silvia
26.07.05,12:30
Prosím Vás, keď zamestnanec odmeňovaný hodinovou mzdou odpracuje štátny sviatok (celých 8 hodín) bez náhradného voľna, nebude mať preplatený sviatok, ale dostane normálne zaplatených 8 hod. x hod.sadzba + 50 % mzdové zvýhodnenie? Alebo má nárok aj na preplatený sviatok?
Jana Motyčková
26.07.05,10:34
Nárok má na mzdu za prácu vo sviatok, príplatok za prácu vo sviatok a ak to bola práca nadčas, tak aj príplatok za prácu nadčas. Nezabudni na stravné. Pod "nebude mať preplatený sviatok" rozumiem, že nebude mať vyplatenú náhradu mzdy za sviatok a to je správne. Náhrada mzdy za sviatok sa poskytuje za deň, keď zamestnanec mal pracovať ale nepracoval preto, že bol sviatok - čo nie je tento prípad.
Bionda
26.07.05,11:11
Príplatok za nadčas nemusí dostať ak je dohodnuté že bude predsa čerpať náhradné voľno... je to na dohode v rámci organizácie... ZP síce uprednostňuje peňažnú formu, ale.... je to na individuálnej dohode . Zamestnávateľ je potom povinný do 3 mesiacov od vykonania práce nadčas poskytnúť možnosť čerpania.
endrju
26.07.05,11:34
Janka, nerozumiem tomuto:


Nezabudni na stravné.
Vopred "Ď." za odpoveď.:p
Jana Motyčková
27.07.05,04:41
Chcela som len pripomenúť, že zamestnanec má za ten deň nárok na stravné.
anmary
18.05.07,07:49
:confused: Nejako mám v tom guláš, preto Vás prosím o kontrolu.
5/07 - fond prac. času: 168 hod. + 16 hod. sviatok.

Ak pracovník jeden sviatok, ktorý pripadol na jeho pracovný deň odpracuje bude vyzerať výpočet takto?
176 hod. x hod. sadzba
8 hod. x 50% príplatok za prácu vo sviatok
8 hod. náhrada za sviatok

V prípade, že by vo sviatok odpracoval 12 hodín /prac. doba 8 hod./
180 hod. x hod. sadzba
8 hod. x 50% príplatok za prácu vo sviatok
4 hod. x 25% príplatok za prácu nadčas
8 hod. náhrada za sviatok
silvia
07.06.07,07:24
V druhom prípade by som dala 50% príplatok na prácu vo sviatok za celých 12hodín, nie?

Je správny nasledujúci postup...?
Zamestnanec odpracoval v utorok sviatok (8hod.) a následne dostal v piatok náhradné voľno. Do výplaty sa mu za tieto 2 dni počíta mzda

8hod. x hod.sadzba a
8hod. x priem.zarobok?

ďakujem...
Ľuba
07.06.07,08:13
Je správny nasledujúci postup...?
Zamestnanec odpracoval v utorok sviatok (8hod.) a následne dostal v piatok náhradné voľno. Do výplaty sa mu za tieto 2 dni počíta mzda

8hod. x hod.sadzba a
8hod. x priem.zarobok?

ďakujem...
Podľa § 122 ods. 2 ZP je to v poriadku.
Ľuba
07.06.07,08:21
:confused: Nejako mám v tom guláš, preto Vás prosím o kontrolu.
5/07 - fond prac. času: 168 hod. + 16 hod. sviatok.

Ak pracovník jeden sviatok, ktorý pripadol na jeho pracovný deň odpracuje bude vyzerať výpočet takto?
176 hod. x hod. sadzba
8 hod. x 50% príplatok za prácu vo sviatok
8 hod. náhrada za sviatok

V prípade, že by vo sviatok odpracoval 12 hodín /prac. doba 8 hod./
180 hod. x hod. sadzba
8 hod. 12 x 50% príplatok za prácu vo sviatok
4 hod. x 25% príplatok za prácu nadčas
8 hod. náhrada za sviatok
Oprava v texte.
anmary
07.06.07,09:53
Už neviem či som blbá, alebo čo. Kolega sa ma snaží presvedčiť, že zamestnancovi ktorý odpracoval sviatok 8.5. v utorok, ktorý pripadal na jeho pracovný den, dostane zaplatené nasledovne:

8 hod. náhrada za sviatok
8 hod. mzda
8 hod. 50% príplatok za prácu vo sviatok

Môj názor je, že za tento deň dostane mzdu za odpracovaných 8 hod. +
50 % zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Nárok na náhradu za sviatok mu neprináleží.:confused:
azuz
07.06.07,10:05
Nárok na náhradu mzdy vo sviatok je vtedy, keď vo sviatok nepracoval z dôvodu sviatku, napriek tomu, že mu vychádzala pracovná zmenaviď §122 ods. 3. Keď pracoval dostane mzdu.
Po lopate: náhrada mzdy je náhrada za mzdu, na ktorú mu nevznikne nárok lebo nepracoval (zo zákonných dôvodov). Ak pracoval, dostane mzdu. Snáď to takto pochopí.
anmary
07.06.07,10:24
Nárok na náhradu mzdy vo sviatok je vtedy, keď vo sviatok nepracoval z dôvodu sviatku, napriek tomu, že mu vychádzala pracovná zmena viď §122 ods. 3. Keď pracoval dostane mzdu.
Po lopate: náhrada mzdy je náhrada za mzdu, na ktorú mu nevznikne nárok lebo nepracoval (zo zákonných dôvodov). Ak pracoval, dostane mzdu. Snáď to takto pochopí.


