinym riešenim je žeby ostatní vlastníci uznali podiel nam ako vadsinovemu vlastníkovi...Alebo potom vlastne uz len súdnou cestou? Ešte k tomu drobeniu, niekto písal že drobiť sa nedá pozemok - poľnohospodárska pôda ktorá ma menej ako 2000 m2 ale tento pozemok má viac...ak by sa teda drobiť dal môžu si menšinoví vlastníci vybrat časť ktorú by chceli oni? alebo je to na mne ? Je to dosť zamotané snad sa mi to podari nejako vyriesiť:)
No počkaj, aby sme Ťa nedoplietli. Rozhodujúca je otazka, či ostatní spoluvlastníci súhlasia s tým, aby si bola výlučnou vlastníčkou alebo nie. To, o čom sme sa vybavovali bola skôr právna vec, ktoré pre Teba nemusí mať veľký význam. Lebo ak spoluvlastníci Ti napíšu četné prehlásenie o tom, že oni sa necitia byť vlastníkmi, pretože niekedy dávno Tvoji predkovia pozemok predali Tvojím predkom a neusporiadalo sa vlastníctvo v PK, potom notárovi, spolu s ďalšími dokladmi nič nebude brániť tomu, aby spísal notársku zápisnicu o vydržaní, na základe ktorej KN zapíše záznamom vlastníctvo v celosti na Teba. Horší prípad by bol, keby to čestné prehlásenie nechceli vydať. Potom zostáva už len súd, na ktorom by si musela preukázať vydržanie. Alebo kúpa od spoluvlastníkov.
Chobot
16.06.09,10:50
Čiže ak som to správne pochopila pozemok sa teda vydrzazit nedá ...Jedinym riešenim je žeby ostatní vlastníci uznali podiel nam ako vadsinovemu vlastníkovi...Alebo potom vlastne uz len súdnou cestou? Ešte k tomu drobeniu, niekto písal že drobiť sa nedá pozemok - poľnohospodárska pôda ktorá ma menej ako 2000 m2 ale tento pozemok má viac...ak by sa teda drobiť dal môžu si menšinoví vlastníci vybrat časť ktorú by chceli oni? alebo je to na mne ? Je to dosť zamotané snad sa mi to podari nejako vyriesiť:)

Tých 2000 m2 platí pre každý novovzniknutý pozemok. Takže v tvojom prípade, keby ten pozemok mal 30.000 m2, tak tí menšinoví spoluvlastníci by rozdelením pozemku podľa spoluvlastníckych podielov získali parcelu o výmere 3000 m2 (1/10 z 30.000 m2), tak by to išlo. Ak ale celkový pozemok má napr. 5000 m2, tak tí desatinoví vlastníci si nemôžu vytvoriť parcelu o rozlohe 500 m2, lebo to odporuje zákonu.

Ako už bolo vyššie povedané, jedinou možnosťou je tú desatinu od ostatných odkúpiť, alebo ak nebudú súhlasiť, tak súdnou cestou sa domôcť odkúpenia. Treba im ponúknuť zaujímavú cenu (trhovú) aby s predajom súhlasili.
Evitkapb
16.06.09,10:53
ďakujem Petra:) ostatných vlastníkov som este nekontaktovala...chcela som si najskôr zistit situáciu aby som bola ako tak v obraze...A s tym odkupením by to bol asi celkom problem.. prave tak by som to riesit nechcela...jedna sa o zhruba 10 000 m2, čiže 1/10 je dajme tomu 1000m2, čo pri cene ktorá sa pohybuje v PB okolo 800/SK je dosť vysoká cena...
Chobot
16.06.09,10:57
ďakujem Petra:) ostatných vlastníkov som este nekontaktovala...chcela som si najskôr zistit situáciu aby som bola ako tak v obraze...A s tym odkupením by to bol asi celkom problem.. prave tak by som to riesit nechcela...jedna sa o zhruba 10 000 m2, čiže 1/10 je dajme tomu 1000m2, čo pri cene ktorá sa pohybuje v PB okolo 800/SK je dosť vysoká cena...

