stevekevin
16.06.09,07:32
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu.
Pred vstupom do manželstva som si ako slobodný zakúpil motorové vozidlo cez leasigovú spoločnosť. V priebehu splácania vozidla som sa oženil a posledný rok som vozidlo splácal už ako ženatý. Netrvalo dlho a došlo k rozvodu. Moja otázka smeruje na to, či sa BSM vzťahuje aj na toto vozidlo a ak áno v akej miere.
Ďakujem Štefan
Tweety
16.06.09,05:33
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu.
Pred vstupom do manželstva som si ako slobodný zakúpil motorové vozidlo cez leasigovú spoločnosť. V priebehu splácania vozidla som sa oženil a posledný rok som vozidlo splácal už ako ženatý. Netrvalo dlho a došlo k rozvodu. Moja otázka smeruje na to, či sa BSM vzťahuje aj na toto vozidlo a ak áno v akej miere. Nie, nie je predmetom BSM.
Ďakujem Štefan
OdpoveĎ v texte.
02Michaela
16.06.09,05:40
OdpoveĎ v texte.
Súhlasím s Tweety, že vozidlo nepatrí do BSM, ale keďže sa platili splátky ešte rok, keď už boli manželia, manželka si môže nárokovať na to, že 1 rok sa podielala na splácaní motorového vozidla.
Chobot
16.06.09,07:44
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu.
Pred vstupom do manželstva som si ako slobodný zakúpil motorové vozidlo cez leasigovú spoločnosť. V priebehu splácania vozidla som sa oženil a posledný rok som vozidlo splácal už ako ženatý. Netrvalo dlho a došlo k rozvodu. Moja otázka smeruje na to, či sa BSM vzťahuje aj na toto vozidlo a ak áno v akej miere.
Ďakujem Štefan

Bol to finančný alebo operatívny leasing? Podľa technického preukazu si kedy nadobudol to auto? Kedy si sa stal TY majiteľom?
stevekevin
16.06.09,09:37
Bol to finančný alebo operatívny leasing? Podľa technického preukazu si kedy nadobudol to auto? Kedy si sa stal TY majiteľom?
Majiteľom som sa stal až po splatení všetkých splátok.
Chobot
16.06.09,09:58
Majiteľom som sa stal až po splatení všetkých splátok.

Tak potom si auto nadobudol počas trvania manželstva a tým pádom auto patrí do BSM. Ty ho vlastne odkupuješ od leasingovky až na konci leasingu za zostatkovú hodnotu, to celé obdobie, kým si platil leasing, si ho mal od leasingovky len požičané.
stevekevin
16.06.09,10:06
Len mi nedá zamyslieť sa nad hypotékou. Ako je to potom v prípade hypotéky. Tam je predpoklad dlhodobého splácania 10 - 30 rokov. Možno to tu na fóre už bolo preberané (ospravedlňujem sa za neznalosť), a nie je otázka súvisiaca s touto témou, ale viete mi zodpovedať túto otázku?
mona091
16.06.09,10:10
hypoteka je uver,
nehnutelnost zalozena oproti uveru je uz vo vlastnictve niekoho, ak sa ten niekto zosobasi a potom rozvedie, byt je stale jeho, vysporiadavaju sa splatky, ktore boli splacane pocas manzelstva
Xanti
16.06.09,10:11
Tak potom si auto nadobudol počas trvania manželstva a tým pádom auto patrí do BSM. Ty ho vlastne odkupuješ od leasingovky až na konci leasingu za zostatkovú hodnotu, to celé obdobie, kým si platil leasing, si ho mal od leasingovky len požičané. Chobot, a do BSM sa berie to auto v hodnote v akej sa odkúpilo od leasingovky? Zostatková cena? :-)
stevekevin
16.06.09,10:12
Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpovede a rady.
Štefan
Chobot
16.06.09,10:41
Chobot, a do BSM sa berie to auto v hodnote v akej sa odkúpilo od leasingovky? Zostatková cena? :-)

Treba upresniť, kam otázkou mieriš.

Ak by si chcela vedieť, ako bude auto majetkovo vysporiadané, tak by trebalo urobiť znalecký posudok na to auto a cena z posudku by musela byť delená dvomi. Teda na rozdelenie majetku by sa brala aktuálna hodnota auta.

Ak by si manžel chcel nárokovať na odpočítanie to, za čo auto nadobudol, potom sa bude brať cena, za ktorú auto odkúpil - teda tá zostatková cena určená leasigovkou, lebo to on zaplatil - teda to boli jeho náklady na obstaranie auta.
Xanti
16.06.09,16:45
Treba upresniť, kam otázkou mieriš. No mierim k tomu vysporiadaniu.
Lebo ak auto stálo 200 000 sk .. a splácal ho 4 roky, z toho rok bol ženatý. Tak predsa ex-mng. nemôže od neho požadovať napr. 75 000 sk , ked znalec ohodnotí auto na 150 000 ale len zo štvrtiny polovicu .. teda aby som sa nedomotala tak 1/8 ceny, ktorú určil znalec. tj. bajočko 20 000 sk . Je to tak? Alebo sa mýlim? Dík ;)
Chobot
17.06.09,06:03
No mierim k tomu vysporiadaniu.
Lebo ak auto stálo 200 000 sk .. a splácal ho 4 roky, z toho rok bol ženatý. Tak predsa ex-mng. nemôže od neho požadovať napr. 75 000 sk , ked znalec ohodnotí auto na 150 000 ale len zo štvrtiny polovicu .. teda aby som sa nedomotala tak 1/8 ceny, ktorú určil znalec. tj. bajočko 20 000 sk . Je to tak? Alebo sa mýlim? Dík ;)

Treba si uvedomiť, že on nesplácal auto, ale platil za požičanie auta a to rok zo spoločných peňazí. To, čo predtým platil za požičovné, nie je relevantné. Takže môžeme povedať, že v manželstve spolu používali auto, zo spoločných peňazí platili požičanie a nakoniec ho odkúpili zo spoločných peňazí za napr. 20.000 SK. Takže spolu vlastnia auto, ktoré kúpili za 20 litrov a ak by ho teraz predali a malo napr. hodnotu 150.000, tak rozdeliť by si mali tých 150.000.

Ale toto sú už také žabo-myšie vojny pri rozvode..., kde každý si chce ukusnúť čo najväčší kus koláča. NA to neexistuje presné právne usmernenie, treba vychádzať z logiky veci. AJ sudca rozhodne v prospech toho, kto to najlogickejšie podá a objasní a podloží dôkazmi (napr. znaleckýám posudkom).

Keby to auto mali z požičovne a neodkupovali by ho, tak kto by si čo mohol nárokovať?

Keby si na to auto bol zobral úver a ten úver spláca, to by bolo iné. Vtedy by si manželka mohla nárokovať len na primeranú časť toho, čo za úver zaplatili počas manželstva.
Xanti
17.06.09,09:21
Ale toto sú už také žabo-myšie vojny pri rozvode..., kde každý si chce ukusnúť čo najväčší kus koláča. NA to neexistuje presné právne usmernenie, treba vychádzať z logiky veci. AJ sudca rozhodne v prospech toho, kto to najlogickejšie podá a objasní a podloží dôkazmi (napr. znaleckýám posudkom). No to si chobot vystihol skoro presne, tie žabomyšie vojny narobia kopu neplechy. Lebo sa dá pochopiť aj jedna aj druhá strana. A každý chce čo najviac, lebo je to v ludskej povahe. :eek: