schreiterka
26.07.05,12:20
AHOJTE, VIE MI NIEKTO PORADIT?

PRENAJIMAME BUDOVU PLATCOM A NEPLATCOM DPH, MY SME PLATCOVIA, JEDNOTLIVE NAJMY KANCELARII FAKTURUJEME VSETKYM BEZ DPH.
PRENAJIMAME IM ESTE PRILEZITOSTNE ZASADACKU. CHCEM SA SPYTAT, CI TOTO IM FAKTUROVAT S DPH ALEBO BEZ?

DAKUJEM ZA RYCHLU ODPOVED.
bea
26.07.05,10:44
Je to, podľa mňa, tiež prenájom nebytového priestoru, tak sa môžete rozhodnúť, či s DPH alebo bez.
ucetni_fantozzi
26.07.05,10:45
§ 38 ods. 2 zakona o DPH:

oslobodeny od dane je najom nehnutelnosti alebo jej casti s vynimkou:
a/ najmu v ubytovacich zariadeniach,
b/ najmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c/ najmu trvalo instalovanych zariadeni a strojov,
d/ najmu bezpecnostnych schranok.

§ 38 ods. 5 zakona o DPH:

platitel, ktory prenajima nehnutelnost, alebo jej cast inemu platitelovi, sa moze rozhodnut, ze najom nebude oslobodeny od dane.

takze? najom nehnutelnosti okrem bodov a/, b/, c/ a d/ je oslobodeny, ale ak to prenajimas inemu platitelovi, mozes sa rozhodnut, ze oslobodeny nebude...
schreiterka
26.07.05,15:14
takze ked vacsina nasich najomcov je neplatitelov, tak to musi byt bez dph? Tak to je pruser, lebo sme uz vystavili faktury, aj su zaplatene, aj priznanie dph urobene a poslane.Poradte co robit???
Johanka
26.07.05,17:05
Riešenie je jednoduché , ale otravné - dodatočné daňové priznanie.
Rupert
26.07.05,17:59
takze ked vacsina nasich najomcov je neplatitelov, tak to musi byt bez dph? Tak to je pruser, lebo sme uz vystavili faktury, aj su zaplatene, aj priznanie dph urobene a poslane.Poradte co robit???
vsak v prvom prispevku si napisala ze vsetkym to fakturujete bez DPH.
tak potom ak je to pravda co si pisala v prvom prispevku. tak nemas problem.
ilona
27.07.05,04:02
Naša firma prenajíma priestory a ja faktúrujem všetkým s DPH,aj platcom,aj neplatcom. Predsa par.38 ods.5 sa píše,že sa môžeme rozhodnúť či bude oslobodený od dane.Dúfam že to takto môže byť, prečo hovoríte o dadatočných priznaniach?
liba2
27.07.05,04:30
Príspevok vymazaný.
ucetni_fantozzi
27.07.05,04:30
Naša firma prenajíma priestory a ja faktúrujem všetkým s DPH,aj platcom,aj neplatcom. Predsa par.38 ods.5 sa píše,že sa môžeme rozhodnúť či bude oslobodený od dane.Dúfam že to takto môže byť, prečo hovoríte o dadatočných priznaniach?

§ 38 ods. 5 zakona o DPH:

platitel, ktory prenajima nehnutelnost, alebo jej cast inemu platitelovi, sa moze rozhodnut, ze najom nebude oslobodeny od dane.

