dinovinyl
16.06.09,13:23
Takze po troch mesiacoch na urade práce som sa rozhodol poziadať o prispevok na zaciatok podnikania, Pracovnicka mi povedala ze je taka moznost len najprv musim absolvovat kurz pre podnikatela az potom mozem poziadat o prispevok tak som si dal tu prihlasku na ten podnikatelsky kurz s tym ze ma pracovnicka uradu upozornila ze sa nevie presny cas kedy sa ten kurz bude konat no a teraz uz cakam 2mesiace na ten kurz a stale nic pracovnicka mi vobec nevie povedat ani orientacny cas co je dost cudne mi to pripada ze teraz chcu ludi od toho odradit pritom sa tvaria ze ta moznost ziskania toho prispevku je velmi jednoducha pritom je to velka byrokracia....Mate niekto s tym skusenost? alebo co mam robit chcem si otvorit 3D eshop, ktory uz je hotovy len sa este testuje. Som uz aj dohodnuty predbezne s dodavatelom na tovar aj mam priestory na ofice a maly sklad nemozem vssk tak dlho cakat ale ked si predstavim ze som uz stratil 5mesiacov je to hrozne . Je to cele podvod a nejde o ziadnu pomoc ale skor znicit nejake plany je mi z toho na nic
Lianka
16.06.09,11:27
Je tu kopa tem, daj do vyhladavania: dotacia, prispevok z UP, prispevok na podnikanie...
Lianka
16.06.09,11:30
Mozno je na zvazenie, ci sa ti oplati na tu dotaciu cakat. Sama pises, ze ti "nicia nejake plany" - zacni teda bez nich (bez Uradu prace a dotacie). Za ten cas - 5 mesiacov - si podla toho, co pises, uz mohla mat nejaky prijem a rozbehnute podnikanie.

Vacsina z nas zacinala z nicoho, resp. z vlastnych zdrojov. To len tato vlada rozdava, aj ked uz nema velmi z coho...
dinovinyl
16.06.09,11:33
praveze som si dal vyhladat ale nikde som sa nedocital ze kolko sa caka na ten podnikatelsky kurz a dokonca kazdy tu pise o inom postupe pritom mne na urade mi povedali iny postup ako je na tomto fore neviem mozno sa medzi tym nieco zmenilo chcel by som vsak ziskat nejake rady od ludi co tiez v tomoto case do toho isli ako postupovali lebo tu na fore som si len precital stare prispevky kde su uplne ine postupy. Mohlo sa stat ze aj pracovnicka ma zle informovala
Kazu
16.06.09,11:40
praveze som si dal vyhladat ale nikde som sa nedocital ze kolko sa caka na ten podnikatelsky kurz a dokonca kazdy tu pise o inom postupe pritom mne na urade mi povedali iny postup ako je na tomto fore neviem mozno sa medzi tym nieco zmenilo chcel by som vsak ziskat nejake rady od ludi co tiez v tomoto case do toho isli ako postupovali lebo tu na fore som si len precital stare prispevky kde su uplne ine postupy. Mohlo sa stat ze aj pracovnicka ma zle informovala

Čo ja mám skúsenosti, tak najviac kurzov je ku koncu roka. Vtedy aj ich tlačia termíny.
mirpo
16.06.09,11:52
Od 01.04.2009 je novelizovaný zákon o službách zamestnanosti a z neho vyplýva, že každý, kto chce príspevok na začatie SZČ, musí absolvovať kurz pre začínajúcich podnikateľov.
Kurzy obstarávajú úrady práce zväčša dodávateľsky. Nikde však nie je stanovené, koľko kurzov za rok musí úrad práce zrealizovať.
Niektoré úrady práve ukončili tieto kurzy a najbližšie /ako som zistila/ budú zrejme až v septembri. Možno skôr a možno aj neskôr.
Doplnenie: Len nezabudni, že príspevok môžeš použiť až po podpise dohody s úradom práce. Náklady na SZČ pred týmto podpisom dohody sú neoprávnené.
Lianka
16.06.09,11:58
mirpo
16.06.09,12:08
Lianka
16.06.09,12:18
Treba pozerat datumy, to je samozrejme. Medzitym sa aj legislativa mohla zmenit. Predpokladam (asi naivne), ze kto sa rozhodne podnikat a trebars aj vyuzit moznost dotacie, tak si nastuduje aj prislusnu legislativu.
veronikasad
16.06.09,12:22
Čo ja mám skúsenosti, tak najviac kurzov je ku koncu roka. Vtedy aj ich tlačia termíny.