:rolleyes: Poľnohosporárska pôda stojí okolo 800 SK/m2??? To bude asi už v intraviláne s možnosťou výstavby, nie? A mať stavebný pozemok o rozlohe 10.000 m2 je už celkom pekné..
Petra Nová
16.06.09,11:06
ďakujem Petra:) ostatných vlastníkov som este nekontaktovala...chcela som si najskôr zistit situáciu aby som bola ako tak v obraze...A s tym odkupením by to bol asi celkom problem.. prave tak by som to riesit nechcela...jedna sa o zhruba 10 000 m2, čiže 1/10 je dajme tomu 1000m2, čo pri cene ktorá sa pohybuje v PB okolo 800/SK je dosť vysoká cena...
Tak mi je to jasné. Ale práve pre tú cenu to budeš mať asi ťazké. Budeš musieť najskôr zistiť, či spoluvlastníci žijú a či ich pobyt je známy. Ak by súhlasili, choď za notárom, čo všetko bude potrebovať k tomu, aby spísal zápisnicu. Rád Ti poradí, aj zápisnicu napíše.:).
Evitkapb
16.06.09,11:29
Peti:) to bola dobrá pripomienka či vlastnici vôbec ešte žijú...mohlo by sa vlastne stať že ak niekto zomrel...pozemok by mohol byt predmetom dalsieho dedickeho konania...aj ked mam pocit ze o tom by nas asi niekto informoval nie? Alebo ak teda prebehlo dedicke konanie a tento pozemok nebol don zahnuty znamenalo by to ze dedici po vlastnikovi stratia potencionalny narok? Je to len hypoteraza samozrejme:)

No milý Chobot :) predstava vlastnit 10 000 m2 by bola velmi pekna...keby tam nebolo tolko keby.:)..ano pozemok je sice v intra...ale vidis nie je vysporiadany a zatial je to polnohospodarska pôda...
Petra Nová
16.06.09,12:52
.............mohlo by sa vlastne stať že ak niekto zomrel...pozemok by mohol byt predmetom dalsieho dedickeho konania...

................znamenalo by to ze dedici po vlastnikovi stratia potencionalny narok? Je to len hypoteraza samozrejme:)

Ak by niektorý zo spoluvlastníkov zomrel, znamenalo by to jedno. Veľkú komplikáciu. Lebo namiesto desiatich, by si potrebovala súhlas 20 spoluvlastníkov. Čím väčší počet, tým väčší predpoklad, že súhlas od niektorého nezískaš . A naviac, ak pozemok nebol zahrnutý do dedičského konania, bolo by treba vyvolať dodatočné dedičské konanie. A to je len jedna z komplikácií, bolo by ich ešte viac. Ono dalo by sa v súdnom konaní argumentovať tým, že pozemok nebol zahrnutý práve preto, že pozostalí sa necitili byť ich vlastníkmi, ale tú argumentáciu dediči vyvrátia veľmi jednoduchou legendou o tom, že to proste zabudli zahrnúť do dedičského súpisu.
Takže asi je najvyšší čas s tým niečo urobiť.
Evitkapb
16.06.09,13:19
Máš pravdu,:) musim sa dat dotoho cim skôr, lebo vidim ze ked este budem chvilu cakat tak sa to viac zamota... viem ze špekulujem ale co tak žiadat ich o spatné zaplatenie dani a poplatkov z nehnutelnosti, keby robil niekto komplikácie?
Petra Nová
16.06.09,13:23
Máš pravdu,:) musim sa dat dotoho cim skôr, lebo vidim ze ked este budem chvilu cakat tak sa to viac zamota... viem ze špekulujem ale co tak žiadat ich o spatné zaplatenie dani a poplatkov z nehnutelnosti, keby robil niekto komplikácie?
To použi ako presvedčovací argument na získanie súhlasu.:)
Evitkapb
16.06.09,17:53
:)Dakujem Vám vsetkym este raz velmi pekne...som ani necakala ze tu najdem tolko dobrých ludi. Snad sa mi podari vybavit aspon nieco....ak ano podam info...
Prajem pekny vecer
sarasara
16.06.09,19:29
No počkaj, aby sme Ťa nedoplietli. Rozhodujúca je otazka, či ostatní spoluvlastníci súhlasia s tým, aby si bola výlučnou vlastníčkou alebo nie. To, o čom sme sa vybavovali bola skôr právna vec, ktoré pre Teba nemusí mať veľký význam. Lebo ak spoluvlastníci Ti napíšu četné prehlásenie o tom, že oni sa necitia byť vlastníkmi, pretože niekedy dávno Tvoji predkovia pozemok predali Tvojím predkom a neusporiadalo sa vlastníctvo v PK, potom notárovi, spolu s ďalšími dokladmi nič nebude brániť tomu, aby spísal notársku zápisnicu o vydržaní, na základe ktorej KN zapíše záznamom vlastníctvo v celosti na Teba. Horší prípad by bol, keby to čestné prehlásenie nechceli vydať. Potom zostáva už len súd, na ktorom by si musela preukázať vydržanie. Alebo kúpa od spoluvlastníkov.