rozhodnut sa, ze to bude fakturovane s DPH sa mozes, iba ak to fakturujes inemu platitelovi...
ilona
27.07.05,06:38
a kde je to napísané v zákone,že neplatičovi sa musí faktúrovať bez DPH?Ja všetkým faktúrujem s DPH,je to niečo nové,však som mala aj kontrolu,síce je tomu už pol roka,ale na nič takéto ma neupozornili,napíšte mi to lopaticky.Ďakujem.
Zita5
27.07.05,06:47
Ilona , já som mala debatu s daňovým poradcom , záver bol taký , že faktúrujeme prenájom s DPH každému / či je plátca DPH alebo nie je plátca /na základe nášho rozhodnutia a dohody s nájomcom . Je to ale smutné , že aj v tomto prípade sa objavuje nejednotný výklad zákona . Já si myslím , že to máš dobré . Vždy je lepšie , aby plátca faktúroval s DPH a čo najmenej využíval oslobodené od DPH .
evina
27.07.05,07:02
a kde je to napísané v zákone,že neplatičovi sa musí faktúrovať bez DPH?Ja všetkým faktúrujem s DPH,je to niečo nové,však som mala aj kontrolu,síce je tomu už pol roka,ale na nič takéto ma neupozornili,napíšte mi to lopaticky.Ďakujem.
§ 38 zákona o DPH, uvádza že nájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane okrem výnimiek /uvedené vyššie/. Ďalej v bode 3 zákon dáva možnosť platiteľovi sa rozhodnúť, že ak prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, že nájom nebude oslobodený od dane. Teda len voči platiteľovi mu dáva túto možnosť a z tohto znenia vyplýva, že voči neplatiteľovi je nájom od DPH oslobodený.

V komentári ku zákonu je to vysvetlené i tak, že zákon dáva platiteľovi dane možnosť dobrovoľne zdaňovať nájom nehnuteľnosti, aby nemal z tohto dôvodu oslobodené zdaniteľné obchody, a aby si zachoval možnosť plného nároku na odpočítanie dane a upozorňuje, že možnosť dobrovoľného zdaňovania nájmu nehnuteľností (napr. aj bytov) sa týka len nájmu voči platiteľom dane – netýka sa nájmu voči neplatiteľom dane, pre ktorých je nájom nehnuteľností zo zákona vždy oslobodený od dane./ Bolo to v niektorom Poradcovi aj bohužiaľ neviem v ktorom./
dvd
27.07.05,07:08
Co myslite, ako je to s prenajmom casti nehnutelnosti "nachadzajucej sa v ubytovacom zariadeni" neplatitelovi DPH?????
ucetni_fantozzi
27.07.05,07:08
ja osobne to vidim jednoznacne v uz citovanom §38 - najomne je oslobodene, tzn. nepatri nan DPH (okrem vynimiek), pricom sa ale mozem rozhodnut, ze nebude oslobodene, tzn. dam nan DPH, ale to len v pripade, ze prenajimam inemu platitelovi.

s pohladu danoveho uradu to vidim tak, ze DU je v podstate aj rad, ak fakturujem s DPH vsetkym, nakolko potom viac odvediem do rozpoctu...

z pohladu najomnika - neplatitela DPH vsak verim tomu, ze by som s namietkou voci uplatnovaniu DPH na najomnom bol uspesny...

a este z pohladu uctovnika - aj ja by som bol najradsej, keby vsetky moje plnenia boli s DPH - nebolo by potom vlastne ani treba posudzovat a rozdelovat DPH na vstupe... :D
bea
27.07.05,07:08
V zákone je jednoznačne povedané, že rozhodnúť sa platiteľ môže len ak fakturuje inému platiteľovi. Ak fakturuje neplatiteľovi, tak prenájom nehnuteľnosti je od dane oslobodený. Nie je na výber! Presne ako píše evina.
Zita5
27.07.05,07:11
Súhlasím so všetkým , ale keď sa obrátime na daňového poradcu a zaplatíme si daňové poradenstvo , tak predsa nám nemôže , resp.by nemal dať odpoveď takú , akú sme dostali . Teraz čo včul ???


Som prekvapená , že ilone to prešlo aj cez daň.kontrolu .:confused:
ucetni_fantozzi
27.07.05,07:12
Co myslite, ako je to s prenajmom casti nehnutelnosti "nachadzajucej sa v ubytovacom zariadeni" neplatitelovi DPH?????
§ 38 ods. 3 pism. a/
- nájom v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie sluzby) nie je oslobodeny od DPH
- teda ak predmetny najom splna tuto podmienku, nie je podstatne, ci najom je uctovany platitelovi alebo neplatitelovi, stale podlieha DPH...
ucetni_fantozzi
27.07.05,07:13
Súhlasím so všetkým , ale keď sa obrátime na daňového poradcu a zaplatíme si daňové poradenstvo , tak predsa nám nemôže , resp.by nemal dať odpoveď takú , akú sme dostali . Teraz čo včul ???


