Marian0
16.06.09,00:14
Je mozne zauctovat predaj tovaru odberatelovi /a dostat zaplatene/ a az o mesiac tento uz predany tovar kupit od dodavatela /a zaplatit mu/? Znie to hlupo ale je to realna situacia. Moja uctovnicka je na dovolenke ale ja musim konat rychlo.
Muška
15.06.09,22:19
Je mozne zauctovat predaj tovaru odberatelovi /a dostat zaplatene/ a az o mesiac tento uz predany tovar kupit od dodavatela /a zaplatit mu/? Znie to hlupo ale je to realna situacia. Moja uctovnicka je na dovolenke ale ja musim konat rychlo.
Ak fyzicky nemáš tovar, tak :
Odberateľovi by som vystavila "zálohovú faktúru" a až po dodaní tovaru by som vystavila "ostrú faktúru"
Marian0
15.06.09,22:29
Fyzicky je tovar uz u odberatela, ktory ho chce odo mna okamzite kupit /a dalej predavat/ ale ja ho este stale kvoli liknavosti dodavatela nemam "kupeny" (stale ho eviduje vo svojom majetku tusim ako tovar na ceste).
Muška
15.06.09,22:39
...a si si istý, že Ti ho predá?? :D

Snáď máš nejaké dodacie listy. Mal by si byť aspoň vlastníkom toho tovaru aj keď ho nemáš ešte uhradený.
Marian0
15.06.09,23:01
Ano, preda, pretoze ho nemoze predat nikomu inemu. Bojim sa naopak toho, ze ked ho ja nepredam hned (=poslem fakturu a prijdu mi peniaze), kym sa rozhybe a preda mi ho (=vystavi fakturu a zoberie od mna peniaze), ho uz nepredam ja. Otazka teda znie ci mozem predat tovar,ktory mi formalne bude patrit az neskor?
Žabinka
16.06.09,07:34
U mňa to bežne funguje tak, že mi dodávateľ donesie tovar spolu s dodacím listom (tovar je nezaplatený), urobím na základe dodacieho listu príjemku. Zákazníkovi tovar predám, následne dodávateľovi zaplatím, donesie mi doklad o úhrade. Nakoľko predávam súčiastky do auta, inak to ani nejde, lebo veľakrát konkrétna súčiastka nepasuje, a nerobila by som nič iné, iba storná a reklamácia. Nevidím na tom nič zlé. Dúfam, že sa nemýlim.
Dáša_
16.06.09,07:51
Mala som realnu situáciu - firma odobrala od dodávateľa tovar, mala iba dodaci list. Bežne sa faktúra vystavovala o pár dní neskôr. Medzitým sa do deja dostala polícia a dodávateľ si tuším dva roky povegetoval za štátne. Tak ja som mala v účtovníctve dva roky iba dodaci list. Prešlo mi to aj daňovou kontrolou, aj auditom, mala som to naučtované aj v nákladoch (podvojné účto),účtovala som podľa dodacieho listu príjem na sklad. Nešlo o malú sumu.
Po návrate mi dodávateľ vystavil faktúru. Iná zaujímavosť bola, že medzitým z moci úradnej prestal byť platcom DPH, avšak vystavením jedinej faktúry prekročil obrat - to som už však neriešila ja :))) Ono tých nevystavených faktúr mal viac.

Takže ak máš aspon dodací list, nemal by byť problém
azla
16.06.09,08:44
Presne tak, ak máš DL a máš tovar ....môžeš predávať.
Dodávateľ má čas na vystavenie faktúry do 15 dní od dátumu dodania. .
Marian0
16.06.09,09:46
Dakujem vsetkym za odpovede.