maron13
16.06.09,08:10
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, priateľovi dali v práci(a nielen jemu asi dalším 6 ľudom) podpísať paragraf č.63 odsek d, aj ked nič také neporušil....čo to znamená?? môže dostať okamžitú výpoved a už nemá nárok na odstupné?......čo sa s tým dá robiť?? Dakujem Dia
Martin Mocko
16.06.09,06:16
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, priateľovi dali v práci(a nielen jemu asi dalším 6 ľudom) podpísať paragraf č.63 odsek d, aj ked nič také neporušil....čo to znamená?? môže dostať okamžitú výpoved a už nemá nárok na odstupné?......čo sa s tým dá robiť?? Dakujem Dia

Predpokladám, že ide o §63 ods. 1 písm. d). V tomto prípade sú v zákonníku ešte 4 varianty ukončenia PP.

ak zamestnanec:
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

1-3 sú kvalifikačné a znalostné predpoklady na výkon funkcie.
4. je porušovanie pracovnej disciplíny za posledný polrok - ale zamestnávateľ minimálne 2x písomne vyzval zamestnanca k odstráneniu nedostatkov.
Tweety
16.06.09,06:17
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, priateľovi dali v práci(a nielen jemu asi dalším 6 ľudom) podpísať paragraf č.63 odsek d, aj ked nič také neporušil....čo to znamená?? môže dostať okamžitú výpoved a už nemá nárok na odstupné?......čo sa s tým dá robiť?? Dakujem Dia
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

Pri takomto spôsobe výpovede nie je nárok na odstupné podľa §76 ZP.
eby
16.06.09,06:17
odsek d) má 4 body, ktorý z nich?
maron13
16.06.09,09:07
on doteraz žiadne upozornenie nedostal, toto je prve a podpísal to pod nátlakom
Martin Mocko
16.06.09,09:24
on doteraz žiadne upozornenie nedostal, toto je prve a podpísal to pod nátlakom

Čítaj čo tu píšeme. Ešte v ukončení PP musí byť uvedené číslo 1-4. Podľa toho dokážeme povedať, čo ďalej.
maron13
16.06.09,09:47
Dobrý deň, dnes som sa pýtala na paragraf 63 odsek d, priateľ to síce podpísal ale bolo to po prvý krát a nevedel čo to znamená... aké ma teraz možnosti? môže dostať okamžitu výpoved bez nároku na dvojmesačnú výpoved. lehotu a bez odstupného?

ano podpísal len výzvu zatial, výpoved ešte nie čo to znamená? to je v odseku d bod č. 4 teda nema už nárok na odstupné? môže kedykolvek okamžitu výpoved?
mlisa
16.06.09,10:01
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, priateľovi dali v práci(a nielen jemu asi dalším 6 ľudom) podpísať paragraf č.63 odsek d, aj ked nič také neporušil....čo to znamená?? môže dostať okamžitú výpoved a už nemá nárok na odstupné?......čo sa s tým dá robiť?? Dakujem Dia

čo znamená "podpísanie § 63 odsek d"? Podpísal prevzatie výpovede, alebo prevzatie výzvy zamestnávateľa na odstránenie nedostatkov alebo čo?
bv_alexandra
16.06.09,10:28
ano podpísal len výzvu zatial, výpoved ešte nie čo to znamená? to je v odseku d bod č. 4 teda nema už nárok na odstupné? môže kedykolvek okamžitu výpoved?
Bolo by dobré napísať celý obsah listu.
Ak sa jedná o výpoveď, a chýba tam presné vymedzenie, tak by sa mohlo napadnúť toto ukončenie PP z dôvodu že
§ 70
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
----------------------------

A ak podpísal len výzvu, resp. oznámenie o porušení prac. disciplíny, tak pri ďalšom porušení môže s ním ZĽ okamžite skončiť pracovný pomer - bez odstupného.
mlisa
16.06.09,10:36
ano podpísal len výzvu zatial, výpoved ešte nie čo to znamená? to je v odseku d bod č. 4 teda nema už nárok na odstupné? môže kedykolvek okamžitu výpoved?

znamená to že ho zamestnávateľ upozornil na neuspokojivé plnenie pracovných úloh a vyzval ho na odtránenie nedostatkov. V prípade ak nedostatky nebudú v primeranej dobe odstránené, môže byť daná výpoveď (nie okamžité skončenie pracovného pomeru), s klasickou výpovednou dobou a bez odstupného. V prípade ak by zamestnanec s výpoveďou nesúhlasil, može podať návrh na súd na určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru.