Som prekvapená , že ilone to prešlo aj cez daň.kontrolu .:confused:
vymenit danoveho poradcu... ;)
bea
27.07.05,07:17
S takým daňovým poradcom veru neviem čo?!
Ale je tu ešte iný problém, netýka sa toho, kto vystavuje faktúru neplatiteľovi s DPH, lebo ak sa ten neohradí, asi problém nebude mať.
Nemôže mať problém práve ten neplatiteľ, ktorý dostane takúto faktúru, ak si dá DPH do nákladov, keď tá by mu nemala byť fakturovaná?
ucetni_fantozzi
27.07.05,07:23
ja by som tu videl (pri troske fantazie, ktora vsak niektorym danovym kontrolam nechyba...) este jeden problem a sice:
§49 ods. 3 hovori, ze platitel nemoze odpocitat dan z tovarov a sluzieb, ktore pouzije na dodavky tovarov a sluzieb, ktore su oslobodene od dane podla §§ 28 az 41, cize aj najomne. cize cisto hypoteticky, hoci aj najomne uplatnene voci neplatitelom bolo, podla zakona uplatnene byt nemalo a teda ani vstupy by nemali byt uplatnene (resp. uplatnene v plnej vyske, ak berieme do uvahy § 49 ods. 4 a §50)... to by uz ale bola riadna potvora ta kontrola...
IvanaK
27.07.05,12:25
mam taku otazocku...prenajímame ( sme platcami DPH) kancelárske priestory firme platitelovi podla zmluvy nam musia zaplatit najom napr. za august do 31.7., ja im vystavuje fakturu za tento nájom, ake dátumy tam mam dat? kolegyna to robila datum vystavenia napr. 2.8. dátum splatnoti 31.7. a dátum dodania 1.8. je to podla Vas ok?

Dakujem
IvanaK
27.07.05,13:28
neviete mi prosim poradit?
Vera
27.07.05,13:36
V zákone je jednoznačne povedané, že rozhodnúť sa platiteľ môže len ak fakturuje inému platiteľovi. Ak fakturuje neplatiteľovi, tak prenájom nehnuteľnosti je od dane oslobodený. Nie je na výber! Presne ako píše evina.
No ja mám tiež tento problém, máme nájomcov, ktorí sú plátcovia - tam faktúrujeme s DPH ale jedného neplátcu a tomu tiež s DPH. Ja som presviedčala kolegynu o tom, že je to zle, ale jeden auditor nam na to nič nepovedal, zmenili sme auditora a aj ten druhý povedal, že je to OK...takže neviem :-(
Vera
27.07.05,13:38
mam taku otazocku...prenajímame ( sme platcami DPH) kancelárske priestory firme platitelovi podla zmluvy nam musia zaplatit najom napr. za august do 31.7., ja im vystavuje fakturu za tento nájom, ake dátumy tam mam dat? kolegyna to robila datum vystavenia napr. 2.8. dátum splatnoti 31.7. a dátum dodania 1.8. je to podla Vas ok?