Takže predsa len vydržanie s čestným prehlásením, ak spoluvlastníci podpíšu, že súhlasia s vydržaním. Ak nepodpíšu všetci, môže osvedčiť len tých, ktorí jej čestné prehlásenie podpíšu.
Ten, kto si chce pozemok vydržať, musí mať podpísané čestné prehlásenie od zapísaných vlastníkov, alebo ich právnych nástupcov. Samozrejme tých dostupných.
Ak by sa nepožadovali žiadne podpisy, vydržovalo by sa ...Bohužiaľ, vydržať pozemok sa dá i ten, ktorý je zapísaný na LV.
Petra Nová
17.06.09,10:31
Takže predsa len vydržanie s čestným prehlásením, ak spoluvlastníci podpíšu, že súhlasia s vydržaním. Ak nepodpíšu všetci, môže osvedčiť len tých, ktorí jej čestné prehlásenie podpíšu.
Ten, kto si chce pozemok vydržať, musí mať podpísané čestné prehlásenie od zapísaných vlastníkov, alebo ich právnych nástupcov. Samozrejme tých dostupných.
Ak by sa nepožadovali žiadne podpisy, vydržovalo by sa ...Bohužiaľ, vydržať pozemok sa dá i ten, ktorý je zapísaný na LV.
Zdá sa mi, že si nerozumieme v základných pojmoch. A priznám sa, že som neporozumela ani tomu, čo si týmto príspevkom chcela povedať. A to myslím úprimne.
Evitkapb
17.06.09,10:52
Ja som sa dnes bola informovať na katastrálnom úrade...takze ako "vydzanie" sa to riešiť nedá, lebo samozrejme sú to vlastníci ktorí sú známi... a tiež je tam to drobenie majetku ale človek z katastra, ktorý bol velmi ochotný mi medzi riadkami povedal že by sa to dalo vyriešiť nejakou notárskou zápisnicou.... akurát ze ešte mi odporučil porozpravať sa s tými ktorí majú fakt minimálny podiel či by sa ho nechceli vzdať...No a ďalší problem ktorý by mohol vzniknúť je ten že keby som chcela odčleniť tých ľudí vôbec nemusia súhlasiť s miestom ktoré by som ja vybrala na odčlenenie...Čiže keď si oni vyberú miesto niekde v strede pozemku...tak je to v háji...ani z voza ani na voz...:)
Petra Nová
18.06.09,20:14
O tvoju pochvalu nestojím a nezaškodilo by čušať aj tebe.:eek:
branislavp
19.06.09,03:46
Získať tento pozemok vydržaním, čo tu uvádzaš nie je možné, pretože vieš, na tomto pozemku je aj ďalší spoluvlastník. Nech by si urobila "vydržanie, alebo cez notársku zápisnicu" prevod na Teba, určite by to nedopadlo dobre. Tvoj spolupodielník určite má tento majetok v poriadnom merku, stráži si to. Keď uvádzaš predajnú cenu 800 SK/m2 určite je to plocha vhodná k výstavbe. Keby to bol pozemok, kde by sa mohli pestovať iba zemiaky a zelenina, tak taká predajná cena ako uvádzaš by nebola v kurze.
Moja rada. Rozhodne nemôžeš obísť spolupodielníka. Dohodni sa s ním, alebo na vzájomnej výmene pozemkov, ak prichádza do úvahy, alebo odkúpením.
Evitkapb
19.06.09,06:02
Notársku zápisnicu som myslela tak...že by sa vyclenil podiel ostatnych nie že by sa vydržal....vydžanie ako som už uviedla nie je možné lebo sú vlastníci známi..

Čo sa týka poznámky vydržať ano kupiť nie.... neviem kto v tejto dobe má na to aby mal 800 000 len tak..Ja nie... Hľadám len riešenie ktoré sú v súlade so zákonom... A ešte k tomu nájomnému neviem ako si to myslel? Myslíš že sa dá realne využívať 10 000m2? To iba že by som mala starých otcov aspon 50 a nie jedného...ten pozemok tam lezi ladom skladom...a poplatky platíme za celú výmeru ....

Cena 800 SK/m2 je taká lebo je to intravilán... a tam sa ta cena tak pohybuje...dajú sa tam sice pestovat zemiaky...ale keby sa previedla na stavebny pozemok...tak aj stavat...
branislavp
19.06.09,16:23
Evitkapb, ešte Ti poradím jednu možnosť, skontaktuj sa so spolupodielníkmi, navrhni, aby ste si dohodou vyčlenili svoje podiely- konkrétne samostatné parcely, aj to sa dá, ak je vôľa spolupodielníkov, ale samozrejme musí prísť k dohode. Svoje podiely, konkrétne pozemky by ste si dali zamerať, potom v takej novej podobe by si to každý vlastník už konkrétneho svojho celku dal zapísať na kataster nehnuteľností.
Evitkapb
19.06.09,18:26
Dakujem Branislav :)) už som si dala vytiahnut z katastra mena podielnikov , uvidime ake budu reakcie... Prajem pekny vecer:))