:) Takže predsa len nie som blbá.
silvia
07.06.07,12:06
Už neviem či som blbá, alebo čo. Kolega sa ma snaží presvedčiť, že zamestnancovi ktorý odpracoval sviatok 8.5. v utorok, ktorý pripadal na jeho pracovný den, dostane zaplatené nasledovne:

8 hod. náhrada za sviatok
8 hod. mzda
8 hod. 50% príplatok za prácu vo sviatok

Môj názor je, že za tento deň dostane mzdu za odpracovaných 8 hod. +
50 % zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Nárok na náhradu za sviatok mu neprináleží.:confused:


...kolega sa mýli...
j.u.l.i.a
07.12.09,12:29
Zamestnanec, ktorý je odmeňovaný tarifnou mzdou, t. j. mesačnou mzdou odpracoval v novembri 8h vo sviatok. Mám trochu problém ako mu to zaplatiť. Keďže má tarifnú mzdu, každý mesiac nezávisle od počtu odpracovaných dní má rovnakú mzdu 550 Euro. Pričom za odpracovaný deň sa považuje aj sviatok. Lenže teraz ho naozaj odpracoval. Znamená to, že mu pripočítam už iba nadčasový príplatok? Alebo mu patrí aj ďalšia mzda za odpracovaný sviatok? Dúfam, že sa otázke dá pochopiť lebo už som z toho úplne dopletená... :(
ivka70
07.12.09,12:37
Zamestnanec, ktorý je odmeňovaný tarifnou mzdou, t. j. mesačnou mzdou odpracoval v novembri 8h vo sviatok. Mám trochu problém ako mu to zaplatiť. Keďže má tarifnú mzdu, každý mesiac nezávisle od počtu odpracovaných dní má rovnakú mzdu 550 Euro. Pričom za odpracovaný deň sa považuje aj sviatok. Lenže teraz ho naozaj odpracoval. Znamená to, že mu pripočítam už iba nadčasový príplatok? Alebo mu patrí aj ďalšia mzda za odpracovaný sviatok? Dúfam, že sa otázke dá pochopiť lebo už som z toho úplne dopletená... :(

Ano, pripocitas mu iba priplatok za sviatok a priplatok za nadcas (dokopy minimalne 75%).
Zakladnu mzdu aj za pracu vo sviatok uz ma v tarifnej mzde.
j.u.l.i.a
07.12.09,12:48
Veľká vďaka za odpoveď. Presne toto som potrebovala vedieť. Ale moment... Pripočítam mu "príplatok za sviatok a príplatok za nadčas"? To sú dve rozdielne veci? Myslela som si, že za sviatok patrí iba príplatok za nadčas... Čo je to príplatok za sviatok?
ivka70
07.12.09,12:53
Veľká vďaka za odpoveď. Presne toto som potrebovala vedieť. Ale moment... Pripočítam mu "príplatok za sviatok a príplatok za nadčas"? To sú dve rozdielne veci? Myslela som si, že za sviatok patrí iba príplatok za nadčas... Čo je to príplatok za sviatok?

§ 121
Mzda za prácu nadčas


(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
RoxDex
10.12.09,07:23
Prosím vás, potrebujem poradiť:
Moja pracovná doba je po-pi od 6-14 hod. Občas ale robievame cez noc nadčas. Do práce potom prídeme až na ďalší deň o 6.00. A práve na takýto nadčas som išiel aj 17.11. . Doobeda som nebol v práci, pretože mi táto zmena pripadla na "sviatok". Išiel som až o 20.00 hod na nadčas. V praci som bol do 6.00 nasledujúceho dňa. Zaplatili mi iba odpracované hodiny (od 20-6 hod) a k tomu prislúchajúci príplatok za sviatok (9,5 hod)
Moja otázka: patrí mi aj náhrada mzdy za tú neodpracovanú zmenu (od 6.00 do 14.00) vo výške priemerného zárobku? Pretože tá neodpracovaná doobedná zmena vo sviatok mi teraz chýba a "zhtlo" mi to 7,5 hodiny náhradného voľna.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
RoxDex
11.12.09,06:18
... no, uzatvorili to u nás tak, že keď sa vo sviatok príde do práce, náhrada za sviatok, hoci aj v inej (obvyklej) zmene nepatrí. A že to nebol nadčas, ale normálna zmena (hoci u nás máme jednosnennú). Dá sa niekde dopátrať pravdy z oficiálneho zdroja? Myslím tým nejaký úrad. Ďakujem.