cejo
16.06.09,08:51
Dobrý deň,

klient si kúpil v českej republike tovar v hotovosti, ktorý nie je daňovo uznateľný. Doklad o nákupe má z registračnej pokladnice, kde je vyčíslená aj česká DPH. Na Slovensku by mal samozrejme doklad samozdaniť zo sume bez českej dane. Keďže, tovar je nedaňový, tak nie je nárok na odpočet z DPH na vstupe zo samozdanenia.Česká DPH bude predpokladám automaticky nedaňový náklad, podobne ako celý tovar. A teraz, bude DPH na vstupe zo samozdanenia daňový náklad, alebo nedaňový?
Monika Kováčová
16.06.09,06:59
tovar, ktorý nie je daňovo uznateľný... dobre rozumiem, že ide o tovar nesúvisiaci s podnikateľskou činnosťou (osobná spotreba)?
V tomto prípade sa samozdanenie nerobí, DPH bola odvedená v ČR.
cejo
16.06.09,07:08
No, ak je to kupované na firmu, tak nie som si istý, či netreba urobiť samozdanenie.
Monika Kováčová
16.06.09,07:12
ak by to bolo kupované na SR IČ DPH (t.j. na firmu), nebola by tam česká DPH.
cejo
16.06.09,07:56
Dobre, ako by si pristúpila k normálnemu tovaru kúpeným v zahraničí cez registračnú pokladnu s tým, že bude použitý na Slovensku. Doklad z registračky bol vystavený s Českou DPH? samozdaniť či nie?
Ing. Pavol Zúber
16.06.09,08:03
nie , žiadne samozdanenie, veď predsa firma z ČR, keď vystavila doklad z ERP aj s DPH, tak ona ju odviedla v ČR.
cejo
16.06.09,10:03
Ak firma z ČR vystaví doklad z ERP s DPH, a tú DPH aj odvedie, pričom tovar skončil na Slovenku, tak je to všetko v poriadku? Pričom, keby sa jedná o faktúru a dajme tomu, že na tej faktúre tiež slovenský odberateľ nebol identifikovaný ako platca DPH, a tým pádom firma vystavila doklad s DPH, ktorú v konečnom dôsledku aj odvedie, tak tiež by bolo všetko v poriadku? Žiadne samozdanenie? Napriek tomu, že faktúra nebola vystavená správne? Ak nie, aký rozdiel potom medzi dokladom z ERP a faktúrou?
Ing. Pavol Zúber
16.06.09,10:12
predsa keď ste v ČR a nakupujete cez ERP ako by vám mohol predajca vystaviť bloček z ERP bez DPH ? keby zrovna vedel , že ste platca DPH, tým pádom by vám mal vystaviť fa bez DPH a vy ju na SK samozdaníte, keď vám vystaví fa s DPH , tak ste mu zrejme nepredložil kartičku s prideleným IČ DPH na SK a on vám nemá dôvod fa vystaviť bez DPH.
cejo
16.06.09,10:36
S tým všetkým súhlasím. Ide mi teraz o to, že sa stala niekde teda chyba. Že sa buď slovenský platiteľ nepreukázal ako platiteľ DPH na Slovensku, alebo či vôbec mohol kúpiť tovar určeným na Slovensko cez ERO. Chcem sa dostať hlavne k tomu, či nebola v tomto prípade porušená určitá daňová povinnosť, ktoré súvisí s miestom dodania tovaru a s tým príslušnými opatreniami posudzovania z daňového hľadiska takejto skutočnosti.
Milan Benka
16.06.09,10:40
Pokiaľ tovar zakúpený v inom členskom štáte spĺňa podmienky uvedené v §11 zák. o DPH, podlieha samozdaneniu bez ohľadu na to, či bol alebo nebol zaťažený daňou v inom čl.štáte.
cejo
16.06.09,11:26
Výborne. Takže podľa mňa nákup prostredníctvom ERP v inom členskom štáte stále spĺňa podmienky uvedené v § 11 zákona o DPH. Obstaranie bolo robené na účet firmy, takže samozdanenie by malo byť. No a vrátim sa k mojej pôvodnej otázky. V prípade, že nie je nárok na odpočet zo samozdanenia, z titulu, že ide o nedaňový tovar, predstavuje táto daň na vstupe daňový náklad alebo nedaňový.
Monika Kováčová
16.06.09,11:34
Pokiaľ tovar zakúpený v inom členskom štáte spĺňa podmienky uvedené v §11 zák. o DPH, podlieha samozdaneniu bez ohľadu na to, či bol alebo nebol zaťažený daňou v inom čl.štáte.

Treba rozlišovať NÁKUP Turista, a NÁKUP Platiteľ DPH FIRMA.
Milan Benka
16.06.09,12:25
Treba rozlišovať NÁKUP Turista, a NÁKUP Platiteľ DPH FIRMA.

Ak doklad o nákupe chcem zaúčtovať, tak nenakupujem ako turista, ale ako podnikateľ ( v riešenom príklade platiteľ dane). Ale máš pravdu, treba na to dávať pozor.
cejo
16.06.09,12:26
Treba rozlišovať NÁKUP Turista, a NÁKUP Platiteľ DPH FIRMA.
Jedná sa o nákup platiteľ DPH firma, za firemné peniaze
Milan Benka
16.06.09,12:27
Výborne. Takže podľa mňa nákup prostredníctvom ERP v inom členskom štáte stále spĺňa podmienky uvedené v § 11 zákona o DPH. Obstaranie bolo robené na účet firmy, takže samozdanenie by malo byť. No a vrátim sa k mojej pôvodnej otázky. V prípade, že nie je nárok na odpočet zo samozdanenia, z titulu, že ide o nedaňový tovar, predstavuje táto daň na vstupe daňový náklad alebo nedaňový.

Nie každý nedaňový náklad automaticky zamedzuje vzniku nároku na odpočet DPH. Musíte bližšie špecifikovať o aký nedaňový náklad sa jedná.
cejo
16.06.09,12:53
Nie každý nedaňový náklad automaticky zamedzuje vzniku nároku na odpočet DPH. Musíte bližšie špecifikovať o aký nedaňový náklad sa jedná.
Ide o nákup elektroniky, ktorá podľa mňa nie je pre danú firmu výdavkom za dosiahnutia a udržania príjmov.
Milan Benka
16.06.09,13:15
Ide o nákup elektroniky, ktorá podľa mňa nie je pre danú firmu výdavkom za dosiahnutia a udržania príjmov.

Záleží na druhu elektroniky a obhájiteľnosti daňovej uznateľnosti nákladu.