Dakujem
Nám chodí faktúra napr za nájom na obd. 7-9/2005 a údaje sú :
dátum dodania 20.6.
dátum vystav 1.6.
splatnosť 20.6.
Marína
27.07.05,14:53
No ja mám tiež tento problém, máme nájomcov, ktorí sú plátcovia - tam faktúrujeme s DPH ale jedného neplátcu a tomu tiež s DPH. Ja som presviedčala kolegynu o tom, že je to zle, ale jeden auditor nam na to nič nepovedal, zmenili sme auditora a aj ten druhý povedal, že je to OK...takže neviem :-(
Zákon je jednoznačný. Určite len platiteľovi DPH. Neplatiteľovi bez DPH. Z toho vyplýva aj uplatnenie DPH na vstupe len čiastočné, t.z. prepočet koeficientom, ak sa nedá jednoznačne určiť na aké plnenie bol použitý, resp. bol použitý pre platiteľa aj neplatiteľa. Napr. elektr.energia, voda, plyn atd. - spoločný merač pre platiteľov a neplatiteľov.
bea
28.07.05,06:19
No ja mám tiež tento problém, máme nájomcov, ktorí sú plátcovia - tam faktúrujeme s DPH ale jedného neplátcu a tomu tiež s DPH. Ja som presviedčala kolegynu o tom, že je to zle, ale jeden auditor nam na to nič nepovedal, zmenili sme auditora a aj ten druhý povedal, že je to OK...takže neviem :-(Auditor nie je daňový poradca. Ale ako z predchádzajúcej diskusie vidieť, aj daňový poradca môže mať taký názor. Ja čítam zákon a z neho mi jednoznačne vyplýva, že neplatiteľovi nemôžem nájom nebytových priestorov fakturovať s DPH.
Inak toto platilo už aj v predchádzajúcom zákone o DPH č. 289/1995.
Vera
28.07.05,06:29
http://img.dashofer.sk/cif/enl/ico_enls.gif Nájom nehnuteľnosti a režim DPH
Účtovníctvo a dane - DPH, vydanie: 5/2005, vyšlo: 17.3.2005

Aký je postup platiteľa z hľadiska DPH pri prenajímaní nehnuteľnosti alebo jej časti inému platiteľovi, resp. neplatiteľovi dane?




Podľa § 38 ods. 5 sa platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi dane môže rozhodnúť, že nájom bude zdaňovať. Ak platiteľ prenajíma nehnuteľnosť niekoľkým platiteľom, nemusí od 1. 5. 2004 u všetkých platiteľov postupovať rovnako, a svoje rozhodnutie o zdaňovaní nájmu platiteľom dane už nie je povinný oznámiť daňovému úradu. Tento postup, t.j. rozhodnúť sa, ak je nájomcom platiteľ, že nájom bude podliehať dani, môže platiteľ uplatniť od 1. 5. 2004 aj pri nájme bytov. Nájom bytov už nemusí byť vždy oslobodený od dane, tak ako tomu bolo podľa zákona č. 289/1995 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov platného do 30. 4. 2004.

Príklad:

Platiteľ dane vlastní nehnuteľnosť - administratívnu budovu, ktorú prenajíma šiestim nájomcom, z ktorých sú štyria platiteľmi dane. Platiteľ dane vlastní aj nájomný obytný dom, v ktorom prenajíma byty.

Pri nájme administratívnej budovy môže platiteľ postupovať takto:

nájom časti nehnuteľnosti bude dodávať ako službu oslobodenú od dane všetkým šiestim prenajímateľom, bez ohľadu na to, či sú platiteľmi dane,
nájom časti nehnuteľnosti platiteľom dane zdaní. Toto svoje rozhodnutie nemusí oznámiť správcovi dane, v tomto prípade nemusí postupovať rovnako voči všetkým štyrom platiteľom dane, t.j. napr. dvom platiteľom nájom nehnuteľnosti môže zdaniť, ďalším dvom dodať nájom oslobodený od dane, nájom časti nehnuteľnosti neplatiteľom dane musí platiteľ dane vždy dodať ako službu oslobodenú od dane Rovnaký postup môže platiteľ uplatniť aj pri nájme bytov.


Viac informácií o problematike nájmu nehnuteľnosti alebo jej časti vrátane príkladov nájdete v on-line časopise vydavateľstva Verlag Dashöfer DPH on-line (http://onndph.dashofer.sk/). Zdroj: Verlag Dashöfer
bea
28.07.05,06:50
Ešte pripojím na podporu môjho výkladu tohto problému výňatok z usmernenia Daňového riaditeľstva uverejneného na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) . Myslím si, že to by malo byť smerodajnejšie, ako názor audítora.

"1.3. Oslobodenie od dane sa vzťahuje aj na nájom nehnuteľnosti alebo jej časti okrem výnimiek uvedených v zákone o DPH. Všeobecnú úpravu nájomnej zmluvy obsahuje Občiansky zákonník. Podľa § 663 Občianskeho zákonníka nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne /v dojednanej dobe/ užíval alebo z nej bral aj úžitky.
Z hľadiska uplatňovania dane sa rovnako ako prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti posudzuje aj podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti. Podľa § 666 Občianskeho zákonníka je nájomca oprávnený dať predmet nájmu do podnájmu /ďalšieho nájmu/, ak zmluva neurčuje inak. Podstatným znakom nájmu a podnájmu je prenechanie veci do užívania inej osobe.
Odlišnosť medzi nájmom a podnájmom spočíva v účastníkoch vzťahu. Pri nájme ide o vzťah medzi vlastníkom nehnuteľnosti /prenajímateľom/ a nájomcom, pri podnájme je to vzťah medzi nájomcom a podnájomníkom. Rozhodnúť sa, že prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti nebude oslobodený, môže platiteľ len v prípade, že prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi. Pri prenájme aj podnájme nehnuteľnosti alebo jej časti neplatiteľovi nie je možnosť rozhodovania a teda prenájom alebo podnájom je vždy oslobodený od dane.



Príklad:



Hotel prenajíma organizácii, ktorá nie je platiteľom, kongresovú miestnosť na školenie pracovníkov organizácie. Jedná sa o nájom časti nehnuteľnosti, ktorá musí byť oslobodená od dane.



Link na usmernenie: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpnz05_nehnut.pdf


a je pripojené aj tu na Porade v Dokumenty...
blondy
20.10.05,07:11
Mám otázku :
Podnikateľ si dlhodobo prenajal pozemok, na ktorom ide postaviť futbalové ihrisko. To ihrisko bude v jeho vlastníctve. Bude ho prenajímať neplacom DPH. Aká má byť faktúra pre neplatcov DPH? - bez DPH? Bude to ihrisko považované za nehnuteľnosť? Ja si myslím že áno a bez DPhH len chcem vedieť aj vaše názory na tento problém.
Palino
20.10.05,08:09
Futbalové ihrisko je nehnuteľnosť a jeho prenájom pre neplátcu DPH musí byť bez DPH.
blondy
20.10.05,09:55
Dík za názor.
Majka
20.10.05,10:25
..juj mna si asi tiez dostal..... s tvojim prispevkom...ako je to prosim ta ked je s.r.o. ktora ma ubyt.zariadenie fakturuje najomne firme /firma ubytuje u neho roobtinkov..../ , ma fakuturovat s dph alebo bez?

On je platcom dph aj firma kt. u neho ubytuvava robotnikov...


§ 38 ods. 3 pism. a/
- nájom v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie sluzby) nie je oslobodeny od DPH
- teda ak predmetny najom splna tuto podmienku, nie je podstatne, ci najom je uctovany platitelovi alebo neplatitelovi, stale podlieha DPH...
Palino
20.10.05,10:32
Platí to, čo píše ucetni_fantozzi. Ak ide o ubytovacie zariadenie, tak dodanie nie je oslobodené od DPH. Viď § 38 ods. 3 a ods. 4.
Barbora.B
20.12.06,10:51
Z predchádzajúcich príspevkov som sa dozvedela, že platca DPH vystavuje faktúru za prenájom nebytových priestorov neplatcovi DPH, bez DPH. Ale ja sa chcem spýtať, či môže byť táto faktúra vystavená za celý rok k 31. 12. príslušného roka. Napr. firma prenajíma priestor celý rok, ale vystavená bude len 1 faktúra k 31. 12. príslušného roka za celých 12 mesiacov, alebo musí byť vystavovaná faktúra mesačne, pokiaľ ide o mesačného platcu DPH? Vopred ďakujem za odpoveď
ALBO
21.12.06,09:04
Z predchádzajúcich príspevkov som sa dozvedela, že platca DPH vystavuje faktúru za prenájom nebytových priestorov neplatcovi DPH, bez DPH. Ale ja sa chcem spýtať, či môže byť táto faktúra vystavená za celý rok k 31. 12. príslušného roka. Napr. firma prenajíma priestor celý rok, ale vystavená bude len 1 faktúra k 31. 12. príslušného roka za celých 12 mesiacov, alebo musí byť vystavovaná faktúra mesačne, pokiaľ ide o mesačného platcu DPH? Vopred ďakujem za odpoveď