V Prievidzi prebieha kurz tento týždeň, včera som išla okolo BIC-ky, videla som oznam ...
sea
16.06.09,13:14
a keď som už podnikala od r. 2004 do r. 2008 potom som bola zamestnaná a teraz som od 1/2009 na ÚP, môžem požiadať o dotáciu ? Teda požiadať asi môžem o čokoľvek len či mám na to nárok ... ? Poradíte ?
rikabbb
16.06.09,18:01
Takze po troch mesiacoch na urade práce som sa rozhodol poziadať o prispevok na zaciatok podnikania, Pracovnicka mi povedala ze je taka moznost len najprv musim absolvovat kurz pre podnikatela az potom mozem poziadat o prispevok tak som si dal tu prihlasku na ten podnikatelsky kurz s tym ze ma pracovnicka uradu upozornila ze sa nevie presny cas kedy sa ten kurz bude konat no a teraz uz cakam 2mesiace na ten kurz a stale nic pracovnicka mi vobec nevie povedat ani orientacny cas co je dost cudne mi to pripada ze teraz chcu ludi od toho odradit pritom sa tvaria ze ta moznost ziskania toho prispevku je velmi jednoducha pritom je to velka byrokracia....Mate niekto s tym skusenost? alebo co mam robit chcem si otvorit 3D eshop, ktory uz je hotovy len sa este testuje. Som uz aj dohodnuty predbezne s dodavatelom na tovar aj mam priestory na ofice a maly sklad nemozem vssk tak dlho cakat ale ked si predstavim ze som uz stratil 5mesiacov je to hrozne . Je to cele podvod a nejde o ziadnu pomoc ale skor znicit nejake plany je mi z toho na nic
ahoj ja som si dala ziadost a ledva ma don stihli zapisat ja som bola este v tej varke kde sa nemusi pred komisiou obhajovat v com chces podnikat ...to by som urcite neurobila...kurzy robia podla zaujmu o prispevok odkial si? ja som ziadalal vo zvolene
rikabbb
16.06.09,18:01
ahoj ja som si dala ziadost a ledva ma don stihli zapisat ja som bola este v tej varke kde sa nemusi pred komisiou obhajovat v com chces podnikat ...to by som urcite neurobila...kurzy robia podla zaujmu o prispevok odkial si? ja som ziadalal vo zvolene
mirpo
17.06.09,05:03
a keď som už podnikala od r. 2004 do r. 2008 potom som bola zamestnaná a teraz som od 1/2009 na ÚP, môžem požiadať o dotáciu ? Teda požiadať asi môžem o čokoľvek len či mám na to nárok ... ? Poradíte ?
Keďže už si viac ako 3 mesiace v evid., tak požiadať môžeš:
1. kurz pre začínajúcich podnikateľov / ak si ho ešte neabsolvovala/
2. komisia - obhajoba podnik. zámeru
3. môžeš požiadať o príspevok na začatie podnikania /musíš zdokladovať, že nemáš nedoplatky voči ZP, SP, DÚ,.../

Ak si už predtým získala príspevok, tak: "Príspevok sa opätovne poskytne najskôr po uplynutí troch rokov odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania SZČ, na ktorú bol príspevok poskytnutý." uvedené v zákone o službách zamestnanosti podľa § 49 ods. 10
oklalkop
19.06.09,05:56
mi to tieš teras prešlo,, čekačka na to.... asi bude idividualna...,,
teda ia som po polroku od pridania žiadosťi absolvoval kurz ,, a týžden nato obhajobu, test ....,,v skupine naas bolo 40,, a každy týžden dalšia a dalšia
skupina ....,,
trošku som z toho sklamny, nedovoluju použiť peniaze na reklamu ,material ,
vytvorenie webu ....
mirpo
19.06.09,07:45
mi to tieš teras prešlo,, čekačka na to.... asi bude idividualna...,,
teda ia som po polroku od pridania žiadosťi absolvoval kurz ,, a týžden nato obhajobu, test ....,,v skupine naas bolo 40,, a každy týžden dalšia a dalšia
skupina ....,,
trošku som z toho sklamny, nedovoluju použiť peniaze na reklamu ,material ,
vytvorenie webu ....
Príspevok nesmieš použiť na nákup tovaru a materiálu, pretože ho budeš ďalej predávať. Ale pokiaľ viem reklama je oprávnený výdavok. :) Aj zriadenie telefónnej linky /mesačné poplatky už nie/, zriadenie web stránky je OV, ale poplatky za web už nie.....
oklalkop
20.06.09,12:33
pokial ma pamet neklame,, tak pri obhajobe ma odbyli- ze reklama nieje opravnena polozka ,, a k webu-vytvorenie,, len tolko -ze nemuozem a end ...ziadna rada nepadla ,, tak lutujem.......
do nakladov som si dal i prenajom dielne....,,napisal som iu
na dedovu garaz ....,, som mal pocit ,, ze od rodicov si nemuozem prenajat izbu ....,,muozem<>,,asi som mal cekovat viac ......,,a mozno to poide zmenit ....,,nerad by som mal potom daake tete mete....
prispevok mi už schválili..........výroba bižuterie....,, .....i tak sa daa ....
