Krtko
26.07.05,12:41
:rolleyes: Ak si SZČO - remeselník môže uplatniť do daňovo uznaných výdavkov prac. oblečenie /napr.: montérky a prac. obuv/, potom by malo z toho logicky vyplývať, že SZČO - obch. zástupca, finančný poradca, poisťovák, účtovník, a mnoho iných, ktorý pracujú v obleku, kostýme a pod. si môže uplatniť takéto oblečenie ako prac. odev. Je to tak alebo sa mýlim? AK je to možné, od kedy?

:D Robím účto spätne od r.2002 pre zákazníka, ktorý nemá urobené ani odvody ani daňové priznania.... Koľko by som mala zapýtať, keď musím ísť spätne do starých zákonov ? Dám mu normálne položkovú sumu+nejaké percentá alebo ako? Poraďte:confused:
Paula
26.07.05,10:49
Názory na oblečenie u SZČO sú rôzne.... mám prípad človeka, ktorý oblek vo výdavkoch chce mať. Napíše mi na doklad o kúpe :žiadam zaúčtovať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD (a podpíše). Vyzerá to asi smiešne, ale takto som v tom nevinne ja, ktorá mu účty spracujem. V konečnom dôsledku, zodpovednosť za daň.priznanie podpisuje on.
poruba
26.07.05,10:50
Ak je SZČO napríklad obch. zástupca, môže si dať oblek do nákladov. Ale ako som sa informovala, viac ako jeden do roka by to nemal byť. V podstate to závisí len a len od daňovákov, či a koľko takýchto oblekov a kostýmov uznajú za výdavok.
Zuziana
26.07.05,10:51
Nie je to tak naozaj sa mýliš. V roku 2002 vyšlo opatrenie MF k pracovným odevom, číslo neviem. Som SZČO - účtovníčka od r. 2000 a ešte som si nedala do nákladov ani oblek, ani topánky ani kabelku. Pokiaľ si to budeš vedieť obhájiť v súvislosti s príjmami a zameraním svojej činnosti, tak si daj. obliekať sa snáď potrebuje každý a aj mimo svojej kancelárie.
Ľuba
26.07.05,11:03
Áno, aj ja som kdesi to opatrenie čítala, a pokiaľ si pamätám, tak si pracovné odevy mohli dávať do nákladov len tí živnostníci, ktorí vykonávali činnosť pri ktorej dochádza k nadmernému znečisteniu odevov.
Daska
26.07.05,11:04
Pracovne oblecenie moze byt aj napr.oblek, ale nesmie byt volne zamenitelny s 'normalnym' oblecenim, mal by mat na viditelnom mieste napr. logo firmy.
Ak sa mi podari najst cislo opatrenia doplnim.
porfin
26.07.05,11:10
No ja by som možno ten oblek dala do nákladov, keby na ňom bol na viditeľnom mieste vyšitý znak firmy... tak by som to brala ako akúsi "rovnošatu" samozrejme bala by som to zakomponované v smerniciach. Čo sa týka ochranného obrečenia, ako sú plášte, montérky... Je vhodné mať smernicu kdeje napísané, komu , za akých podmienok a koľkokrát ročne sa poskytuje ochranný odev a obuv.
zuhl
26.07.05,11:20
:rolleyes: Ak si SZČO - remeselník môže uplatniť do daňovo uznaných výdavkov prac. oblečenie /napr.: montérky a prac. obuv/, potom by malo z toho logicky vyplývať, že SZČO - obch. zástupca, finančný poradca, poisťovák, účtovník, a mnoho iných, ktorý pracujú v obleku, kostýme a pod. si môže uplatniť takéto oblečenie ako prac. odev. Je to tak alebo sa mýlim? AK je to možné, od kedy?

:D Robím účto spätne od r.2002 pre zákazníka, ktorý nemá urobené ani odvody ani daňové priznania.... Koľko by som mala zapýtať, keď musím ísť spätne do starých zákonov ? Dám mu normálne položkovú sumu+nejaké percentá alebo ako? Poraďte:confused:1. Účtovala som človeka, ktorý išiel na DÚ a oni mu podpísali papier, že súhlasia aby mal jeden oblek do roka v nákladoch. Inak by to muselo byť zakomponované v pracovnej zmluve. Ak to tam je, tak má nárok aj na viac.
2. Ja by som zobrala iba položkovú sumu.
accad
26.07.05,11:38
Nie je to tak naozaj sa mýliš. V roku 2002 vyšlo opatrenie MF k pracovným odevom, číslo neviem. Som SZČO - účtovníčka od r. 2000 a ešte som si nedala do nákladov ani oblek, ani topánky ani kabelku. Pokiaľ si to budeš vedieť obhájiť v súvislosti s príjmami a zameraním svojej činnosti, tak si daj. obliekať sa snáď potrebuje každý a aj mimo svojej kancelárie.Ja viem len o pokyne MF SR č.4753/1998-62 zo 14.4.1998 uverejneného vo FS č.4/1998 a oznámení MF SR č.22 058/2000-72 zo dňa 16.10.2000 uverejneného vo FS č.14/2000. Nejaké usmernenie uverejnené v r.2002 mi uniklo. Môže niekto priložiť číslo FS, kde to bolo uverejnené.