Povinnosť fakturácie vyplýva z nájomnej zmluvy. Ak ste uzavreli nájomnú zmluvu len na jeden rok(teda nie opakované na dlhšie obdobie) potom deň DP je 31,12, na konci roka. Pozor na platbu vopred (ale to je dôležité len ak ide o zdaňovaný nájom).
Ak máte v zmluve dohodnuté , že nájomné bude splácať mesačne v priebehu toho roka, potom máte opakované plnenie a museli by ste to dávať do DP mesačne.
Barbora.B
27.12.06,06:53
Povinnosť fakturácie vyplýva z nájomnej zmluvy. Ak ste uzavreli nájomnú zmluvu len na jeden rok(teda nie opakované na dlhšie obdobie) potom deň DP je 31,12, na konci roka. Pozor na platbu vopred (ale to je dôležité len ak ide o zdaňovaný nájom).
Ak máte v zmluve dohodnuté , že nájomné bude splácať mesačne v priebehu toho roka, potom máte opakované plnenie a museli by ste to dávať do DP mesačne.

Ešte raz ď za odpoveď, ale predsa len sa ešte raz uistím. Takže ak mám zmluvu uzatvorenú napr. na 3 roky a je tam uvedené, že nájomné je splatné k 31. 12. príslušného roka, vystavujem len 1 faktúru k 31. 12. aj keď som mesačný platca DPH?
Milan Benka
27.12.06,07:00
Ešte raz ď za odpoveď, ale predsa len sa ešte raz uistím. Takže ak mám zmluvu uzatvorenú napr. na 3 roky a je tam uvedené, že nájomné je splatné k 31. 12. príslušného roka, vystavujem len 1 faktúru k 31. 12. aj keď som mesačný platca DPH?

Áno. Ak je to tak uvedené v zmluve, tak iba jednu.
marcik
05.03.07,15:09
Prosím dosť súrne, máme daň.kontrolu na DPH a jedná sa o problém : naša firmy s.r.o. platiteľ DPH fakturuje nájomné FO súkromnej za prenájom bytov.priestorov bez DPH, daň.kontrola to vytkla, že to musí byť s DPH, atak čakáme na pokutu !! podľa mňa nevime či oprávnenu??prosím o názor!!
betka
05.03.07,15:53
Prosím dosť súrne, máme daň.kontrolu na DPH a jedná sa o problém : naša firmy s.r.o. platiteľ DPH fakturuje nájomné FO súkromnej za prenájom bytov.priestorov bez DPH, daň.kontrola to vytkla, že to musí byť s DPH, atak čakáme na pokutu !! podľa mňa nevime či oprávnenu??prosím o názor!!

Oslobodený je od dane nájom nehnuteľností a jej častí. Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhovdnúť, že nájom od dane nebude oslobodený. Ak ide o nájom FO nepodnikateľovi, je nájom vždy oslobodený. Vo FA ste mali uviesť, že ide o oslobodenie od DPH podľa par. 38 - dodanie a nájom nehnuteľností.
Nemôžete Fa DPH+19% DPH.
NEmala by tam byť vôbec reč o DPH, ide o oslobodenie s uvedením par. Mali ste počítať i koef.
betka
05.03.07,16:19
Dajte vedieť ako ste dopadli, nezúfajte, nestresujte, nechytajte infarkty, ak nešlo o vysoké čiastky nájmu, nebude to až také hrozné. Hlavu hore, to sa stáva viacerým.... Uvidíte, čo Vám povedia ....., až potom :mee: :rolleyes: :o
marcik
06.03.07,04:49
Určite sa ohlásim, lebo neviem prečo to daniarka označila ako chybu!! Lebo že ak sa prenajíma nepodnikateľovi tak osobe s trv.pobytom v SR tak vždy s DPH!!!
Milan Benka
06.03.07,06:31
Prosím dosť súrne, máme daň.kontrolu na DPH a jedná sa o problém : naša firmy s.r.o. platiteľ DPH fakturuje nájomné FO súkromnej za prenájom bytov.priestorov bez DPH, daň.kontrola to vytkla, že to musí byť s DPH, atak čakáme na pokutu !! podľa mňa nevime či oprávnenu??prosím o názor!!