Dantess
20.06.09,14:34
Normálne ti radím, vys... sa na to. Ja som na UP premarnil tiež asi 5 mesiacov a nakoniec mi to tiež nedali. Bohovska podpora podnikania. Po prve: pracovnicky na uradoch su lenive, zakoplexovane a vedia robit naozaj len to co maju pisane v naplni prace. Po druhe: Nieje to podpora podnikania, ale pripravovanie ta na birokraciu. Po tretie: Chod prec odtial pozicaj si tolko kolko potrebujes z banky (na meno rodicov) a zacni podnikat. Ak si veris, že to dokažes a mas nejaky plan ako profitovat tak bude dobre. Inak do toho ani nejdi. Ale asi je jedno ci pohoris s pozickou, alebo na UP, pretože potom ak ti daju dotaciu sa 2 roky tam nemožes prihlasit. Co znamena že musis platit 2 roky zdravotku a 1 rok socialku. Co ta vyjde zhruba tak ako splatky na pozicku. Je to tažké, ale stále sa niečo dá spraviť aby sa veci urýchlili. Len pri niektorých je vyššie riziko. Ale o tom to celé je, risk, alebo zisk
nana134
21.06.09,16:00
ahoj,tak to si ma moc nepotesil.Ja som momentalne nezamestnana,ale nie som evidovana na urade prace.Planujem tiez si zalozit zivnost,takze by som sa chcela zaevidovat na urade prace.Prenajimam byt,myslis,ze mam sancu dostat dotaciu od statu pri zaciatku podnikania?Momentalne si platim dobrovolne zdravotne poistenie,ale chcela by som si zalozit sekac,ale bohuzial peniaze na to nemam.Odkial si,ak sa smiem spytat.Ja som z BA.Drzim Ti palce,nech Ti to vyjde.
evka.ba
21.06.09,16:28
Ja už na ten kurz čakám viac ako pol roka. Najlepšie na tom je, že som sa naň prihlásila v septembri minulého roka. Namiesto kurzu ma pozvali len na testy, ktoré som spravila a mám osvedčenie. Žiaľ som hneď potom ochorela a keďže na úp boli medzi tým personálne zmeny, moja zložka so žiadosťou o príspevok zmizla. Takže po novom musím absolvovať kurz o ktorom netuším, kedy bude. Najlepšie že dôvod, prečo ma nezaradili na kurz ktorý bol minulý mesiac že sa mi nevedeli dovolať.... Som veľmi znechutená z celého postupu....a hlavne prístupu.
janulka2107
29.06.09,09:59
ahojte ja som na toto cakala 7 mesiacov, nastastie mi prispevok dali, ale musela som 2krat na testy, 2krat na obhajobu, absolvovat 3 tyzdnovy kurz ABC podnikatela a po 7 mesiacoch mi dali dotaciu...poradim, kaslite na nu, este raz by som to nikdy nerobila, zacala by som radsej bez dotacie....a este min. tyzden som bola u nas na urade a kamoska mi povedala, ze dotacie su pozastavene...niet LOVE..PEKNY DEN
Meggy991
12.07.09,08:41
Kazdemu kto sa rozhodne podnikat a poziada o prisp. z UP tak nech sa radsej rovno zrazi s konom....:) mam bohate skusenosti, po 4 mesiacoch co som dostala prispevok dosla jedna xy na kontrolu a kedze robim krajcirku mam prenajatu jednu miestnost a z miestnosti neodchadzala s nitami na nohach dokonca si nevsimla ani pokladnu vadila jej stolicka potom farba mojich skriniek takze jednym slovom vsetko.....takze zaver bol ze nic nerobim akoby som bola kriminalnicka na to som sa odvolala a tak cakam...nakoniec este len nastala sranda lebo ked mi davali prispevok tak najomnu zmluvu posudzovala 8-clenna komisia, ale teraz ked dosli na kontrolu ta ista zmluvu uz nesplnala to co mala takze moja rada...radsej sa zrazte s konom....ako vziat od statu peniaze....nech aspon odvody za vas plati stat....pripadne chodte na socialku tam je iste ze 2O.teho ich mate....a nemusite nikomu nic vysvetlovat akoby ste boli zlodej ktory chcel okradnut tento stat.....a to co plati vtedy ked vam peniaze davaju uz pri kontrole platit nemusi tak ako v mojom pripade takze dajte si pozor lebo nikdy neviete ci ta komisia nebude nahodou spolok bezdomovcov co prestuduju vasu najomnu zmluvu....a schvalia....lebo ked pridu na kontrolu ta ista zmluva vam platit uz nebude ....takze nikdy nepodnikat.....nech sa stat stara....moja rada ...
siva
12.07.09,19:33
ja neviem keby si sa opýtal či ten kurz nebude prebiehať niekde inde, resp. neviem čo stoja kurzy žeby sisi spravil sám ten kurz nie cez ÚP. je škoda keď si takto rozbehnutý už .. a inak aj peniaze ti môžu chodiť mesiac, dva, tri ako mne.. a vraj už maju problémy s peniazmi teraz . vraj. žiaľ, tiež som mala problém, že na urade nikto nič nevedel.. kým som ja sama , chvalabohu, nešla na kurz cestovného ruchu , kde bolo aj podnikanie a ľudia stamaď mi radili vo všetkom!!!! držím ti palce škoda by bolo keby to skončilo na hluposti na uradoch.,
siva
12.07.09,19:41
ja mám tiež problém s priestorom ja som chcela dielňu s tým žeby som priestor vôbec nepotrebovala,ale na živnostenskom mi povedali, že musi byť prenajatý nebyt, priestor... tak cvakám každý mesiac..zbytočne ..a teraz chcem odísť do zahraničia zarobiť, petože to, čo som dostala mi vystačilo na polovicu toho čo potrebujem a dostala som sa do bludného kruhu a neviem ak o to idem riešiť..
veronikasad
13.07.09,05:08
... vadila jej stolicka potom farba mojich skriniek takze jednym slovom vsetko...
z dotácie sa dajú nakupovať len nové - nepoužité veci. Mala si čerpanie dotácie v súlade s podn. plánom ?
novohorcan
16.01.10,19:18
Dobry vecer. Vie my miekto poradit? Na polnohospodarsku prvovyrobu sa prispevok neposkytuje. To mi je jasne. Ja som chcel dotaciu na " Poskytovanie sluzieb v polnohospodarstve a zahradnictve ".Absolvoval som skolenie na UP, vypracoval podnik. plan, obhajil ho a nakoniec pred podpisom dohody mi bolo oznamene, ze prispevok na tuto cinnost bol od cca 9.11.09 stopnuty. Preco ? Ved to neni prvovyroba a mojim produktom z tejto cinnosti je iba biologicky odpad. Ako to teda je ? Mam osobnu skusenost, ze nie vsade platia rovnake podmienky
( niekde sa ZP moze uhradzat z dotacie a niekde nie-ZV ). Nemal by zakon platit pre kazdeho rovnako ? Este podotazka . Je stanoveny nejaky limit kolko môzem z prispevku pouzit na uhradu najomneho? Alebo sa kazdy UP hra na svojom piesocku, a tym padom neexistuju ziadne presne stanovene pravidla? Studujem aj na stranke UP - pomoc de minimis, ale mudrejsi z toho nie som. Ak viete nasmerujte ma .
Dakujem za Vase fundovane odpovede.
veronikasad
16.01.10,19:46
Dobry vecer. Vie my miekto poradit? Na polnohospodarsku prvovyrobu sa prispevok neposkytuje. To mi je jasne. Ja som chcel dotaciu na " Poskytovanie sluzieb v polnohospodarstve a zahradnictve ".Absolvoval som skolenie na UP, vypracoval podnik. plan, obhajil ho a nakoniec pred podpisom dohody mi bolo oznamene, ze prispevok na tuto cinnost bol od cca 9.11.09 stopnuty. Preco ? Ved to neni prvovyroba a mojim produktom z tejto cinnosti je iba biologicky odpad. Ako to teda je ? Mam osobnu skusenost, ze nie vsade platia rovnake podmienky
( niekde sa ZP moze uhradzat z dotacie a niekde nie-ZV ). Nemal by zakon platit pre kazdeho rovnako ? Este podotazka . Je stanoveny nejaky limit kolko môzem z prispevku pouzit na uhradu najomneho? Alebo sa kazdy UP hra na svojom piesocku, a tym padom neexistuju ziadne presne stanovene pravidla? Studujem aj na stranke UP - pomoc de minimis, ale mudrejsi z toho nie som. Ak viete nasmerujte ma .
Dakujem za Vase fundovane odpovede.
Zrejme sa už v novembri vyprázdnila štátna kasička a vo výplate budú pokračovať až v roku 2010. Kým sa rozhýbu, bude koniec januára. Na nájomné môžeš čerpať tolko, kolko máš uvedené v schválenom podnikatelskom pláne.
kobmar
16.01.10,20:06
ja neviem ale ked Ti to pomoze, zaciatkom novembra som sa prihlasila na ten kurz, cca.10.decemra ma zavolali na UPSVaR ze sa zacina kurz,absolvovala som tak pred vianocami, dala som ziadost a vsetko potrebne veci ihned po kurze, a teraz 20.1.2010 ma uz volali obhajit podnikatelsky zamer.No neviem dotaciu kedy dostanem, ale nechapem preco cakas tolko na ten kurz. nieco asi tam nebude v poriadku.vsetky papiere si odovzdal co je potrebne na zaciatok kurzu?vsetky potvrdenia a podobné?vies ze ked nieco Ti tam chyba oni Ta neupozornuju,jedboducho nezavolaju.
marian152
16.01.10,20:15
...ja som toto tiež absolvoval, keď som čítal reakcie ľudí tiež som mal v pláne sa na to vysrať, ale tesne pred tým ako som si vybavil ŽL som išiel za svojou účtovníčkou a tá ma nahovorila aby som nastúpil na tento kolotoč papierovačiek a byrokratických úkonov. A tak som sa namiesto na ŽU vybral na ÚP. Naštastie tam niesú až také trúby a keď som spomenul že chcem požiadať o príspevok tak ma HNEĎ PRI ZAHLÁSENÍ NA UP prihlásila na kurz ABC Podnikania. Toto je dobrá rada. Prihláste sa na kurz hneď, nie až po tom čo tam budete 3 mesiace. Vždy pri evidovaní som sa bol opýtať či ten kurz náhodou nebude. Nevedeli ani prd, ale čo vedeli bolo to, že kurz prebieha štandardne týždeň, ak je nával ľudí tak niekedy je to iba 1 deň. Kurzy sa robia v intervale 1 mesiac a na každý kurz ide max. 15 ľudí. Vždy sa uprednostňujú tí, ktorí sú evidovaní dlhšie (a protekční - to už nepovedala, ale ľahko sa dovtípit). Keď som sa opýtal koľko ľudí je prihlásených na ten kurz tak mi odpovedala že to sú informácie ktoré nepotrebujem vedieť. No a tak som si zrátal že keby bolo prihlásených 100 ľudí, tak by to trvalo asi 7 mesiacov. Neskôr keď som sa bol pýtať tak už vedeli kedy ten kurz bude ale tiež bolo takmer isté že nemám šancu sa tam dostať. Tak som si povedal, že keď mi do pondelka nezavolajú že mám ísť na kurz tak sa na to vyserem, ale to som ani nevedel čo bez príspevku. Na začatie som financie nemal, takže bez nej som nemohol začať. V pondelok o 10:00 mi volali z UP či mám ešte záujem. Nevedel som kam tým mieri a tak som zaváhavo povedal že áno. Na to mi oznámila že niekto sa odhlásil a či chcem ísť. No nezaváhal som, jasné že som išiel. Prišiel som tam síce až o 11:00 (začiatok bol o 8:00), ale kurz mám. Na kurze bolo asi 30 ľudí a mnohí tam boli po známosti -to ma neprekvapilo, zistil som že som mal totálne šťastie, napriek tomu sa počas kurzu našiel jeden človek ktorý sa na to vykašlal a z kurzu odišiel, je to škoda - na jeho mieste mohol sedieť niekto, kto tie peniaze naozaj potrebuje. Preplatili mi žrádlo (3:60 na deň a cestovné). Potom bolo treba povybabovať ŽL a splniť ostatné podmienky pre získanie dotácie (podnikateľský účet a iné veci). Toto som doniesol na UP a čakal som kým ma zavolajú na obhajobu. Nedávno som tam bol - čakal som nejaké oficiality, tak som prišiel v obleku. Namiesto toho to bola iba byrokracia, akoby nemali čo robiť - vypili kávu, popočúvali o podnikateľských zámeroch a každému to schválili...do 23.1. by som ju mal dostať ale ešte nemám na účte ani cent. Držia ma v šachu - nemôžem si kúpiť mobil, OS, Notebook...spadám pod UP Piešťany - info o príspevkoch - bc. Blesáková - č.dverí 420
Dantess
16.01.10,22:21
Je to zaujímavá téma, bohužiaľ som ju neprečítal celú, lebo mám unavené oči. Pamätám sa, že som na porade založil tému štýlu skurv..ý UP, pretože som tam hnil 6 mesiacov a mal som z toho prd. Fakt mňa aj moju priateľku ťahali za nos a tie sprosté úradníčky nevedeli viac, než somár ktorý sa vie vysrať do kútu do ktorého ho naučili. Opýtal som sa niečo mimo "papierikov" tak to už museli volať riaditeľku, aby vedeli čo to chcem. Viem sa nehorázne vytočiť, keď sa rozpráva o tejto téme, pretože tento štát je banda hovna, ktorá zdiera. Čo vobec z toho majú ?
Dantess
16.01.10,22:41
Ešte ale dodám. Nedajte sa odradiť sprostými úradníčkami, ľuďmi čo hovorili, že to nedokážete a ľuďmi, čo podnikali a skončili zle. Každý osud a každé podnikanie je nové. Podporu od štátu nečakajte, ale podporu od rodiny budete potrebovať aby ste prežili. Myslím si, že aj tu na porade by mnohí z nás už neboli podnikatelia, ale bývalí podnikatelia bez pomoci ich rodín. Nejde len o peniaze, ale o psychickú podporu. Fakt držím každému palce, kto začína podnikať a UP odporúčam len vtedy ak máte zvyšný rok ničnerobenia.
pavol54
17.01.10,13:58
Dobry vecer. Vie my miekto poradit? Na polnohospodarsku prvovyrobu sa prispevok neposkytuje. To mi je jasne. Ja som chcel dotaciu na " Poskytovanie sluzieb v polnohospodarstve a zahradnictve ".Absolvoval som skolenie na UP, vypracoval podnik. plan, obhajil ho a nakoniec pred podpisom dohody mi bolo oznamene, ze prispevok na tuto cinnost bol od cca 9.11.09 stopnuty. Preco ? Ved to neni prvovyroba a mojim produktom z tejto cinnosti je iba biologicky odpad. Ako to teda je ? Mam osobnu skusenost, ze nie vsade platia rovnake podmienky
( niekde sa ZP moze uhradzat z dotacie a niekde nie-ZV ). Nemal by zakon platit pre kazdeho rovnako ? Este podotazka . Je stanoveny nejaky limit kolko môzem z prispevku pouzit na uhradu najomneho? Alebo sa kazdy UP hra na svojom piesocku, a tym padom neexistuju ziadne presne stanovene pravidla? Studujem aj na stranke UP - pomoc de minimis, ale mudrejsi z toho nie som. Ak viete nasmerujte ma .
Dakujem za Vase fundovane odpovede.

Bohužiaľ platí príloha ES č.1 kde sú vymenované nepodporované činnosti,medzi ne patrí aj poľnohospodárska výroba, preto lebo na západ od Šumavy dostávajú poľnohospodári toľko že iné podpory už poberať nemôžu ale pozri myslím § 50 h
brato
17.01.10,17:17
niečo pridam aj ja.Dostal som dotaciu na podnikanie nehovorim že to bolo lahke vybaviť ale všetko dnes stoji určitu namahu.A za tie peniaze sa to na začiatok rozhodne oplati.mne to trvalo od pozvanky na kurz a vyplatenie penazi cca 3 mesiace nebolo to nič zložite stačilo len pozorne počuvať na priprave z UP a hotovo.Tak ja len tolko.
novohorcan
17.01.10,18:15
Bohužiaľ platí príloha ES č.1 kde sú vymenované nepodporované činnosti,medzi ne patrí aj poľnohospodárska výroba, preto lebo na západ od Šumavy dostávajú poľnohospodári toľko že iné podpory už poberať nemôžu ale pozri myslím § 50 h


Pali dakujem za zaujem, ale citaj pozorne moj prispevok. Ja chsem sluzby
v zahradnictve, a nie polnohospodársku prvovyrobu....Ide o to ze donedavna nebol problem.
pavol54
17.01.10,19:37
a o čom píšem? len si prečítaj zoznam v y l ú č e n ý c h činností podľa prílohy smernice ES1 ja ju mám pred sebou a tiež mi to vysvetlili správne, a ešte potrebuješ zo štatistiky SK NACEV a to neukecáš to je číselný kód činností.
mirpo
18.01.10,10:23
:)

PRÍLOHA č. I – Zoznam, na ktorý odkazuje čl. 32 Zmluvy o založení ES



Číslo podľa Bruselského názvoslovia.

KAPITOLA 1 živé zvieratá
KAPITOLA 2 mäso a vnútornosti
KAPITOLA 3 ryby, ulitníky a mäkkýše
KAPITOLA 4 mliečne výrobky, vajcia, prírodný med
KAPITOLA 5
05.04 – črevá, mechúre, zvieracie žalúdky (okrem rýb) a ich časti
05.15 – zvieracie produkty nešpecifikované v inej kategórii, mŕtve zvieratá kapitoly 1
alebo 3, nevhodné na konzumáciu

KAPITOLA 6 živé stromy a iné rastliny, cibule, korene a pod., rezané kvety a ozdobné
lístie
KAPITOLA 7 jedlá zelenina a určité druhy koreňov a hľúz
KAPITOLA 8 jedlé ovocie a orechy, kôra melónov a citrusových plodov
KAPITOLA 9 káva, čaj a korenia, okrem mäty (kateg. č. 09.03)
KAPITOLA 10 obilné vločky
KAPITOLA 11 mlynárske produkty, slad a škroboviny, lepok, INU-LIN
KAPITOLA 12 olejnaté semená a plody, rozličné zrná, semená a ovocie, priemyselné a
liečivé rastliny, slama a krmivá
KAPITOLA 13 pektín
predtým 13:03
KAPITOLA 15
15.01 – masť a iný vyškvarený bravčový tuk, vyškvarený hydinový tuk
15.02 – nevyškvarený tuk z hovädzieho dobytka, oviec a kôz, loj z takéhoto tuku
15.03 – stearín z bravčovej masti, oleostearín a stearín z loja, olej z bravčovej masti,
olejínový olej, olej z loja, neemulzovaný alebo miešaný či spracovaný inak
15.04 – tuky a oleje z rýb a morských cicavcov rafinované aj nerafinované
15.07 – pripravené rastlinné tuky a oleje tekuté a tuhé, surové, rafinované alebo čistené
15.12 – živočíšne alebo rastlinné tuky a oleje, hydrogenované, rafinované, nerafinované,
ale ďalej nespracované
15.13 – margarín, imitácia bravčovej masti alebo inak pripravené jedlé tuky
15.17 – zvyšky, ktoré vznikajú pri spracovaní mastných látok živočíšnych alebo
rastlinných voskov
KAPITOLA 16 prípravky z mäsa, rýb,ulitníkov alebo mäkkýšov
KAPITOLA 17
17.01 – repný cukor, trstinový cukor, tuhý
17.02 – iný cukor, cukrové sirupy, umelý med (miešaný a nemiešaný s prírodným
medom), karamel
17.03 – melasa odfarbená alebo nie
17.05 (*) – cukor s príchuťami alebo farbený cukor, sirupy a melasa bez ovocných štiav
s obsahom pridaného cukru v ľubovoľnom množstve