Podpísanie pod nátlakom alebo nie je podľa mňa v tomto prípade irelevantné, podpísanie len potvrdzuje prevzatie, nie súhlas. Zvláštne skôr je že neuspokojivo plnia pracovné úlohy až toľkí zamestnanci...
maron13
16.06.09,10:55
ved o to ide, je to cele vymyslene, len maju teraz dostatok roboty a tak sa podla mna chcu vyhnut odstupnému za chvilku sem dam cely prepis toho dokumentu len ho nemam u seba. takže teraz už na odstupne môže uplne zabudnúť? a čo ked dostane dalšiu takúto výzvu aj ked tiež nebude pravdivá nemá ju podpísať? dakujem za vaše rady, pomohli mi :D
bv_alexandra
16.06.09,11:18
ved o to ide, je to cele vymyslene, len maju teraz dostatok roboty a tak sa podla mna chcu vyhnut odstupnému za chvilku sem dam cely prepis toho dokumentu len ho nemam u seba. takže teraz už na odstupne môže uplne zabudnúť? a čo ked dostane dalšiu takúto výzvu aj ked tiež nebude pravdivá nemá ju podpísať? dakujem za vaše rady, pomohli mi :D
Mal by už aj na tú prvú výzvu písomne reagovať,a namietnuť ju. ;)
maron13
16.06.09,11:45
ibaže sa boji, do odrobenia 3 rokov mu zostava mesiac vymyslia a tu je prepis

Vec: upozernenie na neuspokojive pracovné výsledky

Váženy pán

Dovoľujeme si Vás touto cestou v súlade s §63m ods. 1., písm. d.4. upozorniť na pretrvávajúce neuspokojivé plnenie prac. úloh spočívajúce v nasledovnom:

-vykonávanie rutinných mechanických prác na zákazkách zdlhavo a nespoľahlivo
-mala samostatnosť
-odborné stagnovanie a nedostatočný záujem o zvyšovanie svojej kvalifikácie
-nedostatočná znalosť, resp. nedodržiavanie procose Servis a oprava vozidiel, s ktorým ste boli riadne oboznámeny

Žiadame Vás o okamžité odstránenie vyššie uvedených nedostatkov. Upozorňujeme Vás tiež,že v prípade ich neodstránenia môže byť s Vami rozviazaný prac. pomer výpovedou alebo okamžitým skončením.


Toto je prepis....nedostatky sú vymyslené takže sa nedajú odstrániť a toto dostali zhruba 6 automechanici

Čo s tým? dakujem
bv_alexandra
16.06.09,11:56
ibaže sa boji, do odrobenia 3 rokov mu zostava mesiac vymyslia a tu je prepis

Vec: upozernenie na neuspokojive pracovné výsledky

Váženy pán

Dovoľujeme si Vás touto cestou v súlade s §63m ods. 1., písm. d.4. upozorniť na pretrvávajúce neuspokojivé plnenie prac. úloh spočívajúce v nasledovnom:

-vykonávanie rutinných mechanických prác na zákazkách zdlhavo a nespoľahlivo
-mala samostatnosť
-odborné stagnovanie a nedostatočný záujem o zvyšovanie svojej kvalifikácie
-nedostatočná znalosť, resp. nedodržiavanie procose Servis a oprava vozidiel, s ktorým ste boli riadne oboznámeny

Žiadame Vás o okamžité odstránenie vyššie uvedených nedostatkov. Upozorňujeme Vás tiež,že v prípade ich neodstránenia môže byť s Vami rozviazaný prac. pomer výpovedou alebo okamžitým skončením.