Málo info o bytovom priestore.
Ale pozri si §38/3;
Lucka F.
13.07.07,12:12
Ahoj, velmi surne potrebujem radu....

vyratala som si koeficient pre DPH...kvoli tomu, ze sme prenajali kancelarie neplatcovi DPH, ako mam vyplnit danove priznanie k DPH? na akych riadkoch sa mi to odzrkadli?

Dakujeeem..:))
macula
13.07.07,12:27
Ahoj, velmi surne potrebujem radu....

vyratala som si koeficient pre DPH...kvoli tomu, ze sme prenajali kancelarie neplatcovi DPH, ako mam vyplnit danove priznanie k DPH? na akych riadkoch sa mi to odzrkadli?

Dakujeeem..:))
Takže príjem z prenájmu bude riadok 05 a 06 a daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku r.14 bude celý nárok na odpočet a v riadkoch 18 a 22 bude daň upravená koeficientom.
Lucka F.
13.07.07,12:45
Dakujem velmi pekne....a prajem kraaasny vikend..:))
Lucka F.
13.07.07,12:52
ah, este otazku...mne vysiel koeficient 0,99...koeficient z minuleho roka mame 1,00. Uctovny program mi vyratal sumu na riadku 14,18,22 rovnaku...nie je to divne?
emgeton
13.07.07,13:21
Koeficient treba odsúhlasiť so správcom dane.

Ako skúšku správnosti účt. programu si skúste uvedené riadky prepočítať ručne.
Lucka F.
13.07.07,13:24
ten koeficient plati jeden rok? a potom tento co som si vyratala za tento mesiac...sa zase prerata az na konci roka?
emgeton
13.07.07,13:37
Je viacero názorov na použitie koeficientu vo vašom prípade.

Zákon hovorí o použití koeficientu z min. roku ( vo vašom prípade 1,00). Ale hovorí aj, že v prípade že nie je možné určiť koeficient v min. období, daňový subjekt použije koeficient, kt. si určí odhadom a odsúhlasí ho so správcom dane.

Rôznia sa názory na min. rok, ak neboli poskytované oslobodené plnenia. Daňové úrady sú zástancami názoru, že v takomto prípade treba koeficient určiť odhadom a odsúhlasiť so správcom dane.
Existuje aj názor, že aj koeficient 1,00 je koeficient. Ale je možné v takomto prípade hovoriť o koeficiente ? Teda v prípade, že ste v min. roku nepoužívali koeficient z dôvodu, že ste neposkytovali žiadne oslobodené plnenia?
Nie som si istý či máte odvahu na prípadné spory s daňovým úradom a preto vám doporučujem určiť si koeficient odhadom a odsúhlasiť ho so správcom dane.
emgeton
13.07.07,13:40
ten koeficient plati jeden rok? a potom tento co som si vyratala za tento mesiac...sa zase prerata az na konci roka?

Koeficient platí príslušný kalendárny rok. V poslednom zdaňovacom období koeficient prepočítate a vysporiadate celoročné odpočty s použitím tohoto koeficientu. Tento koeficient potom budete používať počas budúceho roku.
Heni
24.10.07,14:15
Určite sa ohlásim, lebo neviem prečo to daniarka označila ako chybu!! Lebo že ak sa prenajíma nepodnikateľovi tak osobe s trv.pobytom v SR tak vždy s DPH!!!
marcik, ako to dopadlo?