KAPITOLA 18
18.01 – kakaové bôby celé, lámané,surové alebo smažené
18.02 – kakaové SHEELS, šúpolie, šupy a odpad
KAPITOLA 20 prípravky zo zeleniny, ovocia a iných rastlinných častí
KAPITOLA 22
22.04 – vínový mušt, v procese kvasenia, alebo so zastaveným kvasením iným spôsobom
ako pridaním alkoholu
22.05 – víno a čerstvé hrozno, vínový mušt so zastaveným kvasením pridaním alkoholu
22.07 – iné kvasené nápoje (napr. jablčné víno, hruškový mušt a medovina)
22.08 (*) 22.09 (*) – etylalkohol a neutrálne destiláty denaturované a nedenaturované
všetkých stupňov, získané z poľnohospodárskych produktov
uvedených v prílohe I tejto zmluvy s výnimkou likérov a iných
alkoholických nápojov a zložených alkoholických preparátov
(označovaných ako „koncentrované extrakty“ na výrobu nápojov)
22.10 (*) – ocot a octové náhrady
KAPITOLA 23 potravinárske zvyšky a odpad, spracované krmivo pre zvieratá
KAPITOLA 24
24.01 – nespracovaný tabak, tabakový odpad
KAPITOLA 45
45.01 – prírodný korok, nespracovaný, drvený, granulovaný alebo mletý, korkový odpad
KAPITOLA 54
54.01 – ľan, čerstvý alebo spracovaný, ale nepradený, ľanová priadza a odpad (vrátane
ťahaných a ľanových kobercov)
KAPITOLA 57 pravé konope (Cannabis sativa), surové a spracované, ale nepradené,
priadza a odpad pravého konope (vrátane ťahaných a ľanových
kobercov a povrazov/lán )
pavol54
18.01.10,14:14
to bolo " a", to "b" si nenapísal nie je tam náhodou niečo o tom že tam patria aj činnosti s tým súvisiace ? Pod kapitolu 6 čo spadá? To si potom hne
pavol54
18.01.10,14:16
To si potom hneď dám službu zber zemiakov a pod a som mimo a to už nehovorím o tom že by som napísal čistenie.
mirpo
18.01.10,18:02
to bolo " a", to "b" si nenapísal nie je tam náhodou niečo o tom že tam patria aj činnosti s tým súvisiace ? Pod kapitolu 6 čo spadá? To si potom hne
Nerozumiem, čo som nenapísala?:confused:
Neoprávnené činnosti podľa schémy DM 1/2007 (myslel si toto?):
Zoznam činností, na ktoré sa nevzťahuje poskytovanie štátnej pomoci
Podľa schémy pomoci de minimis v zmysle nariadenia komisie Európskeho
spoločenstva č. 1998/2006 o uplatňovaní článkov 87 a 88 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva o štátnej pomoci pre zamestnanosť nie je možné poskytnúť pomoc v odvetviach:
a) v odvetví rybolovu a akvakultúry, ako je stanovené v nariadení Rady Európskeho spoločenstva č. 104/20001,
b) v oblasti prvovýroby poľnohospodárskych produktov vymenovaných v prílohe I k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva, ( viď príloha č. 1)
c) v oblasti spracovania a odbytu poľnohospodárskych produktov vymenovaných v prílohe I k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva,
i) kde výška pomoci je stanovená na základe ceny alebo množstva kúpených produktov od prvovýrobcu alebo produktov uvedených na trh príslušným podnikom,
ii) keď pomoc je podmienená tým, že je čiastočne alebo úplne postúpená
prvovýrobcom,
d) v uhoľnom odvetví, ako je uvedené v nariadení Európskeho spoločenstva č. 1407/2002,
e) na nákup vozidiel cestnej nákladnej dopravy v oblasti cestnej nákladnej dopravy vykonávanej v prenájme alebo za úhradu,
f) pre činnosti súvisiace s vývozom do tretích krajín alebo členských štátov, konkrétne pre činnosti priamo súvisiace s vyvážanými množstvami, na zriadenie a prevádzkovanie distribučnej siete alebo pre iné bežné výdavky súvisiace s vývoznou činnosťou,
g) pre činnosti podmienené uprednostňovaním používania domácich tovarov pred dovezenými.