Toto je prepis....nedostatky sú vymyslené takže sa nedajú odstrániť a toto dostali zhruba 6 automechanici

Čo s tým? dakujem
Jednoznačne by sa mali voči tomu písomne ohradiť. ak to je naozaj tak, tak napísať voči tomu odpor v znení že čo majú odstrániť, ked nie je čo odstrániť. jednoducho vyjadriť svoj nesúhlas. ;)a hlavne písomne, nie poštou. Napísať že toto upozrnenie považujú za neopdstatnené.
mlisa
16.06.09,12:05
ibaže sa boji, do odrobenia 3 rokov mu zostava mesiac vymyslia a tu je prepis

Vec: upozernenie na neuspokojive pracovné výsledky

Váženy pán

Dovoľujeme si Vás touto cestou v súlade s §63m ods. 1., písm. d.4. upozorniť na pretrvávajúce neuspokojivé plnenie prac. úloh spočívajúce v nasledovnom:

-vykonávanie rutinných mechanických prác na zákazkách zdlhavo a nespoľahlivo
-mala samostatnosť
-odborné stagnovanie a nedostatočný záujem o zvyšovanie svojej kvalifikácie
-nedostatočná znalosť, resp. nedodržiavanie procose Servis a oprava vozidiel, s ktorým ste boli riadne oboznámeny

Žiadame Vás o okamžité odstránenie vyššie uvedených nedostatkov. Upozorňujeme Vás tiež,že v prípade ich neodstránenia môže byť s Vami rozviazaný prac. pomer výpovedou alebo okamžitým skončením.


Toto je prepis....nedostatky sú vymyslené takže sa nedajú odstrániť a toto dostali zhruba 6 automechanici

Čo s tým? dakujem

jednoznačne písomne namietať. Navyše je potrebné vytknuté nedostaky porovnať s náplňou práce a povinnosťami zamestnanca, nemôže vytknúť niečo čo zamestnanec nie je povinný robiť. Nedostatočný záujem o zvyšovanie kvalifikácie - ponúkol zamestnávateľ nejaké školeniea alebo niečo kde by ten záujem mohol prejaviť?. Plus žiadať konkretizovanie, kedy bola zákazka vykonaná nespoľahlivo, kedy nebol dodržaný proces Servis a ....
maron13
16.06.09,12:21
takže mám napísať nesúhlas je na to neaká forma ako to ma vyzerať? čo ked to neuznajú? mohlo by to pomoct, že by mal znovu nárok na odstupne či to je preč? dakujem :D prepačte že toľko otravujem, ale strašne ma to vytočilo, taketo spravanie nemam rada, keby bol dôvod tak nech ale toto je podvod

Ešte raz dakujem Dia
mlisa
16.06.09,12:30
takže mám napísať nesúhlas je na to neaká forma ako to ma vyzerať? čo ked to neuznajú? mohlo by to pomoct, že by mal znovu nárok na odstupne či to je preč? dakujem :D prepačte že toľko otravujem, ale strašne ma to vytočilo, taketo spravanie nemam rada, keby bol dôvod tak nech ale toto je podvod

Ešte raz dakujem Dia

nie je na to forma, staci to len nejako naforulovat. Pomoct.... tazko povedat, ale v pripade vypovede a ak by ste ju namietali na sude budete mat dokaz ze ste s tym upozornemim nesuhlasili hned na zaciatku.
Co sa tyka odstupneho, narok zanikne len ak bude dana vypoved na zaklade § 63 ods. 1 písm. d) bod 4, ak by pracovny pomer zanikol z inych dovodv, narok na odstupne este moze byt dany (zalezi od konkretneho sposobu skoncenia pracovneho pomeru)
maron13
16.06.09,12:55
Dakujem skúsim niečo poriešiť hádam to vyjde :D

Ešte raz diky za pomoc, dam vedieť ako to dopadlo :D