Na účely nariadenia komisie Európskeho spoločenstva č. 1998/2006 o uplatňovaní článkov 87 a 88 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva:
· „poľnohospodárske produkty“ sa označujú produkty vymenované v prílohe
I k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva
· „spracovanie poľnohospodárskych produktov“ znamená operáciu, ktorej výsledný produkt zostáva poľnohospodárskym produktom uvedeným v prílohe I k Zmluve o Európskeho spoločenstva
· „odbyt poľnohospodárskych produktov“ znamená prechovávanie alebo
vystavovanie produktu v záujme jeho predaja ponúkanie produktu na predaj, jeho dodanie alebo akýkoľvek iný spôsob umiestňovania produktu na trh. Ak prvovýrobca predáva produkt konečnému spotrebiteľovi, považuje sa to za odbyt v prípade, že sa predaj uskutočňuje v osobitných priestoroch vyhradených na tento účel.
V prípade nesúladu žiadosti (zamestnávateľ – podnikateľský subjekt) o poskytnutie príspevku so schémou pomoci de minimis, bude žiadosť zamietnutá.
pavol54
18.01.10,18:27
Áno. Záhradníctvo spadá do poľnohospodárskej výroby.
novohorcan
18.01.10,19:28
Záhradníctvo ako také možno - ale ja nehovorím o pestovaní mrkvy - to je polno produkt, ale o " SLUŽBÁCH " t.j. napr. zakladanie a kosenie trávnikov, montáž automat. závlahových systémov, oranie záhrad, strihanie živých plotov, ale aj hrozna, stromov či už okrasných alebo úžitkových = služba pre zákazníka. To znamená že výsledkom mojej činnosti nie je žiadny obchodovateľný ani ďalej spracovateľný poľno produkt - ten ak nejaký je, tak je majetkom môjho klienta. Navyše príloha ktorú mi dávate do pozornosti je z roku 2006 a toto obmedzenie je údajne platné niekedy od cca 9.11.2009, a tak sondujem kde je to čierne na bielom. Ak trváte na svojom, napíste konkrétne ktorý bod prílohy platí na tento prípad. Alebo vezmime do úvahy iba okrasné záhrady.Vtedy to zaradíte kam ?
immortal2020
16.02.10,07:00
cakas nejako dlho ja som cakal 4mesiace a potom ma tam hned dali ... rsp ked sa zacal /u nas kazde tri mesiace/ som este nebol dostatocne dlho v evidencii aby ma tam mohli posunut ...
linko1
16.02.10,11:01
ahojte, bol by tu niekto ochotný pomôcť mojej známej vypočítať cash flow a projekciu o príjmoch a výdavkoch... už to mala vypracované ale teraz keď sa menila výška príspevku, tak to musí robiť znova, problém je v tom, že vtedy im to vypracoval RIPC a teraz to musí sama... dakujem všetkým....
frndzalica
16.03.10,14:19
Ja si tiež vybavujem dotáciu z UP a mám nasledovný problém:
Prípravu absolvujem v mieste trvalého pobytu kde je príspevok vyšší. Bude sa jednať o predaj tovaru koncovému spotrebiteľovi cez e-shop. Sídlo chcem mať v mieste trvalého pobytu.
1.PROBLÉM: chcem si prenajať sklad mimo obvodného územia ÚP. Tu nastáva problém lebo zákon je písaný tak, že žiadosť o príspevok sa podáva na tom ÚPSVaR kde vznikne pracovné miesto. Lenže kde vznikne pracovné miesto keď živnostník má sídlo inde ako prevádzku a to vzdialené od seba 100km, čiže v inom obvode ÚP. Nebol by to taký problém keby som nechcel peniaze z ÚP použiť predovšetkým na prenájom prevádzky na mieste ktoré spadá pod iný ÚP, ktorý má príspevok cca o 1500€ nižší. Dôvod je nasledovný: Väčšinu času trávim v mieste môjho prechodného pobytu čiže tam kde chcem mať prevádzku a trvalý mám tam kde chcem mať sídlo. Viem bolo by jednoduchšie dať sídlo aj prevádzku do miesta pobytu prechodného no tým by som prišiel cca o 1500€ keďže je tu príspevok nižší.
2.PROBLÉM: cca o 6 mes. chcem založiť s.r.o. ako druhý subjekt (nie zmeniť právnu formu) s prevádzkou v tom istom objekte ako živnostník, ktorý ho platí s príspevku (kvôli zníženiu nákladov). Dalo by sa to vyriešiť zmluvou o podnájme lenže ak si vezmete logicky tak živnostník môže zobrať nájom za napr 500€ a následne nad priestor do podnájmu za napr tiež 500€. Takýmto spôsobom by peniaze "vytiahol" s príspevku čo by sa ÚP nepáčilo. Preto si niesom istý či by z toho neboli problémy aj keď za druhým subjektom figuruje tá istá osoba čiže peniaze za podnájom by sa len presunuli s pod.účtu jedného subjektu (FO) do druhého (PO). Alebo dať zmluvu na 0€....
jaaanaaa11
06.04.11,19:58
ahoj. Mozes mi napisat do kolko dni od podpisania dohody o prispevku Ti prisli peniaze na ucet?Ja tiez na to cakam a nikto mi nevie povedat ako dlho to trva.Vraj 30 dni, ale neposlu to skor? Dik za odpoved